Boys Results

St. Louis Park Invitational Boys


April 25  2011




100 Meter Dash
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Devin Crawford-Tufts	12	Edina			10.87  		H3
    2 	Cory Lushanko		12	Chisago Lakes Area	11.19  		H2
    3 	David Shadduck		11	SpringLkPk/StAnthony	11.36  		H3
    4 	Patrick Miller		12	Bloomington Kennedy	11.59  		H3
    5 	Brandon Bell		10	Bloomington Kennedy	11.708  	H3
    6 	Anthony Walsh		10	Edina			11.716  	H3
    7 	Eric Brown		10	Chisago Lakes Area	11.72  		H1
    8 	Hoyfal Adam		12	Robbinsdale Cooper	11.729  	H2
    9 	Talon Frazier		11	Bloomington Kennedy	11.731  	H3
   10 	Nnaoma Oji		12	Irondale		11.79  		H3
   11 	K C. Ogbonnaya		11	Irondale		11.83  		H3
   12 	Kashif Hayes		10	St Louis Park		11.848  	H1
   13 	Karimu Korngor		12	Irondale		11.851 	 	H2
   14 	Keiphan Loving		10	SpringLkPk/StAnthony	11.94  		H2
   15 	Devon Fleck		12	SpringLkPk/StAnthony	12.04  		H2
   16 	Cavonte Johnson		11	Edina			12.05  		H2
   17 	Steve Guillemette	12	Holy Family Catholic	12.15  		H1
   18 	Ashanti Payne		10	Robbinsdale Cooper	12.20  		H2
   19 	Aaron Stern		11	St Louis Park		12.22  		H2
   20 	Darnell Payne		11	Robbinsdale Cooper	12.25  		H1
   21 	Nick Redwing		10	Holy Family Catholic	12.31  		H1
   22 	Brian Radick		11	Holy Family Catholic	12.49  		H1
   23 	Charlie Romlin		10	St Louis Park		12.63  		H1
   24 	Per Gulbranson		11	Chisago Lakes Area	12.79  		H1



200 Meter Dash
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Devin Crawford-Tufts	12  	Edina			21.86  H3
    2 	Cory Lushanko		12  	Chisago Lakes Area	22.950  H3
    3 	David Shadduck		11  	SpringLkPk/StAnthony	22.953  H3
    4 	Abu Kamara		11  	Bloomington Kennedy	23.56  H3
    5 	Brandon Bell		10  	Bloomington Kennedy	23.62  H3
    6 	Hoyfal Adam		12  	Robbinsdale Coope	23.71  H2
    7 	James Kruse		10  	Irondale		23.77  H2
    8 	Caleb Miller		12  	Bloomington Kennedy	24.08  H2
    9 	Justin Little		12  	SpringLkPk/StAnthony	24.127  H2
   10 	Jacob Ojile  		10  	SpringLkPk/StAnthon	24.133  H2
   11 	Eric Brown  		10  	Chisago Lakes Area	24.28  H3
   12 	K C. Ogbonnaya  	11  	Irondale		24.35  H3
   13 	Alex Nelson  		12  	Edina			24.40  H2
   14 	Robertlee Tolbert  	9  	Robbinsdale Cooper	24.44  H1
   15 	Melvin Curry  		9  	St Louis Park		24.50  H2
   16 	John Mertes  		12  	Edina			24.56  H1
   17 	Tom Larson  		11  	Holy Family Catholic	24.84  H1
   18 	DeMonte Baker  		11  	St Louis Park		25.00  H1
   19 	Jeff Sargeant  		12  	Chisago Lakes Area	25.40  H3
   20 	Paul Datta  		10  	Holy Family Catholic	25.488  H1
   21 	Malik Rucker 		10  	Robbinsdale Cooper	25.496  H1
   22 	Charlie Romlin  	10  	St Louis Park		26.02  H1
   23 	Peter Vakulskas 	12  	Holy Family Catholic	26.05  H1



400 Meter Dash
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Michael Kemmerer  	12  	Holy Family Catholic	51.62  H3
    2 	Jordan Young  		11  	St Louis Park		53.37  H3
    3 	Fares Mustafa  		12  	Irondale		54.98  H2
    4 	Isaac Krause  		10  	SpringLkPk/StAnthony	55.11  H2
    5 	Edward McKlveen  	12  	Edina			55.12  H3
    6 	Tyler Thompson  	11  	Holy Family Catholic	55.24  H3
    7 	Tyler Satoh  		12  	Edina			55.48  H2
    8 	Per Gulbranson  	11  	Chisago Lakes Area	56.16  H3
    9 	John Lagorio  		11  	Edina			56.28  H2
   10 	Matt Ahlfs  		12  	SpringLkPk/StAnthony	56.85  H2
   11 	Gideon Moranga  	10  	St Louis Park		57.14  H2
   12 	Kyle Wiklerson  	10  	Chisago Lakes Area	57.41  H3
   13 	Same Abdisa  		12  	Robbinsdale Cooper	57.98  H3
   14 	Motoki Nakatani 	12  	Robbinsdale Cooper	58.21  H1
   15 	Jorg Doku  		10  	Irondale		58.75  H2
   16 	Lukman Kalejaiye  	10  	Robbinsdale Cooper	60.34  H2
   17 	Maxamed Hussin  	11  	St Louis Park		60.54  H1
   18 	Anthony Gray  		10  	Bloomington Kennedy	61.13  H1
   19 	Thomas Moren  		9  	Bloomington Kennedy	61.59  H1
   20 	Katealyis Brown  	9  	Bloomington Kennedy	62.22  H1
   21 	Ben VanDenBroeke  	10  	Holy Family Catholic	65.95  H1



800 Meter Run
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Sam Leese  		12  	Edina			2:00.37  H2
    2 	Luke McKenzie  		11  	Chisago Lakes Area	2:02.32  H2
    3 	Weston Holasek  	11  	Holy Family Catholic	2:02.92  H2
    4 	David Fogg  		11  	Edina			2:03.54  H2
    5 	Elliot Stoltz  		11  	Edina			2:03.73  H2
    6 	John Peterson  		12  	Irondale		2:06.44  H2
    7 	Jonathan Hess  		10  	Bloomington Kennedy	2:09.38  H2
    8 	Dominic Reed  		11  	St Louis Park		2:10.19  H2
    9 	Evan Graczyk  		12  	Holy Family Catholic	2:12.13  H2
   10 	Sam Vossler  		8  	Irondale		2:13.43  H2
   11 	Liam Wintroath  	10  	Holy Family Catholic	2:13.91  H1
   12 	Zach Radecki  		12  	SpringLkPk/StAnthony	2:14.03  H1
   13 	Ezekiel Johnson 	12  	Irondale		2:14.32  H2
   14 	Montana Davis  		11  	Bloomington Kennedy	2:16.77  H1
   15 	Tom Hinrichs  		12  	Bloomington Kennedy	2:17.17  H1
   16 	Nathan Woods  		11  	SpringLkPk/StAnthony	2:17.85  H1
   17 	Jake Ajax  		9  	SpringLkPk/StAnthony	2:18.30  H1
   18 	Ryan Crain  		9  	Chisago Lakes Area	2:18.74  H1
   19 	Nicholas Sokolowski  	9  	St Louis Park		2:19.58  H1
   20 	Joshua Magnuson  	11  	Chisago Lakes Area	2:21.33  H2
   21 	Nicholas Sallen  	10  	Robbinsdale Cooper	2:21.58  H1
   22 	Evan McManus  		9  	St Louis Park		2:22.67  H1



1600 Meter Run
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Jensen Orlow  		11  	Holy Family Catholic	4:29.29 
    2 	Jonathan Hess  		10  	Bloomington Kennedy	4:39.11 
    3 	Dominic Reed  		11  	St Louis Park		4:49.00 
    4 	Andrew Magnuson  	9  	Chisago Lakes Area	4:51.86 
    5 	Michael Cork  		11  	St Louis Park		4:52.49 
    6 	Kyle Staunton  		10  	Edina			4:54.71 
    7 	Peter Knoll  		10  	Edina			4:55.43 
    8 	Jake Campbell  		11  	Edina			4:55.81 
    9 	Thomas Knudson  	12  	Robbinsdale Cooper	5:07.68 
   10 	Nicholas Sokolowski  	9  	St Louis Park		5:08.79 
   11 	Tom Hinrichs  		12 	Bloomington Kennedy	5:12.49 
   12 	Nicholas Sallen  	10  	Robbinsdale Cooper	5:14.28 
   13 	MacKenzie Nystrom  	11  	SpringLkPk/StAnthony	5:15.92 
   14 	Montana Davis  		11  	Bloomington Kennedy	5:16.07 
   15 	Bjorn Adelsman  	10  	Irondale		5:16.58 
   16 	Ryan Eiler  		11  	SpringLkPk/StAnthony	5:20.94 
   17 	Karl Schultz  		12  	Irondale		5:23.21 
   18 	Mitch Opdahl  		12  	SpringLkPk/StAnthony	5:24.82 
   19 	Peter Tengwall  	11  	Chisago Lakes Area	5:27.23 
   20 	Jordan Daniel  		10  	Robbinsdale Cooper	5:27.79 
   21 	Matt Helmerichs  	10  	Holy Family Catholic	5:38.03 



3200 Meter Run
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Chris Lawson  		11  	SpringLkPk/StAnthony	10:11.42 
    2 	Matt Lumbar  		9  	Edina			10:20.11 
    3 	Nolan Santosa 		12  	St Louis Park		10:28.63 
    4 	Luke Lumbar  		9  	Edina			10:38.69 
    5 	Scott Haidet  		12  	Edina			10:45.07 
    6 	Zachary Pierson  	10  	Robbinsdale Cooper	11:13.61 
    7 	Alex Hanel  		11  	Holy Family Catholic	11:17.70 
    8 	Sean Thuesen  		12  	SpringLkPk/StAnthony	11:19.59 
    9 	Johnny King  		11  	Holy Family Catholic	11:19.63 
   10 	Nathan Rumpza  		11  	St Louis Park		11:27.33 
   11 	Sam Dawson  		11  	St Louis Park		11:27.76 
   12 	Connor Worst  		10  	Robbinsdale Cooper	11:29.45 
   13 	Tony Williams  		10  	Holy Family Catholic	11:34.50 
   14 	Jonah Gilbert  		11  	Irondale		11:36.30 
   15 	Michael Johnson  	10  	SpringLkPk/StAnthony	11:37.55 
   16 	Juan Vasquez  		12  	Bloomington Kennedy	11:38.74 
   17 	Dane Johnson  		10  	Robbinsdale Cooper	11:40.51 
   18 	Adam Robinson  		10  	Irondale		12:04.39 
   19 	Marcus Peterson  	10  	Chisago Lakes Area	12:25.47 



110 Meter Hurdles
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Ben Ojika  		10  	Irondale		15.32  H2
    2 	Antonio Haynie  	12  	SpringLkPk/StAnthony	15.52  H2
    3 	Cj Janu  		10  	SpringLkPk/StAnthony	16.37  H2
    4 	Brad Houfek  		11  	Irondale		16.49  H2
    5 	Chris Wakefield  	10  	SpringLkPk/StAnthony	17.16  H2
    6 	Trent Nady  		12  	Holy Family Catholic	17.46  H2
    7 	Gideon Moranga  	10  	St Louis Park		17.50  H1
    8 	Riley Goldman  		10  	Edina			17.50  H1
    9 	Aaron Troska  		11  	St Louis Park		19.01  H1
   10 	Ibrahim Kalejaiye  	12  	Robbinsdale Cooper	20.32  H2
   11 	Thomas Balke  		11  	Edina			20.76  H1
   12 	James Warner  		12  	Edina			22.75  H1
      	James Kruse  		10  	Irondale		DQ  H2



300 Meter Hurdles
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Antonio Haynie  	12  	SpringLkPk/StAnthony	41.37  H2
    2 	Ben Ojika  		10  	Irondale		42.01  H2
    3 	Brad Houfek  		11  	Irondale		43.45  H2
    4 	Cj Janu  		10  	SpringLkPk/StAnthony	43.71  H2
    5 	Chris Wakefield  	10  	SpringLkPk/StAnthony	45.08  H2
    6 	Justice Canfield  	10  	Irondale		45.62  H2
    7 	Narris Uzzell  		9  	St Louis Park		45.75  H1
    8 	Ibrahim Kalejaiye  	12  	Robbinsdale Cooper	46.16  H2
    9 	Riley Goldman  		10  	Edina			46.18  H1
   10 	Aaron Troska  		11  	St Louis Park		47.64  H1
   11 	Nick Shaughnessy 	10  	St Louis Park		48.45  H2
   12 	Joel Makori  		10  	Bloomington Kennedy	51.26  H1
   13 	Thomas Balke  		11  	Edina			51.31  H1
   14 	James Warner  		12  	Edina			53.56  H1



4x100 Meter Relay
				Time/Mark
    1 	Edina			44.03 
    2 	Bloomington Kennedy	44.64 
    3 	Irondale		45.35 
    4 	SpringLkPk/StAnthony	45.50 
    5 	Chisago Lakes Area	45.64 
    6 	Holy Family Catholic	50.72 
      	St Louis Park		DQ 
      	Robbinsdale Cooper	DQ 



800 Meter Relay
	Name			Time/Mark
    1 	SpringLkPk/StAnthony	1:32.66 
    2 	Bloomington Kennedy	1:33.49 
    3 	St Louis Park		1:35.37 
    4 	Irondale		1:36.33 
    5 	Holy Family Catholic	1:38.88 
    6 	Edina			1:39.47 
    7 	Robbinsdale Cooper	1:41.73 



4x400 Meter Relay
	Name			Time/Mark
    1 	Irondale		3:37.27 
    2 	Edina			3:37.70 
    3 	Holy Family Catholic	3:37.91 
    4 	St Louis Park		3:45.43 
    5 	Chisago Lakes Area	3:45.60 
    6 	SpringLkPk/StAnthony	3:46.94 
    7 	Robbinsdale Cooper	4:00.43 
    8 	Bloomington Kennedy	4:15.15 



4x800 Meter Relay
	Name			Time/Mark
    1 	Irondale		8:29.46 
    2 	Chisago Lakes Area	8:34.77 
    3 	Edina			8:40.17 
    4 	St Louis Park		8:51.83 
    5 	Holy Family Catholic A	9:00.45 
    6 	SpringLkPk/StAnthony	9:25.61 
    7 	Robbinsdale Cooper	9:38.04 
    8 	Bloomington Kennedy	9:41.94 
    9 	Edina Jv		9:42.19 
   10 	St Louis Park Jv	9:51.49 
   11 	Holy Family Jv		9:58.38 
   12 	Slp/Sa Jv		10:05.07 
   13 	Cooper Jv		10:18.77 



Long Jump
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Chris Ambrozich  	11  	SpringLkPk/StAnthony	21-2 
    2 	Devin Crawford-Tufts  	12  	Edina			21-1 
    3 	Cavonte Johnson  	11  	Edina			20-0 1/2 
    4 	Shannon Williams  	11  	Irondale		19-10 1/2 
    5 	Alex Nelson  		12  	Edina			19-10 
    6 	Justin Little  		12  	SpringLkPk/StAnthony	19-9 1/2 
    7 	Ben Ojika  		10  	Irondale		19-6 1/2 
    8 	Chad Green  		12  	St Louis Park		19-4 
    9 	Zach Brown  		12  	St Louis Park		19-1 
   10 	James Kruse  		10  	Irondale		18-7 1/2 
   11 	Caleb Miller  		12  	Bloomington Kennedy	18-5 
   12 	David Shadduck  	11  	SpringLkPk/StAnthony	18-4 3/4 
   13 	Pukman  			Robbinsdale Cooper	18-0 1/4 
   14 	Ibrahim Kalejaiye  	12  	Robbinsdale Cooper	17-4 3/4 
   15 	Michael Williamson  	12  	Bloomington Kennedy	16-10 1/4 
   16 	Payne Ashman  			Robbinsdale Cooper	16-1 



Triple Jump
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Cavonte Johnson  	11  	Edina			40-8 
    2 	Nnaoma Oji  		12  	Irondale		40-7 1/2 
    3 	Kevin Poster  		11  	Irondale		40-5 
    4 	Thomas Balke  		11  	Edina			39-0 3/4 
    5 	Eji Ejiya  		9  	SpringLkPk/StAnthony	38-4 1/4 
    6 	Zach Brown  		12  	St Louis Park		37-11 
    7 	Riley Goldman  		10  	Edina			37-5 1/2 
    8 	Bryant Lymburn  	11  	SpringLkPk/StAnthony	36-7 1/4 
    9 	Melvin Curry  		9  	St Louis Park		35-3 1/2 
   10 	Caleb Miller  		12  	Bloomington Kennedy	33-10 3/4 
   11 	Michael Williamson  	12  	Bloomington Kennedy	33-10 
      	Motoki Nakatani  	12  	Robbinsdale Cooper	ND 
      	Chad Green  		12  	St Louis Park		ND 
      	Chris Ambrozich  	11  	SpringLkPk/StAnthony	ND 



Shot Put
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Cameron Musselman  	11  	SpringLkPk/StAnthony	45-2 
    2 	Ian Collins  		10  	Edina			45-1 
    3 	Demond Johnson  	12  	Irondale		42-7 1/2 
    4 	Alec Waite  		11  	Irondale		42-3 
    5 	Shawn Willis  		12  	St Louis Park		42-0 
    6 	Tyler Wencel  		11  	Bloomington Kennedy	41-2 
    7 	Alonzo Walker  		10  	Irondale		40-2 1/2 
    8 	Derek Malbrue  		10  	SpringLkPk/StAnthony	40-0 
    9 	Trent Nady  		12  	Holy Family Catholic	39-9 
   10 	Daniel Hawley  		11  	SpringLkPk/StAnthony	39-8 
   11 	Brandon Smith  		11  	St Louis Park		38-3 1/2 
   12 	Trevor Rison  		12  	St Louis Park		38-2 
   13 	Ryan Dahl  		11  	Holy Family Catholic	37-8 
   14 	Lexis Jones  		11  	Bloomington Kennedy	36-8 
   15 	Ryan Sheehan  		11  	Holy Family Catholic	36-1 
   16 	Lenzel Kobeka  			Robbinsdale Cooper	35-7 
   17 	Robert Larson  		12  	Edina			35-4 
   18 	Stephen Rawson  	12  	Chisago Lakes Area	34-5 
   19 	Avery Peterson  	10  	Chisago Lakes Area	34-1 
   20 	Jonah Westbury  	10  	Chisago Lakes Area	30-9 1/2 
   21 	Alejandro Aviles-Rizo  	9  	Bloomington Kennedy	28-9 
   22 	Mark Bryan  			Edina			26-8 1/2 



Discus Throw
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Jesse Reemtsma  	12  	SpringLkPk/StAnthony	152-2 
    2 	Ashanti Payne  		10  	Robbinsdale Cooper	134-7 
    3 	Bobby Brown  		11  	SpringLkPk/StAnthony	127-0 
    4 	Ryan Sheehan  		11  	Holy Family Catholic	126-3 
    5 	Trent Nady  		12  	Holy Family Catholic	117-9 
    6 	Kenneth Seaton  	9  	Chisago Lakes Area	114-9 
    7 	Tyler Wencel  		11  	Bloomington Kennedy	114-1 
    8 	Shawn Willis  		12  	St Louis Park		113-2 
    9 	Khayvon Hawkins  	9  	Robbinsdale Cooper	109-7 
   10 	Cameron Musselman  	11  	SpringLkPk/StAnthony	108-0 
   11 	Alec Waite  		11  	Irondale		106-2 
   12 	Trevor Rison  		12  	St Louis Park		104-8 
   13 	Matthew Thymian  	11  	Robbinsdale Cooper	100-8 
   14 	Ryan Dahl  		11  	Holy Family Catholic	97-9 
   15 	Ian Collins  		10  	Edina			97-4 
   16 	Brad Houfek  		11  	Irondale		96-9 
   17 	Stephen Rawson  	12  	Chisago Lakes Area	95-7 
   18 	Gunnar Hodenfeld  	9  	Bloomington Kennedy	94-11 
   19 	Alonzo Walker  		10  	Irondale		91-8 
   20 	Robert Larson  		12  	Edina			90-11 
   21 	Newton Williams  	12  	St Louis Park		88-10 
   22 	Mark Bryan  			Edina			84-3 
   23 	Jonah Westbury  	10  	Chisago Lakes Area	83-4 
   24 	Alejandro Aviles-Rizo  	9 	Bloomington Kennedy	80-7 



High Jump
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Kevin Poster  		11  	Irondale		6-2 
    2 	Denzell Oats  		10  	St Louis Park		6-0 
    3 	Ben Ojika  		10  	Irondale		6-0 
    4 	Peter Tengwall  	11  	Chisago Lakes Area	5-6 
    5 	Jordan Young  		11  	St Louis Park		5-6 
    6 	Chris Wakefield  	10  	SpringLkPk/StAnthony	5-4 
    7 	Thomas Balke  		11  	Edina			5-4 
    8 	Connor Bjornnes 	11  	Edina			5-4 
    9 	Melvin Curry  		9  	St Louis Park		5-2 
    9 	Josh Lee  		10  	SpringLkPk/StAnthony	5-2 
   11 	Baylor Peterson  	9  	Edina			5-2 
   12 	Brian Radick  		11  	Holy Family Catholic	5-0 
   13 	Peter Schumer  		11  	Holy Family Catholic	5-0 
      	Patrick Danker  		Holy Family Catholic	NH 
      	Isaac Krause  		10  	SpringLkPk/StAnthony	NH 



Pole Vault
	Name			Grade	Team			Time/Mark
    1 	Alex Vitalis  		12  	Chisago Lakes Area	13-0 
    2 	Timothy Abel  		12  	Irondale		12-6 
    3 	Patrick Smith  		11  	Holy Family Catholic	12-6 
    4 	Matt Devery  		11  	Bloomington Kennedy	12-0 
    5 	Keagan Potts  		11  	Edina			12-0 
    6 	Bryant Lymburn  	11  	SpringLkPk/StAnthony	11-6 
    7 	Tyler Satoh  		12  	Edina			10-6 
    8 	Jered Hoff  		11  	SpringLkPk/StAnthony	10-0 
    9 	Joshua Magnuson  	11  	Chisago Lakes Area	10-0 
   10 	Peter Schumer  		11  	Holy Family Catholic	10-0 
   11 	Nathan Brubaker  	12  	St Louis Park		10-0 
   12 	Matthew Kelly  		10  	Robbinsdale Cooper	10-0 
   13 	Lucas Forster  		10  	Irondale		9-6 
   14 	Carlos Vasquez  	9  	Bloomington Kennedy	9-6 
   15 	Jack Schmiel  		10 	Edina			9-0 
   16 	Jesse Abelson  		11  	St Louis Park		9-0 
   17 	Zachary Pierson  	10  	Robbinsdale Cooper	9-0 
   18 	Shahar Sztainer  	11  	St Louis Park		9-0 
   19 	Joe Kelner  		9  	Irondale		8-6 
   20 	Gunnar Hodenfeld  	9  	Bloomington Kennedy	8-0 
   20 	Dane Johnson  		10  	Robbinsdale Cooper	8-0 


TEAM SCORES
Scored 10-8-6-4-2-1
100 Meter Dash  200 Meter Dash  400 Meter Dash  800 Meter Run  
1600 Meter Run  3200 Meter Run  110 Meter Hurdles  300 Meter Hurdles  
4x100 Meter Relay  800 Meter Relay  4x400 Meter Relay  4x800 Meter Relay  
Long Jump  Triple Jump  Shot Put  Discus Throw  High Jump  Pole Vault

   1	Edina                 119.0
   2	Irondale              118.0
   3	SpringLkPk/StAnthony  115.0
   4	Chisago Lakes Area     55.0
   5	Holy Family Catholic   51.0
   6	St Louis Park          49.0
   7	Bloomington Kennedy    41.0
   8	Robbinsdale Cooper     10.0