Complete Results

Licensed to Wayzata Results Inc. - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/25/2018 09:22 PM
                   Adidas Junior High Elite Meet - 5/25/2018                   
                              Kasson-Mantorville                               
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: M 13.35  2014        Odell Frye, Waseca                          
 Meet Record: M 13.35  5/26/2017   Kate Carlson, Simley                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Anika Reiland              7 Grand Meadow           13.22    M 13.12q  2 
  2 Maclyn Smith               8 Kasson-Manto           13.59    M 13.22q  1 
  3 Sarah Wangen               7 Ellis                  13.84      13.61q  1 
  4 Lauren Waypa               7 Owatonna               13.62      13.66q  2 
  5 Cadence Becker             8 Fairmont               13.82      13.69q  1 
  6 Marlee Williams            8 Lakeville No           13.79      13.71q  1 
  7 Madison Thompson           8 Waseca                 14.10      13.85q  2 
  8 MacKenzie Householder      8 Fairmont               13.57      13.89q  1 
  9 Vanessa Schmidt            7 Kenyon-Wanam           13.81      14.06   2 
 10 Rachel Nesseth             8 Kenyon-Wanam           14.05      14.13   2 
 11 Abigail Vogel              8 Jordan                 13.66      14.22   2 
 12 Claire Nemmers             8 Fairmont               13.82      14.24   2 
 13 Adi Kelley                 7 Kasson-Manto           14.19      14.27   1 
 14 Kielee Thornton            8 Skyview Comm           13.80      14.33   1 
 15 Natalie Vesterby           7 Owatonna               14.16      14.40   1 
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: M 13.35  2014        Odell Frye, Waseca                          
 Meet Record: M 13.35  5/26/2017   Kate Carlson, Simley                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Anika Reiland              7 Grand Meadow           13.12      13.14M  10   
  2 Maclyn Smith               8 Kasson-Manto           13.22      13.23M   8   
  3 Sarah Wangen               7 Ellis                  13.61      13.55    6   
  4 Lauren Waypa               7 Owatonna               13.66      13.61    5   
  5 Marlee Williams            8 Lakeville No           13.71      13.72    4   
  6 Cadence Becker             8 Fairmont               13.69      13.73    3   
  7 MacKenzie Householder      8 Fairmont               13.89      13.78    2   
  8 Madison Thompson           8 Waseca                 13.85      14.14    1   
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: M 27.23  5/26/2017   Maia Peterson, Unattached                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cadence Thorson            8 Twin Bluff             28.58      27.56   10   
  2 Maclyn Smith               8 Kasson-Manto           28.12      27.92    8   
  3 Lauren Waypa               7 Owatonna               28.82      28.31    6   
  4 Kiara Haugen               8 Rochester Lo           28.29      28.52    5   
  5 Kayli Hinze                7 Janesville-W           29.11      28.55    4   
  6 Nala Osterbauer            8 Pine Island            29.18      28.57    3   
  7 Vanessa Schmidt            7 Kenyon-Wanam           29.20      29.56    2   
 -- Kielee Thornton            8 Skyview Comm           28.60        DNS  
 -- Hadley Artz                7 Fairmont               29.98        SCR  
 -- Rayah Quiring              8 Fairmont               29.77        SCR  
 -- Alyson Vaughn              8 St. Clair              29.80        SCR  
 -- Aderi Okumu                8 Owatonna               29.46        SCR  
 -- MacKenzie Householder      8 Fairmont               29.91        SCR  
 -- Hailey Dingman             8 St. Clair              29.90        SCR  
 -- Carrisa Saxton             8 Fairmont               30.57        SCR  
 -- Rachel Engelstad           7 Ellis                  30.52        SCR  
 -- Hannah Kosek               7 Twin Bluff             30.74        SCR  
 -- Regan Reker                7 Stewartville           30.58        SCR  
 -- Madisen Meyer              8 Stewartville           30.16        SCR  
 -- Jadyn Olsen                8 Stewartville           30.08        SCR  
 -- Emily Frank                8 Fairmont               30.38        SCR  
 -- Adi Kelley                 7 Kasson-Manto           29.74        SCR  
 -- Abigail Vogel              8 Jordan                 29.65        SCR  
 -- Peyton Daniels             8 Rochester Ma           30.27        SCR  
 -- Avyonna Coleman            8 Simley                 30.04        SCR  
 -- Alyssa Link                8 Grand Meadow           29.33        SCR  
 -- Elise Sommer               8 Lewiston-Alt           28.94        SCR  
 -- Winona Warden              8 Jordan                 29.51        SCR  
 -- Kendall Gilster            8 Ellis                  29.43        SCR  
 -- Cadence Becker             8 Fairmont               29.38        SCR  
 -- Sophie Potter              8 Waseca                 29.44        SCR  
 -- Taylor Schlauderaff        8 Owatonna               29.27        SCR  
 -- Freya Clifford             8 Orono                  28.90        SCR  
 -- Claire Nemmers             8 Fairmont               29.35        SCR  
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: M 1:00.82  5/26/2017   Hailey Lewis, Stewartville                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muye Ojulu                 8 Ellis                1:04.53    1:02.17   10   
  2 Avery Ahrens               8 Owatonna             1:05.49    1:03.52    8   
  3 Freya Clifford             8 Orono                1:04.00    1:03.72    6   
  4 Haylie Strum               7 Stewartville         1:05.69    1:04.21    5   
  5 Corene Moeller             7 Fairmont             1:04.85    1:04.63    4   
  6 Madison Zimbrich           6 Janesville-W         1:05.67    1:06.25    3   
 -- Nala Osterbauer            8 Pine Island          1:05.81        DNS  
 -- Taylor Schlauderaff        8 Owatonna             1:08.06        SCR  
 -- Lauren Johnson             8 Cannon Falls         1:07.98        SCR  
 -- Claire Raymond             7 Ellis                1:08.15        SCR  
 -- Kennedy Carlson            8 Twin Bluff           1:08.08        SCR  
 -- Hannah Kosek               7 Twin Bluff           1:08.92        SCR  
 -- MacKenzie Householder      8 Fairmont             1:08.95        SCR  
 -- Annika Wiese               8 Owatonna             1:08.91        SCR  
 -- Laura Thompson             8 Fairmont             1:09.69        SCR  
 -- Violet Nelson              8 Stewartville         1:09.11        SCR  
 -- Ella Waltman               8 Stewartville         1:08.48        SCR  
 -- Jaci Burtis                8 Owatonna             1:08.37        SCR  
 -- Alyson Vaughn              8 St. Clair            1:08.80        SCR  
 -- Carrisa Saxton             8 Fairmont             1:08.56        SCR  
 -- Grace Walker               8 Hayfield             1:08.57        SCR  
 -- Nicole Ngeno               7 Jordan               1:08.00        SCR  
 -- Maddie Kunst               7 Janesville-W         1:08.66        SCR  
 -- Clara Thoemke              8 Simley               1:08.57        SCR  
 -- Shelby Beck                8 Grand Meadow         1:05.91        SCR  
 -- Maclyn Smith               8 Kasson-Manto         1:05.50        SCR  
 -- Brooke Baumann             8 Howard Lake-         1:06.27        SCR  
 -- Hillary Haarstad           8 Owatonna             1:07.29        SCR  
 -- Madison Daly               8 St. Clair            1:06.70        SCR  
 -- Brooklyn Pfeffer           7 Fairmont             1:07.68        SCR  
 -- Tessa Erlandson            7 Kenyon-Wanam         1:10.76        SCR  
 -- Kaylee Narveson            7 Kasson-Manto         1:08.92        SCR  
 -- Hallie Roschen             8 Twin Bluff           1:05.91        SCR  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: M 2:24.92  2016        Lexi Herman, Waseca                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hannah Lamaster            8 Rochester Ma         2:28.48    2:26.08   10   
  2 Ella Dufault               7 Waseca               2:31.00    2:28.07    8   
  3 Laura Thompson             8 Fairmont             2:31.87    2:28.31    6   
  4 Hadley Jensen              8 Rochester Ma         2:30.50    2:28.98    5   
  5 Arianna Shornock           8 Owatonna             2:38.02    2:30.22    4   
  6 Caitlyn Lake               7 Rochester Ma         2:37.22    2:30.23    3   
  7 Whittney Deno              7 Kasson-Manto         2:34.70    2:30.63    2   
  8 Kendra Krueger             7 Jordan               2:32.84    2:35.95    1   
  9 Cora McCabe                8 Waseca               2:37.00    2:39.65  
 10 Addison Peed               7 Janesville-W         2:37.83    2:42.55  
 11 Madison Daly               8 St. Clair            2:32.54    2:45.11  
 -- Brooke Baumann             8 Howard Lake-         2:36.76        DNS  
 -- Eliza McKown               8 Orono                2:39.01        SCR  
 -- Hallie Roschen             8 Twin Bluff           2:39.10        SCR  
 -- Ella Quam                  8 Stewartville         2:38.81        SCR  
 -- Freya Clifford             8 Orono                2:39.00        SCR  
 -- Halle Foster               8 Orono                2:40.95        SCR  
 -- Alayna Akers               8 Waseca               2:42.00        SCR  
 -- Olivia Field               8 Stewartville         2:39.94        SCR  
 -- Kendyl Queensland          7 Grand Meadow         2:48.17        SCR  
 -- Amelia Gossman             7 Rochester Lo         2:32.59        SCR  
 -- McKenna O'Connor           8 Hayfield             2:52.00        SCR  
 -- Sydney Alstat              8 Grand Meadow         2:51.82        SCR  
 -- Corene Moeller             7 Fairmont             2:38.00        SCR  
 -- Aubrie Schneider           7 Grand Meadow         2:53.51        SCR  
 -- Kenna Cook                 8 Northome/Kel         2:40.80        SCR  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: M 5:14.52  2014        Jasmyn Armstrong, Red Wing                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hannah Lamaster            8 Rochester Ma         5:26.96    5:27.00   10   
  2 Ella Dufault               7 Waseca               5:29.00    5:27.02    8   
  3 Amelia Gossman             7 Rochester Lo         5:35.33    5:30.27    6   
  4 Whittney Deno              7 Kasson-Manto         5:37.88    5:31.67    5   
  5 Laura Thompson             8 Fairmont             5:32.51    5:34.70    4   
  6 Alayna Akers               8 Waseca               5:47.00    5:56.02    3   
  7 Brooke Baumann             8 Howard Lake-         5:52.30    5:58.03    2   
  8 Basia Babcock              7 Jordan               5:54.00    5:59.76    1   
  9 Olivia Field               8 Stewartville         5:56.00    6:14.58  
 10 Aubrie Schneider           7 Grand Meadow         5:57.38    6:17.85  
 -- Hadley Jensen              8 Rochester Ma         5:40.00        DNS  
 -- McKenna O'Connor           8 Hayfield             6:06.57        DNS  
 -- Avery Ahrens               8 Owatonna             5:49.37        SCR  
 -- Addison Peed               7 Janesville-W         5:55.87        SCR  
 -- Kendra Krueger             7 Jordan               5:40.02        SCR  
 -- Sydney Alstat              8 Grand Meadow         6:15.14        SCR  
 -- Sierra Kreidermacher       8 Lewiston-Alt         6:00.00        SCR  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: M 16.74  2016        Julianna Boyum, Kenyon-Wanamingo            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hannah Hanson              7 Rochester Ma           17.49      16.33M  10   
  2 Lauren Dimler              8 Janesville-W           16.92      16.38M   8   
  3 Lyndi Schubert             8 Kasson-Manto           17.79      17.07    6   
  4 Arianna Paul               8 Howard Lake-           16.76      17.07    5   
  5 Jadyn Olsen                8 Stewartville           17.29      17.19    4   
  6 Cadence Thorson            8 Twin Bluff             17.63      17.49    3   
  7 Cassidy Schultz            8 Fairmont               17.71      17.85    2   
  8 Halle Determan             8 Kasson-Manto           17.76      18.00    1   
 -- Abby Vetsch                7 Owatonna               18.84        SCR  
 -- Camille Ring               7 Waseca                 18.80        SCR  
 -- Leah Welker                8 Owatonna               18.98        SCR  
 -- Hannah Linse               8 Fairmont               18.85        SCR  
 -- Lydia Selig                8 Century (Lak           18.70        SCR  
 -- Angelica Kerekes           8 Fairmont               18.73        SCR  
 -- Emily Bowron               7 Rochester Lo           18.80        SCR  
 -- Rachel O'Connor            8 Fairmont               18.57        SCR  
 -- Emily Frank                8 Fairmont               19.83        SCR  
 -- Lauren Onigkeit            7 Rochester Lo           19.88        SCR  
 -- Hailey Johnson             7 Rochester Lo           19.56        SCR  
 -- Sarah Robbins              7 Waseca                 20.00        SCR  
 -- Taylor Barber-Flatum       8 Waseca                 19.90        SCR  
 -- Kate Oelfke                8 Ellis                  19.30        SCR  
 -- Eva Maiorino               8 Orono                  18.99        SCR  
 -- Arianna Blohm              7 Stewartville           19.47        SCR  
 -- Haylie Strum               7 Stewartville           19.38        SCR  
 -- Samantha Wehking           8 Janesville-W           19.03        SCR  
 -- Brooklyn Radtke            8 Pine Island            19.29        SCR  
 -- Lauren Yenish              7 Mankato Loyo           18.90        SCR  
 -- Kenna Cook                 8 Northome/Kel           19.43        SCR  
 -- Charlotte Wodziak          8 Rochester Ma           19.31        SCR  
 -- Jonna Gunnarson            8 Lewiston-Alt           18.63        SCR  
 -- Nala Osterbauer            8 Pine Island            18.21        SCR  
 -- Nadya Gonzalez             7 Jordan                 18.84        SCR  
 -- Elise Sommer               8 Lewiston-Alt           18.63        SCR  
 -- Hadley Artz                7 Fairmont               17.82        SCR  
 -- Rachel Schultz             8 Kasson-Manto           18.20        SCR  
 -- Hanna Hewitt               8 Stewartville           18.07        SCR  
 -- Ellie Hernes               8 Fairmont               18.00        SCR  
 -- Madison Zimbrich           6 Janesville-W           19.70        SCR  
 -- Tayler Lamphere            7 Kasson-Manto           19.48        SCR  
 -- Jaselyn Sathre             8 Grand Meadow           19.87        SCR  
 -- Emily Mikhail              8 Rochester Ma           19.84        SCR  
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: M 48.31  5/26/2017   Ella Scott, Red Wing                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hannah Hanson              7 Rochester Ma           49.74      49.20   10   
  2 Lyndi Schubert             8 Kasson-Manto           50.53      49.25    8   
  3 Nala Osterbauer            8 Pine Island            52.41      51.19    6   
  4 Emily Bowron               7 Rochester Lo           52.37      51.54    5   
  5 Hadley Artz                7 Fairmont               53.03      53.37    4   
  6 Haylie Strum               7 Stewartville           53.87      53.92    3   
  7 Abigail Vogel              8 Jordan                 52.38      54.01    2   
 -- Ellie Hernes               8 Fairmont               54.85        SCR  
 -- Cassidy Schultz            8 Fairmont               56.86        SCR  
 -- Camie McClune              8 Waseca                 58.40        SCR  
 -- Claire Nemmers             8 Fairmont               55.54        SCR  
 -- Jadyn Olsen                8 Stewartville           56.20        SCR  
 -- Emily Mikhail              8 Rochester Ma           55.35        SCR  
 -- Lauren Yenish              7 Mankato Loyo           56.40        SCR  
 -- Lauren Dimler              8 Janesville-W           47.93        SCR  
 -- Johnson Monica             8 Northome/Kel           54.86        SCR  
 -- Charlotte Wodziak          8 Rochester Ma           58.31        SCR  
 -- Cadence Thorson            8 Twin Bluff             51.86        SCR  
 -- Kayla Engman               8 Rochester Ma           58.11        SCR  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: M 54.03  5/26/2017   Owatonna, Owatonna                          
                       A Wiese, M Miller, O Jones, G Karsten             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owatonna                                            55.72      55.01   10   
     1) Justice Holmes 8                2) Leah Welker 8                  
     3) Annika Wiese 8                  4) Aderi Okumu 8                  
  2 Rochester Lourdes                                   55.86      55.18    8   
     1) Grace Skinner 7                 2) Hailey Johnson 7               
     3) Shaye O'Neil 8                  4) Grace Buntrock 7               
  3 Grand Meadow/LeRoy-Ost/Kingsla                      56.79      55.39    6   
     1) Anika Reiland 7                 2) Jaselyn Sathre 8               
     3) Alyssa Link 8                   4) Anna Oehlke 8                  
  4 Fairmont                                            56.00      56.20    5   
     1) Claire Nemmers 8                2) Emily Frank 8                  
     3) Cadence Becker 8                4) MacKenzie Householder 8        
  5 Owatonna  'B'                                       56.05      56.23    4   
     1) Morgan Miller 8                 2) Daniela Ortiz 8                
     3) Abby Vetsch 7                   4) Kaylie Esquivel 7              
  6 Waseca                                              56.70      56.32    3   
     1) Camryn Lynch 8                  2) Madison Thompson 8             
     3) Samara Johnson 8                4) Madeline Bulfer 8              
  7 Fairmont  'B'                                       56.65      57.47    2   
     1) Hannah Linse 8                  2) Hadley Artz 7                  
     3) Carrisa Saxton 8                4) Rayah Quiring 8                
 -- Stewartville                                        58.10        SCR  
     1) Sarah Waters 8                  2) Violet Nelson 8                
     3) Madisen Meyer 8                 4) Ella Waltman 8                 
 -- St. Clair                                                        SCR  
     1) Hailey Dingman 8                2) Caidynce Goins 7               
     3) Jada Sorenson 7                 4) Macy Hoosline 7                
 -- Kasson-Mantorville                                  58.90        SCR  
     1) Julia Swanson 7                 2) Lauren Flickinger 8            
     3) Tayler Lamphere 7               4) Emma Hammill 8                 
 -- Rochester Mayo                                      59.29        SCR  
     1) Halle Reinalda 8                2) Adelay Markham 8               
     3) Mia Heywood 8                   4) Elle Smith 8                   
 -- Ellis                                               57.01        SCR  
     1) Kendall Gilster 8               2) Kendyl Sunde 8                 
     3) Denni Heimer 8                  4) Sarah Wangen 7                 
 -- Kenyon-Wanamingo                                    58.35        SCR  
     1) Grace Peters 7                  2) Lauren Berg 12                 
     3) Josi Quam 7                     4) Rachel Nesseth 8               
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: M 1:54.15  2014        Waseca, Waseca                            
                         Harris, Aberle, Gehloff, Wolff                    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Janesville-Waldorf-Pemberton                      1:57.70    1:51.62M  10   
     1) Kayli Hinze 7                   2) Madison Zimbrich 6             
     3) Lauren Dimler 8                 4) Mckenna Ziemke 8               
  2 Kasson-Mantorville                                1:57.63    1:55.03    8   
     1) Maclyn Smith 8                  2) Marley Smith 7                 
     3) Lyndi Schubert 8                4) Adi Kelley 7                   
  3 Owatonna                                          1:56.63    1:55.32    6   
     1) Taylor Schlauderaff 8           2) Hillary Haarstad 8             
     3) Annika Wiese 8                  4) Aderi Okumu 8                  
  4 Rochester Lourdes                                 1:56.13    1:55.55    5   
     1) Grace Skinner 7                 2) Shaye O'Neil 8                 
     3) Kiara Haugen 8                  4) Grace Buntrock 7               
  5 Grand Meadow/LeRoy-Ost/Kingsla                    1:58.59    1:56.39    4   
     1) Alyssa Link 8                   2) Anna Oehlke 8                  
     3) Jaselyn Sathre 8                4) Anika Reiland 7                
  6 Fairmont                                          1:58.33    1:58.00    3   
     1) MacKenzie Householder 8         2) Carrisa Saxton 8               
     3) Rayah Quiring 8                 4) Cadence Becker 8               
  7 Jordan                                            1:59.20    2:01.78    2   
     1) Elise Bulau 8                   2) Payton Duis 8                  
     3) Kendra Krueger 7                4) Nadya Gonzalez 7               
 -- Waseca                                            1:59.60        SCR  
     1) Sophie Potter 8                 2) Madison Thompson 8             
     3) Madeline Bulfer 8               4) Camie McClune 8                
 -- Owatonna  'B'                                     1:59.55        SCR  
     1) Natalie Vesterby 7              2) Kaylie Esquivel 7              
     3) Allison Wasieleski 7            4) Lauren Waypa 7                 
 -- Kenyon-Wanamingo                                  2:01.96        SCR  
     1) Julia Dahl 8                    2) Tessa Erlandson 7              
     3) Josi Quam 7                     4) Vanessa Schmidt 7              
 -- Cannon Falls                                      2:01.56        SCR  
     1) Lexie Learmann 8                2) Jaci Winchell 8                
     3) Marguerite Holes 8              4) Lauren Johnson 8               
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: M 4:24.29  2016        Stewartville, Stewartville                
                         K Malone, K Bro, G Nelson, M Peterson             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owatonna  'B'                                     4:36.59    4:23.68M  10   
     1) Taylor Schlauderaff 8           2) Jaci Burtis 8                  
     3) Jeni Burtis 8                   4) Arianna Shornock 8             
  2 Fairmont                                          4:31.87    4:24.01M   8   
     1) Carrisa Saxton 8                2) Brooklyn Pfeffer 7             
     3) Laura Thompson 8                4) Corene Moeller 7               
  3 Rochester Lourdes                                 4:27.58    4:29.89    6   
     1) Amelia Gossman 7                2) Emily Bowron 7                 
     3) Kiara Haugen 8                  4) Grace Buntrock 7               
  4 Owatonna                                          4:33.12    4:33.29    5   
     1) Hillary Haarstad 8              2) Annika Wiese 8                 
     3) Aderi Okumu 8                   4) Avery Ahrens 8                 
  5 Jordan                                            4:42.50    4:38.29    4   
     1) Payton Duis 8                   2) Nicole Ngeno 7                 
     3) Basia Babcock 7                 4) Elise Bulau 8                  
  6 Ellis                                             4:42.92    4:38.52    3   
     1) Kendyl Sunde 8                  2) Claire Raymond 7               
     3) Madelynn Murley 8               4) Muye Ojulu 8                   
  7 Stewartville                                      4:43.00    4:38.95    2   
     1) Sarah Waters 8                  2) Ella Quam 8                    
     3) Ella Waltman 8                  4) Violet Nelson 8                
 -- Janesville-Waldorf-Pemberton                      4:43.84        SCR  
     1) Madison Zimbrich 6              2) Addison Peed 7                 
     3) Maddie Kunst 7                  4) Sydney Gahlon 8                
 -- Mankato Loyola/Cleveland                          4:44.00        SCR  
     1) Meea Atkinson 7                 2) Dani Fisher 7                  
     3) Lauren Yenish 7                 4) Sarena Remiger 7               
 -- Rochester Mayo                                    4:48.78        SCR  
     1) Hadley Jensen 8                 2) Kayla Engman 8                 
     3) Cadence Ragland 8               4) Hannah Lamaster 8              
 -- Lewiston-Altura                                   4:42.00        SCR  
     1) Crystal Ties 8                  2) Sierra Kreidermacher 8         
     3) Jonna Gunnarson 8               4) Elise Sommer 8                 
 
Girls 800 Sprint Medley
================================================================================
 Meet Record: M 1:57.90  2016        Fairmont, Fairmont                        
                         S Sublad, K Thingstad, S Baker, J Becker          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fairmont                                          2:03.88    2:01.15   10   
     1) Claire Nemmers 8                2) Emily Frank 8                  
     3) Rayah Quiring 8                 4) Corene Moeller 7               
  2 Owatonna                                          2:03.11    2:02.69    8   
     1) Justice Holmes 8                2) Leah Welker 8                  
     3) Hillary Haarstad 8              4) Avery Ahrens 8                 
  3 Orono                                             2:05.96    2:03.06    6   
     1) Perry Link 8                    2) Corrinne Field 8               
     3) Freya Clifford 8                4) Eliza McKown 8                 
  4 Rochester Lourdes                                 2:02.50    2:03.29    5   
     1) Grace Skinner 7                 2) Hailey Johnson 7               
     3) Shaye O'Neil 8                  4) Amelia Gossman 7               
  5 Waseca                                            2:07.00    2:06.46    4   
     1) Samara Johnson 8                2) Camryn Lynch 8                 
     3) Sophie Potter 8                 4) Cora McCabe 8                  
  6 Owatonna  'B'                                     2:04.09    2:07.67    3   
     1) Abby Vetsch 7                   2) Brooke Miles 7                 
     3) Kaylie Esquivel 7               4) Sarah Snitker 7                
  7 Mankato Loyola/Cleveland                          2:08.50    2:07.81    2   
     1) Lauren Yenish 7                 2) Sarena Remiger 7               
     3) Dani Fisher 7                   4) Meea Atkinson 7                
 -- Kenyon-Wanamingo                                  2:12.29        SCR  
     1) Rachel Nesseth 8                2) Leah Berg 8                    
     3) Tessa Erlandson 7               4) Josi Quam 7                    
 -- St. Clair                                                        SCR  
     1) Macy Hoosline 7                 2) Jada Sorenson 7                
     3) Hailey Dingman 8                4) Madison Daly 8                 
 
Girls High Jump
================================================================================
 Meet Record: M  5-00  2016        Riley Queensland, GMLOS                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hannah Hanson              7 Rochester Ma         4-10.00    4-10.00   10   
  2 Kayli Hinze                7 Janesville-W         5-00.00    4-10.00    8   
  3 Hannah Linse               8 Fairmont             4-10.00    4-08.00    6   
  4 Regan Reker                7 Stewartville         4-06.00    4-06.00    5   
  5 Madison Wammock            6 McGuire              4-08.00    4-06.00    4   
  6 Hanna Hewitt               8 Stewartville         4-08.00    4-06.00    3   
  7 Sarena Remiger             7 Mankato Loyo         4-06.00    4-04.00    1   
  7 Freya Clifford             8 Orono                4-08.00    4-04.00    1   
  7 Abigail Sherman            8 Lakeville No         4-08.00    4-04.00    1   
 10 Adi Kelley                 7 Kasson-Manto         4-08.00    4-04.00  
 11 Brooke Miles               7 Owatonna             4-06.00    4-04.00  
 -- Makenzie Alberts           8 Pine Island          4-06.00         NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: M  8-01  5/26/2017   Abigail Olenius, Dakota Meado               
 Meet Record: M  8-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Samantha Wehking           8 Janesville-W         8-00.00    7-06.00    8   
  1 Lydia Pedersen             7 Cannon Falls         7-06.00    7-06.00    8   
  1 Shelby Beck                8 Grand Meadow         8-00.00    7-06.00    8   
  4 Mia Schmoll                8 Pine Island          8-00.00    7-06.00    5   
  5 Madison Daly               8 St. Clair            8-00.00    7-06.00    4   
  6 Isabella Schei             7 Stewartville         7-00.00    7-00.00    3   
  7 Chloe Mansfield            8 Waseca               6-00.00    6-06.00    2   
  8 Lily Sonnek                7 St. Clair            6-06.00    6-06.00    1   
  9 Jeni Burtis                8 Owatonna             6-00.00    6-06.00  
 10 Rachel O'Connor            8 Fairmont             6-06.00    6-00.00  
 11 Tayler Lamphere            7 Kasson-Manto         7-00.00    6-00.00  
 12 Katelynn Hergot            8 Jordan               6-00.00    6-00.00  
 -- Jonna Gunnarson            8 Lewiston-Alt         7-00.00        SCR  
 -- Leann Wegman               8 Lewiston-Alt         6-00.00        SCR  
 
Girls Long Jump
================================================================================
 Meet Record: M 15-05.50  5/26/2017   Jordyn Schumacher, Plainview El          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nala Osterbauer            8 Pine Island         15-09.25   15-00.75   10   
  2 Arianna Paul               8 Howard Lake-        15-00.00   14-07.75    8   
  3 Cadence Thorson            8 Twin Bluff          16-08.00   14-06.75    6   
  4 Marlee Williams            8 Lakeville No        15-00.00   14-04.50    5   
  5 Aderi Okumu                8 Owatonna            14-03.75   14-02.25    4   
  6 Ellie Hernes               8 Fairmont            13-10.50   13-09.50    3   
  7 Ruby Carlson               8 Orono               13-11.00   13-07.00    2   
  8 Annika Wiese               8 Owatonna            14-02.50   13-06.25    1   
  9 Sophia Rahn                8 Twin Bluff          13-11.00   12-08.75  
 10 Madeline Becker            7 Cannon Falls        13-11.00   12-08.00  
 11 Halle Determan             8 Kasson-Manto        14-09.00   12-05.75  
 12 Madison Thompson           8 Waseca              13-11.00   11-10.75  
 -- Jada Sorenson              7 St. Clair           13-06.00        SCR  
 -- Brianna Tix                7 Twin Bluff          13-06.50        SCR  
 -- Cassidy Schultz            8 Fairmont            13-01.00        SCR  
 -- Mayzee Thorson             7 Twin Bluff          13-09.00        SCR  
 -- Lillie Sonju               8 Twin Bluff          13-07.00        SCR  
 -- Rachel O'Connor            8 Fairmont            13-01.00        SCR  
 -- Jadyn Olsen                8 Stewartville        13-02.00        SCR  
 -- Sarah Wangen               7 Ellis               13-00.00        SCR  
 -- Angelica Kerekes           8 Fairmont            13-03.75        SCR  
 -- Emily Bowron               7 Rochester Lo        13-05.00        SCR  
 -- Lauren Davis               8 Fairmont            13-03.00        SCR  
 -- Olivia Atkinson            8 Rochester Ma        12-11.00        SCR  
 -- Anna Oehlke                8 Grand Meadow        13-01.00        SCR  
 -- Rachel Nesseth             8 Kenyon-Wanam        12-03.00        SCR  
 -- Lauren Yenish              7 Mankato Loyo        13-02.00        SCR  
 -- Stroeing Saide             7 Northome/Kel        13-03.00        SCR  
 -- Winona Warden              8 Jordan              13-02.00        SCR  
 -- Shelby Beck                8 Grand Meadow        13-06.50        SCR  
 -- Jaden Heidt                7 Kasson-Manto        13-06.50        SCR  
 -- Vanessa Schmidt            7 Kenyon-Wanam        13-10.00        SCR  
 -- Elise Sommer               8 Lewiston-Alt        14-06.00        SCR  
 -- Elise Bulau                8 Jordan              13-05.00        SCR  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
 Meet Record: M 32-09  5/26/2017   Chloe Staub, Triton                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ellie Hernes               8 Fairmont            32-03.25   32-04.00   10   
  2 Jaci Winchell              8 Cannon Falls        31-05.50   31-11.50    8   
  3 Hillary Haarstad           8 Owatonna            31-02.00   30-10.75    6   
  4 Ella Quam                  8 Stewartville        30-11.50   30-08.75    5   
  5 Emily Frank                8 Fairmont            30-09.50   30-04.00    4   
  6 Claire Nemmers             8 Fairmont            30-07.25   30-01.00    3   
  7 Mckenna Ziemke             8 Janesville-W        32-10.50   30-00.75    2   
  8 Rayah Quiring              8 Fairmont            30-09.50   29-05.00    1   
  9 Emma Hammill               8 Kasson-Manto        30-07.00   29-02.75  
 10 Josi Quam                  7 Kenyon-Wanam        30-11.00   28-07.00  
 11 Abigail Vogel              8 Jordan              31-08.25   28-03.75  
 -- Avyonna Coleman            8 Simley              30-00.00        DNS  
 -- Rachel O'Connor            8 Fairmont            29-00.00        SCR  
 -- Cassidy Schultz            8 Fairmont            29-10.50        SCR  
 -- Sophia Rahn                8 Twin Bluff          29-08.50        SCR  
 -- Sophie Potter              8 Waseca              27-08.00        SCR  
 -- Sarah Snitker              7 Owatonna            28-04.50        SCR  
 -- Sophie Langsdale           7 Rochester Lo        26-04.00        SCR  
 -- Lauren Onigkeit            7 Rochester Lo        29-00.00        SCR  
 -- Anna Myhre                 7 Stewartville        28-05.50        SCR  
 -- Elise Bulau                8 Jordan              28-08.50        SCR  
 -- Aliyah Bakeberg            8 Jordan              28-11.50        SCR  
 -- Sydney Seehusen            8 Rochester Ma        25-01.00        SCR  
 -- Winona Warden              8 Jordan              29-06.25        SCR  
 -- Jaselyn Sathre             8 Grand Meadow        29-01.00        SCR  
 -- Julia Swanson              7 Kasson-Manto        29-09.50        SCR  
 -- Simone Kabat               7 Pine Island         29-11.00        SCR  
 -- Addison Peed               7 Janesville-W        29-11.00        SCR  
 -- Clara Thoemke              8 Simley              30-04.25        SCR  
 
Girls Shot Put
================================================================================
 Meet Record: M 41-10  2016        Eve Goldstein, Somerset                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cadence Becker             8 Fairmont            36-11.00   37-04.00   10   
  2 Ashanti Branson            8 Kasson-Manto        37-06.00   37-02.00    8   
  3 Grace Bergland             8 Owatonna            36-03.50   36-04.00    6   
  4 MacKenzie Householder      8 Fairmont            30-08.00   33-07.00    5   
  5 Kya Dixon                  8 Owatonna            32-07.50   33-00.00    4   
  6 Sophia Rahn                8 Twin Bluff          28-08.00   31-11.00    3   
  7 Alexa Cords                8 Janesville-W        32-05.00   30-09.00    2   
  8 Olivia Ortega              7 Fairmont            31-10.00   29-07.00    1   
  9 Makenna Hellendrung        8 Pine Island         30-07.00   29-04.00  
 10 Lilly Keiser               8 Jordan              29-06.00   27-03.00  
 11 Denni Heimer               8 Ellis               30-09.00   25-09.00  
 -- Brooke Baumann             8 Howard Lake-        28-06.50        DNS  
 -- Isabella Hadley            7 Waseca              27-08.00        SCR  
 -- Aerin Schwandt             8 St. Clair           26-09.00        SCR  
 -- Elise Callahan             8 Ellis               28-03.50        SCR  
 -- Courtney Loeffler          8 St. Clair           26-08.00        SCR  
 -- Victoria Scaccio           7 Rochester Lo        25-10.50        SCR  
 -- Johnson Monica             8 Northome/Kel        35-05.00        SCR  
 -- Aubri Rentschler           7 Mankato Loyo        28-05.00        SCR  
 -- Shue Gaige                 8 Northome/Kel        29-05.75        SCR  
 -- Aubry Blumers              8 Pine Island         28-01.50        SCR  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: M 107-07  2016        Eve Goldstein, Somerset                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grace Bergland             8 Owatonna               76-09      88-11   10   
  2 Cadence Becker             8 Fairmont               88-08      82-04    8   
  3 Aubri Rentschler           7 Mankato Loyo           77-01      74-01    6   
  4 Denni Heimer               8 Ellis                  67-00      73-11    5   
  5 Regan Reker                7 Stewartville           70-00      71-02    4   
  6 Ashanti Branson            8 Kasson-Manto           68-04      71-00    3   
  7 Aerin Schwandt             8 St. Clair              71-00      68-02    2   
  8 Kaitlyn Waseieleski        7 Owatonna               70-03      68-01    1    2nd 67-07
  9 Sarena Remiger             7 Mankato Loyo           77-00      68-01   2nd 66-04
 10 Emily Cordes               8 Rochester Lo           61-11      67-08  
 11 Alexa Cords                8 Janesville-W           74-07      66-02  
 12 Lillian Niebuhr            8 Jordan                 73-01      57-06  
 -- Mackenna Barth             7 Jordan                 76-06        SCR  
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: M 11.91  5/26/2017   Holden Scharf, Orono                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Seth Delbridge             8 Owatonna               11.66    M 11.77q  2 
  2 Michael Mankaka            8 Rochester Ma           12.05    M 11.83q  2 
  3 Noah Smith                 8 Rochester Ma           12.24    M 11.86q  1 
  4 Joshua Schmidt             8 Kenyon-Wanam           12.05    M 11.90q  2 
  5 Jackson Hanson             8 Kenwood Trai           11.90      11.95q  1 
  6 Ben Halloff                8 Orono                  12.09      11.98q  1 
  7 Nathan Smidt               8 Stewartville           12.51      12.08q  2 
  8 Leian Mulatre              8 Rochester Ma           12.52      12.18q  1 
  9 Max Zirngible              8 Owatonna               12.25      12.23   2 
 10 Noah Morgan                8 Twin Bluff             12.50      12.26   1 
 11 James Howard               8 Grand Meadow           12.56      12.27   2 
 12 Payton Schulz              8 McGuire                12.51      12.30   2 
 13 Ryley Glassmaker           8 Owatonna               12.45      12.47   1 
 14 David Caynor               8 Rochester Ma           12.42      12.51   2 
 15 Ben Swanson                8 Jordan                 12.52      12.79   1 
 -- Zac Olsson                 8 Bertha-Hewit           12.00        DNS   1 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: M 11.91  5/26/2017   Holden Scharf, Orono                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Seth Delbridge             8 Owatonna               11.77      11.65M  10   
  2 Michael Mankaka            8 Rochester Ma           11.83      11.74M   8   
  3 Jackson Hanson             8 Kenwood Trai           11.95      11.96    6    11.953
  4 Nathan Smidt               8 Stewartville           12.08      11.96    5    11.960
  5 Joshua Schmidt             8 Kenyon-Wanam           11.90      11.97    4   
  6 Ben Halloff                8 Orono                  11.98      11.98    3   
  7 Noah Smith                 8 Rochester Ma           11.86      11.99    2   
 -- Leian Mulatre              8 Rochester Ma           12.18         FS  
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: M 24.25  5/26/2017   Ethan Sundermeyer, Mankato East             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jarod White                8 Pine Island            23.98      24.16M  10   
  2 Noah Smith                 8 Rochester Ma           24.80      24.46    8   
  3 Joshua Schmidt             8 Kenyon-Wanam           24.57      24.49    6   
  4 Michael Mankaka            8 Rochester Ma           24.95      24.65    5   
  5 Ben Halloff                8 Orono                  24.50      24.87    4   
  6 Hudson Artz                8 Fairmont               24.17      25.30    3   
  7 Seth Delbridge             8 Owatonna               24.39      25.59    2   
 -- Zac Olsson                 8 Bertha-Hewit           24.74        DNS  
 -- Colton Loeschke            8 Cannon Falls           26.10        SCR  
 -- Jonathan LaDuke            7 Owatonna               25.86        SCR  
 -- Eli Anderson               8 Fairmont               25.69        SCR  
 -- Dylan McFarland            8 Ellis                  26.00        SCR  
 -- Ryley Glassmaker           8 Owatonna               25.90        SCR  
 -- Caden Inglett              8 Stewartville           26.82        SCR  
 -- Carsten Schultz            8 St. Clair              26.80        SCR  
 -- Andrew Johnson             8 Fairmont               27.34        SCR  
 -- Christian Rodriguez        7 Waseca                 26.93        SCR  
 -- Omar Abdi                  7 Mankato East           26.50        SCR  
 -- Max Zirngible              8 Owatonna               26.22        SCR  
 -- Ethan Hoffman              8 Owatonna               26.50        SCR  
 -- Ethan Barnum               8 Kasson-Manto           26.18        SCR  
 -- David Caynor               8 Rochester Ma           25.79        SCR  
 -- Michael Nicometo           7 Rochester Jo           26.20        SCR  
 -- Jackson Hanson             8 Lakeville No           25.52        SCR  
 -- Thomas Niggling            8 Lakeville No           25.40        SCR  
 -- Leian Mulatre              8 Rochester Ma           25.52        SCR  
 -- Payton Schulz              8 McGuire                25.64        SCR  
 -- Colin Jones                8 Orono                  25.60        SCR  
 -- Noah Morgan                8 Twin Bluff             25.66        SCR  
 -- Alex Wood                  8 Stewartville           25.42        SCR  
 -- Aiden Langheim             8 Jordan                 26.86        SCR  
 -- Jackson Hanson             8 Kenwood Trai           25.52        SCR  
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: M 52.79  5/26/2017   Kyler Bade, Plainview El                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jarod White                8 Pine Island            53.53      54.68   10   
  2 Hudson Artz                8 Fairmont               54.85      55.03    8   
  3 Joshua Schmidt             8 Kenyon-Wanam           54.73      55.33    6   
  4 Jacob Kerrins              8 Grand Meadow           56.36      57.17    5   
  5 Collin Boese               7 Howard Lake-           57.60      58.11    4   
 -- Seth Delbridge             8 Owatonna               54.92        DNS  
 -- Zac Olsson                 8 Bertha-Hewit           55.50        DNS  
 -- Nick Honecker              8 Pine Island          1:01.73        SCR  
 -- Aiden Langheim             8 Jordan               1:00.63        SCR  
 -- Marshall Schultz           8 Janesville-W         1:00.84        SCR  
 -- Christian Rodriguez        7 Waseca               1:00.02        SCR  
 -- Eli Anderson               8 Fairmont             1:00.10        SCR  
 -- Colin Jones                8 Orono                  59.92        SCR  
 -- Leian Mulatre              8 Rochester Ma           58.46        SCR  
 -- Michael Nicometo           7 Rochester Jo           58.56        SCR  
 -- Thomas Niggling            8 Lakeville No           57.80        SCR  
 -- Ethan Barnum               8 Kasson-Manto           57.91        SCR  
 -- Aiden Brtniarski           8 Bertha-Hewit         1:00.40        SCR  
 -- Samuel Anderson            8 Kasson-Manto         1:00.53        SCR  
 -- Kaleb Sharp                7 Jordan                 59.48        SCR  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: M 2:10.54  2015        Adnew Stueven, Northome-Keller-Blackduc   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josh Gorman                7 Lakeville No         2:13.45    2:10.44M  10   
  2 Preston Meier              8 Owatonna             2:16.08    2:10.81    8   
  3 George Gustafson           8 Kasson-Manto         2:12.30    2:14.07    6   
  4 Iestyn Zapata              7 Owatonna             2:20.34    2:15.74    5   
  5 Jack Meiners               8 Owatonna             2:20.50    2:16.07    4   
  6 Logan Gustafson            8 Mankato East         2:22.34    2:17.69    3   
  7 Conner Andree              8 St. Clair            2:18.00    2:18.59    2   
  8 Diego Reyes                8 St. Clair            2:19.00    2:20.99    1   
  9 Samuel Anderson            8 Kasson-Manto         2:21.93    2:32.61  
 -- Dawson Gatewood            8 Fairmont             2:22.11        DNS  
 -- Zack Ihde                  8 Pine Island          2:14.27        DNS  
 -- Cody Wolff                 8 Bertha-Hewit         2:20.50        DNS  
 -- Lucas Williams             8 Pine Island          2:36.04        SCR  
 -- Hudson Artz                8 Fairmont             2:17.00        SCR  
 -- Ashton Muller              8 Orono                2:26.86        SCR  
 -- Jaden Johnson              8 Kenwood Trai         2:26.08        SCR  
 -- Nathan Renier              8 Rochester Lo         2:27.25        SCR  
 -- Jacob Reinardy             8 Owatonna             2:23.41        SCR  
 -- Michael Adams              8 Waseca               2:25.70        SCR  
 -- Christian Born             8 Janesville-W         2:24.78        SCR  
 -- Baylor Hagen               8 Plainview-El         2:24.77        SCR  
 -- Sam Johnson                8 Pine Island          2:24.96        SCR  
 -- Peter Jones                8 Rochester Jo         2:24.90        SCR  
 -- Yonis Muse                 8 Rochester Ma         2:23.00        SCR  
 -- Graham Sine                8 Rochester Ma         2:22.45        SCR  
 -- Brendan Kennedy            8 Grand Meadow         2:24.04        SCR  
 -- Levi Hanson                7 Rochester Ma         2:27.99        SCR  
 -- Jamal Beale                7 Rochester Ma         2:27.69        SCR  
 -- Laden Nierson              8 Kenyon-Wanam         2:32.10        SCR  
 -- Dilan Orlando              8 Bertha-Hewit         2:30.80        SCR  
 -- Braxton Osterhaus          7 Pine Island          2:26.16        SCR  
 -- Kaleb Sharp                7 Jordan               2:25.40        SCR  
 -- Cal Olsson                 8 Bertha-Hewit         2:27.40        SCR  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: M 4:44.11  2014        Landon Javens, Mankato Loyola             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryce Stachewicz           7 Lakeville No         4:48.77    4:43.21M  10   
  2 Preston Meier              8 Owatonna             4:57.56    4:47.81    8   
  3 George Gustafson           8 Kasson-Manto         4:56.71    4:48.41    6   
  4 Connor Ginskey             8 Owatonna             4:57.80    4:49.43    5   
  5 Noah Wellnitz              7 Owatonna             4:58.06    4:50.40    4   
  6 Kaleb Sharp                7 Jordan               5:10.58    4:59.47    3   
  7 Dawson Gatewood            8 Fairmont             5:07.34    5:03.30    2   
  8 Diego Reyes                8 St. Clair            5:02.00    5:03.33    1   
  9 Samuel Thom                7 Mankato East         5:12.53    5:07.75  
 10 Trevor Hiatt               7 Owatonna             5:12.96    5:08.02  
 11 Baylor Hagen               8 Plainview-El         5:05.33    5:13.00  
 12 David Wedzina              8 Mankato East         5:15.20    5:13.55  
 -- Brendan Kennedy            8 Grand Meadow         5:22.04        SCR  
 -- Lucas Williams             8 Pine Island          5:17.91        SCR  
 -- Laden Nierson              8 Kenyon-Wanam         5:16.76        SCR  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: M 16.72  2016        Ethan Lau, Triton                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cayden Holcomb             8 Rochester Ma           16.02      16.54M  10   
  2 Simon Morgan               7 Mankato Loyo           17.93      16.73    8   
  3 Ryan Gregory               8 Owatonna               17.67      17.78    6   
  4 Carter Johson              7 Owatonna               18.65      18.33    5   
  5 Tyler Mollenhauer          8 Owatonna               18.48      18.56    4   
  6 Connor Loeschke            8 Cannon Falls           18.56      19.91    3   
 -- Colin Jones                8 Orono                  18.07        DNF  
 -- Isaac Miller               7 Owatonna               19.49        DNS  
 -- Andrew Williams            8 Owatonna               19.84        SCR  
 -- Dane Mitchell              7 Ellis                  20.41        SCR  
 -- Eli Mc Kown                8 Orono                  19.59        SCR  
 -- Alex Leary                 8 Rochester Lo           19.77        SCR  
 -- Eli Anderson               8 Fairmont               22.41        SCR  
 -- Parker Link                8 Waseca                 22.10        SCR  
 -- Gordon Remling             7 Stewartville           22.48        SCR  
 -- Evan Meade                 8 Fairmont               22.48        SCR  
 -- Jadon Ratelle              7 Stewartville           20.68        SCR  
 -- Brenan Winkels             8 Ellis                  20.58        SCR  
 -- Cole Maddio                7 Century (Lak           21.68        SCR  
 -- Spencer Pearson            9 Rochester Ma           21.95        SCR  
 -- Nathan Hiegel              8 Jordan                 21.62        SCR  
 -- Brody Bruggeman            7 Jordan                 22.23        SCR  
 -- Zach Snyder                8 Pine Island            20.64        SCR  
 -- Payton Wood                8 Kasson-Manto           20.42        SCR  
 -- Adam Jennissen             8 Kasson-Manto           21.43        SCR  
 -- Carter Zimmerman           8 Cannon Falls           18.51        SCR  
 -- Reese Thompson             8 Bertha-Hewit           19.50        SCR  
 -- Deagen Captain             7 Bertha-Hewit           19.36        SCR  
 -- Tyce Russel                7 Bertha-Hewit           22.30        SCR  
 -- Bryson Metzger             8 Jordan                 20.03        SCR  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: M 44.92  2016        Andrew Wyatt, Lakeville                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cayden Holcomb             8 Rochester Ma           45.06      44.08M  10   
  2 Marshall Schultz           8 Janesville-W           46.83      45.01    8   
  3 Simon Morgan               7 Mankato Loyo           49.25      45.65    6   
  4 Eli Anderson               8 Fairmont               47.34      46.03    5   
  5 Ryan Gregory               8 Owatonna               48.22      48.31    4   
  6 Zach Snyder                8 Pine Island            49.75      49.22    3   
  7 Tyler Mollenhauer          8 Owatonna               49.59      50.43    2   
 -- Alex Leary                 8 Rochester Lo           51.05        SCR  
 -- Connor Loeschke            8 Cannon Falls           30.59        SCR  
 -- Carter Zimmerman           8 Cannon Falls           32.86        SCR  
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: M 47.52  2015        Mankato East, Mankato East                  
                       L Miller, I Harrison, E Sundermeyer, O Jagne      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rochester Mayo                                      48.06      47.53   10   
     1) Cayden Holcomb 8                2) Noah Smith 8                   
     3) Leian Mulatre 8                 4) Michael Mankaka 8              
  2 Mankato East                                        50.00      49.81    8   
     1) Omar Abdi 7                     2) Exavian Currington 8           
     3) Wech Ring 8                     4) Furious Moreno 8               
  3 Owatonna                                            49.42      50.47    6   
     1) Andrew Williams 8               2) Eli Spurgeon 8                 
     3) Ethan Hoffman 8                 4) Mason Zirngible 8              
  4 Lakeville North                                     51.81      50.68    5   
     1) Darrel Carr 7                   2) Naji Nelson 7                  
     3) Josh Gorman 7                   4) Vito Marchese 7                
  5 Plainview-Elgin Millville                           51.62      51.11    4   
     1) Devon Wurl 8                    2) Gavin Marshman 8               
     3) Wyatt Shones 7                  4) Martin Prieto 8                
  6 Owatonna  'B'                                       51.81      51.42    3   
     1) Justin Gleason 7                2) Jonathan LaDuke 7              
     3) Isaac Miller 7                  4) Sharrif Abdullahi 7            
  7 Fairmont                                            51.75      53.36    2   
     1) Andrew Johnson 8                2) James Johnson 7                
     3) Eli Anderson 8                  4) Hudson Artz 8                  
 -- Waseca                                              54.20        SCR  
     1) Corbin Connors 7                2) Cole Schultz 7                 
     3) Christian Rodriguez 7           4) Kyle Ahlschlager 7             
 -- St. Clair                                           53.10        SCR  
     1) Hayden Kasprowicz 8             2) Carsten Schultz 8              
     3) Tom Loeffler 8                  4) Brandon Meng 7                 
 -- Stewartville                                        54.82        SCR  
     1) Lucas Ahart 8                   2) Seth Golley 8                  
     3) Dylan Yennie 8                  4) Nathan Smidt 8                 
 -- Bertha-Hewitt/Verndale                              53.06        SCR  
     1) Deagen Captain 7                2) Aden Rach 8                    
     3) Tyce Russel 7                   4) Reese Thompson 8               
 -- Kasson-Mantorville                                  53.99        SCR  
     1) Joshua Thomas 8                 2) Maddox Knudson 7               
     3) Dalton Ostgaard 8               4) Joseph Thomas 8                
 -- Grand Meadow/LeRoy-Ost/Kingsla                      50.87        SCR  
     1) Vincent Giebel 7                2) James Howard 8                 
     3) Ty Laufenberg 7                 4) Jacob Kerrins 8                
 -- Ellis                                               54.20        SCR  
     1) Cham Okey 7                     2) Joseph Ewing 7                 
     3) Jacob Herrick 7                 4) Dane Mitchell 7                
 -- Rochester Lourdes                                   53.20        SCR  
     1) Dalton Sobolik 8                2) Noah Shedivy 8                 
     3) Brad Burriss 8                  4) Joey Lonzo 7                   
 -- Rochester John Marshall                             52.10        SCR  
     1) Keondre Bryant 7                2) Hudson Fix 7                   
     3) Michael Nicometo 7              4) Danny Ta 8                     
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: M 1:40.54  5/26/2017   Owatonna, Owatonna                        
                         S Delbridge, J Titchenal, Z Stransky, N Remker    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stewartville                                      1:44.77    1:42.23   10   
     1) Alex Wood 8                     2) Caden Inglett 8                
     3) Ethan Flicek 8                  4) Nathan Smidt 8                 
  2 Owatonna                                          1:44.68    1:42.51    8   
     1) Max Zirngible 8                 2) Mason Zirngible 8              
     3) Ethan Hoffman 8                 4) Ryley Glassmaker 8             
  3 Grand Meadow/LeRoy-Ost/Kingsla                    1:44.04    1:43.28    6   
     1) Vincent Giebel 7                2) James Howard 8                 
     3) Jacob Kerrins 8                 4) Ty Laufenberg 7                
  4 Owatonna  'B'                                     1:47.05    1:43.79    5   
     1) Isaac Peterson 8                2) Sharrif Abdullahi 7            
     3) Isaac Miller 7                  4) Jonathan LaDuke 7              
  5 Plainview-Elgin Millville                         1:47.63    1:46.32    4   
     1) Martin Prieto 8                 2) Hunter Tentis 7                
     3) Nick Wozney 7                   4) Kaiden Dick 7                  
  6 Ellis                                             1:47.00    1:47.14    3   
     1) Joseph Walker 8                 2) Thomas Zan 8                   
     3) Kyle Mayer 8                    4) Dylan McFarland 8              
  7 Mankato East                                      1:45.31    1:51.35    2   
     1) Omar Abdi 7                     2) Exavian Currington 8           
     3) Wech Ring 8                     4) Furious Moreno 8               
 -- Waseca                                            1:51.00        SCR  
     1) Kyle Ahlschlager 7              2) Christian Rodriguez 7          
     3) Cole Schultz 7                  4) Corbin Connors 7               
 -- St. Clair                                         1:50.79        SCR  
     1) Hayden Kasprowicz 8             2) Tom Loeffler 8                 
     3) Riley Fitzloff 8                4) Carsten Schultz 8              
 -- Kasson-Mantorville                                1:50.70        SCR  
     1) Ethan Barnum 8                  2) Joshua Thomas 8                
     3) Maddox Knudson 7                4) Dalton Ostgaard 8              
 -- Lakeville North                                   1:52.20        SCR  
     1) Darrel Carr 7                   2) Naji Nelson 7                  
     3) Jackson Hanson 8                4) Vito Marchese 7                
 -- Bertha-Hewitt/Verndale                            1:52.40        SCR  
     1) Aiden Brtniarski 8              2) Cal Olsson 8                   
     3) Dilan Orlando 8                 4) Reese Thompson 8               
 -- Rochester Lourdes                                 1:51.33        SCR  
     1) Dalton Sobolik 8                2) Brad Burriss 8                 
     3) Noah Shedivy 8                  4) Joey Lonzo 7                   
 -- Fairmont                                          1:47.20        SCR  
     1) Andrew Johnson 8                2) James Johnson 7                
     3) Eli Anderson 8                  4) Hudson Artz 8                  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: M 3:48.31  5/26/2017   Mankato East Jr., Mankato East            
                         M Deng, A Omar, P Kueth, E Sundermeyer            
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owatonna                                          4:00.12    3:52.29   10   
     1) Jacob Reinardy 8                2) Preston Meier 8                
     3) Connor Ginskey 8                4) Noah Wellnitz 7                
  2 Mankato East                                      4:02.78    3:54.71    8   
     1) Exavian Currington 8            2) Logan Gustafson 8              
     3) Samuel Thom 7                   4) David Wedzina 8                
  3 Lakeville North                                   4:04.53    3:59.85    6   
     1) Thomas Niggling 8               2) Josh Gorman 7                  
     3) Vito Marchese 7                 4) Bryce Stachewicz 7             
  4 Grand Meadow/LeRoy-Ost/Kingsla                    4:03.96    4:00.29    5   
     1) Vincent Giebel 7                2) James Howard 8                 
     3) Jacob Kerrins 8                 4) Brendan Kennedy 8              
  5 Ellis                                             4:04.00    4:01.44    4   
     1) Kaden Murley 8                  2) Martin Romero Alonso 8         
     3) Kyle Mayer 8                    4) Joseph Walker 8                
  6 St. Clair                                         4:07.20    4:03.19    3   
     1) Conner Andree 8                 2) Diego Reyes 8                  
     3) Mason Ward 8                    4) Brandon Meng 7                 
  7 Fairmont                                          4:03.87    4:11.78    2   
     1) Eli Anderson 8                  2) Dawson Gatewood 8              
     3) Dominic Loos-Striemer 8         4) Hudson Artz 8                  
 -- Owatonna  'B'                                     4:10.85        SCR  
     1) Jack Meiners 8                  2) Avery Cords 8                  
     3) Ryan Peterson 7                 4) Iestyn Zapata 7                
 -- Jordan                                            4:10.00        SCR  
     1) Eric Mendez 7                   2) Trae Schettl 7                 
     3) Ben Swanson 8                   4) Alan Zarate 7                  
 -- Bertha-Hewitt/Verndale                            4:12.92        SCR  
     1) Aiden Brtniarski 8              2) Cal Olsson 8                   
     3) Cody Wolff 8                    4) Aden Rach 8                    
 -- Plainview-Elgin Millville                         4:10.71        SCR  
     1) Kaiden Dick 7                   2) Nick Wozney 7                  
     3) Hunter Tentis 7                 4) Gavin Marshman 8               
 -- Pine Island                                       4:07.67        SCR  
     1) Gene Berger 8                   2) Zack Ihde 8                    
     3) Nick Honecker 8                 4) Sam Johnson 8                  
 
Boys 800 Sprint Medley
================================================================================
 Meet Record: M 1:43.01  5/26/2017   Owatonna, Owatonna                        
                         N Burmeister, C Johnson, J Titchenal, Z Stransky  
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fairmont                                          1:50.00    1:45.88   10   
     1) Andrew Johnson 8                2) James Johnson 7                
     3) Eli Anderson 8                  4) Hudson Artz 8                  
  2 Pine Island                                       1:54.91    1:47.63    8   
     1) Gene Berger 8                   2) Declan Gorman 7                
     3) Henry Hemingsen 7               4) Nick Honecker 8                
  3 Owatonna                                          1:46.66    1:49.87    6   
     1) Max Zirngible 8                 2) Mason Zirngible 8              
     3) Ryley Glassmaker 8              4) Connor Ginskey 8               
  4 Owatonna  'B'                                     1:48.67    1:51.68    5   
     1) Justin Gleason 7                2) Trey Ulrich 7                  
     3) Jonathan LaDuke 7               4) Noah Wellnitz 7                
  5 Jordan                                            1:53.30    1:51.71    4   
     1) Bryson Metzger 8                2) Hunter Stier 8                 
     3) Evan Labatte 8                  4) Eric Mendez 7                  
  6 Waseca                                            1:55.50    1:52.22    3   
     1) Cole Schultz 7                  2) Corbin Connors 7               
     3) Kyle Ahlschlager 7              4) Christian Rodriguez 7          
  7 St. Clair                                         1:53.00    1:52.40    2   
     1) Carsten Schultz 8               2) Brandon Meng 7                 
     3) Mason Ward 8                    4) Conner Andree 8                
 -- Orono                                             1:56.38        SCR  
     1) Ben Halloff 8                   2) Anthony Carnivale 8            
     3) Colin Jones 8                   4) Damian Castellon-Jackson 8     
 -- Kasson-Mantorville                                1:58.30        SCR  
     1) Maddox Knudson 7                2) Dalton Ostgaard 8              
     3) Joshua Thomas 8                 4) Samuel Anderson 8              
 -- Plainview-Elgin Millville                         1:58.12        SCR  
     1) Devon Wurl 8                    2) Hunter Tentis 7                
     3) Martin Prieto 8                 4) Gavin Marshman 8               
 -- Janesville-Waldorf-Pemberton                      1:56.10        SCR  
     1) Ryan Kronbach 6                 2) Landon Dimler 6                
     3) Marshall Schultz 8              4) Christian Born 8               
 -- Rochester Lourdes                                 1:57.11        SCR  
     1) Dalton Sobolik 8                2) Noah Shedivy 8                 
     3) Joey Lonzo 7                    4) Nathan Renier 8                
 -- Bertha-Hewitt/Verndale                            1:59.97        SCR  
     1) Aden Rach 8                     2) Deagen Captain 7               
     3) Tyce Russel 7                   4) Cody Wolff 8                   
 
Boys High Jump
================================================================================
 Meet Record: M  5-10  5/26/2017   Arren Strandlund, Unattached                
 Meet Record: M  5-06  2016        Elton Myhre, Stewartville                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Caden Inglett              8 Stewartville         5-06.00    5-04.00   10   
  2 Gabe Northrop              8 Pine Island          5-06.00    5-02.00    8   
  3 Nathan Smidt               8 Stewartville         5-04.00    5-00.00    6   
  4 Jaden Johnson              8 Kenwood Trai         5-00.00    5-00.00    5   
  5 Ryan Gregory               8 Owatonna             5-03.00    5-00.00    3.50
  5 James Howard               8 Grand Meadow         5-04.00    5-00.00    3.50
  7 Connor Loeschke            8 Cannon Falls         5-00.00    5-00.00    1.50
  7 Jonathan Tienter           8 Plainview-El         5-00.00    5-00.00    1.50
  9 Bryson Metzger             8 Jordan               5-02.00    4-10.00  
 10 Samuel Anderson            8 Kasson-Manto         5-00.00    4-10.00  
 11 Simon Morgan               7 Mankato Loyo         5-00.00    4-08.00  
 11 Kaiden Dick                7 Plainview-El         5-00.00    4-08.00  
 -- Nelson LeBarron            8 Ellis                5-00.00         NH  
 -- Zac Olsson                 8 Bertha-Hewit         5-03.00        DNS  
 -- Noah Wellnitz              7 Owatonna             4-10.00        SCR  
 -- Trevor Hiatt               7 Owatonna             4-10.00        SCR  
 -- Adam Anderson              8 Waseca               4-10.00        SCR  
 -- Mason Zirngible            8 Owatonna             4-10.00        SCR  
 -- Dylan McFarland            8 Ellis                5-00.00        SCR  
 -- Ethan Gregor               8 Kasson-Manto         4-10.00        SCR  
 -- Joseph Walker              8 Ellis                4-10.00        SCR  
 -- Eli Anderson               8 Fairmont             5-00.00        SCR  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: M 10-00  2014        Cale Bordson, Hutchinson                    
 Meet Record: M 10-00  2016        Nick Engebretsen, Cannon Falls              
 Meet Record: M 10-00  5/26/2017   Jackson Wolters, Dakota Meado               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jarod White                8 Pine Island         13-00.00   12-06.00M  10   
  2 Cayden Holcomb             8 Rochester Ma        10-06.00   11-00.00M   8   
  3 Hunter Stier               8 Jordan               9-00.00    9-00.00    6   
  4 Collin Boese               7 Howard Lake-         8-06.00    8-00.00    5   
  5 Trae Schettl               7 Jordan               8-00.00    8-00.00    4   
  6 Adam Korkowski             8 Cannon Falls         7-06.00    7-06.00    3   
  7 Gabe Hepola                8 Cannon Falls         8-00.00    7-06.00    2   
  8 Simon Kruse                7 St. Clair            6-06.00    6-06.00    0.50
  8 Tyler Mollenhauer          8 Owatonna             7-00.00    6-06.00    0.50
 10 John Cahill                7 Janesville-W         7-00.00    6-06.00  
 11 Joseph Hernandez           8 Jordan               7-00.00    6-00.00  
 -- Nathan Elias               8 Plainview-El         8-00.00        SCR  
 -- Glenn Schmidt              8 Plainview-El         7-00.00        SCR  
 
Boys Long Jump
================================================================================
 Meet Record: M 18-07.25  5/26/2017   Nick Remker, Owatonna                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seth Delbridge             8 Owatonna            19-09.00   17-08.75   10   
  2 Ben Halloff                8 Orono               17-03.00   17-06.50    8   
  3 Alex Wood                  8 Stewartville        17-03.00   17-01.75    6   
  4 Joshua Schmidt             8 Kenyon-Wanam        18-06.00   17-01.25    5   
  5 Steele Tebay               8 Hayfield            17-11.00   16-09.00    4   
  6 Michael Nicometo           7 Rochester Jo        17-00.00   16-08.25    3   
  7 Max Zirngible              8 Owatonna            18-06.00   16-08.00    2   
  8 Joseph Walker              8 Ellis               17-04.75   16-07.00    1   
  9 Caden Inglett              8 Stewartville        17-07.00   16-01.75  
 10 Danny Ta                   8 Rochester Jo        17-04.00   16-00.25  
 11 Hudson Artz                8 Fairmont            17-10.00   15-08.75  
 12 Justin Gleason             7 Owatonna            17-09.00   15-01.00  
 -- Adam Anderson              8 Waseca              16-02.00        SCR  
 -- Colton Loeschke            8 Cannon Falls        16-06.00        SCR  
 -- Hayden Kasprowicz          8 St. Clair           16-01.00        SCR  
 -- Jacob Kerrins              8 Grand Meadow        16-07.50        SCR  
 -- Noah Morgan                8 Twin Bluff          16-09.00        SCR  
 -- Mason Ward                 8 St. Clair           16-08.00        SCR  
 -- Isaac Peterson             8 Owatonna            15-05.00        SCR  
 -- Luke Meyer                 7 McGuire             15-03.00        SCR  
 -- Alex Leary                 8 Rochester Lo        15-05.50        SCR  
 -- Kyle Ahlschlager           7 Waseca              15-01.00        SCR  
 -- Dylan Flottemesch          7 Kenwood Trai        15-02.00        SCR  
 -- Andrew Johnson             8 Fairmont            15-07.00        SCR  
 -- Brandon Meng               7 St. Clair           15-09.00        SCR  
 -- Jackson Hanson             8 Kenwood Trai        15-06.00        SCR  
 -- Riley Fitzloff             8 St. Clair           15-07.00        SCR  
 -- Thout Aguek                8 Rochester Jo        15-07.00        SCR  
 -- Devon Wurl                 8 Plainview-El        15-10.00        SCR  
 -- Lance Luchsinger           7 Howard Lake-        15-04.50        SCR  
 -- Trae Schettl               7 Jordan              15-05.00        SCR  
 -- Samuel Anderson            8 Kasson-Manto        16-00.00        SCR  
 -- Cody Wolff                 8 Bertha-Hewit        16-00.00        SCR  
 -- Gavin Marshman             8 Plainview-El        15-11.00        SCR  
 -- Michael Mankaka            8 Rochester Ma        16-00.00        SCR  
 -- Keondre Bryant             7 Rochester Jo        16-06.50        SCR  
 -- Thomas Niggling            8 Lakeville No        16-04.00        SCR  
 -- Laden Nierson              8 Kenyon-Wanam        16-02.50        SCR  
 -- Leian Mulatre              8 Rochester Ma        16-02.00        SCR  
 -- Evan Labatte               8 Jordan              15-02.00        SCR  
 -- Aiden Langheim             8 Jordan              15-04.00        SCR  
 -- Zack Ihde                  8 Pine Island         15-02.00        SCR  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 Meet Record: M 39-02.50  5/26/2017   Kyler Bade, Plainview El                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mason Ward                 8 St. Clair           35-09.00   37-08.00   10   
  2 Steele Tebay               8 Hayfield            38-00.00   36-10.50    8   
  3 Laden Nierson              8 Kenyon-Wanam        35-11.00   36-08.25    6   
  4 Wech Ring                  8 Mankato East        36-08.00   35-09.00    5   
  5 Hayden Kasprowicz          8 St. Clair           35-09.00   34-02.00    4   
  6 Jonathan LaDuke            7 Owatonna            33-01.00   33-09.75    3   
  7 Jacob Reinardy             8 Owatonna            34-01.00   33-08.50    2   
  8 Connor Loeschke            8 Cannon Falls        33-06.00   33-06.00    1   
  9 Eli Anderson               8 Fairmont            33-06.00   33-03.75  
 10 Aiden Langheim             8 Jordan              36-02.00   33-03.50  
 11 Wyatt Shones               7 Plainview-El        33-10.75   30-10.00  
 12 Nick Wozney                7 Plainview-El        33-01.50   30-01.00  
 -- Preston Meier              8 Owatonna            32-02.00        SCR  
 -- Liam Melgaard              7 Owatonna            32-07.00        SCR  
 -- Brad Burriss               8 Rochester Lo        30-10.75        SCR  
 -- John Fritzjunker           7 Rochester Lo        31-10.25        SCR  
 -- Spencer Pearson            9 Rochester Ma        32-06.50        SCR  
 -- Jesse Olson                7 Pine Island         32-00.00        SCR  
 -- Connor Ginskey             8 Owatonna            32-08.50        SCR  
 -- Aden Rach                  8 Bertha-Hewit        32-10.50        SCR  
 
Boys Shot Put
================================================================================
 Meet Record: M 53-06.75  2014        Mitchell Weber, St. Clair                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tyson Kube                 8 Fairmont            39-02.00   45-03.00   10   
  2 Caleb Johnson              8 Fairmont            42-04.00   44-10.00    8   
  3 Tom Loeffler               8 St. Clair           40-11.00   44-09.00    6   
  4 Steele Tebay               8 Hayfield            43-04.00   43-09.00    5   
  5 Riley Paul                 8 Grand Meadow        39-05.50   42-00.00    4   
  6 Furious Moreno             8 Mankato East        41-02.50   41-02.00    3   
  7 Ben Swanson                8 Jordan              42-01.00   41-00.00    2   
  8 Mason Clemens              8 Chatfield           39-07.00   39-09.00    1   
  9 Caden DeJong               8 Rochester Ma        37-07.00   38-03.00  
 10 Eli Spurgeon               8 Owatonna            38-01.50   37-09.00  
 11 Jackson Hanson             8 Kenwood Trai        38-08.00   36-05.00  
 12 Ricky Ruiz                 8 Ellis               37-11.00   34-11.00  
 -- Sawyer Tordsen             7 Fairmont            33-06.00        SCR  
 -- Maxwell Barnes             7 Stewartville        35-07.50        SCR  
 -- Kaiden Miller              8 Fairmont            35-09.00        SCR  
 -- Peyton Byrne               7 Stewartville        34-06.50        SCR  
 -- Noah Rahm                  8 Fairmont            30-01.00        SCR  
 -- Dixon Ehlers               8 Twin Bluff          32-09.00        SCR  
 -- Brandon Karels             7 St. Clair           29-09.00        SCR  
 -- Ryan Wendland              8 Waseca              32-11.50        SCR  
 -- Mikah Elstad               7 Owatonna            33-02.00        SCR  
 -- Jacob Reinardy             8 Owatonna            32-10.00        SCR  
 -- Josh Dolan                 8 Jordan              33-09.50        SCR  
 -- Preston Sao                8 Pine Island         32-06.50        SCR  
 -- Martin Prieto              8 Plainview-El        34-08.00        SCR  
 -- Dilan Orlando              8 Bertha-Hewit        32-02.75        SCR  
 -- Dustin Heuer               8 Jordan              32-00.00        SCR  
 -- Trever Schirmer            7 Owatonna            37-04.00        SCR  
 -- Ryley Glassmaker           8 Owatonna            36-00.50        SCR  
 -- Tanner Mundt               8 Lewiston-Alt        36-01.00        SCR  
 -- Gabe Northrop              8 Pine Island         36-08.50        SCR  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: M 173-08  2014        Samuel Moore, Bertha-Hewitt                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eli Spurgeon               8 Owatonna              112-01     128-10   10   
  2 Martin Prieto              8 Plainview-El          132-10     125-03    8   
  3 Tom Loeffler               8 St. Clair             120-11     120-11    6   
  4 Mason Clemens              8 Chatfield             126-03     116-09    5   
  5 Trever Schirmer            7 Owatonna              122-06     111-05    4   
  6 Sam Bahr                   8 Cannon Falls          124-01     105-10    3   
  7 Gabe Northrop              8 Pine Island           112-02     104-05    2   
  8 Ricky Ruiz                 8 Ellis                 111-07      97-11    1   
  9 Tyson Kube                 8 Fairmont              106-01      97-09  
 10 Preston Sao                8 Pine Island           110-10      94-02  
 11 Dilan Orlando              8 Bertha-Hewit          117-02      82-08  
 -- Wyatt Rodriguez            8 Mankato East          107-05        DNS  
 -- Mikah Elstad               7 Owatonna               97-02        SCR  
 -- Ethan Skains               8 Waseca                 99-00        SCR  
 -- Caleb Johnson              8 Fairmont               98-11        SCR  
 -- Ryley Glassmaker           8 Owatonna               98-04        SCR  
 -- Noah Rahm                  8 Fairmont               95-05        SCR  
 -- Jaiden Cook                8 McGuire                94-01        SCR  
 -- Noah Shedivy               8 Rochester Lo           96-05        SCR  
 -- Conner Andree              8 St. Clair              96-00        SCR  
 -- Gavin Sweeney              8 Grand Meadow          129-08        SCR  
 -- Tanner Mundt               8 Lewiston-Alt          134-08        SCR  
 -- Ben Swanson                8 Jordan                 95-09        SCR  
 -- Caden DeJong               8 Rochester Ma           97-03        SCR  
 -- Dixon Ehlers               8 Twin Bluff            101-01        SCR  
 -- Kaiden Miller              8 Fairmont               99-10        SCR  
 -- Ryan Wendland              8 Waseca                101-05        SCR  
 -- Jacob Reinardy             8 Owatonna              101-02        SCR  
 
Boys Other Shot Put Wheelchair
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Riley Steinbach            8 St. Clair                       9-03.00    1   
 
Boys Other Discus Throw Wheelchair
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Riley Steinbach            8 St. Clair                      14-10.50    1   
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Fairmont                   104        2) Owatonna                  101   
    3) Rochester Mayo              58        4) Kasson-Mantorville         57   
    5) Janesville-Waldorf-Pembert  45        6) Rochester Lourdes          40   
    7) Stewartville                34        8) Waseca                     29   
    9) Grand Meadow/LeRoy-Ost/Kin  28       10) Ellis                      24   
   10) Pine Island                 24       12) Twin Bluff                 22   
   13) Cannon Falls                16       14) Howard Lake-Waverly-Winst  15   
   14) Orono                       15       16) Jordan                     10   
   16) Lakeville North             10       18) Mankato Loyola/Cleveland    9   
   19) St. Clair                    7       20) McGuire                     4   
   21) Kenyon-Wanamingo             2                                           
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Owatonna                   145        2) Rochester Mayo             61   
    3) Pine Island                 51        4) Fairmont                   50   
    5) St. Clair                   37.50     6) Stewartville               37   
    7) Lakeville North             31        8) Mankato East               29   
    9) Kenyon-Wanamingo            27       10) Grand Meadow/LeRoy-Ost/Ki  23.50
   11) Jordan                      19       12) Plainview-Elgin Millville  17.50
   13) Hayfield                    17       14) Orono                      15   
   15) Mankato Loyola/Cleveland    14       16) Cannon Falls               13.50
   17) Kasson-Mantorville          12       18) Kenwood Trail              11   
   19) Ellis                        9       19) Howard Lake-Waverly-Winst   9   
   21) Janesville-Waldorf-Pembert   8       22) Chatfield                   6   
   23) Rochester John Marshall      3       23) Waseca                      3