Womens Results

Womens  60 Meter 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Kjelstrup, Faith        SR-4 U-Mary                        7.89 
2     Hageman, Makenzie          0 Unattached                    7.93 
3     Pandohie, Tonie         SO-2 U-Mary                        7.98 
4     Ingram, Toni-Ann        SO-2 Northern State                7.99 
5     Robinson, Judith        SO-2 MSU-Moorhead                  8.01 
6     Johnson, KiArah        FR-1 MSU-Moorhead                  8.03 
7     Lundstrom, Hannah       SO-2 Concordia-Moorhead            8.05 


Womens  60 Meter 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Holzheimer , Katie      JR-3 MSU-Moorhead                  8.24 
2     Clintsman, Valerie      SR-4 St. Benedict                  8.33 
3     Vaudrin, Mady           SO-2 MSU-Moorhead                  8.44 
4     Frier, Natalie          SO-2 St. Benedict                  8.52 
5     Adams, Suzi             SR-4 St. Benedict                 10.05 


Womens  60 Meter 	 	 Section #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Hildebrandt, Lydia      FR-1 Bethany Lutheran              8.33 
2     Jackson, Brianna        FR-1 Northern State                8.37 
3     Doerr, Alicia           SR-4 Minnesota-Morris              8.41 
4     Gale, Hanna             FR-1 U-Mary                        8.42 
5     Stubbs, Ashley          SR-4 Jamestown                     8.46 
6     Olson, Katie            FR-1 MSU-Moorhead                  8.52 
7     Miller, Taylor          SR-4 Valley City State             8.68 


Womens  60 Meter 	 	 Section #4
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Kaufman, Tayler         SO-2 MSU-Moorhead                  8.37 
2     Damge, Emerald          SR-4 Valley City State             8.50 
3     Genereau, Abby          SO-2 St. Benedict                  8.75 
4     Stavedahl, Jordan       SO-2 St. Benedict                  8.89 
5     Robinson, Sydney        FR-1 St. Benedict                  9.20 
6     Dykhoff, Rebecca        SO-2 St. Benedict                  9.26 


Womens  60 Meter 	 	 Section #5
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Jungels, Mara           FR-1 Concordia-Moorhead            8.74 
2     Santl, Lauren           FR-1 Concordia-Moorhead            8.91 
3     Polahn, Jamie           FR-1 Minnesota-Morris              9.13 
4     Hinz, MacKenna          FR-1 Bethany Lutheran              9.61 


Womens  200 Meter 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Pandohie, Tonie         SO-2 U-Mary                       25.58 
2     Kjelstrup, Faith        SR-4 U-Mary                       26.16 
3     Hageman, Makenzie          0 Unattached                   26.45 
4     Bolibruch, Maria        FR-1 U-Mary                       26.57 
5     Jungels, Mara           FR-1 Concordia-Moorhead           28.93 
6     Polahn, Jamie           FR-1 Minnesota-Morris             31.36 


Womens  200 Meter 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Spotser, Chante         FR-1 U-Mary                       26.15 
2     Robinson, Judith        SO-2 MSU-Moorhead                 26.81 
3     Johnson, KiArah        FR-1 MSU-Moorhead                 27.20 
4     Ingram, Toni-Ann        SO-2 Northern State               27.25 
5     Ciesynski, Emily        FR-1 Minnesota-Morris             28.81 
6     Sohns, Jordyn           SO-2 Jamestown                    29.75 


Womens  200 Meter 	 	 Section #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Lundstrom, Hannah       SO-2 Concordia-Moorhead           26.41 
2     Nash Silva, Dijah       SR-4 Minot State                  27.22 
3     Holzheimer , Katie      JR-3 MSU-Moorhead                 27.42 
4     Anderson, Nikki         SR-4 Bemidji State                27.70 
5     Damge, Emerald          SR-4 Valley City State            28.62 
6     Miller, Taylor          SR-4 Valley City State            28.64 


Womens  200 Meter 	 	 Section #4
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Paulson, Sidney         SO-2 Minnesota-Morris             27.98 
2     Cruzen, Mackenzie       FR-1 Northern State               28.09 
3     Vaudrin, Mady           SO-2 MSU-Moorhead                 28.19 
4     Gale, Hanna             FR-1 U-Mary                       29.47 
5     Hedin, Taylor           JR-3 St. Benedict                 29.64 
6     Dykhoff, Rebecca        SO-2 St. Benedict                 30.39 


Womens  200 Meter 	 	 Section #5
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Olson, Katie            FR-1 MSU-Moorhead                 28.05 
2     Hildebrandt, Lydia      FR-1 Bethany Lutheran             28.15 
3     Stubbs, Ashley          SR-4 Jamestown                    28.28 
4     Winterton, Erin         FR-1 Minot State                  28.31 


Womens  400 Meter 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Oosterwegel, Hanneke    FR-1 Northern State             1:00.01 
2     Heuchert, Rachel        JR-3 Jamestown                  1:00.70 
3     Opoulos, Rebecca        FR-1 Jamestown                  1:01.17 
4     Clark, Erica            SR-4 Minot State                1:01.53 
5     Melom, Sara             SR-4 Bemidji State              1:02.36 
6     Christenson, Hannah     SO-2 Jamestown                  1:03.37 


Womens  400 Meter 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Paulson, Sidney         SO-2 Minnesota-Morris           1:03.32 
2     Wimer, Haili                 Northern State             1:03.42 
3     Cruzen, Mackenzie       FR-1 Northern State             1:04.70 
4     McGrane, Molly          FR-1 St. Benedict               1:05.07 


Womens  400 Meter 	 	 Section #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Gelinske, Shelby        FR-1 Concordia-Moorhead         1:06.46 
2     Gray, Nia               FR-1 Valley City State          1:11.75 
3     Seehusen, Corrinne      FR-1 St. Benedict               1:13.41 
4     Middendorf, Jodi        FR-1 Concordia-Moorhead         1:22.83 


Womens  600 Meter 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Dengel, Olivia          SO-2 St. Benedict               1:43.23 
2     Korvela, Andrea         FR-1 Northern State             1:43.55 
3     Tonderum, Shayna        JR-3 Dickinson St.              1:52.75 
4     Bossio, Caitlin         SR-4 Jamestown                  1:54.74 
5     Vought, Elizabeth       FR-1 Concordia-Moorhead         1:57.47 
6     Boyle, Tanna            SR-4 Minnesota-Morris           2:01.13 


Womens  600 Meter 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Kealy, Madison          SO-2 Bemidji State              1:50.68 
2     Sauer, Morgan           FR-1 Bethany Lutheran           1:52.58 
3     Vought, Colleen         FR-1 Concordia-Moorhead         1:57.01 
4     Berlinger, Jessica      FR-1 Bethany Lutheran           2:04.68 


Womens  800 Meter 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Huether, Samantha       JR-3 Minot State                2:30.79 
2     Whiteman, Sara          FR-1 St. Benedict               2:31.61 
3     Gast, Lindsey           SO-2 Northern State             2:32.76 
4     Brandt, Courtney        JR-3 Northern State             2:36.52 
5     Westlake, Emily         SO-2 Minot State                2:37.16 
6     Klein, Allison          FR-1 Minot State                2:43.78 


Womens  800 Meter 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Witkowski, Augie        FR-1 St. Benedict               2:44.96 
2     Kisner, Laura           FR-1 Concordia-Moorhead         2:45.33 
3     Jackson, Tiffany        JR-3 Jamestown                  2:48.02 
4     Anderson, Amanda        SO-2 Bemidji State              2:48.10 
5     Alberston, Patience     SO-2 Minot State                2:50.37 
6     Crane, Nicky            SO-2 Concordia-Moorhead         2:57.53 
7     Huether, Stephanie      FR-1 Minot State                2:58.36 


Womens  1000 Meter 	 	 
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Crummy, Nicole          SR-4 Bemidji State              3:12.80 
2     Womeldorf, Sam          SR-4 St. Benedict               3:15.24 
3     Lysne, Christa          JR-3 Jamestown                  3:15.55 
4     Larson, Paige           FR-1 Northern State             3:15.61 
5     Wolff, Amanda           FR-1 Dickinson St.              3:20.81 
6     Forness, Mikayla        SO-2 Concordia-Moorhead         3:28.85 
7     Arnold, Ellen           FR-1 St. Benedict               3:29.20 
8     Hedberg, Kaley          SO-2 Concordia-Moorhead         3:37.37 
9     Porter, Kyla            FR-1 St. Benedict               3:38.08 
10    Kline, Shelby           FR-1 Concordia-Moorhead         3:40.21 
11    Espinoza, Geneva        SO-2 Valley City State          4:01.86 


Womens  Mile 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Engh, Katelynn          JR-3 U-Mary                     5:22.46 
2     Green, Kiley            SR-4 St. Benedict               5:24.43 
3     Kosobud, Allison        JR-3 St. Benedict               5:26.27 
4     Lee, McKenzie           SR-4 North Dakota               5:30.87 
5     Bennis, Chelsea         SR-4 U-Mary                     5:36.79 
6     McGraw, Allison         FR-1 St. Benedict               5:36.87 
7     Hafdahl, Emma           SO-2 U-Mary                     5:37.89 
8     Gruenberg, Brianna      FR-1 Concordia-Moorhead         5:42.86 
9     Borkenhagen, Laura      SR-4 Minnesota-Morris           5:53.94 


Womens  Mile 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Bell, Symbria           SO-2 Jamestown                  5:38.25 
2     Larson, Amanda          JR-3 North Dakota               5:43.30 
3     Cardenas, Alexandra     JR-3 Valley City State          5:44.05 
4     Dills, Kelly            FR-1 St. Benedict               5:44.51 
5     West, Maria             FR-1 Concordia-Moorhead         5:46.12 
6     Gathje, Anne            SR-4 St. Benedict               5:46.59 
7     Kuball, Sarah           FR-1 Concordia-Moorhead         5:48.98 
8     Herrera, Cristina       JR-3 Dickinson St.              5:49.93 
9     Anderson, Elisabeth     SO-2 Minnesota-Morris           6:08.87 
10    Novak, Katherine             Minnesota-Morris           6:20.42 


Womens  Mile 	 	 Section #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Bornhoft, Alyssa        FR-1 U-Mary                     5:49.54 
2     Posner, Amber           SO-2 Jamestown                  5:55.28 
3     Paulzine, Sarone        FR-1 Bemidji State              5:55.83 
4     Austin, Jane            JR-3 Bemidji State              5:55.86 
5     Faust, Lauren           SR-4 St. Benedict               6:10.59 
6     Farquhar, Katie         FR-1 Bethany Lutheran           6:18.44 
7     Huether, Stephanie      FR-1 Minot State                6:27.84 
8     Renier, Peggy           SR-4 St. Benedict               6:36.00 
9     Haverkamp, Veronica     SO-2 Minnesota-Morris           6:43.53 
10    Espinoza, Geneva        SO-2 Valley City State          6:54.92 
11    Molstad, Brittany       JR-3 Bethany Lutheran           7:08.98 


Womens  3000 Meter 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     VanHeuveln, Samantha    SR-4 Jamestown                 10:38.46 
2     Green, Kiley            SR-4 St. Benedict              10:52.42 
3     Juelich, Larissa        JR-3 North Dakota              11:07.47 
4     Wingenbach, Rachel      SR-4 Minnesota-Morris          11:19.13 
5     Pierce, Morgan          FR-1 St. Benedict              11:21.48 
6     Bell, Symbria           SO-2 Jamestown                 11:21.94 
7     Silvestre, Paola        JR-3 Dickinson St.             11:25.17 
8     Foster, Allison         FR-1 Jamestown                 11:31.89 
9     Nelsen, Tarja           FR-1 Concordia-Moorhead        11:50.87 
10    Goemann, Hannah            0 Minnesota Morris          12:01.81 
11    Posner, Amber           SO-2 Jamestown                 12:04.08 
12    Deziel, Nicole          SR-4 Minnesota-Morris          12:15.32 
13    Langer, Arre            FR-1 Minnesota-Morris          12:42.13 


Womens  3000 Meter 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Denman, Jolynne         SR-4 Bemidji State             11:53.52 
2     Foltz, Mackenzie        FR-1 MSU-Moorhead              12:01.25 
3     Teige, Elli             JR-3 MSU-Moorhead              12:14.05 
4     Smith, Anja             JR-3 Concordia-Moorhead        12:14.88 
5     Huju, Autumn            FR-1 Bemidji State             12:43.54 
6     Farquhar, Katie         FR-1 Bethany Lutheran          12:47.31 
7     Hedberg, Kaley          SO-2 Concordia-Moorhead        12:48.63 
8     Vought, Colleen         FR-1 Concordia-Moorhead        13:02.28 
9     Kline, Shelby           FR-1 Concordia-Moorhead        13:03.29 
10    Kisner, Laura           FR-1 Concordia-Moorhead        13:14.88 
11    Preusser, Kaitlin       JR-3 Concordia-Moorhead        13:20.86 
12    Stanton, Sara           JR-3 Concordia-Moorhead        13:21.95 
13    Anderson, Courtney      FR-1 Bemidji State             13:32.18 
14    Novak, Taylor           FR-1 Minot State               13:58.06 


Womens  5000 Meter 	 	 
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Rasmussen, Brooke       SO-2 St. Benedict              18:40.84 
2     Gross, Cathleen         SR-4 St. Benedict              19:25.20 
3     Comee, Laura            SR-4 St. Benedict              19:27.62 
4     Bacon, Phillie          FR-1 Bemidji State             19:42.79 
5     Hendrickson, Mattia     JR-3 St. Benedict              20:06.96 
6     Curran, Sarah           SO-2 Concordia-Moorhead        20:10.71 
7     Schoenbauer, Lauren     SR-4 St. Benedict              20:17.53 
8     Grove, Brittney         FR-1 Dickinson St.             20:20.20 
9     Nelson, Rachel          FR-1 St. Benedict              20:29.59 
10    Kruschke, Bridget       JR-3 St. Benedict              20:33.35 
11    McCoy, Kaci             SR-4 St. Benedict              20:35.90 
12    Drache, Susan           SR-4 Concordia-Moorhead        20:40.00 
13    Martinez, Margaret      SR-4 Dickinson St.             20:58.28 
14    Palmquist, Rebecka      SR-4 St. Benedict              21:08.40 
15    White , Annie           SO-2 St. Benedict              21:21.27 


Womens  60 Meter Hurdles 	 	 Section #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Bolibruch, Maria        FR-1 U-Mary                        9.00 
2     McDonald, Molly         SR-4 U-Mary                        9.01 
3     Sevila, Emeline         JR-3 Bemidji State                 9.36 
4     Audet, DelRay           SR-4 Minot State                   9.36 
5     Anderson, Nikki         SR-4 Bemidji State                 9.54 
6     Ciesynski, Emily        FR-1 Minnesota-Morris             11.00 


Womens  60 Meter Hurdles 	 	 Section #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Ostermann, Josie        SO-2 Northern State                9.62 
2     Frier, Natalie          SO-2 St. Benedict                  9.65 
3     Westendorf, Micayla     SR-4 St. Benedict                  9.91 
4     Degen, Jenna            FR-1 St. Benedict                 10.04 
5     Marzinske, Kari         SO-2 Bethany Lutheran             10.15 
6     Koll, Leah              FR-1 St. Benedict                 10.42 


Womens  60 Meter Hurdles 	 	 Section #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Miller, Chloe           JR-3 Bemidji State                 9.51 
2     Opoulos, Rebecca        FR-1 Jamestown                     9.87 
3     Sundstrom, Megan        SO-2 St. Benedict                  9.90 
4     Sohns, Jordyn           SO-2 Jamestown                    10.26 
5     Winterton, Erin         FR-1 Minot State                  10.78 
6     Betterman, Karly        SO-2 St. Benedict                 11.05 


Womens  60 Meter Hurdles 	 	 Section #4
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Forness, Mikayla        SO-2 Concordia-Moorhead           10.06 
2     Rapp, Emily             FR-1 Bemidji State                10.37 
3     Marzinske, Danielle     SR-4 Bethany Lutheran             10.48 
4     Andersen, Marissa       SO-2 Concordia-Moorhead           10.86 


Womens  60 Meter Hurdles 	 	 Section #5
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1     Benson, Christa         FR-1 Bemidji State                10.10 
2     Lieske, Anna            SO-2 Bethany Lutheran             16.40 


Womens  4 x 200 Relay 	 	 Section #1
============================================================
     Team                                               Time
============================================================
1    MSU-Moorhead                              1:47.91 
      Robinson, Olson, Holzheimer, Johnson 
2    Bemidji State                             1:48.24 
      Melom, Miller, Anderson, Sevila 
3    Minot State                               1:50.44 
      Nash Silva, Clark, Winterton, Audet 
4    St. Benedict                              1:50.81 
      Clintsman, Frier, Westendorf, Sundstrom 
5    Northern State                            1:50.87 
      Ingram, Ostermann, Jackson, Wynn 


Womens  4 x 200 Relay 	 	 Section #2
============================================================
     Team                                               Time
============================================================
1    St. Benedict                             1:54.69 
      Hedin, Koll, Guenther, Dykhoff 
2    Concordia-Moorhead                        1:55.47 
      Jungels, Gelinske, Payne, Santl 
3    Bethany Lutheran                          1:56.33 
      Hildebrandt, Marzinske, Norris, Marzinske 


Womens  4 x 400 Relay 	 	 
============================================================
     Team                                               Time
============================================================
1    Jamestown                                 4:08.07 
      Christenson, Arellano, Heuchert, Opoulos 
2    Concordia-Moorhead                        4:15.59 
      Lundstrom, Skow-Anderson, Forness, Gelinske 
3    Bethany Lutheran                          4:30.38 
      Hildebrandt, Sauer, Marzinske, Norris 
4    Jamestown                                4:32.11 
      Stanger, Lysne, VanHeuveln, Bossio 
5    Concordia-Moorhead                       5:14.64 
      Nelsen, Smith, Middendorf, Preusser 


Womens  4 x 800 Relay 	 	 
============================================================
     Team                                               Time
============================================================
1    Bethany Lutheran                         10:26.80 
      Sauer, Sauer, Elyea, Berlinger 
2    Minot State                              10:28.82 
      Klein, Westlake, Huether, Alberston 
3    Minnesota-Morris                         10:35.28 
      Borkenhagen, Novak, Anderson, Wingenbach 
4    Dickinson St.                            10:50.73 
      Tonderum, Herrera, Silvestre, Wolff 


Womens  Distance Medley 	 	 
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1                                  Northern State            13:21.12 
2                                  St. Benedict              13:21.13 
3                                  Bethany Lutheran          13:32.90 
4                                  Bemidji State             13:49.49 
5                                  Concordia-Moorhead        13:49.53 
6                                  Minot State               13:57.50 


Womens  High Jump 	 	 
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Johnson, Vanessa        SO-2 Concordia-Moorhead          5-5.25 
2     Peterson, Emma          JR-3 Concordia-Moorhead          5-3.25 
3     Koetter, Stephanie      FR-1 MSU-Moorhead                5-3.25 
4     Arellano, Kaiann        SO-2 Jamestown                   5-3.25 
5     Skow-Anderson, Anna     SR-4 Concordia-Moorhead          5-1.25 
6     Stilwell, Jenna         FR-1 Concordia-Moorhead          5-1.25 
7     Evenson, Alicia         SR-4 St. Benedict                4-11.5 
8     Forness, Mikayla        SO-2 Concordia-Moorhead          4-11.5 
9     Hedin, Taylor           JR-3 St. Benedict                4-11.5 
10    Degen, Jenna            FR-1 St. Benedict                 4-9.5 
11    Good, Alexis            SR-4 St. Benedict                 4-9.5 
12    Dailey, Megan           SO-2 Dickinson St.                4-9.5 
13    Stanger, Keary          SO-2 Jamestown                    4-7.5 
14    Andersen, Marissa       SO-2 Concordia-Moorhead           4-7.5 
15    Charlesworth, Alysse    SR-4 Dickinson St.                4-7.5 
16    Molstad, Brittany       JR-3 Bethany Lutheran             4-7.5 
17    Kjeldgaard, Courtney    SR-4 Jamestown                    4-5.5 
18    Lauderbaugh, Tori       SO-2 Bemidji State                4-3.5 
19    Eckert, Lauren          FR-1 Minnesota-Morris             4-3.5 
--   


Womens  Pole Vault 	 	 
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Foster, Kyley           FR-1 North Dakota                  11-3 
2     Clausnitzer, Jessica       0 Unattached                    11-1 
3     Luke, Kaycee            JR-3 U-Mary                        11-1 
4     Nelson, Jadyn           FR-1 North Dakota               10-1.25 
5     Brinkman, Hailey        SR-4 North Dakota               10-1.25 
6     Murray, Piper           SR-4 St. Benedict               10-1.25 
7     Denler, Carly           JR-3 Minnesota-Morris            9-7.25 
8     Stelten, London         JR-3 St. Benedict                9-7.25 
9     Davis, Anna             SO-2 St. Benedict                9-7.25 
10    Bellm, Ashley           JR-3 Jamestown                   9-7.25 
11    Doerr, Alicia           SR-4 Minnesota-Morris            9-7.25 
12    Sieben, Estee           FR-1 St. Benedict                 8-7.5 
13    Petersen, Karley        SR-4 Concordia-Moorhead           8-7.5 
14    Mercil, Mandy           JR-3 Concordia-Moorhead          7-7.75 
--   
--   
--   
--   
--   


Womens  Long Jump 	 	 Flight #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Peterson, Emma          JR-3 Concordia-Moorhead         16-1.75 
2     Skow-Anderson, Anna     SR-4 Concordia-Moorhead         15-0.75 
3     Andersen, Marissa       SO-2 Concordia-Moorhead         14-1.25 
4     Gjesdahl, Emma          FR-1 Concordia-Moorhead          12-2.5 


Womens  Long Jump 	 	 Flight #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Evenson, Alicia         SR-4 St. Benedict                  16-1 
2     Widmer, Randii          SO-2 Minot State                   14-6 
3     Stanger, Keary          SO-2 Jamestown                  14-3.75 
4     Schwint, Carly          SR-4 Bemidji State              14-3.75 
5     Gaytko, Mary            FR-1 St. Benedict                  14-1 
6     Jackson, Brianna        FR-1 Northern State              14-0.5 
7     Westendorf, Micayla     SR-4 St. Benedict                  13-7 
8     Betterman, Karly        SO-2 St. Benedict                13-3.5 
9     Kjeldgaard, Courtney    SR-4 Jamestown                  12-3.25 
10    Robinson, Sydney        FR-1 St. Benedict                  11-0 


Womens  Long Jump 	 	 Flight #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Kuehl, Monica           FR-1 North Dakota                17-9.5 
2     Berg, Allison           FR-1 North Dakota                  17-4 
3     Kjelstrup, Faith        SR-4 U-Mary                       16-10 
4     Garcia, Jasmyn          SO-2 U-Mary                     16-9.25 
5     VanErp, Samantha        SR-4 St. Benedict                  16-5 
6     Doerr, Alicia           SR-4 Minnesota-Morris           16-3.75 
7     McDonald, Molly         SR-4 U-Mary                     16-2.25 
8     Pastian, Kylie          FR-1 U-Mary                     15-11.5 
9     Ostermann, Josie        SO-2 Northern State              15-9.5 
10    Marzinske, Kari         SO-2 Bethany Lutheran           15-8.75 
11    Eggerichs, Marissa      SO-2 St. Benedict               14-9.25 
12    Stavedahl, Jordan       SO-2 St. Benedict                14-2.5 
13    Norris, Kayla           SO-2 Bethany Lutheran           13-4.75 


Womens  Triple Jump 	 	 Flight #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Kjelstrup, Faith        SR-4 U-Mary                     37-3.75 
2     Glenn, Kya              FR-1 North Dakota               36-0.25 
3     Pastian, Kylie          FR-1 U-Mary                      35-2.5 
4     Sundstrom, Megan        SO-2 St. Benedict                35-0.5 
5     Charlesworth, Alysse    SR-4 Dickinson St.              33-5.75 
6     Widmer, Randii          SO-2 Minot State               32-11.75 
7     Koll, Leah              FR-1 St. Benedict               32-2.75 
8     Betterman, Karly        SO-2 St. Benedict                30-5.5 
9     Gaytko, Mary            FR-1 St. Benedict                  29-6 
--   
--   
--   


Womens  Triple Jump 	 	 Flight #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Lieske, Anna            SO-2 Bethany Lutheran           32-4.25 
2     Stanger, Keary          SO-2 Jamestown                  31-11.5 
3     Degen, Jenna            FR-1 St. Benedict               31-5.25 
4     Gelinske, Shelby        FR-1 Concordia-Moorhead         31-3.75 
5     Dailey, Megan           SO-2 Dickinson St.             30-11.25 
6     Eggerichs, Marissa      SO-2 St. Benedict              29-10.75 
7     Porter, Sarah           FR-1 Jamestown                     29-6 
8     Kjeldgaard, Courtney    SR-4 Jamestown                 28-11.75 
9     Molstad, Brittany       JR-3 Bethany Lutheran          28-10.25 
10    Petersen, Karley        SR-4 Concordia-Moorhead          28-1.5 


Womens  Shot Put 	 	 Flight #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Paske, Sierra           FR-1 Minnesota-Morris              29-4 
2     Milless, Marissa        FR-1 Bethany Lutheran          28-10.25 
3     Dupree, Miranda         SO-2 U-Mary                      28-5.5 
4     Stewart, Lindsey        JR-3 Bethany Lutheran           27-3.75 
5     Lansink, Alexis         FR-1 Minnesota-Morris              26-9 
6     Emmons, Arianna         SO-2 Bethany Lutheran          25-10.25 
7     Gjesdahl, Emma          FR-1 Concordia-Moorhead          23-7.5 
8     Smith, Missy            FR-1 Concordia-Moorhead          23-3.5 
9     Sherrard, Tanya         JR-3 Bethany Lutheran              21-6 


Womens  Shot Put 	 	 Flight #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Christensen, Shayla     SO-2 Minot State                34-4.75 
2     Johnson, Kendra         FR-1 Concordia-Moorhead          32-9.5 
3     Kratofil, Meghan        SR-4 Jamestown                  32-5.75 
4     Nord, Rebecca           SO-2 Jamestown                  32-3.75 
5     Albers, Emily           SO-2 Concordia-Moorhead         32-0.75 
6     Haak, Paulina           FR-1 Jamestown                     31-8 
7     Stilwell, Jenna         FR-1 Concordia-Moorhead          31-0.5 
8     Reuter, Tresa           FR-1 Concordia-Moorhead         30-6.25 
9     Wisness, Abigail        FR-1 Minnesota-Morris           28-6.25 
10    Marzinske, Danielle     SR-4 Bethany Lutheran           27-1.75 


Womens  Shot Put 	 	 Flight #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Skow-Anderson, Anna     SR-4 Concordia-Moorhead          37-9.5 
2     Brandt, Jennifer        SR-4 Jamestown                   36-5.5 
3     Erickson, Bailey        SO-2 MSU-Moorhead                35-8.5 
4     Thompson, Ashley        SR-4 Concordia-Moorhead            35-5 
5     Vail, Macy              FR-1 Dickinson St.              35-0.25 
6     Forness, Mikayla        SO-2 Concordia-Moorhead         34-2.75 
7     Anderson, Haley         FR-1 St. Benedict                33-4.5 
8     Charley, Angela         SO-2 St. Benedict               32-10.5 
9     Baker, Claire           FR-1 St. Benedict               31-11.5 
10    Hovland, Bailey         SO-2 Concordia-Moorhead            27-1 


Womens  Shot Put 	 	 Flight #4
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Weber, Katelyn          SO-2 North Dakota              43-11.25 
2     Geisler, Seri           FR-1 Valley City State         40-11.75 
3     Mercil, Mandy           JR-3 Concordia-Moorhead         39-5.75 
4     Brewster, Ciara         SR-4 Bemidji State              39-5.75 
5     Gilbreath, Kira         SO-2 Minot State                38-9.75 
6     Jackson, Breann         SR-4 Northern State                38-6 
7     Waletzko, Emily         FR-1 MSU-Moorhead               37-9.25 
8     Munson, Shayla          SO-2 MSU-Moorhead               37-3.75 
9     Vernon, Jess            JR-3 Northern State                35-8 
10    Schulz, Autumn          JR-3 Northern State            34-10.25 


Womens  Weight Throw 	 	 Flight #1
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Nord, Rebecca           SO-2 Jamestown                   39-6.5 
2     Reuter, Tresa           FR-1 Concordia-Moorhead          34-8.5 
3     Erickson, Bailey        SO-2 MSU-Moorhead               34-6.75 
4     Johnson, Kendra         FR-1 Concordia-Moorhead         30-7.75 
5     Albers, Emily           SO-2 Concordia-Moorhead            29-2 
6     Smith, Missy            FR-1 Concordia-Moorhead            28-0 
7     ONeil, Molly           FR-1 Bemidji State              27-8.25 
8     Milless, Marissa        FR-1 Bethany Lutheran           26-0.25 
9     Gjesdahl, Emma          FR-1 Concordia-Moorhead         24-7.75 
10    Emmons, Arianna         SO-2 Bethany Lutheran           24-0.25 


Womens  Weight Throw 	 	 Flight #2
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Hovland, Bailey         SO-2 Concordia-Moorhead         40-0.75 
2     Charley, Angela         SO-2 St. Benedict               38-7.75 
3     Dupree, Miranda         SO-2 U-Mary                        37-6 
4     Vail, Macy              FR-1 Dickinson St.              37-3.25 
5     Ring, Karli             FR-1 MSU-Moorhead               36-4.75 
6     Stewart, Lindsey        JR-3 Bethany Lutheran           36-4.25 
7     Anderson, Haley         FR-1 St. Benedict                32-3.5 
8     Berg, Lauren            SO-2 St. Benedict               32-2.25 
9     Hall, Sydney            FR-1 Minot State                32-0.75 
10    Paske, Sierra           FR-1 Minnesota-Morris          31-11.25 
11    Baker, Claire           FR-1 St. Benedict                  29-4 


Womens  Weight Throw 	 	 Flight #3
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Thompson, Ashley        SR-4 Concordia-Moorhead            43-5 
2     Gilbreath, Kira         SO-2 Minot State                42-8.75 
3     Kratofil, Meghan        SR-4 Jamestown                   42-7.5 
4     Haak, Paulina           FR-1 Jamestown                     41-5 
5     Eidelbes , Erin         SR-4 MSU-Moorhead                  41-1 
6     Brandt, Jennifer        SR-4 Jamestown                     40-4 
7     Christensen, Shayla     SO-2 Minot State                39-9.25 
8     Grube, Regan            FR-1 Bemidji State              39-3.25 
9     Vernon, Jess            JR-3 Northern State              38-9.5 
10    Hunsaker, Amber         FR-1 Minot State                38-8.25 


Womens  Weight Throw 	 	 Flight #4
======================================================================
      Athlete                   Yr Team                           Mark
======================================================================
1     Jackson, Breann         SR-4 Northern State             57-0.75 
2     Nilles, Maddy              0 Unattached                 50-7.25 
3     Brinkmann, Sami         SO-2 Minnesota-Morris             47-11 
4     Schulz, Autumn          JR-3 Northern State             47-9.75 
5     Waletzko, Emily         FR-1 MSU-Moorhead               46-8.75 
6     Drady, Jessica          FR-1 North Dakota              44-11.75 
7     Velde, Samantha         JR-3 Bemidji State              42-6.75 
8     Brewster, Ciara         SR-4 Bemidji State              41-5.25 
9     Tobeck, Samara          FR-1 Bemidji State               39-4.5 
10    McWilliams, Brilee      SR-4 Minot State                 39-2.5