Boys Sophomore Division Field: 140
Sophomore Boys 4000m Run
Pace
Place Displcr Bib Name Gr Team Elapsed Time Back min/mi
1 1 373 Jake Paron 9 1 Cook County-Two 14:42.4 00:00.0 05:54
Hb
2 4283 Zach Heppner 9 Warroad 14:50.0 00:07.6 05:57
3 2 862 Ben Ray 9 1 Hibbing 14:58.3 00:15.8 06:00
4 3 370 Kiviok Hight 9 2 Cook County-Two 14:58.3 00:15.8 06:00
Hb
5 4 860 Josh Kemp 9 2 Hibbing 14:59.9 00:17.5 06:01
6 5 204 Connor Janostin 9 1 Champlin Park HS 15:00.2 00:17.8 06:01
7 6 202 Ian Ivens 10 2 Champlin Park HS 15:09.1 00:26.7 06:05
8 7 200 Luke Crandall 10 3 Champlin Park HS 15:13.7 00:31.2 06:06
9 8 4180 Noah Ross 9 1 Wadena-Deer Creek 15:18.4 00:36.0 06:08
HS
10 9 506 Anthony Verdoljak 10 1 Duluth East 15:25.3 00:42.8 06:11
11 10 215 Michael Urvig 10 4 Champlin Park HS 15:44.7 01:02.3 06:19
12 11 203 Jake Jacott 9 5 Champlin Park HS 15:46.6 01:04.2 06:20
13 12 4194 Konnor Stueve 10 2 Wadena-Deer Creek 15:48.7 01:06.2 06:21
HS
14 13 274 Lindsey Nicholas 9 1 Chisago Lakes 15:51.6 01:09.1 06:22
15 14 331 Parker Sinkkonen 10 1 Cloquet 15:54.4 01:12.0 06:23
16 814 Nathan Bich 10 Hermantown 16:01.0 01:18.6 06:25
17 15 538 Lincoln Pilon 10 2 Duluth East 16:07.6 01:25.2 06:28
18 815 Auggie Gow 9 Hermantown 16:10.1 01:27.7 06:29
19 16 863 Adam Rude 9 3 Hibbing 16:14.7 01:32.2 06:31
20 17 996 Samuel Easty 10 1 Lakeview Christian 16:24.9 01:42.5 06:35
Ad
21 18 852 Lochlan Baird 9 4 Hibbing 16:29.8 01:47.4 06:37
22 816 Mark Monte 9 Hermantown 16:30.5 01:48.0 06:37
23 19 858 Solomon Jacobson 8 5 Hibbing 16:34.9 01:52.5 06:39
24 20 853 Andrew Cook 9 6 Hibbing 16:36.6 01:54.1 06:40
25 21 855 Will Durie 8 7 Hibbing 16:36.9 01:54.5 06:40
26 22 270 Christy Colten 9 2 Chisago Lakes 16:37.0 01:54.6 06:40
27 4546 Anthony Wurdock 9 United North Central 16:41.9 01:59.4 06:42
28 23 329 Derrick Moe 10 2 Cloquet 16:45.3 02:02.9 06:43
29 24 319 Dylan Czech 10 3 Cloquet 16:46.9 02:04.5 06:44
30 861 Luke Lundell 8 8 Hibbing 16:48.2 02:05.8 06:44
31 25 2352 Luke Klonne 9 1 Rockford High School 16:49.4 02:07.0 06:45
32 26 493 Colton Milner 9 3 Duluth East 16:50.1 02:07.7 06:45
33 27 2350 Caleb Duerr 9 2 Rockford High School 16:57.9 02:15.5 06:48
34 856 Morgan Fuenfï¬nger 10 9 Hibbing 17:00.0 02:17.5 06:49
35 28 369 Finn Garry 9 3 Cook County-Two 17:01.0 02:18.5 06:50
Hb
36 859 Reese Jansen 8 10 Hibbing 17:02.5 02:20.1 06:50
37 29 199 Drew Carlson 10 6 Champlin Park HS 17:04.2 02:21.8 06:51
38 30 536 Jack Payette 10 4 Duluth East 17:06.2 02:23.8 06:52
39 31 330 Peter Olson 10 4 Cloquet 17:07.5 02:25.1 06:52
40 32 532 Simon Councilor 9 5 Duluth East 17:07.9 02:25.5 06:52
41 156 Mark Matlack 10 Carlton 17:11.6 02:29.1 06:54
42 33 102 Cole Woerner 9 1 Blake 17:13.0 02:30.6 06:54
43 4545 Steven Koons 9 United North Central 17:13.6 02:31.2 06:55
44 34 211 Peter Scheller 10 7 Champlin Park HS 17:14.5 02:32.1 06:55
45 35 97 Shiv Jhanjee 9 2 Blake 17:15.6 02:33.2 06:55
46 206 Mitchell Kahl 9 8 Champlin Park HS 17:15.8 02:33.3 06:55
47 214 Christian Stohlman 10 9 Champlin Park HS 17:15.9 02:33.4 06:56
48 36 269 Leopold August 9 3 Chisago Lakes 17:19.9 02:37.5 06:57
49 37 537 Josh Peterson 10 6 Duluth East 17:21.1 02:38.7 06:58
50 209 Matt Omann 9 10 Champlin Park HS 17:23.4 02:41.0 06:59
51 38 275 Johnsen Tyler 9 4 Chisago Lakes 17:24.5 02:42.1 06:59
52 39 2354 Luke Patzner 10 3 Rockford High School 17:25.7 02:43.2 06:59
53 40 320 Dylan Doherty 10 5 Cloquet 17:30.3 02:47.9 07:01
54 207 Kyle Koch 9 11 Champlin Park HS 17:34.6 02:52.2 07:03
55 41 327 Ethan Matzdorf 9 6 Cloquet 17:36.0 02:53.5 07:04
56 42 542 Jack Thompson 10 7 Duluth East 17:38.0 02:55.6 07:04
57 539 Tony Pitoscia 10 8 Duluth East 17:39.7 02:57.2 07:05
58 43 367 Sebastian Cannon 10 4 Cook County-Two 17:41.2 02:58.8 07:06
Hb
59 44 4166 Isaac Hale 8 3 Wadena-Deer Creek 17:42.5 03:00.1 07:06
HS
60 45 4177 Isaac Ries 7 4 Wadena-Deer Creek 17:43.9 03:01.4 07:07
HS
61 46 4158 Neil Bachmann 10 5 Wadena-Deer Creek 17:47.1 03:04.7 07:08
HS
62 208 Justin Morley 9 12 Champlin Park HS 17:49.0 03:06.5 07:09
63 47 1000 Tristan Wolfe-Cuypers 9 2 Lakeview Christian 17:51.4 03:09.0 07:10
Ad
64 2181 Brennen Bordwell 9 Pillager High School 17:57.3 03:14.9 07:12
65 48 2301 Alex Preston 9 1 Proctor 17:58.4 03:16.0 07:13
66 210 Mark Scheller 7 13 Champlin Park HS 17:59.0 03:16.6 07:13
67 4573 Jordan Honga 10 United North Central 18:03.0 03:20.5 07:14
68 49 2296 Noah Buraglio 10 2 Proctor 18:05.3 03:22.9 07:15
69 50 2297 Zach Coughlin 10 3 Proctor 18:08.3 03:25.9 07:17
70 476 John Chmielewski 11 9 Duluth East 18:11.0 03:28.6 07:18
71 630 Jacob Witt 9 Eveleth-Gilbert 18:16.3 03:33.9 07:20
72 51 271 Wahlberg Devin 9 5 Chisago Lakes 18:19.7 03:37.3 07:21
73 629 Jacob Lindhorst 9 Eveleth-Gilbert 18:25.6 03:43.1 07:24
74 854 Robert Cook 10 11 Hibbing 18:34.6 03:52.2 07:27
75 535 Troy Martin 10 10 Duluth East 18:35.7 03:53.3 07:28
76 52 2303 Nick Sundstrom 10 4 Proctor 18:35.8 03:53.3 07:28
77 53 2356 Bennie Souvannaseng 10 4 Rockford High School 18:37.0 03:54.6 07:28
78 541 Elliott Schneider 10 11 Duluth East 18:39.2 03:56.8 07:29
79 531 Gordon Bufï¬ngton 9 12 Duluth East 18:39.9 03:57.5 07:29
80 492 Stevie Milbridge-Scott 9 13 Duluth East 18:41.9 03:59.5 07:30
81 54 603 Carter Northey 9 1 Esko High School 18:43.9 04:01.5 07:31
82 201 Owen Eerdmans 7 14 Champlin Park HS 18:44.7 04:02.3 07:31
83 491 Gilbert Milbridge-Scott 10 14 Duluth East 18:45.2 04:02.8 07:31
84 55 998 Josiah Ojard 9 3 Lakeview Christian 18:51.2 04:08.7 07:34
5
Ad
85 198 Nicholas Bauer 8 15 Champlin Park HS 18:52.4 04:10.0 07:34
86 56 605 Chase Prusi 9 2 Esko High School 18:53.5 04:11.0 07:35
87 57 997 John Nipp 9 4 Lakeview Christian 19:04.2 04:21.8 07:39
Ad
88 58 323 Jayce Johanson 9 7 Cloquet 19:05.5 04:23.1 07:40
89 216 Timothy Urvig 9 16 Champlin Park HS 19:07.7 04:25.3 07:40
90 59 602 Logan Mills 9 3 Esko High School 19:18.0 04:35.6 07:45
91 60 2380 Chad Fleishhacker 9 1 Rush City High School 19:19.1 04:36.7 07:45
92 61 2165 Nick Krolnik 8 1 Park Center 19:21.3 04:38.8 07:46
93 62 2302 Seth Schwieger 10 5 Proctor 19:21.9 04:39.5 07:46
94 36 Treydan Carlson 8 Bagley/Fosston 19:22.1 04:39.6 07:46
95 533 Tim Hoekema 9 15 Duluth East 19:24.5 04:42.1 07:47
96 2664 Jared smith 9 Thief River Falls - 19:29.4 04:46.9 07:49
Li l hi h h l
97 63 98 William Pannell 9 3 Blake 19:34.7 04:52.3 07:51
98 64 994 Tony Austin 9 5 Lakeview Christian 19:40.5 04:58.0 07:54
Ad
99 65 272 Meierhoff Jace 9 6 Chisago Lakes 19:41.7 04:59.2 07:54
100 66 2351 Keegan Finger 9 5 Rockford High School 19:42.0 04:59.6 07:54
101 534 Spencer Johnson 10 16 Duluth East 19:44.3 05:01.8 07:55
102 67 2348 Jordan Apolloni 10 6 Rockford High School 19:53.8 05:11.4 07:59
103 68 273 Lawrence Jacob 9 7 Chisago Lakes 19:54.3 05:11.9 07:59
104 69 2385 Braiden Hora 10 2 Rush City High School 19:54.3 05:11.9 07:59
105 324 Gabe Lah 10 8 Cloquet 20:11.4 05:29.0 08:06
106 325 Lenny Mahlmann 10 9 Cloquet 20:11.8 05:29.4 08:06
107 70 4168 Wyatt Peterson 8 6 Wadena-Deer Creek 20:13.0 05:30.5 08:07
HS
108 322 Skylar Illikainen 9 10 Cloquet 20:14.8 05:32.4 08:07
109 71 365 Jake Bilben 9 5 Cook County-Two 20:16.5 05:34.0 08:08
Hb
110 4535 Kaeden Berg 10 United North Central 20:22.5 05:40.0 08:10
111 72 604 Tate Olson 9 4 Esko High School 20:26.8 05:44.4 08:12
112 73 601 Luke Belich 9 5 Esko High School 20:27.1 05:44.7 08:12
113 213 Grifï¬n Sparke 7 17 Champlin Park HS 20:27.2 05:44.8 08:12
114 74 2168 Jack Neukircher 8 2 Park Center 20:28.2 05:45.8 08:13
115 75 371 Andy Kern 9 6 Cook County-Two 20:29.9 05:47.4 08:13
Hb
116 76 2299 Garrett Mullvain 10 6 Proctor 20:30.7 05:48.2 08:14
117 540 Sam Saburn 9 17 Duluth East 20:33.5 05:51.1 08:15
118 77 99 Oliver Scher 9 4 Blake 20:37.3 05:54.8 08:16
119 78 100 Kyle Swing 9 5 Blake 20:45.4 06:02.9 08:20
120 79 372 Harvey Parker 9 7 Cook County-Two 20:46.5 06:04.1 08:20
Hb
121 80 2382 Dylan Groshens 10 3 Rush City High School 20:51.8 06:09.4 08:22
122 2183 Anthony Jansen 9 Pillager High School 20:54.3 06:11.8 08:23
123 205 Alec Jonason 10 18 Champlin Park HS 21:03.2 06:20.7 08:27
124 321 Matthew Hamman 10 11 Cloquet 21:21.1 06:38.6 08:34
125 81 2384 Max Hageman 9 4 Rush City High School 21:51.2 07:08.8 08:46
126 817 Daniel Slocum 9 Hermantown 22:15.3 07:32.8 08:56
127 82 999 Willson Post 9 6 Lakeview Christian 22:36.2 07:53.8 09:04
Ad
128 83 2349 Joe Dieter 9 7 Rockford High School 22:44.5 08:02.0 09:07
129 44 Jacob Scherzer 9 Bagley/Fosston 22:48.5 08:06.0 09:09
130 84 4190 Jared Roth 8 7 Wadena-Deer Creek 22:55.1 08:12.6 09:12
HS
131 2355 Tanner Robinson 9 8 Rockford High School 23:27.9 08:45.5 09:25
132 2665 Aaron Halsa 9 Thief River Falls - 23:37.2 08:54.8 09:29
Li l hi h h l
133 85 2379 Zane Draper 10 5 Rush City High School 23:39.6 08:57.2 09:30
134 4159 Sean Carlson 7 8 Wadena-Deer Creek 24:01.7 09:19.2 09:39
HS
135 86 2383 Jake Hageman 9 6 Rush City High School 24:17.3 09:34.8 09:45
136 87 2164 Liam Johnson 10 3 Park Center 25:41.2 10:58.7 10:18
137 88 612 Dylan Broman 8 6 Esko High School 26:30.2 11:47.7 10:38
138 332 Alex Stahnke 9 12 Cloquet 26:41.6 11:59.2 10:43
139 89 2166 Aaron MacMurdo 9 4 Park Center 26:53.9 12:11.4 10:48
140 90 2170 Jake Wulff 9 5 Park Center 26:54.8 12:12.4 10:48