Class AAA Complete Results

RaceTab 3 by MileSplit                          Registered to: Teri Durbin, MNTrackXC

                     True Team State Meet Class AAA - 5/18/2012                      
                       Stillwater High School, Stillwater, MN                        

              Event 1 Girls 4x800 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Minnetonka A                               9:40.46    36
  2 Moorhead A                                 9:45.84    32
  3 Stillwater A                               9:46.25    28
  4 Prior Lake A                               9:46.92    24
  5 Lakeville South H.S. A                     9:54.37    20
  6 Mounds View A                             10:01.51    16
  7 Elk River A                               10:02.51    12
  8 Forest Lake A                             10:03.58     8
  9 Lakeville North A                         10:57.00     4

               Event 2 Boys 4x800 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Wayzata A                                  8:13.10    36
  2 Mounds View A                              8:13.91    32
  3 Minnetonka A                               8:16.13    28
  4 Rosemount A                                8:16.89    24
  5 Stillwater A                               8:19.81    20
  6 Rochester Mayo H.S. A                      8:22.20    16
  7 White Bear Lake A                          8:27.18    12
  8 Buffalo A                                  8:31.46     8
  9 Andover A                                  8:31.68     4

                     Event 3 Girls 100 Meter Hurdles                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kai Mason                 12 Mounds View                   15.74    27
  2 Shaina Burns              10 Lakeville South H.S.          15.75    26
  3 Lauren Bruha              12 Prior Lake                    15.99    25
  4 Jordyn Sohns              11 Elk River                     16.02    24
  5 Mia Barron                10 Minnetonka                    16.07    23
  6 Jessica Dhaene            11 Forest Lake                   16.36    22
  7 Lindsay Lowe              11 Elk River                     16.40    21
  8 Allison Mosser            12 Lakeville South H.S.          16.47    20
  9 Lindsey Smits             10 Lakeville North               16.49    19
 10 Brooke Hunter             11 Stillwater                    16.51    18
 11 Michaela Preachuk          9 Lakeville North               16.61    17
 12 Taylor Ward               12 Prior Lake                    16.64    16
 13 Adele Hanson              11 Forest Lake                   16.78    15
 14 Shelby Litchy             11 Stillwater                    16.80    14
 15 Rachel Amos               10 Stillwater                    16.81    13
 16 Olivia Fixsen             10 Mounds View                   16.90    12
 17 McKell Anderson           12 Lakeville South H.S.          17.12    11
 18 Catherine Leake           12 Lakeville North               17.17    10
 19 Jenny Mullin              12 Mounds View                   17.25     9
 20 Elsa Litecky              12 Forest Lake                   17.73     8
 21 Sarah Cox                 10 Prior Lake                    18.16     7
 22 Kelly Stacken             11 Minnetonka                    18.30     6
 23 Christina Erickson        12 Minnetonka                    18.32     5
 24 Rebekah Hakk              10 Moorhead                      18.65     4
 25 Jadie Jopp                10 Elk River                     18.91     3
 26 Jordan Ramage              9 Moorhead                      19.83     2
 27 Amber Johnson             12 Moorhead                      20.97     1

                      Event 4 Boys 110 Meter Hurdles                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 DeShawn Crutch            12 Andover                       15.11    27
  2 Nick Martin               12 Wayzata                       15.19    26
  3 Jamie Crum                12 Minnetonka                    15.24    25
  4 Angus Stoudt              12 Minnetonka                    15.37    24
  5 Eric Selchow              12 Buffalo                       15.42    23
  6 Rashad Cohen              12 Minnetonka                    15.55    22
  7 Nathan Toliver            12 Rochester Mayo H.S.           15.60    21
  8 Chris Johnston            11 Mounds View                   15.72    20
  9 Wyatt Lemon                  White Bear Lake               15.79    19
 10 Andrew Gutknecht          12 Buffalo                       15.94    18
 11 Chris Severson            12 Mounds View                   16.07    17
 12 Geoff Berg                11 Stillwater                    16.26    16
 13 Christian Hummelgard      11 Rosemount                     16.30    15
 14 Austin Luecke                White Bear Lake               16.35    14
 15 Cameron Decker            11 Buffalo                       16.59    13
 16 Remington Riehl           12 Andover                       16.62    12
 17 Kevin Meads               11 Stillwater                    16.71    11
 18 Matt Baker                 9 Mounds View                   16.74    10
 19 Stephen Sawyer            12 Rosemount                     16.80     9
 20 Grant Wood                11 Andover                       16.87     8
 21 Nate Sackett              10 Rosemount                     16.89     7
 22 Connor Koll                  White Bear Lake               16.92     6
 23 Nicholas Egersdorf        12 Rochester Mayo H.S.           17.07     5
 24 Alexander Spencer         12 Wayzata                       17.35     4
 25 Connor O'Neil             11 Stillwater                    17.59     3
 26 Sharacol Marcellino       11 Rochester Mayo H.S.           18.16     2
 27 Guy Guenther              11 Wayzata                       18.39     1

                       Event 5 Girls 100 Meter Dash                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Carolina Bowe             10 Minnetonka                    12.68    27
  2 Angelica Anyaogu          12 Lakeville North               12.83    26
  3 Dani Detloff              12 Elk River                     13.12    25
  4 Elizabeth Menne            9 Mounds View                   13.33    24
  5 Elisa Bertoldi            11 Prior Lake                    13.35    23
  6 Alexa Trakalo             11 Lakeville North               13.36    22
  7 Kai Mason                 12 Mounds View                   13.39    21
  8 Kendall Naatjes           10 Lakeville North               13.39    20
  9 Bethany Adkins            12 Stillwater                    13.40    19
 10 Morgan Nyquist            12 Moorhead                      13.47    18
 11 Alisha Skluzacek          11 Lakeville South H.S.          13.50    17
 12 Lara Steinhoff            10 Forest Lake                   13.50    16
 13 Alana Embury              12 Elk River                     13.50    15
 14 Kaitlin VanWinkle         12 Lakeville South H.S.          13.53    14
 15 Molli Detloff             10 Elk River                     13.54    13
 16 Meghan Janssen             9 Minnetonka                    13.59    12
 17 Anna Posbergh             12 Stillwater                    13.59    11
 18 Lauren Olsen              11 Stillwater                    13.60    10
 19 Marissa Wong              10 Moorhead                      13.67     9
 20 Sarah Schrader             9 Prior Lake                    13.69     8
 21 Allie Severson            10 Mounds View                   13.76     7
 22 Grace Walker              11 Lakeville South H.S.          13.79     6
 23 Olivia Norman             11 Forest Lake                   13.88     5
 24 Cassidy Nelson             9 Moorhead                      13.92     4
 25 Elizabeth Crist           11 Minnetonka                    13.97     3
 26 Milana Walerius           11 Prior Lake                    14.02     2
 27 Amanda Sievers            11 Forest Lake                   14.09     1

                       Event 6 Boys 100 Meter Dash                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Jeffrey Borchardt         11 Wayzata                       11.31    27
  2 Tyler Olson               11 Buffalo                       11.49    26
  3 Darrell Hunt              12 Rosemount                     11.61    25
  4 James McFarlin            12 Minnetonka                    11.62    24
  5 Tyler Berry               12 Wayzata                       11.64    23
  6 Ke Andre Singleton        11 Minnetonka                    11.65    22
  7 Christopher Larson        10 Andover                       11.66    21
  8 Neal Burke                   White Bear Lake               11.77    20
  9 Sola Olateju              10 Mounds View                   11.82    19
 10 Trevor Simanski              White Bear Lake               11.83    18
 11 Vincent Pecarina          12 Buffalo                       11.86    17
 12 Michael Smith             10 Wayzata                       11.94    16
 13 Ryan O'Callaghan          11 Rochester Mayo H.S.           11.95    15
 14 Tegan Overbey             11 Rosemount                     11.96    14
 15 Drew Burt                 11 Rochester Mayo H.S.           12.07    13
 16 DeAndre Singleton         11 Minnetonka                    12.13    12
 17 Tyler Hansen              12 Mounds View                   12.15    11
 18 Erroll Williams           12 Stillwater                    12.19    10
 19 Austin Lorch              10 Andover                       12.19     9
 20 Cameron Sanchez           11 Andover                       12.27     8
 21 Denis Li                   9 Mounds View                   12.31     7
 22 Salih Mohamed             11 Rosemount                     12.34     6
 23 Travis Rademacher            White Bear Lake               12.40     5
 24 Jacob Rohlin              12 Buffalo                       12.56     4
 25 Jackson Thiets             9 Stillwater                    12.61     3
 26 Thomond O'Brien           11 Stillwater                    12.87     2
 27 Alaeden Elehamer           9 Rochester Mayo H.S.           12.88     1

              Event 7 Girls 4x200 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Stillwater A                               1:44.23    36
  2 Prior Lake A                               1:45.76    32
  3 Lakeville South H.S. A                     1:46.29    28
  4 Mounds View A                              1:48.55    24
  5 Minnetonka A                               1:48.68    20
  6 Elk River A                                1:48.97    16
  7 Lakeville North A                          1:49.65    12
  8 Forest Lake A                              1:49.95     8
  9 Moorhead A                                 1:56.33     4

               Event 8 Boys 4x200 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Wayzata A                                  1:30.69    36
  2 Stillwater A                               1:30.94    32
  3 Rochester Mayo H.S. A                      1:31.06    28
  4 Rosemount A                                1:31.31    24
  5 Minnetonka A                               1:32.03    20
  6 Andover A                                  1:32.31    16
  7 White Bear Lake A                          1:32.33    12
  8 Buffalo A                                  1:33.24     8
  9 Mounds View A                              1:33.40     4

                       Event 9 Girls 1600 Meter Run                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Taylor Scholl             12 Prior Lake                  5:12.84    27
  2 Taylor Perkins            11 Lakeville North             5:15.44    26
  3 Samantha Anderson         12 Prior Lake                  5:20.74    25
  4 Kaytlyn Larson             9 Lakeville South H.S.        5:22.45    24
  5 Macy Violett              10 Prior Lake                  5:22.56    23
  6 Andrea Brekken             9 Lakeville South H.S.        5:22.75    22
  7 Maria Morley              11 Stillwater                  5:23.70    21
  8 Carly Bandt               10 Mounds View                 5:25.39    20
  9 Lucille Hoelscher          8 Minnetonka                  5:26.46    19
 10 Rachel Ness                8 Elk River                   5:27.60    18
 11 Avery Selberg             10 Moorhead                    5:29.87    17
 12 Elle Severson              9 Lakeville North             5:30.37    16
 13 Nicole Balzer             11 Mounds View                 5:32.33    15
 14 Annelise Rice              8 Minnetonka                  5:32.59    14
 15 Brianna Gruenberg          9 Moorhead                    5:34.08    13
 16 Megan Weaver               9 Stillwater                  5:38.89    12
 17 Mackenzie Randklev        12 Moorhead                    5:40.08    11
 18 Jennifer Machaj           10 Lakeville South H.S.        5:41.22    10
 19 Bebe Waller               12 Minnetonka                  5:44.74     9
 20 Taylor Odegard             9 Elk River                   5:45.49     8
 21 Isabel Leininger           7 Forest Lake                 5:45.55     7
 22 Hannah Evers              12 Lakeville North             5:45.81     6
 23 Anna Porch                11 Mounds View                 5:51.06     5
 24 Jacqueline Pothen          9 Forest Lake                 5:58.65     4
 25 Kallie Liston              8 Forest Lake                 6:05.81     3
 26 Lauren Lampright           9 Stillwater                  6:07.86     2

                       Event 10 Boys 1600 Meter Run                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Riley Macon               12 Rochester Mayo H.S.         4:18.30    27
  2 Chandler Dye              12 Rosemount                   4:20.03    26
  3 Tom Linner                12 Stillwater                  4:20.84    25
  4 Dan Pettit                11 Buffalo                     4:21.48    24
  5 Steven Cotter             11 Andover                     4:21.95    23
  6 Joel Reichow                 White Bear Lake             4:22.73    22
  7 Steven Schimmel           12 Rochester Mayo H.S.         4:23.01    21
  8 Christopher Meados        10 Andover                     4:23.99    20
  9 Calvin Lehn               12 Rosemount                   4:24.22    19
 10 Zachary Roozen            12 Mounds View                 4:24.74    18
 11 Connor Olson               9 Wayzata                     4:24.83    17
 12 Derek Peterson            11 Wayzata                     4:26.72    16
 13 Sean Bjork                11 Stillwater                  4:27.94    15
 14 Nathan Rock               12 Rosemount                   4:30.16    14
 15 Kyle Anderson             12 Minnetonka                  4:31.85    13
 16 Scott Kvidera             10 Minnetonka                  4:34.11    12
 17 Kurt Hellmann             12 Andover                     4:34.37    11
 18 Eric Corcoran             12 Stillwater                  4:36.95    10
 19 Ryan Pewowaruk            11 Rochester Mayo H.S.         4:39.82     9
 20 Ricardo Celleri           12 Minnetonka                  4:43.19     8
 21 Manuel Santana-Gonzalez   11 Wayzata                     4:45.81     7
 22 Garrett Shah                 White Bear Lake             4:53.70     6
 23 Frank Graham               9 Buffalo                     4:54.14     5
 24 Max Wang                  11 Mounds View                 4:54.32     4
 25 Peter Ingraham            12 Mounds View                 4:56.67     3
 26 Thomas Anderson              White Bear Lake             4:57.28     2
 27 Reed Morehouse             9 Buffalo                     5:01.36     1

              Event 11 Girls 4x100 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Minnetonka A                                 49.64    36
  2 Elk River A                                  49.90    32
  3 Stillwater A                                 50.01    28
  4 Lakeville North A                            50.06    24
  5 Mounds View A                                50.29    20
  6 Lakeville South H.S. A                       50.91    16
  7 Prior Lake A                                 51.20    12
  8 Forest Lake A                                51.72     8
  9 Moorhead A                                   52.27     4

              Event 12 Boys 4x100 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Minnetonka A                                 43.65    36
  2 Rosemount A                                  43.73    32
  3 Wayzata A                                    43.74    28
  4 Mounds View A                                44.44    24
  5 White Bear Lake A                            44.70    20
  6 Buffalo A                                    44.92    16
  7 Andover A                                    45.09    12
  8 Stillwater A                                 45.98     8

                      Event 13 Girls 400 Meter Dash                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kelcie Kempenich          12 Stillwater                    57.99    27
  2 Madison Lesmeister        12 Prior Lake                    58.62    26
  3 Elizabeth Endy            10 Minnetonka                    58.74    25
  4 Rachel Mickelson          10 Lakeville South H.S.          59.47    24
  5 Laurisa Titterud          12 Mounds View                   59.58    23
  6 Leah Amundson             10 Prior Lake                  1:00.14    22
  7 Sabrina Hille             10 Prior Lake                  1:00.40    21
  8 Katie Olson                9 Moorhead                    1:00.54    20
  9 Rose Cozad                11 Lakeville South H.S.        1:00.67    19
 10 Meghan Janssen             9 Minnetonka                  1:01.04    18
 11 Emily Wick                11 Lakeville South H.S.        1:01.22    17
 12 Kendall Naatjes           10 Lakeville North             1:01.54    16
 13 Fiona Montie               9 Stillwater                  1:01.77    15
 14 Karina Ikuta               9 Stillwater                  1:02.10    14
 15 Karina Smiley              9 Minnetonka                  1:02.31    13
 16 Jae Borgen                11 Moorhead                    1:02.38    12
 17 Nicole Geist              10 Mounds View                 1:02.43    11
 18 Britta Messerly-Menk      10 Mounds View                 1:02.63    10
 19 Abigail McDonald          11 Elk River                   1:03.21     9
 20 Courtney Earle             9 Lakeville North             1:03.39     8
 21 Samantha Hendricks         9 Elk River                   1:03.55     7
 22 Rachel Schumaker          11 Forest Lake                 1:03.95     6
 23 Danielle Sander           11 Lakeville North             1:04.85     5
 24 Sarah Hagen               12 Forest Lake                 1:05.19     4
 25 Emily Peterson             7 Forest Lake                 1:05.20     3
 26 Alita Taylor              12 Moorhead                    1:05.24     2
 27 Chelsey Petrich           11 Elk River                   1:07.96     1

                       Event 14 Boys 400 Meter Dash                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Eric Gebeke                  White Bear Lake               48.34    27
  2 Michael Smith             10 Wayzata                       48.38    26
  3 James McFarlin            12 Minnetonka                    49.27    25
  4 Tyler Olson               11 Buffalo                       49.61    24
  5 James Smith               10 Wayzata                       49.89    23
  6 Luke Kruger               12 Rochester Mayo H.S.           50.36    22
  7 Makao Day                 11 Stillwater                    50.57    21
  8 Christian Roemhildt       12 Minnetonka                    50.61    20
  9 Charlie Broback           12 Rosemount                     50.63    19
 10 Justin Bader              11 Minnetonka                    50.64    18
 11 Jarod Jackson             12 Wayzata                       50.66    17
 12 Tony Moga                 10 Mounds View                   50.97    16
 13 Austin Lorch              10 Andover                       51.46    15
 14 Eric Karsten              11 Rochester Mayo H.S.           52.00    14
 15 Mitchell Schertz          11 Stillwater                    52.50    13
 16 Mitchel Ryan                 White Bear Lake               52.94    12
 17 Joe Larson                   White Bear Lake               53.07    11
 18 Michael Swearingen        11 Buffalo                       53.09    10
 19 Austin Cummings           10 Andover                       53.13     9
 20 Ben Wenberg               12 Andover                       53.18     8
 21 Eric Heimendinger         11 Rosemount                     53.24     7
 22 Kyle Johnson              12 Rosemount                     53.29     6
 23 Larry Lorbiecki           12 Stillwater                    53.43     5
 24 Jack O'Brien              12 Mounds View                   53.50     4
 25 Joel Meier                11 Mounds View                   53.57     3
 26 Brandon Johnson           10 Buffalo                       53.77     2
 27 Ian Hathaway              12 Rochester Mayo H.S.           55.70     1

                     Event 15 Girls 300 Meter Hurdles                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Shaina Burns              10 Lakeville South H.S.          44.99    27
  2 Lauren Bruha              12 Prior Lake                    45.84    26
  3 Mia Barron                10 Minnetonka                    46.63    25
  4 Jessica Dhaene            11 Forest Lake                   47.05    24
  5 Allison Mosser            12 Lakeville South H.S.          47.27    23
  6 Caraline Slattery          9 Lakeville South H.S.          47.56    22
  7 Lindsey Smits             10 Lakeville North               47.73    21
  8 Mallori Johnson            9 Moorhead                      47.98    20
  9 Shelby Litchy             11 Stillwater                    48.10    19
 10 Kati Nelson               12 Mounds View                   48.76    18
 11 Megan Lesmeister          10 Prior Lake                    48.78    17
 12 Cecelia Peterson           8 Stillwater                    49.12    16
 13 Alex Collins              10 Prior Lake                    49.26    15
 14 Jenny Mullin              12 Mounds View                   49.33    14
 15 Katie Rosenfeldt          12 Moorhead                      49.37    13
 16 Jordyn Sohns              11 Elk River                     49.69    12
 17 Brooke Hunter             11 Stillwater                    49.76    11
 18 Lindsay Lowe              11 Elk River                     49.81    10
 19 Carly Bandt               10 Mounds View                   50.84     9
 20 Elsa Litecky              12 Forest Lake                   51.41     8
 21 Kelly Stacken             11 Minnetonka                    51.71     7
 22 Catherine Leake           12 Lakeville North               51.98     6
 23 Anna Cushing              10 Minnetonka                    52.23     5
 24 Adele Hanson              11 Forest Lake                   52.41     4
 25 Lorna Meyer               10 Lakeville North               52.75     3
 26 Taylor Schimmelman         8 Elk River                     53.56     2
 27 Anastasia Dostert         12 Moorhead                      55.10     1

                     Event 16 Boys 300 Meter Hurdles                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Angus Stoudt              12 Minnetonka                    39.17    27
  2 Nathan Toliver            12 Rochester Mayo H.S.           39.76    26
  3 Jamie Crum                12 Minnetonka                    39.79    25
  4 Andrew Gutknecht          12 Buffalo                       40.05    24
  5 Nick Martin               12 Wayzata                       40.08    23
  6 Chris Johnston            11 Mounds View                   40.34    22
  7 Austin Youngs             11 Buffalo                       40.58    21
  8 Rashad Cohen              12 Minnetonka                    40.87    20
  9 Samuel Lisko              11 Rochester Mayo H.S.           40.90    19
 10 Wyatt Lemon                  White Bear Lake               41.24    18
 11 Christian Hummelgard      11 Rosemount                     41.26    17
 12 Kevin Meads               11 Stillwater                    41.55    16
 13 Connor Koll                  White Bear Lake               41.95    15
 14 Remington Riehl           12 Andover                       42.00    14
 15 Conor Manning             12 Rosemount                     42.06    13
 16 Eric Selchow              12 Buffalo                       42.19    12
 17 Joshua Gillespie           9 Wayzata                       42.34    11
 18 Matt Baker                 9 Mounds View                   42.36    10
 19 Austin Luecke                White Bear Lake               42.56     9
 20 Obinnaya Wamuo            10 Wayzata                       42.66     8
 21 DeShawn Crutch            12 Andover                       42.71     7
 22 Grant Wood                11 Andover                       42.77     6
 23 Geoff Berg                11 Stillwater                    43.21     5
 24 Alex Klein                 9 Stillwater                    43.36     4
 25 James Nguyen              11 Rosemount                     43.36     3
 26 Cole Nachstein            11 Mounds View                   43.37     2
 27 Eric Manges               11 Rochester Mayo H.S.           44.02     1

                       Event 17 Girls 800 Meter Run                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Elizabeth Endy            10 Minnetonka                  2:18.60    27
  2 Kaytlyn Larson             9 Lakeville South H.S.        2:19.09    26
  3 Margaret Carruth          10 Minnetonka                  2:19.11    25
  4 Laurisa Titterud          12 Mounds View                 2:21.68    24
  5 Samantha Anderson         12 Prior Lake                  2:24.25    23
  6 Abigail Lange              9 Stillwater                  2:24.45    22
  7 Avery Selberg             10 Moorhead                    2:24.97    21
  8 Macy Violett              10 Prior Lake                  2:25.22    20
  9 Mackenzie Schell          10 Prior Lake                  2:26.24    19
 10 Riley Donlin               8 Minnetonka                  2:26.31    18
 11 Maria Valentin             7 Forest Lake                 2:26.72    17
 12 Anna Haugen               11 Elk River                   2:26.88    16
 13 Emma Mickelson            10 Lakeville South H.S.        2:28.04    15
 14 Chloee Sagmoe              8 Lakeville North             2:28.36    14
 15 Holly Winberg             12 Forest Lake                 2:28.82    13
 16 Megan Lubow               10 Lakeville South H.S.        2:28.87    12
 17 Cassie Thobe              12 Forest Lake                 2:31.68    11
 18 Mara Herbert              11 Mounds View                 2:32.17    10
 19 Nora Gilbertson           12 Stillwater                  2:32.18     9
 20 Mackenzie Randklev        12 Moorhead                    2:32.30     8
 21 Gabriella Jung             9 Elk River                   2:32.55     7
 22 Annalee Blake              8 Mounds View                 2:32.59     6
 23 Bethany Adkins            12 Stillwater                  2:32.69     5
 24 Amy Ferguson              11 Lakeville North             2:32.75     4
 25 Courtney Earle             9 Lakeville North             2:33.17     3
 26 Olivia Hamilton           10 Moorhead                    2:33.61     2
 27 Kennedy Warner             7 Elk River                   2:36.97     1

                       Event 18 Boys 800 Meter Run                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Eric Gebeke                  White Bear Lake             1:56.96    27
  2 Scott Sippel              12 Wayzata                     1:58.76    26
  3 Tom Linner                12 Stillwater                  1:59.14    25
  4 Dan Pettit                11 Buffalo                     1:59.39    24
  5 Ben Kramka                12 Mounds View                 1:59.43    23
  6 Joel Reichow                 White Bear Lake             1:59.61    22
  7 Chandler Dye              12 Rosemount                   1:59.86    21
  8 Kyle Anderson             12 Minnetonka                  2:00.12    20
  9 Sean Bjork                11 Stillwater                  2:00.16    19
 10 Sam Warnes                12 Mounds View                 2:00.51    18
 11 Derek Peterson            11 Wayzata                     2:00.54    17
 12 Ryan Pewowaruk            11 Rochester Mayo H.S.         2:01.12    16
 13 Ben Cole                  11 Rochester Mayo H.S.         2:01.38    15
 14 Josh Choe                 12 Stillwater                  2:02.65    14
 15 Kwame Owusu               11 Rosemount                   2:02.83    13
 16 Lucas Kivimaki            12 Andover                     2:03.09    12
 17 Elliot Johnson            12 Wayzata                     2:03.87    11
 18 Adam Luecke                  White Bear Lake             2:04.28    10
 19 Andre Hessini             10 Mounds View                 2:04.56     9
 20 Austin Anderson           11 Rosemount                   2:04.74     8
 21 Jack Snyder               11 Minnetonka                  2:04.78     7
 22 Scott Kvidera             10 Minnetonka                  2:04.85     6
 23 Caleb Ruter               12 Buffalo                     2:07.59     5
 24 Kyle Hellmann             12 Andover                     2:08.40     4
 25 Tom Sorenson              12 Rochester Mayo H.S.         2:08.59     3
 26 James Barett              10 Andover                     2:09.02     2
 27 Jonathan Eastlund          9 Buffalo                     2:12.20     1

                      Event 19 Girls 200 Meter Dash                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Carolina Bowe             10 Minnetonka                    26.04    27
  2 Dani Detloff              12 Elk River                     26.17    26
  3 Alexandria Crain          12 Stillwater                    26.43    25
  4 Natalie Phippen           11 Stillwater                    26.61    24
  5 Kaitlin VanWinkle         12 Lakeville South H.S.          26.81    23
  6 Alexa Trakalo             11 Lakeville North               26.87    22
  7 Leah Amundson             10 Prior Lake                    27.04    21
  8 Sabrina Hille             10 Prior Lake                    27.07    20
  9 Meghan Janssen             9 Minnetonka                    27.08    19
 10 Elizabeth Menne            9 Mounds View                   27.15    18
 11 Emily Wick                11 Lakeville South H.S.          27.28    17
 12 Katie Olson                9 Moorhead                      27.31    16
 13 Rachel Mickelson          10 Lakeville South H.S.          27.38    15
 14 Liz Thordson              11 Forest Lake                   27.44    14
 15 Bolade Jinadu             10 Prior Lake                    27.53    13
 16 Kendall Naatjes           10 Lakeville North               27.53    12
 17 Alana Embury              12 Elk River                     27.66    11
 18 Britta Messerly-Menk      10 Mounds View                   27.67    10
 19 Karina Ikuta               9 Stillwater                    27.78     9
 20 Lara Steinhoff            10 Forest Lake                   27.78     8
 21 Claire Seivert            10 Lakeville North               27.80     7
 22 Rebecca Moore              9 Minnetonka                    27.86     6
 23 Nicole Geist              10 Mounds View                   27.93     5
 24 Logan Daulton             10 Elk River                     28.20     4
 25 Cassidy Nelson             9 Moorhead                      28.22     3
 26 Olivia Norman             11 Forest Lake                   28.75     2
 27 Ashley Ferrer              9 Moorhead                      28.99     1

                       Event 20 Boys 200 Meter Dash                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Tyler Olson               11 Buffalo                       22.35    27
  2 Jeffrey Borchardt         11 Wayzata                       22.53    26
  3 Michael Smith             10 Wayzata                       22.57    25
  4 James McFarlin            12 Minnetonka                    22.73    24
  5 Christopher Larson        10 Andover                       22.83    23
  6 Ke Andre Singleton        11 Minnetonka                    22.86    22
  7 Trevor Simanski              White Bear Lake               22.88    21
  8 Nate Ricci                11 Stillwater                    22.92    20
  9 Eric Karsten              11 Rochester Mayo H.S.           23.08    19
 10 Tegan Overbey             11 Rosemount                     23.14    18
 11 Tyler Berry               12 Wayzata                       23.21    17
 12 Bennett Celichowski       11 Minnetonka                    23.26    16
 13 Marius Lewis              12 Rosemount                     23.34    15
 14 Preston Webb              11 Rosemount                     23.36    14
 15 Austin Lorch              10 Andover                       23.37    13
 16 Chris Severson            12 Mounds View                   23.38    12
 17 Austin Youngs             11 Buffalo                       23.45    11
 18 Zach Roy                  12 Andover                       23.48    10
 19 Neal Burke                   White Bear Lake               23.49     9
 20 Ryan O'Callaghan          11 Rochester Mayo H.S.           23.80     8
 21 Tyler Hansen              12 Mounds View                   23.87     7
 22 Drew Burt                 11 Rochester Mayo H.S.           23.94     6
 23 Sola Olateju              10 Mounds View                   23.96     5
 24 Zach Smith                12 Stillwater                    24.05     4
 25 Mitchell Schertz          11 Stillwater                    24.05     3
 26 Jake Newman                  White Bear Lake               24.16     2
 27 Nicholas Swearingen        9 Buffalo                       25.07     1

                      Event 21 Girls 3200 Meter Run                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Taylor Scholl             12 Prior Lake                 11:02.60    27
  2 Allison Bartlett           7 Forest Lake                11:16.12    26
  3 Taylor Perkins            11 Lakeville North            11:20.46    25
  4 Andrea Brekken             9 Lakeville South H.S.       11:24.84    24
  5 Cassie Pratt              12 Stillwater                 11:26.02    23
  6 Larissa Colvin             9 Stillwater                 11:32.72    22
  7 Taylor Janssen            11 Moorhead                   11:35.26    21
  8 Rachel Ness                8 Elk River                  11:37.19    20
  9 Tessa Rykken              10 Prior Lake                 11:39.90    19
 10 Mackenzie Kelly            9 Moorhead                   11:43.68    18
 11 Carly Bandt               10 Mounds View                11:43.77    17
 12 Kirsten Anderson          12 Prior Lake                 11:45.98    16
 13 Emma Benner                8 Forest Lake                11:46.24    15
 14 Chelsea Schlegel          11 Elk River                  11:46.55    14
 15 Megan Kilbride            12 Lakeville South H.S.       11:47.78    13
 16 Miranda Overland           7 Forest Lake                11:52.61    12
 17 Mariah Gallagher          10 Lakeville South H.S.       12:08.22    11
 18 Riley Broughten           10 Lakeville North            12:14.79    10
 19 Erica Hauf                10 Moorhead                   12:17.45     9
 20 Nicole Balzer             11 Mounds View                12:18.89     8
 21 Hannah Hollenhorst        10 Minnetonka                 12:22.12     7
 22 Courtney Smith            11 Minnetonka                 12:25.37     6
 23 Katherine Martinek        12 Lakeville North            12:25.58     5
 24 Anna Meiusi               11 Minnetonka                 12:31.82     4
 25 Haley Beech               10 Stillwater                 12:41.38     3
 26 Anna Solfest               9 Mounds View                12:42.68     2
 27 Ali Manthey                9 Elk River                  12:51.69     1

                       Event 22 Boys 3200 Meter Run                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Eric Colvin               11 Stillwater                  9:29.57    27
  2 Steven Schimmel           12 Rochester Mayo H.S.         9:39.46    26
  3 Wayde Hall                11 Stillwater                  9:39.49    25
  4 Zachary Roozen            12 Mounds View                 9:42.21    24
  5 Nathan Rock               12 Rosemount                   9:43.00    23
  6 Trevor Capra              11 Rosemount                   9:43.33    22
  7 Riley Macon               12 Rochester Mayo H.S.         9:43.41    21
  8 Calvin Lehn               12 Rosemount                   9:43.45    20
  9 Joshua Nielsen            10 Wayzata                     9:50.13    19
 10 Mitch Fisher              12 Andover                     9:52.20    18
 11 Eli Krahn                  8 Stillwater                  9:53.75    17
 12 Andrew Quirk               9 Wayzata                    10:01.34    16
 13 Ricardo Celleri           12 Minnetonka                 10:05.64    15
 14 Ian Eklin                  9 Wayzata                    10:06.94    14
 15 Clare Brandt              12 Rochester Mayo H.S.        10:07.13    13
 16 Kurt Hellmann             12 Andover                    10:07.69    12
 17 Bo Brailler               11 Buffalo                    10:10.33    11
 18 Grady Bell                   White Bear Lake            10:14.24    10
 19 Nathan Janssen            11 Minnetonka                 10:22.58     9
 20 Noah Pilgrim              10 Mounds View                10:25.32     8
 21 Christopher Meados        10 Andover                    10:33.33     7
 22 Michael Hoff              10 Mounds View                10:33.80     6
 23 Garrett Shah                 White Bear Lake            10:35.37     5
 24 Casey Halbmaier           11 Minnetonka                 10:42.34     4
 25 Alex Thiele                  White Bear Lake            10:42.67     3
 26 Joseph Slicer              9 Buffalo                    10:51.34     2
 27 Andrei Casey              11 Buffalo                    10:52.96     1

              Event 23 Girls 4x400 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Stillwater A                               3:59.74    36
  2 Prior Lake A                               4:01.86    32
  3 Minnetonka A                               4:02.85    28
  4 Lakeville South H.S. A                     4:03.30    24
  5 Moorhead A                                 4:07.97    20
  6 Elk River A                                4:13.75    16
  7 Mounds View A                              4:13.95    12
  8 Forest Lake A                              4:18.91     8
  9 Lakeville North A                          4:22.06     4

              Event 24 Boys 4x400 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Wayzata A                                  3:24.30    36
  2 Minnetonka A                               3:24.74    32
  3 White Bear Lake A                          3:25.54    28
  4 Rosemount A                                3:26.54    24
  5 Rochester Mayo H.S. A                      3:28.06    20
  6 Mounds View A                              3:29.43    16
  7 Stillwater A                               3:30.74    12
  8 Andover A                                  3:33.08     8
  9 Buffalo A                                  3:33.09     4

                            Event 25 Girls Long Jump                            
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Shaina Burns              10 Lakeville South H.S.       17-11.25   NWI    27
  2 Dani Detloff              12 Elk River                  17-10.50   NWI    26
  3 Mia Barron                10 Minnetonka                 17-08.50   NWI    25
  4 Angelica Anyaogu          12 Lakeville North            17-08.25   NWI    24
  5 Logan Daulton             10 Elk River                  17-07.25   NWI    23
  6 Anna Posbergh             12 Stillwater                 17-06.75   NWI    22
  7 Alicia Doerr              12 Stillwater                 17-06.75   NWI    21
  8 Kelly Edwards             12 Elk River                  17-05.25   NWI    20
  9 Ali Zimmerman             12 Mounds View                17-02.75   NWI    19
 10 Karina Ikuta               9 Stillwater                 17-02.25   NWI    18
 11 Sarah Schrader             9 Prior Lake                 16-11.50   NWI    17
 12 Kaitlin VanWinkle         12 Lakeville South H.S.       16-09.25   NWI    16
 13 Piper Jensen              10 Minnetonka                 16-07.00   NWI    15
 14 Elisa Bertoldi            11 Prior Lake                 16-05.75   NWI    14
 15 Morgan Pieri              10 Lakeville South H.S.       16-05.25   NWI    13
 16 Megan Andre               11 Prior Lake                 16-05.00   NWI    12
 17 Olivia Fixsen             10 Mounds View                16-02.25   NWI    11
 18 Jenny Mullin              12 Mounds View                 16-0.50   NWI    10
 19 Morgan Nyquist            12 Moorhead                   15-10.75   NWI     9
 20 Katie Dillie              11 Lakeville North            15-05.50   NWI     8
 21 Rebekah Hakk              10 Moorhead                   15-03.75   NWI     7
 22 Mariah Daninger           10 Forest Lake                15-03.00   NWI     6
 23 Haley Ludwig               9 Moorhead                   15-01.25   NWI     5
 24 Anna Benke                12 Minnetonka                  15-0.50   NWI     4
 25 Kayla Suess               12 Forest Lake                14-08.25   NWI     3
 26 Hannah Olson               8 Lakeville North            14-07.50   NWI     2
 27 Krista Kirchner           12 Forest Lake                13-11.50   NWI     1

                            Event 26 Boys Long Jump                             
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 DeAndre Singleton         11 Minnetonka                 22-04.00   NWI    27
  2 Zach Roy                  12 Andover                    22-01.00   NWI    26
  3 Phong DoVu                12 Rosemount                  21-08.00   NWI    25
  4 Tyler Berry               12 Wayzata                    21-08.00   NWI    24
  5 Jamie Crum                12 Minnetonka                 21-07.00   NWI    23
  6 Chris Johnston            11 Mounds View                21-05.00   NWI    22
  7 Ke Andre Singleton        11 Minnetonka                 21-04.00   NWI    21
  8 Darrell Hunt              12 Rosemount                  21-03.75   NWI    20
  9 Trevor Simanski              White Bear Lake            21-02.00   NWI    19
 10 Nate Ricci                11 Stillwater                  21-0.25   NWI    18
 11 Ethan Zeidler             12 Wayzata                    20-11.25   NWI    17
 12 Jackson Schepp            11 Buffalo                    20-08.25   NWI    16
 13 Evan Blomquist               White Bear Lake            20-08.25   NWI    15
 14 Marius Lewis              12 Rosemount                  20-07.75   NWI    14
 15 Jordan Phelps             10 Stillwater                 20-07.50   NWI    13
 16 DeShawn Crutch            12 Andover                    20-06.50   NWI    12
 17 Riley Krause              11 Mounds View                20-05.50   NWI    11
 18 Seth Bina                 12 Mounds View                20-05.25   NWI    10
 19 Austin Youngs             11 Buffalo                    20-02.50   NWI     9
 20 Eric Selchow              12 Buffalo                    19-11.25   NWI     8
 21 Zach Smith                12 Stillwater                 19-11.00   NWI     7
 22 Eric Karsten              11 Rochester Mayo H.S.        19-09.50   NWI     6
 23 Nicholas Egersdorf        12 Rochester Mayo H.S.        19-08.75   NWI     5
 24 Nicholas Krouse           11 Andover                    19-06.50   NWI     4
 25 Bernard Vinson               White Bear Lake            19-03.25   NWI     3
 26 Alex Proell               11 Rochester Mayo H.S.        19-03.00   NWI     2
 27 Anthony Clarke             9 Wayzata                    18-08.50   NWI     1

                           Event 27 Girls Triple Jump                           
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Ali Zimmerman             12 Mounds View                36-08.50   NWI    27
  2 Mia Barron                10 Minnetonka                 36-06.00   NWI    26
  3 Piper Jensen              10 Minnetonka                 36-03.25   NWI    25
  4 Allison Mosser            12 Lakeville South H.S.       35-06.25   NWI    24
  5 Angelica Anyaogu          12 Lakeville North            35-04.00   NWI    23
  6 Kelly Edwards             12 Elk River                  34-10.75   NWI    22
  7 Morgan Pieri              10 Lakeville South H.S.       34-05.75   NWI    21
  8 Sarah Schrader             9 Prior Lake                 34-03.00   NWI    20
  9 Rachel Amos               10 Stillwater                 34-02.25   NWI    19
 10 Kai Mason                 12 Mounds View                33-11.50   NWI    18
 11 Caraline Slattery          9 Lakeville South H.S.       33-10.25   NWI    17
 12 Megan Andre               11 Prior Lake                 33-10.25   NWI    16
 13 Olivia Fixsen             10 Mounds View                33-06.75   NWI    15
 14 Ella Francis               8 Prior Lake                 33-04.50   NWI    14
 15 Brooke Hunter             11 Stillwater                 33-04.25   NWI    13
 16 Skyler Adkins             10 Stillwater                 33-03.50   NWI    12
 17 Caitlin Freer             10 Forest Lake                33-02.75   NWI    11
 18 Abby Jungwirth             8 Forest Lake                32-11.25   NWI    10
 19 Lindsey Smits             10 Lakeville North            32-09.50   NWI     9
 20 Lindsay Lowe              11 Elk River                  32-07.75   NWI     8
 21 Mollie McLain             12 Elk River                  32-05.25   NWI     7
 22 Kelly Stacken             11 Minnetonka                 31-04.75   NWI     6
 23 Rebekah Hakk              10 Moorhead                   31-03.25   NWI     5
 24 Amy Ferguson              11 Lakeville North            31-02.00   NWI     4
 25 Marissa Wong              10 Moorhead                   30-07.75   NWI     3
 26 Haley Ludwig               9 Moorhead                   30-04.25   NWI     2
 27 Merina Lenz               11 Forest Lake                29-09.00   NWI     1

                           Event 28 Boys Triple Jump                            
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Brandon Strickland        12 Wayzata                    45-05.75   NWI    27
  2 Trevor Simanski              White Bear Lake            44-07.00   NWI    26
  3 Angus Stoudt              12 Minnetonka                 44-03.00   NWI    25
  4 Marius Lewis              12 Rosemount                  43-10.75   NWI    24
  5 Sola Olateju              10 Mounds View                42-09.25   NWI    23
  6 Zach Roy                  12 Andover                    42-07.75   NWI    22
  7 Ethan Zeidler             12 Wayzata                    42-07.50   NWI    21
  8 Connor O'Neil             11 Stillwater                 42-06.75   NWI    20
  9 Phong DoVu                12 Rosemount                  41-11.75   NWI    19
 10 Riley Krause              11 Mounds View                41-11.75   NWI    18
 11 Bernard Vinson               White Bear Lake            41-10.50   NWI    17
 12 Brian King                   White Bear Lake            41-09.00   NWI    16
 13 Nicholas Krouse           11 Andover                    41-08.00   NWI    15
 14 Nicholas Egersdorf        12 Rochester Mayo H.S.        41-04.75   NWI    14
 15 Christian Roemhildt       12 Minnetonka                 41-04.50   NWI    13
 16 Cameron Wold              11 Andover                    41-04.50   NWI    12
 17 Eric Selchow              12 Buffalo                    41-03.25   NWI    11
 18 Jackson Schepp            11 Buffalo                    40-10.25   NWI    10
 19 Jacob Rewolinski          10 Minnetonka                 40-07.00   NWI     9
 20 Darrell Hunt              12 Rosemount                  40-06.75   NWI     8
 21 Sharacol Marcellino       11 Rochester Mayo H.S.        40-03.75   NWI     7
 22 Seth Bina                 12 Mounds View                40-02.75   NWI     6
 23 Abiye Agbeh               10 Wayzata                    39-11.00   NWI     5
 24 Nicholas Wanovich          9 Stillwater                 39-08.25   NWI     4
 25 James Findlay             10 Rochester Mayo H.S.        39-08.00   NWI     3
 26 Michael Liddell           11 Stillwater                 39-02.50   NWI     2
 27 Cory Thielman              9 Buffalo                    36-01.75   NWI     1

                         Event 29 Girls High Jump                         
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Morgan Pieri              10 Lakeville South H.S.        5-06.00    27
  2 Caraline Slattery          9 Lakeville South H.S.        5-04.00  25.5
  2 Shaina Burns              10 Lakeville South H.S.        5-04.00  25.5
  4 Catherine Leake           12 Lakeville North             5-02.00    23
  4 Ali Zimmerman             12 Mounds View                 5-02.00    23
  4 Alex Collins              10 Prior Lake                  5-02.00    23
  7 Kelcie Kempenich          12 Stillwater                  5-00.00    17
  7 Teagan Carlsrud            9 Moorhead                    5-00.00    17
  7 Krista Kuglin              9 Minnetonka                  5-00.00    17
  7 Piper Jensen              10 Minnetonka                  5-00.00    17
  7 Katie Dillie              11 Lakeville North             5-00.00    17
 12 Rachel Schumaker          11 Forest Lake                 4-10.00  14.5
 12 Taylor Moore              11 Forest Lake                 4-10.00  14.5
 12 Tana Schendel             12 Mounds View                 4-10.00  14.5
 12 Sydney Noterman           12 Prior Lake                  4-10.00  14.5
 16 Elisa Bertoldi            11 Prior Lake                  4-08.00    11
 16 Micaela Dick              10 Minnetonka                  4-08.00    11
 16 Lindsay Lowe              11 Elk River                   4-08.00    11
 19 Allison Giebel            12 Stillwater                  4-06.00     6
 19 Olivia Fixsen             10 Mounds View                 4-06.00     6
 19 Lindsay Madden            12 Elk River                   4-06.00     6
 19 Alexandra Krsnak          10 Moorhead                    4-06.00     6
 19 Merina Lenz               11 Forest Lake                 4-06.00     6
 19 Alicia Doerr              12 Stillwater                  4-06.00     6
 19 Rebekah Hakk              10 Moorhead                    4-06.00     6
 26 Jordyn Sohns              11 Elk River                   4-04.00     2

                         Event 30 Boys High Jump                          
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Chris Johnston            11 Mounds View                 6-06.00    27
  2 Jamie Crum                12 Minnetonka                  6-06.00    26
  3 Quinn Shepherd            11 Minnetonka                  6-04.00    25
  4 Nicholas Egersdorf        12 Rochester Mayo H.S.         6-02.00    24
  5 Ian Hathaway              12 Rochester Mayo H.S.         6-00.00    23
  6 Nicholas Macfarlane       11 Andover                     6-00.00    22
  7 Jackson Schepp            11 Buffalo                     6-00.00    21
  8 Adam Selseth              12 Andover                     6-00.00    20
  9 Ethan Zeidler             12 Wayzata                     6-00.00    19
 10 Ulysses Sibomana          12 Wayzata                     6-00.00    18
 11 Jacob McNallan             9 Andover                     6-00.00    17
 12 Eric Gebeke                  White Bear Lake             5-10.00    16
 13 Josh Johnson              12 Stillwater                  5-10.00    15
 14 Keijuan Brown             12 Rosemount                   5-10.00    14
 15 Tyler Liermann            12 Rosemount                   5-10.00    13
 16 Stephen Sawyer            12 Rosemount                   5-10.00    12
 17 Mark Portz                12 Stillwater                  5-10.00    11
 18 Sam Gregerson             11 Minnetonka                  5-10.00    10
 19 Connor Koll                  White Bear Lake             5-08.00     9
 20 Cameron Decker            11 Buffalo                     5-08.00     8
 21 Ben Yost                  10 Wayzata                     5-06.00     7
 22 Drew Burt                 11 Rochester Mayo H.S.         5-06.00     6
 23 Riley Krause              11 Mounds View                 5-06.00     5
 24 Matt Ogren                11 Stillwater                  5-06.00     4
 25 Joe Larson                   White Bear Lake             5-04.00     3
 26 Joseph Durr                9 Buffalo                     5-02.00     2
 27 Joel Meier                11 Mounds View                 5-02.00     1

                        Event 31 Girls Pole Vault                         
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Paige Clements            11 Mounds View                11-03.00    27
  2 Anna Benke                12 Minnetonka                 10-06.00    26
  3 Anna Posbergh             12 Stillwater                 10-06.00    25
  4 Kristine Dahl             11 Mounds View                10-06.00    24
  5 McKell Anderson           12 Lakeville South H.S.       10-06.00    23
  6 Alana Embury              12 Elk River                  10-00.00    22
  7 Alisha Skluzacek          11 Lakeville South H.S.       10-00.00    21
  8 Ella Francis               8 Prior Lake                  9-06.00    20
  9 Mali Bacig                11 Mounds View                 9-06.00    19
 10 Katie Dison               10 Forest Lake                 9-06.00    18
 11 Alicia Doerr              12 Stillwater                  9-06.00    17
 12 Courtney Spang            10 Prior Lake                  9-00.00    16
 13 Kendall Naatjes           10 Lakeville North             9-00.00    15
 14 Emily Wilson              11 Lakeville North             9-00.00    14
 15 Emily Fuglestad           12 Moorhead                    9-00.00    13
 16 Andrea Citrowske           9 Prior Lake                  9-00.00    12
 17 Alex Holmberg              8 Stillwater                  9-00.00    11
 18 Victoria Podzimek         11 Minnetonka                  9-00.00    10
 19 Laura Crepeau             12 Elk River                   8-06.00     9
 20 Cassie Giesner            11 Forest Lake                 8-06.00     8
 21 Hailee Cohoes             12 Forest Lake                 8-06.00     7
 22 Melina Lynn               10 Lakeville North             8-00.00     6
 23 Brooke Borgen             11 Moorhead                    7-06.00     5
 24 Katrina Dufresne          12 Elk River                   7-06.00     4
 25 Kendall Johnson            9 Moorhead                    7-00.00     3
 26 Jessica Erickson           9 Minnetonka                  7-00.00     2
 27 Kacy Rodamaker             9 Lakeville South H.S.        6-00.00     1

                         Event 32 Boys Pole Vault                         
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Jagger Gran               12 Mounds View                15-00.00    27
  2 Mitchelll Valli           11 Buffalo                    14-00.00    26
  3 Christopher Grover        12 Minnetonka                 13-00.00    25
  4 Edward Clifton            11 Buffalo                    13-00.00    24
  5 Conner Cenaiko            12 Andover                    13-00.00    23
  6 Connor O'Neil             11 Stillwater                 13-00.00    22
  7 John Young                11 Mounds View                12-06.00    21
  8 Travis Rademacher            White Bear Lake            12-06.00    20
  9 Eddie Hidani              11 Wayzata                    12-06.00    19
 10 Garrett Weaver            11 Minnetonka                 12-00.00    18
 11 Brandon Dorn              12 Wayzata                    12-00.00    17
 12 Austin Hensley            12 Minnetonka                 12-00.00    16
 13 Alexander Spencer         12 Wayzata                    12-00.00    15
 14 Sean Tompkins             11 Stillwater                 12-00.00    14
 15 Ryan Vick                 12 Rosemount                  11-06.00    13
 16 Joshua Felland            12 Rosemount                  11-06.00    12
 17 Adam Toninato             11 Mounds View                11-06.00    11
 18 Jonathan Danielson        12 Buffalo                    11-00.00    10
 19 Kyle Bohrer               12 Andover                    11-00.00     9
 20 Mitch Winters                White Bear Lake            11-00.00     8
 21 Phong DoVu                12 Rosemount                  11-00.00     7
 22 Eric Manges               11 Rochester Mayo H.S.        11-00.00     6
 23 Aaron Glass                  White Bear Lake            10-06.00     5
 24 Tony Giebel               10 Stillwater                 10-06.00     4
 25 Kyle Synowczynski         11 Andover                    10-06.00     3
 26 Nick Tremain              12 Rochester Mayo H.S.        10-00.00     2
 27 Ryan Larson               10 Rochester Mayo H.S.         9-06.00     1

                         Event 33 Girls Shot Put                          
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Jordyn Thornton           11 Lakeville South H.S.       44-03.25    27
  2 Emma Erickson             12 Lakeville North            41-04.75    26
  3 Monica Turner             12 Lakeville South H.S.       40-10.00    25
  4 Bailey Norby              10 Forest Lake                39-05.25    24
  5 Sam Anderson              12 Forest Lake                 39-0.50    23
  6 Delaney Miller            12 Lakeville North            38-04.00    22
  7 Kasie Vollmer             10 Prior Lake                 37-09.00    21
  8 Lisa Ito                  11 Mounds View                37-03.75    20
  9 Veronica Rasmussen         9 Mounds View                36-07.00    19
 10 Nickolette Dunbar          8 Prior Lake                 36-05.50    18
 11 Kat Tillman               11 Mounds View                36-05.00    17
 12 Molli Detloff             10 Elk River                  36-01.00    16
 13 Alex Howard               11 Forest Lake                35-04.25    15
 14 Rachel Ganske             12 Lakeville North            35-02.25    14
 15 McKinzie Ernst            12 Moorhead                   33-07.00    13
 16 Kaylee Barker              9 Moorhead                   33-03.25    12
 17 Dayshia Coleman           11 Stillwater                 32-09.75    11
 18 Elizabeth Crist           11 Minnetonka                 32-05.75    10
 19 Celeste Snyder             9 Minnetonka                 32-05.25     9
 20 Sidney Wentland            7 Elk River                  31-11.75     8
 21 Brianna Stelzer           12 Lakeville South H.S.       31-02.50     7
 22 Kayla Dalquist            10 Moorhead                   30-11.50     6
 23 Madeline Gregersen        11 Elk River                  30-08.00     5
 24 Carolina Bowe             10 Minnetonka                 30-05.50     4
 25 Kelsey Sievert            12 Stillwater                 29-09.50     3
 26 Paige Becker              10 Stillwater                 28-06.50     2
 27 Anika Agerlie             11 Prior Lake                 27-06.75     1

                          Event 34 Boys Shot Put                          
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Thomas Anderson           12 Andover                    54-05.50    27
  2 Brian King                   White Bear Lake            50-00.00    26
  3 Jack Bixler               11 Minnetonka                 48-04.25    25
  4 Joe Putz                  12 Andover                    48-03.75    24
  5 Grant Walters             11 Minnetonka                 47-11.50    23
  6 Curtis Olson              12 Rochester Mayo H.S.        47-05.00    22
  7 Brad Ostendorf            12 Andover                    47-02.25    21
  8 Alex Burbach              11 Stillwater                 47-01.25    20
  9 Ayer Karnwie-Tualo        12 Mounds View                46-08.50    19
 10 Matt Wildes               12 Mounds View                46-01.75    18
 11 Jorden Serrano            11 Rochester Mayo H.S.        45-00.00    17
 12 Chandler Wright           11 Wayzata                    44-08.50    16
 13 Justin Johnson            12 Rosemount                  44-04.00    15
 14 John Lundeen              11 Mounds View                44-03.00    14
 15 Matt Walls                11 Rosemount                  44-01.25    13
 16 Tyler Hubman                 White Bear Lake            43-07.25    12
 17 Stefan Sauer              12 Rosemount                  43-05.00    11
 18 Aaron Tipke               11 Stillwater                 43-02.00    10
 19 Jacob Bush                11 Minnetonka                 42-11.00     9
 20 Antonio Ford              12 Wayzata                    42-10.50     8
 21 Joshua Tomann             12 Buffalo                    42-05.75     7
 22 Alexander Selle           11 Rochester Mayo H.S.        41-11.25     6
 23 Bobby Fowley              11 Wayzata                    40-10.25     5
 24 Lucas Henschell              White Bear Lake            39-02.00     4
 25 Austin Conery             11 Stillwater                 39-01.50     3
 26 Matt Filipi               12 Buffalo                    36-09.50     2
 27 Trevor Dahlof             11 Buffalo                    36-08.00     1

                       Event 35 Girls Discus Throw                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Molli Detloff             10 Elk River                    142-05    27
  2 Jordyn Thornton           11 Lakeville South H.S.         130-03    26
  3 Kasie Vollmer             10 Prior Lake                   129-10    25
  4 Delaney Miller            12 Lakeville North              128-11    24
  5 Emma Erickson             12 Lakeville North              128-04    23
  6 Sam Anderson              12 Forest Lake                  123-11    22
  7 Kat Tillman               11 Mounds View                  119-03    21
  8 McKenzie Hoelmenn         12 Lakeville North              112-04    20
  9 Veronica Rasmussen         9 Mounds View                  110-10    19
 10 Megan Bethke              10 Mounds View                  108-10    18
 11 Mariah Daninger           10 Forest Lake                  107-09    17
 12 Elizabeth Crist           11 Minnetonka                   106-08    16
 13 Angela Shepherd           10 Lakeville South H.S.         105-10    15
 14 Kristin Drechsel          11 Moorhead                     103-08    14
 15 Ashley Pratt              10 Lakeville South H.S.         102-08    13
 16 Gena Baklund               8 Forest Lake                  102-06    12
 17 McKinzie Ernst            12 Moorhead                     101-11    11
 18 Madeleine Weidner         11 Stillwater                    93-02    10
 19 Marissa Mattson           11 Prior Lake                    92-05     9
 20 Kelsey Crow                9 Minnetonka                    90-09     8
 21 Kaylee Barker              9 Moorhead                      90-03     7
 22 Celeste Snyder             9 Minnetonka                    86-04     6
 23 Madeline Gregersen        11 Elk River                     84-10     5
 24 Sophia Zabee              10 Elk River                     83-03     4
 25 Alexandria Crain          12 Stillwater                    82-00     3
 26 Kelsey Christensen        11 Prior Lake                    81-11     2
 27 Paige Becker              10 Stillwater                    68-03     1

                        Event 36 Boys Discus Throw                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Thomas Anderson           12 Andover                      178-11    27
  2 Nate Bird                 11 Stillwater                   156-06    26
  3 Evan Larson               12 Minnetonka                   154-04    25
  4 Brian King                   White Bear Lake              149-08    24
  5 Curtis Olson              12 Rochester Mayo H.S.          141-00    23
  6 Austin Leslie             11 Rosemount                    137-07    22
  7 Quintin Abel                 White Bear Lake              137-04    21
  8 Reinhard Seeland          11 Minnetonka                   135-05    20
  9 Kevin Olson               12 Andover                      134-10    19
 10 Aleksandr Park            12 Wayzata                      134-08    18
 11 Logan Klaers              11 Mounds View                  131-10    17
 12 David Peterson            10 Stillwater                   128-04    16
 13 Zachary Mitchem           10 Wayzata                      128-03    15
 14 Steinar Johnson           11 Minnetonka                   125-08    14
 15 Joshua Tomann             12 Buffalo                      125-07    13
 16 Stefan Sauer              12 Rosemount                    124-08    12
 17 Matt Wildes               12 Mounds View                  124-05    11
 18 Zach Holman                  White Bear Lake              123-02    10
 19 Lucas Jergensen            9 Buffalo                      122-04     9
 20 Andrew Mussell            11 Buffalo                      120-00     8
 21 Daniel Bonneville          9 Wayzata                      117-03     7
 22 Kyle Giere                11 Mounds View                  117-01     6
 23 Kyle Kazmierazak          12 Stillwater                   116-04     5
 24 Justin Johnson            12 Rosemount                    113-02     4
 25 Joe Putz                  12 Andover                      106-06     3
 26 Alexander Selle           11 Rochester Mayo H.S.           94-04     2

Women  -  Team  Rankings  -  18  Events  Scored
1)  Lakeville South  880
2)  Prior Lake  822.5
3)  Mounds View  725
4)  Stillwater  713.5
5)  Minnetonka  710.5
6)  Lakeville North  643
7)  Elk River  569.5
8)  Forest Lake  495.5
9)  Moorhead  450.5

Men  -  Team  Rankings  -  18  Events  Scored
1)  Minnetonka  889.5
2)  Wayzata  811.5
3)  Rosemount  716
4)  Andover  645
5)  White Bear Lake  638
6)  Mounds View  621.5
7)  Stillwater  598.5
8)  Rochester Mayo  558
9)  Buffalo  529