Section 5A Finals

                                  Section 5A                                   
                          Track & Field Championships                          
              St. John's University, Collegeville, MN  - 6/2/2010              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 9:33.25  1996        Pierz                                     
     State A: & 9:25.74  1995        Plainview                                 
                         B Hynes, S Schmidt, M Mahle, G Witty              
    State AA: $ 9:03.80  2005        Minnetonka                                
                         A Liewen, K Hollimon, A Lehman, M Lehman          
 Nation Best: @ 8:43.12  2008        Roosevelt HS, Greenbelt, Maryland         
                         D Lockhart, A Johnson, B Ogunomokun, T Stanley    
                9:47.98  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 St. Cloud Cathedral                           9:45.99 QUAL              10   
     1) Danielson, Elena 9              2) Danielson, Greta 10            
     3) Brew, Brigid 8                  4) Unger, Alyssa 10               
  2 Mora                                          9:51.29                    8   
     1) Scullard, Rachel 11             2) Anderson, Emily 12             
     3) Balvin, Amber 11                4) Johnson, Emma 10               
  3 Dassel-Cokato                                 9:59.42                    6   
     1) Davis, Shaylea 9                2) Norgren, Ericka 9              
     3) Keskey, Caitlin 10              4) Hasti, Ariana 9                
  4 Holdingford                                   9:59.82                    5   
     1) Angevine, Nicole 11             2) Preusser, Kaitlin 9            
     3) Auger, Megan 8                  4) Sowada, Elizabeth 11           
  5 Annandale                                    10:06.81                    4   
     1) Alama, Taylor 10                2) Provo, Kayla 10                
     3) Alama, Courtney 8               4) Grambart, Shanna 8             
  6 St. John's Prep                              10:18.77                    3   
     1) Macgreggor, Marnie 12           2) Fitzgerald, Beret 11           
     3) Culligan, Clare 9               4) Hare, Becky 11                 
  7 Paynesville                                  10:26.54                    2   
     1) Weidner, Kathryn 11             2) Burg, Bryanna 9                
     3) Schlangen, Erika 9              4) Hemmesch, Brittney 10          
  8 Braham High School                           10:38.57                    1   
     1) Patterson, Sammy 9              2) Bendickson, Kate 11            
     3) Eng, Austyn 10                  4) Dahlman, Hannah 11             
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 8:07.12  2007        Foley, Foley                              
                         A Babler, K Johnson, C Svihla, N Studenski        
     State A: & 7:56.21  2007        Pine Island                               
                         D. Meints, M. Hussein, M. Lambeth, J. Gabor       
    State AA: $ 7:45.31  2008        Apple Valley                              
                         N Metzger, S Vadner, M Hutton, N Hutton           
 Nation Best: @ 7:32.89  2002        Auburn HS, Auburn, Washington             
                         M Dickson, T Campbell, C Lukezic, A Vogt          
                8:17.76  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Mora                                          8:26.37                   10   
     1) Amundson, Goodwin 10            2) Coop, Andrew 11                
     3) Nikodym, Tony 10                4) Amundson, John 12              
  2 Albany                                        8:32.21                    8   
     1) Maile, Paul 12                  2) Waletzko, Taylor 11            
     3) Holt, Jamie 11                  4) Bauer, Landon 12               
  3 Litchfield                                    8:36.00                    6   
     1) Warren, Tyler 12                2) Zimmer, Pat 11                 
     3) Kleinschmidt, Mitch 12          4) Magana, Billy 11               
  4 Pierz                                         8:36.10                    5   
     1) Welle, Nathan 11                2) Huls, Sean 11                  
     3) Julich, Alex 10                 4) Janson, Caleb 10               
  5 Maple Lake                                    9:02.49                    4   
     1) Winkleman, Ben 9                2) Hanson, Drew 9                 
     3) Feikema, Nick 9                 4) Paumen, Wes 11                 
  6 Pine City                                     9:04.08                    3   
     1) Rarick, Jordan 9                2) Berg, Torrance 9               
     3) Hunter, Zain 9                  4) Chouanard, Mike 12             
  7 New London-Spicer                             9:08.80                    2   
     1) Bjertness, Ben 11               2) Richard-Webster, Brandon 12    
     3) Graw, Austin 10                 4) Steffl, Zach 9                 
  8 Annandale                                     9:19.41                    1   
     1) Grossinger, Scott 12            2) Hastings, Alex 11              
     3) Greniinger, Ian 9               4) Wendt, Clinton 10              
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles Class A
==============================================================================
 Meet Record: % 14.70  1997        Kara Hedin, Dassel-Cokato                   
     State A: & 14.80  1996        Kara Hedin, Dassel-Cokato                   
    State AA: $ 14.54  1990        Anna Ratzloff, Little Falls                 
 Nation Best: @ 12.95  1979        Candy Young, Beaver Falls, PA               
                16.12  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Kingston, Morgan           9 Melrose                  15.80QQUAL    NWI  1 
  2 Coryell, Jessi            12 Zimmerman                16.25Q        NWI  2 
  3 Carter, Danielle          12 MeadCrChr                16.06QQUAL    NWI  1 
  4 Cole, Alexa               12 StCldCath                16.66Q        NWI  2 
  5 Schminke, Hailey          10 Dassel-Cokato            16.60Q        NWI  1 
  6 Hoeft, Kari                8 Paynesville              16.69Q        NWI  2 
  7 Wolff, Morgan             12 MapleLake                16.61q        NWI  1 
  8 Walsh, Shelbie            10 Litchfield               16.75q        NWI  2 
  9 Simonette, Nina           10 MapleLake                16.85         NWI  2 
 10 Rittenhouse, Rachel        9 Paynesville              16.88         NWI  2 
 11 Kershaw, Ashley           12 Foley                    16.97         NWI  1 
 12 Totzke, Kelsey            10 Foley                    17.19         NWI  2 
 13 Smith, Callie              8 Mora                     17.37         NWI  1 
 14 Topp, Krista              12 Paynesville              17.67         NWI  1 
 15 Holbert, Kierra           10 Mille Lacs               17.76         NWI  1 
 16 Anderson, Rachel           8 Mora                     18.25         NWI  2 
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 14.70  1997        Kara Hedin, Dassel-Cokato                   
     State A: & 14.80  1996        Kara Hedin, Dassel-Cokato                   
    State AA: $ 14.54  1990        Anna Ratzloff, Little Falls                 
 Nation Best: @ 12.95  1979        Candy Young, Beaver Falls, PA               
                16.12  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
Finals
  1 Coryell, Jessi      12 Zimmerman                16.00 QUAL    NWI  10   
  2 Kingston, Morgan     9 Melrose                  16.06 QUAL    NWI   8   
  3 Carter, Danielle    12 MeadCrChr                16.37         NWI   6   
  4 Walsh, Shelbie      10 Litchfield               16.50         NWI   5   
  5 Schminke, Hailey    10 Dassel-Cokato            16.61         NWI   4   
  6 Cole, Alexa         12 StCldCath                16.67         NWI   3   
  7 Hoeft, Kari          8 Paynesville              16.87         NWI   2   
  8 Wolff, Morgan       12 MapleLake                17.14         NWI   1   
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles Class A
==============================================================================
 Meet Record: % 14.50  1999        Mitch Potter, St. Michael-Albertville       
     State A: & 14.48  1996        Luke Pfeiffer, Frazee                       
    State AA: $ 14.06  1994        Niles Deneen, St Paul Como Park             
 Nation Best: @ 13.30  1990        Chris Nelloms, Dunbar HS, Dayton, OH        
                15.70  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Happ, Jake                12 MeadCrChr                15.69QQUAL    NWI  2 
  2 Jakobson, Cody            10 NewLondSpice             16.43Q        NWI  1 
  3 Zoller, Pat               10 Annandale                15.73Q        NWI  2 
  4 McCann, Nathan            10 EdenVallWatKimb          16.62Q        NWI  1 
  5 Mavencamp, Colby          12 MapleLake                16.18Q        NWI  2 
  6 Johnson, Sam              11 Milaca                   16.86Q        NWI  1 
  7 Mooney, Mike              12 MapleLake                16.94q        NWI  1 
  8 Jancik, Michael           11 StCldCath                17.14q        NWI  2 
  9 Bergstrom, Spencer        12 AtwaCosGC                17.24         NWI  2 
 10 Weber, Daniel             10 Rush City                17.52         NWI  1 
 11 Smith, Zach               10 Mora                     17.54         NWI  2 
 12 Larson, Ryan              11 AtwaCosGC                17.64         NWI  1 
 13 Reisdorf, Robby           12 StCldCath                18.04         NWI  2 
 14 Maciej, Alex              11 Holdingford              18.14         NWI  2 
 15 Huseth, Dakota            12 Albany                   18.40         NWI  1 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 14.50  1999        Mitch Potter, St. Michael-Albertville       
     State A: & 14.48  1996        Luke Pfeiffer, Frazee                       
    State AA: $ 14.06  1994        Niles Deneen, St Paul Como Park             
 Nation Best: @ 13.30  1990        Chris Nelloms, Dunbar HS, Dayton, OH        
                15.70  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
Finals
  1 Zoller, Pat         10 Annandale                15.54 QUAL    NWI  10   
  2 Happ, Jake          12 MeadCrChr                15.58 QUAL    NWI   8   
  3 Mavencamp, Colby    12 MapleLake                15.66 QUAL    NWI   6   
  4 Jancik, Michael     11 StCldCath                16.64         NWI   5   
  5 Johnson, Sam        11 Milaca                   16.80         NWI   4   
  6 Jakobson, Cody      10 NewLondSpice             16.86         NWI   3   
  7 McCann, Nathan      10 EdenVallWatKimb          16.87         NWI   2   
  8 Mooney, Mike        12 MapleLake                16.96         NWI   1   
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Class A
==============================================================================
 Meet Record: % 12.40  1986        Sara Realdson, Paynesville                  
     State A: & 12.14  1986        Heather Van Norman, Windom                  
    State AA: $ 11.88  2008        Kylie Peterson, Apple Valley                
 Nation Best: @ 11.11  1998        Angela Williams, Chino, CA                  
                12.94  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Femrite, Mel              12 Zimmerman                12.55QQUAL    NWI  2 
  2 Barrett, Brianna          12 Annandale                12.70QQUAL    NWI  1 
  3 Stahl, Haley               9 NewLondSpice             12.70QQUAL    NWI  2 
  4 Staples, Holly            11 Pine City                12.82QQUAL    NWI  1 
  5 Gapinski, Claire          10 Foley                    12.78QQUAL    NWI  2 
  6 Wiener, Megan             10 Royalton                 12.94QQUAL    NWI  1 
  7 Alm, Jaki                 11 St Johns Prep            12.88qQUAL    NWI  2 
  8 Aeikens, Brooke           10 Annandale                13.00q        NWI  1 
  9 Evans, Alicia             11 Melrose                  13.09         NWI  1 
 10 Dahlman, Rebekah           9 Braham Area              13.32         NWI  2 
 11 Thibault, Nadine          11 StCldCath                13.39         NWI  1 
 12 Latour, Rachel             9 MapleLake                13.40         NWI  2 
 13 Fordahl, Hannah           11 Zimmerman                13.42         NWI  1 
 14 Lang, Rebecca              9 AtwaCosGC                13.44         NWI  1 
 15 Hohenstein, Lisa          11 Dassel-Cokato            13.54         NWI  2 
 16 Bowden, Briquelle          9 Paynesville              13.62         NWI  2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 12.40  1986        Sara Realdson, Paynesville                  
     State A: & 12.14  1986        Heather Van Norman, Windom                  
    State AA: $ 11.88  2008        Kylie Peterson, Apple Valley                
 Nation Best: @ 11.11  1998        Angela Williams, Chino, CA                  
                12.94  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
Finals
  1 Femrite, Mel        12 Zimmerman                12.56 QUAL    NWI  10   
  2 Gapinski, Claire    10 Foley                    12.65 QUAL    NWI   8   
  3 Barrett, Brianna    12 Annandale                12.66 QUAL    NWI   6   
  4 Stahl, Haley         9 NewLondSpice             12.70 QUAL    NWI   5   
  5 Staples, Holly      11 Pine City                12.78 QUAL    NWI   4   
  6 Alm, Jaki           11 St Johns Prep            12.88 QUAL    NWI   3   
  7 Wiener, Megan       10 Royalton                 12.95         NWI   2   
  8 Aeikens, Brooke     10 Annandale                13.07         NWI   1   
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash Class A
==============================================================================
 Meet Record: % 10.72  2000        Brandon Smith, New London-Spicer            
     State A: & 10.81  2009        Skylar Jackson, Frazee                      
    State AA: $ 10.49  2004        Ibrahim Kabia, Champlin Park                
 Nation Best: @ 10.08  2005        J-Mee Samuels, Mt. Tabor, Winston, OR       
                11.42  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Lange, Andrew             12 StCldCath                11.34QQUAL    NWI  2 
  2 Lumley, Victor            11 Holdingford              11.39QQUAL    NWI  1 
  3 Nelson, Jake              12 Pierz                    11.39QQUAL    NWI  2 
  4 Kratee, George            11 Zimmerman                11.53Q        NWI  1 
  5 Krebs, Lenard             12 Bbe                      11.56Q        NWI  2 
  6 Olson, Adam               11 Pine City                11.58Q        NWI  1 
  7 Conrad, Sam               12 Albany                   11.59q        NWI  2 
  8 Carlisle, Preston         11 Mora                     11.66q        NWI  1 
  9 Rooney, Seth              10 NewLondSpice             11.73         NWI  2 
  9 Loch, Tyler               11 EdenVallWatKimb          11.73         NWI  2 
 11 Robinson, Mike            12 Zimmerman                11.74         NWI  2 
 12 James, De'Angelo           9 EdenVallWatKimb          11.86         NWI  1 
 13 Donohue, Patrick          12 MapleLake                11.90         NWI  1 
 14 Schaub, Nicholas          11 Rockford                 11.97         NWI  1 
 15 Gauldin, Cole             10 Annandale                12.02         NWI  1 
 15 Nelson, Dylan             10 Annandale                12.02         NWI  2 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 10.72  2000        Brandon Smith, New London-Spicer            
     State A: & 10.81  2009        Skylar Jackson, Frazee                      
    State AA: $ 10.49  2004        Ibrahim Kabia, Champlin Park                
 Nation Best: @ 10.08  2005        J-Mee Samuels, Mt. Tabor, Winston, OR       
                11.42  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
Finals
  1 Nelson, Jake        12 Pierz                    11.28 QUAL    NWI  10   
  2 Lange, Andrew       12 StCldCath                11.38 QUAL    NWI   8   
  3 Conrad, Sam         12 Albany                   11.41 QUAL    NWI   6   
  4 Lumley, Victor      11 Holdingford              11.53         NWI   5   
  5 Olson, Adam         11 Pine City                11.62         NWI   4   
  6 Krebs, Lenard       12 Bbe                      11.64         NWI   3   
  7 Carlisle, Preston   11 Mora                     11.71         NWI   2   
  8 Kratee, George      11 Zimmerman                11.86         NWI   1   
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 1:45.26  2000        Delano                                    
     State A: & 1:43.62  1985        Blue Earth                                
                         Ste Johnson, Sta Johnson, T Lewis, Sh Johnson     
    State AA: $ 1:40.76  2004        Mpls Washburn                             
                         K Fortune, R Lee, T Gonvik, E Gonvik              
 Nation Best: @ 1:33.87  2004        Poly HS, Long Beach, CA                   
                         S. Solomon, J. Lee, S. Woods, S. Solomon          
                1:47.60  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Braham High School                            1:48.48                   10   
     1) Eng, Austyn 10                  2) Schutte, Sara 12               
     3) Dahlman, Rebekah 9              4) Dahlman, Hannah 11             
  2 Melrose Area                                  1:49.01                    8   
     1) Evans, Alicia 11                2) Kingston, Morgan 9             
     3) Brinkman, Hailey 10             4) Becker, Karrie 10              
  3 Eden Valley- W/Kimball                        1:51.04                    6   
     1) Hesse, Molly 10                 2) Kastanek, Liz 10               
     3) Arnold, Rachel 10               4) Stuve, Samantha 10             
  4 Paynesville                                   1:51.15                    5   
     1) Kincade, Whitney 9              2) Rittenhouse, Rachel 9          
     3) Mrozek, Melaina 10              4) Bowden, Briquelle 9            
  5 Mille Lacs                                    1:51.44                    4   
     1) Hasse, Kayla 12                 2) Gustafson, Britta 12           
     3) Root, Samantha 12               4) Steffenson, Mia 9              
  6 Rockford                                      1:51.54                    3   
     1) Suko, Dakota 11                 2) Schuneman, Beth 10             
     3) Danielson, Ashley 12            4) Nelson, Mary 10                
  7 Meadow Creek Christian                        1:54.55                    2   
     1) Carter, Danielle 12             2) Hanson, Bethany 12             
     3) Bertsch, Lexi 12                4) Franzen, Allie 10              
  8 Holdingford                                   1:56.23                    1   
     1) Berscheid, Nicole 12            2) Wolter, Emily 7                
     3) Procott, Vanessa 8              4) Merten, Ilexa 11               
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 1:30.70  2005        Annandale                                 
                         L Hinz, N Demarais, R Koenigs, D Queck            
     State A: & 1:28.93  2004        Hermantown                                
                         D Jago, M Sumbs, N Holt, K Schmidt                
    State AA: $ 1:27.73  2004        Mankato East                              
                         J Kaus, D Kjolsing, J Melchior, J Boyd            
 Nation Best: @ 1:23.31  1998        Wyatt HS, Ft. Worth, TX                   
                         M Wesley, M Clopton, M Franklin, D Wesley         
                1:32.42  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Foley                                         1:31.48 QUAL              10   
     1) Hemsworth, Montrel 12           2) Brenny, Wayde 12               
     3) Seppelt, Brandon 12             4) Scapanski, Christian 11        
  2 Pine City                                     1:33.31                    8   
     1) Hansmann, Mike 11               2) Pangerl, Jordan 10             
     3) Schmidt, Mike 12                4) Olson, Adam 11                 
  3 New London-Spicer                             1:34.70                    6   
     1) Nething, John 12                2) Henle, Derek 12                
     3) Essler, Jake 12                 4) Zylstra, Brandon 11            
  4 Holdingford                                   1:34.92                    5   
     1) Butler, Brandan 11              2) Blonigan, Cody 11              
     3) Maciej, Alex 11                 4) Lumley, Victor 11              
  5 Eden Valley- W/Kimball                        1:34.96                    4   
     1) James, Joe 10                   2) Mies, Alex 12                  
     3) McCann, Ryan 12                 4) Loch, Tyler 11                 
  6 Rush City                                     1:36.97                    3   
     1) Nelson, Josh 10                 2) Carlson, Houston 12            
     3) Watts, Jon 12                   4) Marty, Josh 12                 
  7 Dassel-Cokato                                 1:37.46                    2   
     1) Aho, Seth 9                     2) Johnson, Dylon 11              
     3) Irvin, Tyler 11                 4) Webster, Alex 11               
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 4:55.80  1986        Michelle Marthaler, Belgrade-Brooten      
     State A: & 4:48.79  1986        Jeanne Kruckeberg, Blooming Prairie       
    State AA: $ 4:46.14  2004        Elizabeth Yetzer, Lakeville               
 Nation Best: @ 4:35.24  1982        Polly Plumer, Irvine, CA                  
                5:13.10  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Danielson, Greta    10 StCldCath              5:20.50                   10   
  2 Durbin, Morgan       8 StCldCath              5:22.96                    8   
  3 Roerick, Sara       10 UpsalaSwan             5:24.61                    6   
  4 Holt, McKenzie       8 StCloudChr             5:26.34                    5   
  5 Ramirez, Savannah    8 Litchfield             5:31.71                    4   
  6 Anthofer, Larissa   12 EdenVallWatKimb        5:32.07                    3   
  7 Davis, Shaylea       9 Dassel-Cokato          5:32.11                    2   
  8 Fritz, Lexi          8 MeadCrChr              5:32.95                    1   
  9 Lahr, Lindsey       10 Mille Lacs             5:34.58                  
 10 Mokhtary, Abby       8 Holdingford            5:41.26                  
 11 Alama, Taylor       10 Annandale              5:44.23                  
 12 Bright, Alyssa       9 Zimmerman              5:45.53                  
 13 Haegele, Hannah      9 MapleLake              5:46.20                  
 14 Hare, Becky         11 St Johns Prep          5:46.85                  
 15 Putz, Julia          9 Milaca                 5:48.10                  
 16 Miesner, Megan      10 Pine City              5:52.52                  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 4:22.60  1996        Jesse  Westrup, Rocori                    
     State A: & 4:15.20  2008        Donny Wasinger, Winona Cotter             
    State AA: $ 4:08.51  2001        Nick Schneider, Benilde-St. Margaret's    
 Nation Best: @ 3:53.43  2001        Alan Webb, Eugene, Oregon                 
                4:28.21  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Gjevre, Connor      12 Annandale              4:24.37 QUAL              10   
  2 Koivisto, Troy      10 Dassel-Cokato          4:27.75 QUAL               8   
  3 Wurdemann, Josh     12 Rush City              4:28.00 QUAL               6   
  4 Bauer, Austin       12 Milaca                 4:37.28                    5   
  5 Mettler, Michael    11 UpsalaSwan             4:42.92                    4   
  6 Bjertness, Ben      11 NewLondSpice           4:43.92                    3   
  7 Borash, Daniel      10 Royalton               4:44.05                    2   
  8 Gehling, Mark       12 Foley                  4:46.37                    1   
  9 Bremer, Nick        11 Pine City              4:47.49                  
 10 Hare, Seth           9 Albany                 4:48.23                  
 11 Erickson, Ted        9 Annandale              4:50.84                  
 12 Dorow, Greg          9 MapleLake              4:53.22                  
 13 Amundson, John      12 Mora                   4:56.50                  
 14 Bell, Grant         11 Bbe                    5:00.84                  
 15 Maier, Arvind       11 St Johns Prep          5:04.14                  
 16 Meyer, Matt         10 AtwaCosGC              5:04.37                  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 49.89  2002        Holdingford                                 
                       T Disher, S Larsen, K Bullert, C Rausch           
     State A: & 48.46  2005        DeLaSalle, Mpls                             
                       T Clemons, A Beecham, S Porter, A Anderson        
    State AA: $ 47.95  2004        Mpls Washburn                               
                       K Fortune, R Lee, T Gonvik, E Gonvik              
 Nation Best: @ 44.50  2004        Poly HS, Long Beach, CA                     
                       S. Solomon, J. Lee, C. Picott, S. Solomon         
                51.14  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Zimmerman                                       51.20                   10   
     1) Kiel, Kayla 10                  2) Femrite, Mel 12                
     3) Schmit, Christine 12            4) Fordahl, Hannah 11             
  2 New London-Spicer                               51.30                    8   
     1) Dietz, Alanna 11                2) Dammermann, Justine 12         
     3) Stahl, Haley 9                  4) Ziemer, Cassie 12              
  3 Foley                                           51.50                    6   
     1) Landwehr, Heather 10            2) Kershaw, Ashley 12             
     3) Petersen, JoJo 12               4) Gapinski, Claire 10            
  4 Dassel-Cokato                                   52.34                    5   
     1) Latt, Hannah 12                 2) Rokala, Rhonda 10              
     3) Hohenstein, Lisa 11             4) Duncan, Angela 12              
  5 Braham High School                              52.77                    4   
     1) Hale, Joanna 11                 2) Eng, Austyn 10                 
     3) Schutte, Sara 12                4) Dahlman, Rebekah 9             
  6 Paynesville                                     53.11                    3   
     1) Rittenhouse, Rachel 9           2) Bowden, Briquelle 9            
     3) Mrozek, Melaina 10              4) Kincade, Whitney 9             
  7 Albany                                          54.04                    2   
     1) Falcon, Marina 9                2) Rudenwald, Ashley 10           
     3) Tamm, Emily 11                  4) Patterson, Kelly 11            
  8 Maple Lake                                      54.27                    1   
     1) Puncochar, Jenny 9              2) Carriveau, Megan 12            
     3) Knese, Renita 12                4) Wagner, Laura 10               
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 43.88  1992        Glenco                                      
                       T Senske, B Gould, J Troeke, R Statema            
     State A: & 42.98  2004        Hermantown                                  
                       D Jago, M Sumbs, N Holt, K Schmidt                
    State AA: $ 41.82  2003        Eastview                                    
                       J Bowen, J Shevlin, J DeFrance, S Shaw            
 Nation Best: @ 39.76  1998        Watt HS, Ft. Worth, TX                      
                       M Wesley, M Clopton, M Franklin, D Wesley         
                44.47  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Foley                                           44.10 QUAL              10   
     1) Hemsworth, Montrel 12           2) Brenny, Wayde 12               
     3) Seppelt, Brandon 12             4) Scapanski, Christian 11        
  2 Albany                                          44.67                    8   
     1) Conrad, Sam 12                  2) Schmitt, Alex 8                
     3) VanHeel, Aaron 11               4) Burg, Alex 12                  
  3 Zimmerman                                       45.31                    6   
     1) Jenson, Michael 12              2) Giese, Brandon 11              
     3) Robinson, Mike 12               4) Kratee, George 11              
  4 New London-Spicer                               45.74                    5   
     1) Nething, John 12                2) Rooney, Seth 10                
     3) Essler, Jake 12                 4) Henle, Derek 12                
  5 Rush City                                       46.05                    4   
     1) Franklin, Collin 9              2) Nessel, Brian 11               
     3) Watts, Jon 12                   4) Marty, Josh 12                 
  6 Dassel-Cokato                                   46.50                    3   
     1) Germscheid, Ethan 11            2) Johnson, Dylon 11              
     3) Webster, Alex 11                4) Irvin, Tyler 11                
  7 Annandale                                       46.55                    2   
     1) Meyer, Adam 12                  2) Neumann, Pat 12                
     3) Gauldin, Cooper 10              4) Gauldin, Cole 10               
  8 Eden Valley- W/Kimball                          46.67                    1   
     1) James, De'Angelo 9              2) Baumann, Trevor 12             
     3) Mares, Erik 10                  4) McCann, Ryan 12                
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash Class A
==========================================================================================
 Meet Record: % 57.83  2002        Shanda Larsen, Holdingford                  
     State A: & 55.83  2008        Ashley Tingelstad, Lake Park-Audubon        
    State AA: $ 54.36  2001        Vanessa Clarida, Bloomington Kennedy        
 Nation Best: @ 50.69  2002        Sanya Richards, Aquinas, Ft. Laud., FL      
                59.31  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Fregeau, Courtney   12 MeadCrChr                59.57                   1  10   
  2 Pangerl, Erin       11 Pine City                60.07                   2   8   
  3 Arnold, Rachel      10 EdenVallWatKimb          60.16                   2   6   
  4 Hesse, Molly        10 EdenVallWatKimb          61.17                   2   5   
  5 Patterson, Kelly    11 Albany                   61.27                   2   4   
  6 Wiener, Megan       10 Royalton                 61.33                   2   3   
  7 Crowe, Kaija         9 Milaca                   61.44                   1   2   
  8 Dahlman, Hannah     11 Braham Area              61.66                   2   1   
  9 Nelson, Mary        10 Rockford                 62.07                   2 
 10 Knapek, Abby        12 Foley                    62.84                   1 
 11 Rudie, Alex          9 AtwaCosGC                63.24                   1 
 12 Peterson, Makenna    9 UpsalaSwan               63.64                   2 
 13 Just, Sami          10 Annandale                64.06                   1 
 14 Johnson, Emma       10 Mora                     64.26                   1 
 15 Levinski, Laura     10 Dassel-Cokato            64.27                   1 
 16 Walsh, Greta         9 Litchfield               66.14                   1 
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash Class A
==========================================================================================
 Meet Record: % 49.62  2002        Craig Kotsmith, Milaca                      
     State A: & 47.66  1996        Tom Gerding, Waconia                        
    State AA: $ 47.59  1993        Randy Melbourne, Minneapolis Washburn       
 Nation Best: @ 44.69  1982        Darrell Robinson, Wilson, Tacoma, WA        
                50.54  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Omann, John         12 Pierz                    51.10                   2  10   
  2 Barrett, Caleb      12 MeadCrChr                51.80                   2   8   
  3 Peterson, Jake       9 HowLkWavWin              52.48                   2   6   
  4 Smith, Frank        12 Rush City                52.82                   2   5   
  5 Butler, Brandan     11 Holdingford              52.86                   1   4   
  6 Salveson, Kevin     10 MapleLake                53.16                   2   3   
  7 Mies, Alex          12 EdenVallWatKimb          53.23                   2   2   
  8 Rajkowski, Jacob    10 Braham Area              53.29                   2   1   
  9 James, Joe          10 EdenVallWatKimb          53.76                   1 
 10 Harlander, Tony     10 Albany                   54.10                   1 
 11 Junkermeier, Jorda  11 AtwaCosGC                54.63                   2 
 12 Spore, Caleb        11 StCloudChr               55.07                   1 
 13 Mock, Bryan         12 Rockford                 55.24                   1 
 14 Schroeder, Brent    10 Mora                     55.94                   1 
 15 Robinson, Mike      12 Zimmerman                56.25                   1 
 16 Hernandez, Diego    11 Melrose                  56.43                   1 
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles Class A
==========================================================================================
 Meet Record: % 45.46  2004        Abby Lien, St Cloud Cathedral               
     State A: & 42.62  1987        Liesa Brateng, Roseau                       
    State AA: $ 43.09  2004        Gina Dare, Apple Valley                     
 Nation Best: @ 39.98  2001        Lashinda Demus, WIlson HS,Long Beach, CA    
                46.83  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Dietz, Alanna       11 NewLondSpice             46.86                   2  10   
  2 Ortberg, Cassie      9 Zimmerman                47.69                   2   8   
  3 Nelson, Nicole      10 Dassel-Cokato            48.13                   2   6   
  4 Novak, Zoe           9 St Johns Prep            48.24                   2   5   
  5 Hoeft, Kari          8 Paynesville              48.36                   2   4   
  6 Kingston, Morgan     9 Melrose                  48.38                   2   3   
  7 Sauerer, Krista     12 Albany                   50.01                   2   2   
  8 Bertsch, Lexi       12 MeadCrChr                50.52                   1   1   
  9 Wolff, Morgan       12 MapleLake                50.67                   2 
 10 LaFrance, Kaitlyn    9 Mora                     50.75                   1 
 11 Preusser, Kaitlin    9 Holdingford              51.71                   1 
 12 Halstrom, Bria       8 StCldCath                51.88                   1 
 13 Carter, Danielle    12 MeadCrChr                52.22                   1 
 14 Jahnz, Carissa       9 Pine City                52.28                   1 
 15 Haugen, Michelle     9 NewLondSpice             52.89                   1 
 16 Barsody, Alex        9 Mille Lacs               55.55                   1 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles Class A
==========================================================================================
 Meet Record: % 38.31  1999        Mitch Potter, St. Michael-Albertville       
     State A: & 37.39  1999        Mitch Potter, St. Michael-Albertville       
    State AA: $ 36.97  1987        Dan Banister, Minneapolis North             
 Nation Best: @ 35.32  1985        George Porter, Cabrillo, Lompoc, CA         
                40.97  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Magana, Billy       11 Litchfield               42.44                   2  10   
  2 Gauldin, Cooper     10 Annandale                42.47                   2   8   
  3 Mavencamp, Colby    12 MapleLake                42.76                   1   6   
  4 Jakobson, Cody      10 NewLondSpice             43.73                   2   5   
  5 Bergstrom, Spencer  12 AtwaCosGC                43.75                   2   4   
  6 Aho, Brian          11 Dassel-Cokato            43.78                   1   3   
  7 Smith, Zach         10 Mora                     43.91                   1   2   
  8 Larson, Ryan        11 AtwaCosGC                44.11                   2   1   
  9 Smith, Ryan         12 Zimmerman                44.28                   1 
 10 Maciej, Alex        11 Holdingford              44.41                   2 
 11 Sherman, Derek      11 Dassel-Cokato            44.44                   2 
 12 Jancik, Michael     11 StCldCath                44.68                   1 
 13 VanHeel, Aaron      11 Albany                   44.71                   1 
 14 Hickerson, Jake      9 Ogilvie                  45.08                   1 
 15 Huseth, Dakota      12 Albany                   46.55                   1 
 
Event 17  Girls 800 Meter Run Class A
==========================================================================================
 Meet Record: % 2:19.00  1982        Charlene Hubbard, Becker                  
     State A: & 2:08.77  1986        Jeanne Kruckeberg, Blooming Prairie       
    State AA: $ 2:10.42  2005        Heather Dorniden, Rosemount               
 Nation Best: @ 2:00.07  1982        Kim Gallagher, Ft. Washington, PA         
                2:20.77  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Unger, Alyssa       10 StCldCath              2:26.72                   2  10   
  2 Roelike, Kaylee     10 Albany                 2:27.69                   2   8   
  3 Anthofer, Larissa   12 EdenVallWatKimb        2:29.79                   2   6   
  4 Balvin, Amber       11 Mora                   2:30.01                   1   5   
  5 Hasti, Ariana        9 Dassel-Cokato          2:30.69                   2   4   
  6 Koehnle, Bryanna    12 Rush City              2:31.83                   1   3   
  7 Heinen, Kristen      8 StCloudChr             2:31.84                   1   2   
  8 Grambart, Shanna     8 Annandale              2:32.83                   1   1   
  9 Wohlrabe, Kristen   11 MapleLake              2:33.73                   1 
 10 McGraw, Ali          7 Litchfield             2:33.93                   2 
 11 Anderson, Emily     12 Mora                   2:34.24                   1 
 12 Provo, Kayla        10 Annandale              2:39.53                   1 
 13 Angevine, Nicole    11 Holdingford            2:39.77                   2 
 14 Braun, Alyssa        9 Albany                 2:44.81                   2 
 
Event 18  Boys 800 Meter Run Class A
==========================================================================================
 Meet Record: % 1:55.26  1997        Sam  Renneberg, Holdingford               
     State A: & 1:50.72  1996        Jason Owen, Stewartville                  
    State AA: $ 1:49.69  2008        Zachary Mellon, Buffalo                   
 Nation Best: @ 1:46.45  1996        Michael Granville, Bell Gardens, CA       
                1:59.84  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Saksa, Brian        12 Dassel-Cokato          1:57.11 QUAL              2  10   
  2 Warren, Tyler       12 Litchfield             1:57.21 QUAL              2   8   
  3 Carlson, Houston    12 Rush City              2:00.74                   2   6   
  4 Ness, Ben           12 MeadCrChr              2:00.89                   1   5   
  5 Bauer, Landon       12 Albany                 2:02.67                   2   4   
  6 Osterdyk, Eric      12 Pine City              2:04.78                   2   3   
  7 Thole, Jon          12 Foley                  2:05.69                   2   2   
  8 Austvold, Chase     10 NewLondSpice           2:05.90                   1   1   
  9 Smith, Frank        12 Rush City              2:07.23                   2 
 10 Erickson, Ted        9 Annandale              2:09.07                   1 
 11 Nikodym, Tony       10 Mora                   2:10.01                   1 
 12 Mettler, David      12 UpsalaSwan             2:10.60                   1 
 13 Thisius, Jakob      11 HowLkWavWin            2:11.79                   1 
 14 Maile, Paul         12 Albany                 2:13.05                   2 
 15 Rogers, Preston     12 AtwaCosGC              2:14.89                   1 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash Class A
==============================================================================
 Meet Record: % 25.36  2002        Shanda Larsen, Holdingford                  
     State A: & 24.58  1987        Heather Van Norman, Windom                  
    State AA: $ 23.93  2001        Vanessa Clarida, Bloomington Kennedy        
 Nation Best: @ 22.11  1998        Allyson Felix, LA Baptist, N. Hills, CA     
                26.55  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Gapinski, Claire          10 Foley                    26.28QQUAL    NWI  2 
  2 Alm, Jaki                 11 St Johns Prep            26.48QQUAL    NWI  1 
  3 Staples, Holly            11 Pine City                26.42QQUAL    NWI  2 
  4 Stahl, Haley               9 NewLondSpice             26.50QQUAL    NWI  1 
  5 Barrett, Brianna          12 Annandale                26.71Q        NWI  1 
  6 Pangerl, Erin             11 Pine City                27.19Q        NWI  2 
  7 Evans, Alicia             11 Melrose                  26.94q        NWI  1 
  8 Fordahl, Hannah           11 Zimmerman                27.24q        NWI  2 
  9 Thibault, Nadine          11 StCldCath                27.35         NWI  2 
 10 Winfield, Tiffany         11 Dassel-Cokato            27.51         NWI  1 
 11 Lang, Rebecca              9 AtwaCosGC                27.52         NWI  1 
 12 Aeikens, Brooke           10 Annandale                27.65         NWI  2 
 13 Latour, Rachel             9 MapleLake                27.69         NWI  2 
 14 Forker, Rebekah           11 Milaca                   27.74         NWI  1 
 15 Hesse, Brittany            8 EdenVallWatKimb          27.91         NWI  2 
 16 Landwehr, Heather         10 Foley                    28.31         NWI  1 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 25.36  2002        Shanda Larsen, Holdingford                  
     State A: & 24.58  1987        Heather Van Norman, Windom                  
    State AA: $ 23.93  2001        Vanessa Clarida, Bloomington Kennedy        
 Nation Best: @ 22.11  1998        Allyson Felix, LA Baptist, N. Hills, CA     
                26.55  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
Finals
  1 Gapinski, Claire    10 Foley                    25.99 QUAL    NWI  10   
  2 Alm, Jaki           11 St Johns Prep            26.26 QUAL    NWI   8   
  3 Barrett, Brianna    12 Annandale                26.33 QUAL    NWI   6   
  4 Stahl, Haley         9 NewLondSpice             26.67         NWI   5   
  5 Staples, Holly      11 Pine City                26.76         NWI   4   
  6 Pangerl, Erin       11 Pine City                27.20         NWI   3   
  7 Evans, Alicia       11 Melrose                  27.29         NWI   2   
  8 Fordahl, Hannah     11 Zimmerman                27.44         NWI   1   
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash Class A
==============================================================================
 Meet Record: % 21.90  1984        Dion Clare, Delano                          
     State A: & 21.62  2009        Cameron Boy, Jordan                         
    State AA: $ 20.92  2004        Jon Boyd, Mankato East                      
 Nation Best: @ 20.13  1985        Roy Martin, Roosevelt HS, Dallas TX         
                23.09  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Nelson, Jake              12 Pierz                    22.72QQUAL    NWI  2 
  2 Omann, John               12 Pierz                    23.31Q        NWI  1 
  3 Nelson, Dylan             10 Annandale                23.39Q        NWI  2 
  4 Krebs, Lenard             12 Bbe                      23.41Q        NWI  1 
  5 Loch, Tyler               11 EdenVallWatKimb          23.40Q        NWI  2 
  6 Olson, Adam               11 Pine City                23.71Q        NWI  1 
  7 Kratee, George            11 Zimmerman                23.67q        NWI  2 
  8 Burg, Alex                12 Albany                   23.73q        NWI  2 
  9 Salveson, Kevin           10 MapleLake                23.77         NWI  2 
 10 Leaf, Quin                11 HowLkWavWin              23.94         NWI  1 
 11 Hansmann, Mike            11 Pine City                23.98         NWI  1 
 12 Lange, Andrew             12 StCldCath                24.08         NWI  1 
 13 Carlisle, Preston         11 Mora                     24.10         NWI  2 
 14 Beniek, Benjamin          12 St Johns Prep            24.41         NWI  1 
 15 Donohue, Patrick          12 MapleLake                24.42         NWI  1 
 16 Baumann, Trevor           12 EdenVallWatKimb          24.59         NWI  2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 21.90  1984        Dion Clare, Delano                          
     State A: & 21.62  2009        Cameron Boy, Jordan                         
    State AA: $ 20.92  2004        Jon Boyd, Mankato East                      
 Nation Best: @ 20.13  1985        Roy Martin, Roosevelt HS, Dallas TX         
                23.09  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
Finals
  1 Nelson, Jake        12 Pierz                    22.89 QUAL    NWI  10   
  2 Krebs, Lenard       12 Bbe                      23.40         NWI   8   
  3 Nelson, Dylan       10 Annandale                23.59         NWI   6   
  4 Olson, Adam         11 Pine City                23.65         NWI   5   
  5 Omann, John         12 Pierz                    23.66         NWI   4   
  6 Burg, Alex          12 Albany                   23.76         NWI   3   
  7 Kratee, George      11 Zimmerman                23.77         NWI   2   
  8 Loch, Tyler         11 EdenVallWatKimb          23.86         NWI   1   
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 11:01.71  2001        Jenny Hess, Paynesville                  
     State A: & 10:26.41  2006        Bria Wetsch, Holy Family Catholic        
    State AA: $ 10:16.59  2001        Elizabeth Yetzer, Lakeville              
 Nation Best: @  9:48.59  1996        Kim Mortensen, Thousand Oaks, CA         
                11:19.09  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Danielson, Elena     9 StCldCath             11:26.98                   10   
  2 Alama, Courtney      8 Annandale             11:39.32                    8   
  3 Schlegel, Chelsea    9 Zimmerman             11:45.33                    6   
  4 Holt, McKenzie       8 StCloudChr            11:50.93                    5   
  5 Heinen, Kristen      8 StCloudChr            11:54.98                    4   
  6 Norgren, Ericka      9 Dassel-Cokato         11:56.78                    3   
  7 Ramirez, Savannah    8 Litchfield            12:02.30                    2   
  8 Danielson, Paige     7 StCldCath             12:12.96                    1   
  9 Erickson, Spencer   10 NewLondSpice          12:20.33                  
 10 Brew, Brigid         8 StCldCath             12:25.95                  
 11 Keskey, Caitlin     10 Dassel-Cokato         12:29.94                  
 12 Hoheisel, Mariah    10 Pierz                 12:32.08                  
 13 Swanson, Ashley     10 Rush City             12:33.43                  
 14 Bahlmann, Ashlee    11 Mora                  12:37.25                  
 15 Haegele, Hannah      9 MapleLake             13:06.74                  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 9:35.61  1992        Jesse Westrup, Rocori                     
     State A: & 9:06.21  1988        Donovan Bergstrom, Elgin-Millville        
    State AA: $ 9:02.65  2007        Elliot Heath, Winona                      
 Nation Best: @ 8:41.10  2000        Dathan Ritzenhein, Rockford, MI           
                9:49.31  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Wintheiser, Grant   11 StCldCath              9:43.33 QUAL              10   
  2 Koivisto, Troy      10 Dassel-Cokato          9:47.06 QUAL               8   
  3 Wurdemann, Josh     12 Rush City              9:48.93 QUAL               6   
  4 Golebiowski, Nick    8 StCldCath             10:02.23                    5   
  5 Gjevre, Connor      12 Annandale             10:15.72                    4   
  6 Lawrence, Charlie    9 Foley                 10:23.03                    3   
  7 Borash, Daniel      10 Royalton              10:25.73                    2   
  8 Taylor, Dan         10 Rush City             10:30.42                    1   
  9 Coop, Andrew        11 Mora                  10:39.61                  
 10 Clausen, Peter      10 MeadCrChr             10:44.38                  
 11 Bell, Grant         11 Bbe                   10:57.00                  
 12 Hansen, Henry       12 Mora                  11:01.80                  
 13 Meyer, Matt         10 AtwaCosGC             11:04.87                  
 14 Norgren, Cody       11 Annandale             11:08.61                  
 15 Richard-Webster, B  12 NewLondSpice          11:13.41                  
 16 Rodgers, David       8 Bbe                   11:57.99                  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 4:02.11  2004        Delano                                    
                         S Swenson, A McCannel, A Nelson, R Jaunich        
     State A: & 3:56.98  1985        Roseau                                    
                         B Lisell, S Olson, H Evans, A Anderson            
    State AA: $ 3:52.13  1997        Apple Valley                              
                         K Curran, S Marks, M Curran, T Frerk              
 Nation Best: @ 3:35.49  2004        Poly HS, Long Beach, CA                   
                         S. Woods, S. Harris, J. Lee, S. Solomon           
                4:07.12  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Meadow Creek Christian                        4:07.49                   10   
     1) Fritz, Lexi 8                   2) Hanson, Bethany 12             
     3) Franzen, Allie 10               4) Fregeau, Courtney 12           
  2 Eden Valley- W/Kimball                        4:11.97                    8   
     1) Hesse, Brittany 8               2) Besonen, Amber 10              
     3) Arnold, Rachel 10               4) Hesse, Molly 10                
  3 Dassel-Cokato                                 4:15.37                    6   
     1) Peterson, Aryn 12               2) Schminke, Hailey 10            
     3) Levinski, Laura 10              4) Nelson, Nicole 10              
  4 Holdingford                                   4:17.07                    5   
     1) Preusser, Kaitlin 9             2) Sowada, Elizabeth 11           
     3) Auger, Megan 8                  4) Angevine, Nicole 11            
  5 Zimmerman                                     4:18.00                    4   
     1) Lesnar, Teri 11                 2) Bright, Alyssa 9               
     3) Carr, Jasmine 10                4) Ortberg, Cassie 9              
  6 Mora                                          4:18.30                    3   
     1) Hovland, Elizabeth 12           2) Anderson, Emily 12             
     3) Balvin, Amber 11                4) Johnson, Emma 10               
  7 New London-Spicer                             4:19.14                    2   
     1) Kieft, Lydia 9                  2) Bennetts, Codie 9              
     3) Bollin, Clarissa 8              4) Schmitz, Allison 11            
  8 Albany                                        4:22.65                    1   
     1) Roelike, Kaylee 10              2) Sauerer, Krista 12             
     3) Braun, Alyssa 9                 4) Patterson, Kelly 11            
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 3:25.50  1987        Dassel-Cokato                             
     State A: & 3:20.64  1999        St. Michael-Albertville                   
                         B Beaudre, S Glaeser, M Robeck, M Potter          
    State AA: $ 3:17.39  1997        Stillwater                                
                         A Runk, L Lumby, N Langer, T Mitchell             
 Nation Best: @ 3:07.40  1985        Hawthorne HS, Hawthorne, CA               
                         M Graham, M Marsh, S Kelly, H Thomas              
                3:30.02  QUAL
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Foley                                         3:31.55                   10   
     1) Scapanski, Christian 11         2) Wenner, Mitch 11               
     3) Brenny, Wayde 12                4) Seppelt, Brandon 12            
  2 Howard Lake-Waverly-Winsted                   3:33.12                    8   
     1) Egeberg, Brody 9                2) Thisius, Jakob 11              
     3) Peterson, Jake 9                4) Leaf, Quin 11                  
  3 Dassel-Cokato                                 3:34.89                    6   
     1) Hendrickson, Gabe 12            2) Aho, Seth 9                    
     3) Webster, Alex 11                4) Saksa, Brian 12                
  4 Pine City                                     3:35.03                    5   
     1) Braatz, Derek 12                2) Pangerl, Jordan 10             
     3) Schmidt, Mike 12                4) Osterdyk, Eric 12              
  5 Rush City                                     3:38.20                    4   
     1) Nelson, Josh 10                 2) Carlson, Houston 12            
     3) Johnson, Ike 10                 4) Smith, Frank 12                
  6 Eden Valley- W/Kimball                        3:41.12                    3   
     1) Baumann, Trevor 12              2) Lochen, Danny 10               
     3) James, Joe 10                   4) Mies, Alex 12                  
  7 Pierz                                         3:42.37                    2   
     1) Nelson, Jake 12                 2) Huls, Sean 11                  
     3) Janson, Caleb 10                4) Omann, John 12                 
  8 Atwater-Cosmos-Grove City                     3:46.65                    1   
     1) Rogers, Preston 12              2) Junkermeier, Jordan 11         
     3) Ehrich, Kyle 11                 4) Weigelt, Bryan 12              
 
Event 25  Girls Long Jump Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 18-07.25  2000        Amanda Thieschafer, Melrose              
     State A: & 19-02.25  2009        Analisa Huschle, Bagley/Fosston          
    State AA: $ 18-10.75  1982        Kristi Kropp, Anoka                      
 Nation Best: @    22-03  1976        Kathy McMillan, Hoke Cty, Raeford, NC    
                17-01.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Femrite, Mel        12 Zimmerman             18-01.50 QUAL    NWI  10   
  2 Berscheid, Nicole   12 Holdingford           17-01.00 QUAL    NWI   8   
  3 Wiener, Megan       10 Royalton              16-08.75         NWI   6   
  4 Barrett, Brianna    12 Annandale             16-05.50         NWI   5   
  5 Kuefler, Shyan      10 Bbe                   16-03.00         NWI   4   
  6 Staples, Holly      11 Pine City             15-09.50         NWI   3   
  7 Aeikens, Brooke     10 Annandale             15-05.50         NWI   2   
  8 Russell, Marissa     9 StCldCath             15-00.75         NWI   1   
  9 Peterson, Makenna    9 UpsalaSwan            15-00.50         NWI 
 10 Rittenhouse, Rache   9 Paynesville           15-00.25         NWI 
 11 Walsh, Hannah       12 Litchfield            14-10.00         NWI 
 11 Duncan, Angela      12 Dassel-Cokato         14-10.00         NWI 
 13 Meyer, Morgan       10 EdenVallWatKimb       14-09.50         NWI 
 14 Heikes, Ashley      11 Mora                  14-09.25         NWI 
 15 Uter, Mackenzie      8 HowLkWavWin           14-08.00         NWI 
 16 Huss, Anna           9 Zimmerman             14-00.50         NWI 
 
Event 26  Boys Long Jump Class A
==================================================================================
 Meet Record: %    23-06  1980        Roman Riley, Minnehaha Academy           
     State A: & 23-10.25  1982        John Bodine, Barnesville                 
    State AA: $ 24-09.25  1982        Von Shepard, St. Paul Central            
 Nation Best: @ 26-09.25  1986        Dion Bently, Penn Hills, Pitts., PA      
                20-10.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Beniek, Benjamin    12 St Johns Prep         20-07.75         NWI  10   
  2 Giese, Brandon      11 Zimmerman             20-06.50         NWI   8   
  3 Gauldin, Cooper     10 Annandale             20-00.75         NWI   6   
  4 Gauldin, Cole       10 Annandale             19-07.75         NWI   5   
  5 Zambory, Luke       12 Ogilvie               19-07.00         NWI   4   
  6 Egeberg, Brody       9 HowLkWavWin           19-04.25         NWI   3   
  7 Zylstra, Brandon    11 NewLondSpice          19-03.00         NWI   2   
  8 Blonigan, Cody      11 Holdingford           19-00.50         NWI   1   
  9 Lunning, Caleb      10 Zimmerman             19-00.00         NWI 
 10 Marshik, Michael    10 Pierz                 18-09.25         NWI 
 11 Longendyke, Weston  12 Holdingford           18-08.50         NWI 
 12 Watts, Jon          12 Rush City             18-08.00         NWI 
 13 Willis, Kip         11 StCldCath             18-05.50         NWI 
 14 Anderson, Quinn     10 Litchfield            18-04.00         NWI 
 15 Wren, Cody           9 HowLkWavWin           18-00.00         NWI 
 
Event 27  Girls Triple Jump Class A
==================================================================================
 Meet Record: %    37-00  1993        Carrie Braness, Litchfield               
     State A: &    38-01  2009        Analisa Huschle, Bagley/Fosston          
    State AA: $    39-03  2008        Jordan Helgran, Wayzata                  
 Nation Best: @ 44-11.75  2004        Brittany Daniels, West, Tracy, CA        
                35-04.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Berscheid, Nicole   12 Holdingford           36-02.00 QUAL    NWI  10   
  2 Dietz, Alanna       11 NewLondSpice          35-07.00 QUAL    NWI   8   
  3 Coryell, Jessi      12 Zimmerman             34-10.50         NWI   6   
  4 Berglund, Hannah    12 Litchfield            34-06.50         NWI   5   
  5 Brinkman, Hailey    10 Melrose               33-06.00         NWI   4   
  6 Meier, Alecia        9 Rush City             33-05.00         NWI   3   
  7 Latt, Hannah        12 Dassel-Cokato         33-03.50         NWI   2   
  8 Lashinski, Emma     12 Annandale             33-00.00         NWI   1   
  9 Wolff, Morgan       12 MapleLake             32-10.75         NWI 
 10 Walsh, Hannah       12 Litchfield            32-09.00         NWI 
 11 Haegele, Hannah      9 MapleLake             32-05.00         NWI 
 12 Petersen, JoJo      12 Foley                 32-01.25         NWI 
 13 Turner, Mechelle    10 Melrose               31-10.75         NWI 
 14 Topp, Krista        12 Paynesville           31-08.00         NWI 
 15 Steffenson, Mia      9 Mille Lacs            31-03.50         NWI 
 16 Holbert, Kierra     10 Mille Lacs            31-01.50         NWI 
 
Event 28  Boys Triple Jump Class A
==================================================================================
 Meet Record: % 46-00.25  2002        Josh Trees, Paynesville                  
     State A: & 48-08.50  1987        Ed Hegland, Appleton/Milan               
    State AA: $    49-00  2001        Pat Akpaette, Richfield                  
 Nation Best: @ 54-10.25  2004        Kenny Hall, Baton Rouge, LA              
                43-03.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Oines, Erik         12 Foley                 43-10.00 QUAL    NWI  10   
  2 Irvin, Tyler        11 Dassel-Cokato         42-04.00         NWI   8   
  3 Willis, Kip         11 StCldCath             41-09.50         NWI   6   
  4 Watts, Jon          12 Rush City             41-09.00         NWI   5   
  5 Giese, Brandon      11 Zimmerman             41-05.25         NWI   4   
  6 Gauldin, Cole       10 Annandale             41-03.50         NWI   3   
  7 Wren, Cody           9 HowLkWavWin           40-09.25         NWI   2   
  8 Hall, Jordan        12 Zimmerman             40-04.75         NWI   1   
  9 Downing, Lynk       11 Zimmerman             39-05.00         NWI 
 10 Feikema, Nick        9 MapleLake             38-10.00         NWI 
 11 Sobania, Alex       11 Holdingford           38-07.75         NWI 
 12 Marshik, Michael    10 Pierz                 38-06.50         NWI 
 13 Beniek, Benjamin    12 St Johns Prep         37-08.50         NWI 
 14 Northquest, Isaac   10 Litchfield            37-07.00         NWI 
 15 Essler, Adam         8 NewLondSpice          37-02.00         NWI 
 16 Essler, Jake        12 NewLondSpice          35-09.50         NWI 
 
Event 29  Girls High Jump Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 5-09.50  1995        Carrie Braness, Litchfield                
     State A: &    5-09  2005        Brianna Polus, Caldonia/SG/M/C            
    State AA: $    5-10  1986        Linda Barsness, Rochester John Marshall   
 Nation Best: @    6-04  1993        Amy Acuff  & Toni Young (2008), Corpus Chr
                5-04.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Staples, Holly      11 Pine City              5-03.00                   10   
  2 Stahl, Haley         9 NewLondSpice           5-02.00                    8   
  3 Brant, Alli         12 Pine City              5-00.00                    5   
  3 Preimesberger, Amb  11 Pierz                  5-00.00                    5   
  3 Barrett, Brianna    12 Annandale              5-00.00                    5   
  6 Coryell, Jessi      12 Zimmerman              5-00.00                    3   
  7 Koch, Bailey         9 Litchfield             5-00.00                    2   
  8 Dahlquist, Kiah     11 Foley                  4-10.00                    1   
  9 Suko, Dakota        11 Rockford               4-10.00                  
  9 Simonette, Nina     10 MapleLake              4-10.00                  
  9 Bednar, Bridget      8 Pierz                  4-10.00                  
  9 Kingston, Morgan     9 Melrose                4-10.00                  
 13 Weeres, Heidi       11 Annandale              4-08.00                  
 13 Hoeft, Kari          8 Paynesville            4-08.00                  
 13 Bowden, Briquelle    9 Paynesville            4-08.00                  
 
Event 30  Boys High Jump Class A
=======================================================================================
 Meet Record: %  6-09  1999        Ryan  Zenzen, Becker                        
     State A: &  6-10  1981        Ken Larson, Fulda                           
    State AA: $  7-01  1973        Rod Raver, Rochester John Marshall          
 Nation Best: @  7-07  2002        Andra Manson, Brenham, TX                   
              6-03.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Leaf, Quin          11 HowLkWavWin            6-04.00 QUAL              10   
  2 Zylstra, Brandon    11 NewLondSpice           6-01.00                    8   
  3 Oines, Erik         12 Foley                  6-01.00                    6   
  4 Mooney, Mike        12 MapleLake              5-11.00                    5   
  5 Osterdyk, Eric      12 Pine City              5-11.00                    4   
  6 Zambory, Luke       12 Ogilvie                5-09.00                    3   
  7 Heinen, Mitchel     12 Albany                 5-09.00                    2   
  8 Hansmann, Mike      11 Pine City              5-09.00                    0.33
  8 Janson, Caleb       10 Pierz                  5-09.00                    0.33
  8 Hanenburg, Bryan    10 Milaca                 5-09.00                    0.33
  9 Rogers, Nick         9 Litchfield             5-09.00                  
  9 Stumpf, Devaunte    10 Pierz                  5-09.00                  
 10 Hendrickson, Isaac   9 MapleLake              5-07.00                  
 
Event 31  Girls Pole Vault Class A
=======================================================================================
 Meet Record: %    10-06  2002        Missy Bachman, Paynesville               
     State A: &    11-06  2001        Amanda Frame & Lyndie Bosshart, Pine Isla
    State AA: $    12-09  2005        Alicia Rue, Robbinsdale Armstrong        
 Nation Best: @ 14-02.50  2007        Tori Anthony, Palo Alto, California      
                10-01.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Pflipsen, Chelsey   12 Foley                 11-01.00%QUAL              10   
  2 Nelson, Mary        10 Rockford               9-07.00                    8   
  3 Bratberg, Allison   11 NewLondSpice           9-07.00                    6   
  4 Williams, Lisa      12 Milaca                 9-07.00                    5   
  5 Johnson, Anna       10 Litchfield             9-01.00                    4   
  6 Latt, Hannah        12 Dassel-Cokato          9-01.00                    3   
  7 Nelson, Macki       12 EdenVallWatKimb        9-01.00                    2   
  8 Walsh, Shelbie      10 Litchfield             9-01.00                    1   
  9 Forker, Rebekah     11 Milaca                 9-01.00                  
 10 Hale, Joanna        11 Braham Area            8-07.00                  
 10 Eng, Austyn         10 Braham Area            8-07.00                  
 12 Wittwer, Josephine  11 Foley                  8-01.00                  
 
Event 32  Boys Pole Vault Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 14-02  1999        Don Madden, Delano                          
     State A: & 15-03  1997        Chip Malmstrom & Jon Anderson, Mahtomedi & M
    State AA: $ 15-07  1997        Tim Koupal, Anoka                           
 Nation Best: @ 18-03  2003        Tommy Skipper, Sandy, OR                    
             13-03.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Roehl, Keith        12 Foley                 13-03.00 QUAL              10   
  2 Sikkink, Riley      11 Milaca                12-09.00                    8   
  3 Osterdyk, Eric      12 Pine City             11-09.00                    6   
  4 Henle, Derek        12 NewLondSpice          11-03.00                    5   
  5 Prokott, Derek      10 Pine City             11-03.00                    4   
  6 Maher, Max           9 Rush City             10-09.00                    3   
  7 Borgerding, Ben      9 Bbe                   10-09.00                    2   
  8 Friederichs, Zach   11 Paynesville           10-09.00                    1   
  9 McConkey, Shane      9 Dassel-Cokato         10-03.00                  
  9 Whitcomb, Alex       9 Paynesville           10-03.00                  
 
Event 33  Girls Shot Put Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 43-03.25  1994        Janet Chapman, Sartell                   
     State A: & 45-05.75  2003        Brianne Carmichael, DeLaSalle            
    State AA: $ 51-07.50  2002        Liz Podominick, Lakeville                
 Nation Best: @ 53-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak, TX             
                38-06.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Osterdyk, Becci     11 Mora                  39-09.75 QUAL              10   
  2 Goraczkowski, Abby  12 Litchfield            36-05.00                    8   
  3 Gruys, Katie        10 Annandale             35-11.50                    6   
  4 Cardinal, Cassandr  10 Foley                 35-06.25                    5   
  5 Nordrum, Karina     11 Pine City             35-00.50                    4   
  6 Conner, Kylee       11 Mille Lacs            33-02.25                    3   
  7 Vossen, Crystal     11 Litchfield            32-09.50                    2   
  8 Messer, Sarah       12 EdenVallWatKimb       32-08.75                    1   
  9 Fordahl, Hannah     11 Zimmerman             32-05.00                  
 10 Kramer, Shawny      11 EdenVallWatKimb       30-11.00                  
 11 Gerads, Chelsea     10 Holdingford           30-08.00                  
 12 Nellis, Alexa       11 Albany                30-00.25                  
 13 Widmark, Kara       10 Annandale             28-05.00                  
 14 Boser, Alyssa        9 Pierz                 27-09.00                  
 15 Muller, Elly        11 MapleLake             27-08.50                  
 16 Danford, Caitlin    12 Annandale             27-06.75                  
 
Event 34  Boys Shot Put Class A
=======================================================================================
 Meet Record: %    57-03  1995        Darwin Dumonceaux, St John's Prep        
     State A: &    62-08  1996        Tim Senjum, Hayfield                     
    State AA: $ 63-05.25  2004        Nate Englin, Mounds View                 
 Nation Best: @ 81-03.50  1979        Michael Carter, Jefferson HS, Dallas TX  
                51-04.00  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Snelling, Taylor    12 Litchfield            49-06.50                   10   
  2 Schmiesing, Matt    12 Paynesville           48-02.50                    8   
  3 Irvin, Tyler        11 Dassel-Cokato         47-05.50                    6   
  4 Higgs, Dwight       12 St Johns Prep         45-10.75                    5   
  5 Johnson, Aaron      12 NewLondSpice          45-06.50                    4   
  6 Swanson, Zachary    12 Rockford              45-05.50                    3   
  7 Ash, Marshal        12 Milaca                45-00.00                    2   
  8 Lunning, Ethan      10 Zimmerman             44-11.00                    1   
  9 Pokornowski, Sam    12 Dassel-Cokato         44-08.75                  
 10 Antolak, Jacob      10 Zimmerman             43-02.50                  
 11 Johnson, Keith      12 Annandale             43-00.50                  
 12 Noreen, Zach        12 Albany                42-08.75                  
 13 Seymour, Alec       10 Zimmerman             42-00.50                  
 14 Brannan, Jake       12 StCldCath             41-02.75                  
 15 Weaver, Austin      11 Royalton              40-11.00                  
 
Event 35  Girls Discus Throw Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 144-09  1999        Kourtney Inen, Foley                       
     State A: & 154-00  1994        Nancy Overman, Fulda                       
    State AA: $ 162-04  2008        Jessica Cagle, Grand Rapids                
 Nation Best: @ 190-03  2009        Anna Jelmini, Shafter, CA                  
                123-00  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kramer, Shawny      11 EdenVallWatKimb      120-09.00                   10   
  2 Peterson, Jenna     12 AtwaCosGC            120-04.00                    8   
  3 Gruys, Katie        10 Annandale            118-07.00                    6   
  4 Vossen, Crystal     11 Litchfield           110-04.00                    5   
  5 Nordrum, Karina     11 Pine City            109-05.00                    4   
  6 Danford, Caitlin    12 Annandale            109-02.00                    3   
  7 Kinzler, Lauren     12 AtwaCosGC            107-03.00                    2   
  8 Goebel, Ashley      12 Albany               107-01.00                    1   
  9 Cardinal, Cassandr  10 Foley                104-00.00                  
 10 Osterdyk, Becci     11 Mora                  97-03.00                  
 11 Becker, Andrea      12 Rush City             97-01.50                  
 12 Upcraft, Jen        12 MapleLake             91-00.00                  
 13 Schoepke, Cassie    12 Zimmerman             90-11.00                  
 14 Duevel, Brooke      12 Royalton              89-07.00                  
 15 Peterson, Aryn      12 Dassel-Cokato         84-03.00                  
 16 Dotzler, Lydia      12 Holdingford           84-02.00                  
 
Event 36  Boys Discus Throw Class A
=======================================================================================
 Meet Record: % 183-02  1998        B. Nyquist, Dassel-Cokato                  
     State A: & 192-07  1987        Mike Yonkey, Wells-Easton                  
    State AA: $ 185-06  2000        Karl Erickson, Rochester Century           
 Nation Best: @ 234-03  2001        Niklas Arrhenius, Mt View HS, Orem, UT     
                148-11  QUAL
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Snelling, Taylor    12 Litchfield           155-10.00 QUAL              10   
  2 Johnson, Keith      12 Annandale            143-07.00                    8   
  3 Nelson, Dylan       11 AtwaCosGC            137-08.00                    6   
  4 Peterson, Dylan     12 Pierz                136-11.00                    5   
  5 Carlson, Tyler      11 Mora                 135-04.00                    4   
  6 Grinnell, Brennen   12 St Johns Prep        132-05.00                    3   
  7 Lunning, Ethan      10 Zimmerman            131-06.00                    2   
  8 Udermann, Sam        9 Foley                131-05.00                    1   
  9 Noreen, Zach        12 Albany               130-07.00                  
 10 Pokornowski, Sam    12 Dassel-Cokato        127-11.00                  
 11 Schmiesing, Matt    12 Paynesville          126-01.00                  
 12 Anderson, Michael   12 Ogilvie              125-09.00                  
 13 Gahnz, Justin        9 Dassel-Cokato        116-00.00                  
 14 Weaver, Austin      11 Royalton             111-07.00                  
 15 Carlson, Houston    12 Rush City            107-09.00                  
 16 Pichotta, Maxwell   12 Lester Prair         104-07.00                  
 
              Women - Class A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Zimmerman                   68        2) Annandale                  54   
    3) St. Cloud Cathedral         53        4) New London-Spicer          52   
    5) Eden Valley- W/Kimball      47        6) Pine City                  45   
    7) Dassel-Cokato               41        8) Foley                      40   
    9) Litchfield                  38       10) Meadow Creek Christian     30   
   11) Holdingford                 29       12) Mora                       26   
   13) Melrose Area                25       14) St. John's Prep            19   
   15) Albany                      18       16) Paynesville                16   
   16) St. Cloud Christian         16       16) Braham High School         16   
   19) Royalton                    11       19) Rockford                   11   
   21) Atwater-Cosmos-Grove City   10       22) Milaca                      7   
   22) Mille Lacs                   7       24) Rush City                   6   
   24) Upsala/Swanville             6       26) Pierz                       5   
   27) Belgrade-Brooten-Elrosa      4       28) Maple Lake                  2   
 
                Men - Class A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Annandale                   63        1) Foley                      63   
    3) Dassel-Cokato               54        4) Pierz                      46.33
    5) New London-Spicer           44        5) Litchfield                 44   
    7) Rush City                   43        8) Pine City                  42.33
    9) St. Cloud Cathedral         34       10) Albany                     31   
   11) Howard Lake-Waverly-Winste  29       12) Maple Lake                 25   
   12) Zimmerman                   25       14) Meadow Creek Christian     21   
   15) Milaca                      19.33    16) Mora                       18   
   16) St. John's Prep             18       18) Holdingford                15   
   19) Belgrade-Brooten-Elrosa     13       19) Eden Valley- W/Kimball     13   
   21) Atwater-Cosmos-Grove City   12       22) Paynesville                 9   
   23) Ogilvie                      7       24) Upsala/Swanville            4   
   24) Royalton                     4       26) Rockford                    3   
   27) Braham High School           1