MSHSL Section 2A T&F Finals

Mankato, MN
Timing/Results Heros Timing

Complete Results

RaceTab 3 by MileSplit                          Registered to: Teri Durbin, MNTrackXC

                       MSHSL Section 2A T&F Finals - 6/4/2011                        
                        Mankato West High School, Mankato, MN                        

                Event 2 Boys 100 Meter Dash Preliminaries                 
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Alex Schliesman           12 Martin County West            11.44    12
  2 Ryan Kuester              10 Glencoe-Silver Lake           11.46    10
  3 Sean Oconnell             10 St. Peter                     11.49     8
  4 Teddy Wiebold             12 United South Central*         11.75     6
  5 Matt Tessmer              10 MN Valley Lutheran            11.79     4
  6 Rainier Quade             11 Fairmont                      11.84     3
  7 Giovanni Alvarado         11 St. James                     11.91     2
  8 Ryan Frederick            11 Le Center/Cleveland           12.04     1
  9 Jared Krassin             11 Waseca                        12.04      
 10 Thane Orourke             12 United South Central*         12.08      
 11 Scott Vonbank             10 Jordan                        12.12      
 12 Seth Kick                 12 Madelia/Truman*               12.13      
 13 Nate Meixell              11 LCWM-Nicollet*                12.24      
 14 Jamie Fischer             11 LCWM-Nicollet*                12.28      
 15 Aaron Nordling            12 Montgomery-Lonsdale           12.32      
 16 Porter Sheehy             10 Waterville-Elysian-Morris     12.35      

                    Event 2 Boys 100 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Ryan Kuester              10 Glencoe-Silver Lake           11.46    12
  2 Alex Schliesman           12 Martin County West            11.60    10
  3 Sean Oconnell             10 St. Peter                     11.89     8
  4 Teddy Wiebold             12 United South Central*         11.97     6
  5 Matt Tessmer              10 MN Valley Lutheran            11.99     4
  6 Giovanni Alvarado         11 St. James                     12.12     3
  7 Rainier Quade             11 Fairmont                      12.17     2
  8 Ryan Frederick            11 Le Center/Cleveland           12.32     1

                Event 4 Boys 200 Meter Dash Preliminaries                 
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Ryan Kuester              10 Glencoe-Silver Lake           23.04    12
  2 Julio Reid                12 Belle Plaine/Holy Family      23.13    10
  3 Sean Murphy               11 LCWM-Nicollet*                23.48     8
  4 Alex Schliesman           12 Martin County West            23.52     6
  5 Marcus Marquez            12 Sleepy Eye Unified            23.57     4
  6 Teddy Wiebold             12 United South Central*         23.60     3
  7 Brian Amundson            12 LeSueur-Henderson             23.70     2
  8 Dylan Hermansdorfer        8 Waseca                        23.94     1
  9 Thane Orourke             12 United South Central*         24.14      
 10 Nick Chadderdon           11 Le Center/Cleveland           24.15      
 11 Garrett Zellmer           12 Fairmont                      24.47      
 12 Sean Oconnell             10 St. Peter                     24.80      
 13 Geoff Ramaker             11 New Richland-H-E-G            24.86      
 14 Giovanni Alvarado         11 St. James                     24.98      
 15 Nick Roggow                9 Fairmont                      25.14      

                    Event 4 Boys 200 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Ryan Kuester              10 Glencoe-Silver Lake           23.13    12
  2 Sean Murphy               11 LCWM-Nicollet*                23.24    10
  3 Julio Reid                12 Belle Plaine/Holy Family      23.29     8
  4 Marcus Marquez            12 Sleepy Eye Unified            23.65     6
  5 Dylan Hermansdorfer        8 Waseca                        24.10     4
  6 Alex Schliesman           12 Martin County West            24.16     3
  7 Teddy Wiebold             12 United South Central*         24.43     2
  8 Brian Amundson            12 LeSueur-Henderson             24.44     1

                    Event 6 Boys 400 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Adam Schultz              11 Fairmont                      50.71    12
  2 Tyler Denn                12 St. Clair                     52.27    10
  3 Addison Montiel           11 Sibley East                   52.57     8
  4 Matt Tessmer              10 MN Valley Lutheran            52.70     6
  5 Stephen Leeb              12 St. Peter                     53.34     4
  6 Jeremy Botzet             12 Fairmont                      53.88     3
  7 Dylan Jenkins             11 Glencoe-Silver Lake           53.98     2
  8 Tyler Lackey              10 United South Central*         55.03     1
  9 DaMarko Thomas            10 Madelia/Truman*               55.16      
 10 Kyle BayerKohler          12 New Richland-H-E-G            55.78      
 11 Nick Roggow                9 Fairmont                      55.92      
 12 Greg Ober                 10 Glencoe-Silver Lake           55.98      

                    Event 8 Boys 800 Meter Run Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Nicholas Rudolph          12 Waseca                      1:57.73    12
  2 Caleb Arndt               11 Madelia/Truman*             1:59.41    10
  3 Tanner Schafer            11 Glencoe-Silver Lake         2:00.98     8
  4 Julio Garcia              12 Sibley East                 2:04.01     6
  5 Daniel Elmer              12 United South Central*       2:05.94     4
  6 Sam Viesselman            12 Fairmont                    2:05.95     3
  7 Robert Senkyr             11 St. Clair                   2:06.64     2
  8 Jay Staloch               12 United South Central*       2:08.33     1
  9 Marty McGuire              9 Montgomery-Lonsdale         2:08.46      
 10 Derek Wilking             11 LCWM-Nicollet*              2:09.51      
 11 Bryce Omtvedt             10 Le Center/Cleveland         2:10.27      
 12 Tyler Moylan              11 Belle Plaine/Holy Family    2:12.10      
 13 Mario Gomez               10 Sleepy Eye Unified          2:13.17      
 14 Chris Lagergren           11 Norwood-Young America       2:13.89      
 15 Robby Riley               12 Fairmont                    2:16.54      

                   Event 10 Boys 1600 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Shane Streich              8 Waseca                      4:28.79    12
  2 Andrew Thies              12 Sibley East                 4:35.41    10
  3 Walter Fuller             10 Martin County West          4:40.42     8
  4 Tanner Lemmon             11 Maple River                 4:45.04     6
  5 TJ Schiltz                 9 New Richland-H-E-G          4:47.24     4
  6 Mario Gomez               10 Sleepy Eye Unified          4:47.35     3
  7 Andrew Gerdts             12 LeSueur-Henderson           4:47.41     2
  8 Zac Ehlert                 9 Fairmont                    4:49.51     1
  9 Daniel Stelljes           11 MN Valley Lutheran          4:50.94      
 10 James Volkmann            11 Janesville-Waldorf-Pember   4:51.23      
 11 Matt Stoffel              12 Martin County West          4:52.04      
 12 Tobias Beetz              12 Glencoe-Silver Lake         4:52.32      
 13 Tony Eichten               9 Jordan                      4:53.62      
 14 Casey Mueller             12 Belle Plaine/Holy Family    4:53.68      
 15 Alex Cooling              12 Madelia/Truman*             4:55.84      
 16 Jake Oie                  12 Glencoe-Silver Lake         5:01.18      

                   Event 12 Boys 3200 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Shane Streich              8 Waseca                      9:55.38    12
  2 Jacob Burr                11 Glencoe-Silver Lake        10:01.18    10
  3 Andrew Thies              12 Sibley East                10:12.81     8
  4 Ricki Fenske              10 Madelia/Truman*            10:16.49     6
  5 Matt Stoffel              12 Martin County West         10:20.15     4
  6 Jonathan Surber           10 St. James                  10:20.34     3
  7 Jesse Delgado              7 Waseca                     10:25.35     2
  8 Stephen Delwiche          12 Glencoe-Silver Lake        10:39.24     1
  9 Walter Fuller             10 Martin County West         10:40.49      
 10 Andrew Gerdts             12 LeSueur-Henderson          10:40.50      
 11 Dylan Baumann             11 United South Central*      10:42.16      
 12 Justin Steffl             10 MN Valley Lutheran         10:43.75      
 13 Jalen Metcalf             10 Glencoe-Silver Lake        10:52.90      
 14 Casey Mueller             12 Belle Plaine/Holy Family   10:54.23      
 15 TJ Schiltz                 9 New Richland-H-E-G         11:22.88      

              Event 14 Boys 110 Meter Hurdles Preliminaries               
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Ryan Heuer                11 Fairmont                      15.57    12
  2 Nick Thies                12 Sibley East                   15.60    10
  3 Sam Duncanson             10 Maple River                   15.61     8
  4 Jarret Imlay              11 LCWM-Nicollet*                15.88     6
  5 Cody Pelowski             11 Jordan                        15.92     4
  6 Seth Treptow              12 United South Central*         15.96     3
  7 Keegan McCabe              9 St. Peter                     16.50     2
  8 Casey Brooks              12 Fairmont                      16.51     1
  9 Ben Hurrle                11 Mankato Loyola                16.65      
 10 Riley Niebuhr             12 United South Central*         17.01      
 11 Josh Barker               12 LCWM-Nicollet*                17.07      
 12 Brian Amundson            12 LeSueur-Henderson             17.42      
 13 Ben Dose                  12 MN Valley Lutheran            17.56      
 14 Sammy Guzman               9 St. James                     18.05      
 15 Travis Hagedorn           12 Blue Earth Area               18.36      

                  Event 14 Boys 110 Meter Hurdles Finals                  
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Ryan Heuer                11 Fairmont                      15.44    12
  2 Jarret Imlay              11 LCWM-Nicollet*                15.48    10
  3 Nick Thies                12 Sibley East                   15.54     8
  4 Seth Treptow              12 United South Central*         15.89     6
  5 Cody Pelowski             11 Jordan                        15.97     4
  6 Sam Duncanson             10 Maple River                   16.07     3
  7 Casey Brooks              12 Fairmont                      16.24     2
  8 Keegan McCabe              9 St. Peter                     16.61     1

                  Event 16 Boys 300 Meter Hurdles Finals                  
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Cody Pelowski             11 Jordan                        40.47    12
  2 Justin McMurtry           12 Fairmont                      40.95    10
  3 Dillan Hutchins           12 St. James                     41.36     8
  4 Ryan Heuer                11 Fairmont                      41.46     6
  5 Marcus Marquez            12 Sleepy Eye Unified            41.86     4
  6 Brian Amundson            12 LeSueur-Henderson             41.98     3
  7 Keegan McCabe              9 St. Peter                     42.34     2
  8 Nick Thies                12 Sibley East                   42.99     1
  9 Brad Bindig               12 LCWM-Nicollet*                43.18      
 10 Ben Hurrle                11 Mankato Loyola                43.29      
 11 Seth Treptow              12 United South Central*         43.36      
 12 Sammy Guzman               9 St. James                     43.65      
 13 Shaquille Harvey          11 Waseca                        44.39      
 14 Sam Duncanson             10 Maple River                   45.11      
 15 Dalton Clouse              9 Glencoe-Silver Lake           45.25      

              Event 18 Boys 4x100 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 LCWM-Nicollet* A                             44.27    12
  2 Le Center/Cleveland A                        44.83    10
  3 Fairmont A                                   44.91     8
  4 Blue Earth Area A                            45.04     6
  5 St. Peter A                                  46.59     4
  6 New Richland-H-E-G A                         47.18     3
  7 Glencoe-Silver Lake A                        47.90     2

              Event 20 Boys 4x200 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Fairmont A                                 1:31.88    12
  2 Blue Earth Area A                          1:32.70    10
  3 Le Center/Cleveland A                      1:33.90     8
  4 Waseca A                                   1:35.19     6
  5 Sleepy Eye Unified A                       1:36.65     4
  6 Glencoe-Silver Lake A                      1:37.21     3

              Event 22 Boys 4x400 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Fairmont A                                 3:27.26    12
  2 Belle Plaine/Holy Family Acad A            3:30.25    10
  3 Blue Earth Area A                          3:30.50     8
  4 Waseca A                                   3:34.41     6
  5 LCWM-Nicollet* A                           3:35.66     4
  6 Jordan A                                   3:37.19     3
  7 Glencoe-Silver Lake A                      3:38.42     2
  8 United South Central* A                    3:39.29     1

              Event 24 Boys 4x800 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Fairmont A                                 8:17.54    12
  2 Le Center/Cleveland A                      8:19.73    10
  3 Glencoe-Silver Lake A                      8:19.94     8
  4 LCWM-Nicollet* A                           8:40.11     6
  5 Belle Plaine/Holy Family Acad A            8:51.64     4
  6 Waterville-Elysian-Morristown A            9:07.23     3
  7 United South Central* A                    9:25.83     2

                      Event 26 Boys High Jump Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Tyler Schiroo             12 Glencoe-Silver Lake         6-04.00    12
  2 Yves Spies                11 Waseca                      6-03.00    10
  3 Isaac Darrington          10 Blue Earth Area             6-03.00     8
  4 Kevin Wagner              11 Le Center/Cleveland         6-01.00     6
  5 Riley Niebuhr             12 United South Central*       6-00.00     4
  6 Shaquille Harvey          11 Waseca                      5-10.00     3
  7 Justin Barnes             10 Fairmont                    5-10.00     2
  8 Kole Kristenson           12 Gr-Hunt-E Ch/Martin Luthe   5-10.00     1
  9 Taydor Gach               12 Mankato Loyola              5-10.00      
 10 Cole McCabe               11 Le Center/Cleveland         5-10.00      
 11 Ryan Sohre                11 Maple River                 5-10.00      
 12 Lucas Hesser              10 LCWM-Nicollet*              5-08.00      
 13 Aaron Nordling            12 Montgomery-Lonsdale         5-06.00      
 14 Marcus Yockey             11 Mankato Loyola              5-06.00      
 15 Carson Ricard             11 Fairmont                    5-04.00      
 16 Tom Brown                 11 St. Peter                   5-04.00      

                     Event 28 Boys Pole Vault Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Jake Zebedee              11 Blue Earth Area            14-01.00    12
  2 Carson Ricard             11 Fairmont                   12-11.00    10
  3 Jake DeWeese              11 Jordan                     12-05.00     8
  4 Jesse Tichy               12 Glencoe-Silver Lake        12-05.00     6
  5 Joe Fujan                 12 Fairmont                   11-11.00     4
  6 Tyler Denn                12 St. Clair                  11-05.00     3
  7 Tyler Schiroo             12 Glencoe-Silver Lake        11-05.00     2
  8 Riley Niebuhr             12 United South Central*      11-05.00     1
  9 Ryan Kruse                 9 St. Clair                  10-11.00      
 10 Tyler Hanson              10 St. James                  10-11.00      
 11 Jordan Morgan             11 St. Peter                  10-05.00      
 12 Justin Hruby              11 LCWM-Nicollet*             10-05.00      

                         Event 30 Boys Long Jump Finals                         
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Sean Oconnell             10 St. Peter                  20-07.00   NWI    12
  2 Tyler Denn                12 St. Clair                  19-11.00   NWI    10
  3 Kevin Wagner              11 Le Center/Cleveland        19-05.00   NWI     8
  4 Marcus Manser             12 Le Center/Cleveland        19-01.00   NWI     6
  5 Jesse Buelke              11 Montgomery-Lonsdale        19-00.00   NWI     4
  6 DaMarko Thomas            10 Madelia/Truman*            18-11.00   NWI     3
  7 Teddy Wiebold             12 United South Central*      18-08.25   NWI     2
  8 Nate Schermann            12 Glencoe-Silver Lake        18-08.00   NWI     1
  9 Shaquille Harvey          11 Waseca                     18-06.00   NWI      
 10 Garrett Zellmer           12 Fairmont                   18-04.50   NWI      
 11 Sean Murphy               11 LCWM-Nicollet*             18-03.00   NWI      
 12 Evan Guffey               10 LCWM-Nicollet*             18-01.00   NWI      
 13 Brady Shanks              12 Madelia/Truman*             18-0.50   NWI      
 14 Ross Chester               9 New Richland-H-E-G         18-00.00   NWI      
 15 Dustin Johanson           11 Gr-Hunt-E Ch/Martin Luthe  17-03.00   NWI      
 16 Brent Douglass            11 Mankato Loyola             16-10.00   NWI      

                        Event 32 Boys Triple Jump Finals                        
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Sean Oconnell             10 St. Peter                  44-04.25   NWI    12
  2 Jarret Imlay              11 LCWM-Nicollet*             42-07.00   NWI    10
  3 Jesse Buelke              11 Montgomery-Lonsdale        41-09.25   NWI     8
  4 Nick Thies                12 Sibley East                41-05.00   NWI     6
  5 Yves Spies                11 Waseca                     40-09.50   NWI     4
  6 Dillan Hutchins           12 St. James                  40-06.00   NWI     3
  7 Brady Shanks              12 Madelia/Truman*            40-04.75   NWI     2
  8 Trenton Draeger           10 Glencoe-Silver Lake        40-01.00   NWI     1
  9 Cole McCabe               11 Le Center/Cleveland        39-10.00   NWI      
 10 Blake Bode                12 LCWM-Nicollet*             39-05.50   NWI      
 11 Billy Steinhauer          10 Janesville-Waldorf-Pember  38-08.75   NWI      
 12 Casey Brooks              12 Fairmont                   38-06.00   NWI      
 13 Jonathan Neuharth         12 Waseca                      38-0.25   NWI      
 14 Taydor Gach               12 Mankato Loyola             37-08.50   NWI      
 15 Josh Eversman              9 Fairmont                   36-11.25   NWI      

                       Event 34 Boys Discus Throw Finals                        
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Tony Willette             12 United South Central*        143-09   NWI    12
  2 Jack Fraser               12 LeSueur-Henderson            135-02   NWI    10
  3 Sean Byron                12 Waseca                       133-08   NWI     8
  4 Ben Tonsager              12 St. James                    132-08   NWI     6
  5 Dustin Gill               10 LeSueur-Henderson            131-05   NWI     4
  6 Nic Zalesky               11 LCWM-Nicollet*               130-03   NWI     3
  7 Austin Maloney            12 Madelia/Truman*              130-00   NWI     2
  8 Taylor Rudenick           11 LCWM-Nicollet*               128-04   NWI     1
  9 Tony Mizuhata             11 Glencoe-Silver Lake          123-03   NWI      
 10 Tony Wacholz              12 New Richland-H-E-G           122-00   NWI      
 11 Adam Neubarth             11 Norwood-Young America        121-11   NWI      
 12 Mike Schaak               12 Montgomery-Lonsdale          115-07   NWI      
 13 Teddy DuFrane             12 Sibley East                  111-09   NWI      
 14 Jordan Vogelsang          11 Janesville-Waldorf-Pember    110-07   NWI      
 15 Brenden Christensen       12 Blue Earth Area              108-03   NWI      

                         Event 36 Boys Shot Put Finals                          
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Jack Fraser               12 LeSueur-Henderson          54-06.50   NWI    12
  2 Ben Tonsager              12 St. James                  50-09.00   NWI    10
  3 Tony Willette             12 United South Central*      50-01.25   NWI     8
  4 Nic Zalesky               11 LCWM-Nicollet*             47-08.00   NWI     6
  5 Jordan Leagjeld           12 Maple River                46-06.00   NWI     4
  6 Logan ORourke             11 Maple River                45-04.75   NWI     3
  7 Doug Verhaal              12 Fairmont                   45-02.00   NWI     2
  8 Sam Lee                   11 Blue Earth Area             45-0.75   NWI     1
  9 Teddy DuFrane             12 Sibley East                44-04.00   NWI      
 10 Blake Kerkow              12 Jordan                     43-00.00   NWI      
 11 Neal Lang                 11 St. Clair                  42-07.00   NWI      
 12 Riley Buley               12 Mankato Loyola             41-07.00   NWI      
 13 Austin Maloney            12 Madelia/Truman*            41-01.00   NWI      
 14 Ted Grof                  12 Le Center/Cleveland        41-01.00   NWI      
 15 Nate Meixell              11 LCWM-Nicollet*             40-10.00   NWI      
 16 Cole Brown                12 MN Valley Lutheran         40-05.00   NWI      

                Event 1 Girls 100 Meter Dash Preliminaries                
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 McKayla Stowell            8 LeSueur-Henderson             12.88    12
  2 Kaitlyn Seberson          12 Waseca                        12.99    10
  3 Michaela Nordby           10 St. James                     13.07     8
  4 Carlie Wagner              9 New Richland-H-E-G            13.11     6
  5 Haley Jensen               8 Martin County West            13.15     4
  6 Lexi Holland              12 Blue Earth Area               13.34     3
  7 Briana Gratz               9 Fairmont                      13.41     2
  8 Jamie Read                10 Belle Plaine/Holy Family      13.41     1
  9 Ariel Keller              11 United South Central*         13.46      
 10 Briana Berninghaus         7 Le Center/Cleveland           13.48      
 11 Nikki Carr                 9 Sleepy Eye Unified            13.50      
 12 Alicia Evenson            11 MN Valley Lutheran            13.55      
 13 Lily Anderson              7 Waterville-Elysian-Morris     13.62      
 14 RaeAnn Meyer               7 St. Peter                     13.71      
 15 Abbie Harris               9 Mankato Loyola                13.88      
 16 Marissa Sullivan          11 Norwood-Young America         14.05      

                   Event 1 Girls 100 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kaitlyn Seberson          12 Waseca                        12.60    12
  2 McKayla Stowell            8 LeSueur-Henderson             12.79    10
  3 Michaela Nordby           10 St. James                     12.90     8
  4 Haley Jensen               8 Martin County West            13.10     6
  5 Lexi Holland              12 Blue Earth Area               13.12     4
  6 Carlie Wagner              9 New Richland-H-E-G            13.16     3
  7 Jamie Read                10 Belle Plaine/Holy Family      13.27     2
  8 Briana Gratz               9 Fairmont                      13.59     1

                Event 3 Girls 200 Meter Dash Preliminaries                
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kaitlyn Seberson          12 Waseca                        26.73    12
  2 Carlie Wagner              9 New Richland-H-E-G            27.02    10
  3 Alyssa Kerkhoff           12 St. Peter                     27.06     8
  4 Celeste Borchardt         11 Belle Plaine/Holy Family      27.38     6
  5 McKayla Stowell            8 LeSueur-Henderson             27.47     4
  6 Jamie Marti                9 Sleepy Eye Unified            27.55     3
  7 Kendra Jackowell          10 LCWM-Nicollet*                27.69     2
  8 Briana Berninghaus         7 Le Center/Cleveland           27.72     1
  9 Anne Franta                7 Blue Earth Area               27.80      
 10 Kelly Arnold               9 Glencoe-Silver Lake           27.89      
 11 Ariel Keller              11 United South Central*         27.98      
 12 Hailey Holtz              10 Martin County West            28.15      
 13 Kara Southwick            10 Janesville-Waldorf-Pember     28.18      
 14 Nikki Carr                 9 Sleepy Eye Unified            28.29      
 15 Kaitlyn Thompson           8 Madelia/Truman*               28.41      
 16 Paige Darrington           7 Blue Earth Area               29.41      

                   Event 3 Girls 200 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kaitlyn Seberson          12 Waseca                        26.46    12
  2 Alyssa Kerkhoff           12 St. Peter                     26.73    10
  3 Jamie Marti                9 Sleepy Eye Unified            27.01     8
  4 Carlie Wagner              9 New Richland-H-E-G            27.03     6
  5 Celeste Borchardt         11 Belle Plaine/Holy Family      27.55     4
  6 Briana Berninghaus         7 Le Center/Cleveland           27.59     3
  7 Kendra Jackowell          10 LCWM-Nicollet*                27.82     2
  8 McKayla Stowell            8 LeSueur-Henderson             28.01     1

                   Event 5 Girls 400 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Stephanie Koepp           12 Glencoe-Silver Lake           59.41    12
  2 Alyssa Kerkhoff           12 St. Peter                   1:00.08    10
  3 Sasha Riley                8 Fairmont                    1:03.16     8
  4 Jenna Haag                10 Glencoe-Silver Lake         1:03.46     6
  5 Marta Springer             8 St. Peter                   1:03.56     4
  6 Bethany Reuter            10 St. Clair                   1:03.73     3
  7 Megan Zeiher              12 LeSueur-Henderson           1:03.75     2
  8 Hallie Anderson           10 Jordan                      1:03.78     1
  9 Kaitlyn Thompson           8 Madelia/Truman*             1:04.13      
 10 Nancy Christenson          9 United South Central*       1:04.32      
 11 Jamie Marti                9 Sleepy Eye Unified          1:05.19      
 12 Brittany Thomsen          10 United South Central*       1:05.45      
 13 Kasslin Swenson           12 LCWM-Nicollet*              1:05.84      
 14 Danielle Krueger          11 New Richland-H-E-G          1:06.37      
 15 Cassie Urban              12 Madelia/Truman*             1:07.09      

                    Event 7 Girls 800 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Tara Roelofs              11 LCWM-Nicollet*              2:18.38    12
  2 Hannah Goemann            10 United South Central*       2:19.09    10
  3 Haley Fogarty             10 Belle Plaine/Holy Family    2:19.27     8
  4 Krista Hassing            10 Blue Earth Area             2:22.17     6
  5 Jessica Eibs              11 Sibley East                 2:22.40     4
  6 Bethany Reuter            10 St. Clair                   2:28.96     3
  7 Allie Hadley              12 Waseca                      2:28.99     2
  8 Mikayla Slegh             12 Waseca                      2:29.75     1
  9 Cheyane Westin             8 Belle Plaine/Holy Family    2:34.10      
 10 Kaylee Venier              9 Glencoe-Silver Lake         2:34.23      
 11 Sarah Ostlie               8 Fairmont                    2:35.11      
 12 Kelsey Sorensen            9 LCWM-Nicollet*              2:35.42      
 13 Emily Zaharia              9 Madelia/Truman*             2:36.41      
 14 Payton Schultz            11 Norwood-Young America       2:37.23      
 15 Tori Harris               11 Fairmont                    2:39.42      

                   Event 9 Girls 1600 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Tierney Winter             7 Waterville-Elysian-Morris   5:11.12    12
  2 Elle Case                 10 Jordan                      5:11.93    10
  3 Meghan Henriksen          11 Mankato Loyola              5:12.89     8
  4 Morgan Larson             11 Waseca                      5:21.39     6
  5 Sadie Novak-Klug           9 Waseca                      5:21.88     4
  6 Morgan Larson              7 Martin County West          5:35.66     3
  7 Kennedy Pelzel             8 Sleepy Eye Unified          5:36.23     2
  8 Justine Gerdts            11 Fairmont                    5:37.99     1
  9 Parry Larson               9 Norwood-Young America       5:38.51      
 10 Ella Wiebusch              7 St. Peter                   5:38.99      
 11 Mackenzie Burke           10 Waseca                      5:39.41      
 12 Courtney Grandgenett      11 Blue Earth Area             5:40.81      
 13 Laura Borkenhagen         11 Madelia/Truman*             6:01.47      
 14 Emilyn Siemon              8 Belle Plaine/Holy Family    6:04.27      
 15 Talia Otto                 9 MN Valley Lutheran          6:05.74      
 16 Ashley Gregor             11 Montgomery-Lonsdale         6:05.94      

                   Event 11 Girls 3200 Meter Run Finals                   
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Janessa Meuleners          8 Belle Plaine/Holy Family   11:39.35    12
  2 Cheyanne Bowers           11 St. James                  11:39.55    10
  3 Sadie Novak-Klug           9 Waseca                     11:49.54     8
  4 Laura Hamp                12 Fairmont                   11:54.93     6
  5 Tori Burr                  9 Glencoe-Silver Lake        12:12.57     4
  6 Katiana Fischer            8 Fairmont                   12:21.30     3
  7 Alex Sopata               11 Jordan                     12:25.85     2
  8 Sally Obrien               8 Waseca                     12:27.82     1
  9 Kari Schumacher           10 Sleepy Eye Unified         12:29.17      
 10 Tierney Winter             7 Waterville-Elysian-Morris  12:35.37      
 11 Andee Erickson             9 Waseca                     12:44.44      
 12 Michaela Vogel            10 Jordan                     12:55.58      
 13 Whitney Smith              7 Martin County West         12:57.51      
 14 Ariel Esqueda              8 LCWM-Nicollet*             13:13.80      
 15 Morgan Skluzacek           8 Montgomery-Lonsdale        13:25.32      

              Event 13 Girls 100 Meter Hurdles Preliminaries              
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Marissia Hagedorn         11 Blue Earth Area               15.75    12
  2 Melissa Sorensen          11 LCWM-Nicollet*                15.91    10
  3 Kaitlin Kamm              11 St. Peter                     16.16     8
  4 Bailey Cook               11 Norwood-Young America         16.48     6
  5 Ashley Evers              11 MN Valley Lutheran            16.57     4
  6 Clair Stier               11 Belle Plaine/Holy Family      16.58     3
  7 Brooke Dunkelbeck         11 Le Center/Cleveland           16.63     2
  8 Megan Eckberg              9 Sibley East                   16.78     1
  9 Taylor Olson              12 Martin County West            17.08      
 10 Kendall Ward               9 United South Central*         17.23      
 11 Maggie Ramirez            11 St. James                     17.27      
 12 Breanna Haag**            12 Glencoe-Silver Lake           17.42      
 13 Lizzy Leland               9 United South Central*         17.43      
 14 Sarah Trickey             11 Waseca                        17.51      
 15 Erica Thate               12 Fairmont                      18.20      

                 Event 13 Girls 100 Meter Hurdles Finals                  
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Marissia Hagedorn         11 Blue Earth Area               15.71    12
  2 Kaitlin Kamm              11 St. Peter                     15.75    10
  3 Melissa Sorensen          11 LCWM-Nicollet*                15.93     8
  4 Megan Eckberg              9 Sibley East                   16.59     6
  5 Brooke Dunkelbeck         11 Le Center/Cleveland           16.61     4
  6 Bailey Cook               11 Norwood-Young America         16.70     3
  7 Clair Stier               11 Belle Plaine/Holy Family      16.71     2
  8 Ashley Evers              11 MN Valley Lutheran            16.72     1

                 Event 15 Girls 300 Meter Hurdles Finals                  
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Danielle Larson           12 St. Peter                     45.32    12
  2 Lovisa Gronros            12 Fairmont                      46.11    10
  3 Ashley Evers              11 MN Valley Lutheran            46.41     8
  4 Molly Sullivan            12 LeSueur-Henderson             47.39     6
  5 Logan Retzlaff             8 St. Peter                     49.04     4
  6 Bailey Lange              12 MN Valley Lutheran            49.41     3
  7 Tracy Thiesse             10 Fairmont                      49.62     2
  8 Taylor Grandgenett         7 Blue Earth Area               49.91     1
  9 Michaela Hislop           11 Maple River                   50.70      
 10 Jessica Busch             11 Sleepy Eye Unified            50.80      
 11 Kendall Ward               9 United South Central*         50.95      
 12 Kaitlin Kamm              11 St. Peter                     51.32      
 13 Anissa Janzig              8 United South Central*         51.60      
 14 Brooklyn Leichtnam         9 Fairmont                      51.70      
 15 Kayla Sveen               11 Janesville-Waldorf-Pember     52.10      
 16 Jennifer Illg              9 Glencoe-Silver Lake           52.20      

          Event 17 Girls 4x100 Meter Relay Finals           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Waseca A                                     51.00    12
  2 Blue Earth Area A                            51.57    10
  3 United South Central* A                      51.74     8
  4 St. Peter A                                  52.23     6
  5 MN Valley Lutheran A                         52.32     4
  6 Martin County West A                         52.42     3
  7 LeSueur-Henderson A                          52.94     2
  8 Glencoe-Silver Lake A                        54.60     1

              Event 19 Girls 4x200 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Belle Plaine/Holy Family Acad A            1:47.31    12
  2 Sleepy Eye Unified A                       1:48.58    10
  3 Fairmont A                                 1:48.88     8
  4 Glencoe-Silver Lake A                      1:49.18     6
  5 LeSueur-Henderson A                        1:49.30     4
  6 New Richland-H-E-G A                       1:50.44     3
  7 Janesville-Waldorf-Pemberton A             1:51.27     2
  8 Martin County West A                       1:52.52     1

          Event 21 Girls 4x400 Meter Relay Finals           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 St. Peter A                                4:05.46    12
  2 Glencoe-Silver Lake A                      4:07.87    10
  3 Waseca A                                   4:10.24     8
  4 Fairmont A                                 4:10.85     6
  5 LeSueur-Henderson A                        4:11.29     4
  6 Blue Earth Area A                          4:14.78     3
  7 United South Central* A                    4:21.80     2
  8 Mankato Loyola A                           4:22.17     1

          Event 23 Girls 4x800 Meter Relay Finals           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Waseca A                                   9:43.02    12
  2 Fairmont A                                 9:48.64    10
  3 Sleepy Eye Unified A                      10:10.14     8
  4 St. Peter A                               10:13.58     6
  5 Belle Plaine/Holy Family Acad A           10:14.78     4
  6 Madelia/Truman* A                         10:21.28     3
  7 Mankato Loyola A                          10:37.34     2
  8 United South Central* A                   10:53.75     1

                     Event 25 Girls High Jump Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Danielle Larson           12 St. Peter                   5-07.25    12
  2 Carlie Wagner              9 New Richland-H-E-G          5-05.00    10
  3 Alicia Evenson            11 MN Valley Lutheran          5-03.00     8
  4 Aly Bremer                12 Gr-Hunt-E Ch/Martin Luthe   5-03.00     6
  5 Briana Brandts            12 St. James                   5-03.00     4
  6 Bailey Cook               11 Norwood-Young America       5-02.00     3
  7 Clair Stier               11 Belle Plaine/Holy Family    5-02.00     2
  8 Rylee Wagner              12 Blue Earth Area             5-00.00     1
  9 Tracy Thiesse             10 Fairmont                    5-00.00      
 10 Kaitlin Kamm              11 St. Peter                   5-00.00      
 11 Madeline Pearson           9 Jordan                      4-08.00      
 12 Anne Guse                 10 Waseca                      4-08.00      
 13 Hannah Goemann            10 United South Central*       4-08.00      
 14 Marissa Sullivan          11 Norwood-Young America       4-08.00      
 15 Brianna Rollins            9 Waseca                      4-08.00      

                     Event 27 Girls Pole Vault Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Tara Roelofs              11 LCWM-Nicollet*             10-01.00    12
  2 Marissia Hagedorn         11 Blue Earth Area            10-01.00    10
  3 Erica Thate               12 Fairmont                   10-01.00     8
  4 Allistair McCrady         12 Montgomery-Lonsdale         9-07.00     6
  5 Marie Annexstad           11 St. Peter                   9-07.00     4
  6 LaNay Walker              12 Blue Earth Area             9-07.00     3
  7 Cassy Kubes               12 Montgomery-Lonsdale         9-01.00     2
  8 Katie Vetch               10 LCWM-Nicollet*              8-07.00     1
  9 Kelci Marzahn             12 Waterville-Elysian-Morris   8-07.00      
 10 Elizabeth White           11 Maple River                 8-01.00      
 11 Makena Wiescamp            9 Jordan                      8-01.00      

                        Event 29 Girls Long Jump Finals                         
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Marissa Stockwell         11 LeSueur-Henderson          16-09.50   NWI    12
  2 Danielle Larson           12 St. Peter                  16-09.00   NWI    10
  3 Alyssa Kerkhoff           12 St. Peter                  16-06.75   NWI     8
  4 Alexis Erpenbach          10 Norwood-Young America      16-05.00   NWI     6
  5 Celeste Borchardt         11 Belle Plaine/Holy Family   16-01.00   NWI     4
  6 Kaitlyn Seberson          12 Waseca                     16-00.00   NWI     3
  7 Claire Becker             11 Glencoe-Silver Lake        15-11.00   NWI     2
  8 Sierra Schultz             8 Fairmont                   15-10.00   NWI     1
  9 Nicole Miller              9 Norwood-Young America      15-05.00   NWI      
 10 Madison Bloomquist        12 Martin County West         14-09.00   NWI      
 11 Taryn Tumbleson            8 Martin County West         14-05.00   NWI      
 12 Katelyn Weber              9 St. Clair                  14-03.50   NWI      
 13 Callie Morton              9 Janesville-Waldorf-Pember  14-03.25   NWI      
 14 Devon Flohrs              10 St. James                  14-02.00   NWI      
 15 Sarah Trickey             11 Waseca                     13-11.50   NWI      
 16 Lexi Platz                11 G-F-W                      13-10.50   NWI      

                       Event 31 Girls Triple Jump Finals                        
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Carlee Diedrich           10 Waseca                     35-05.50   NWI    12
  2 Haley Fogarty             10 Belle Plaine/Holy Family   35-02.25   NWI    10
  3 Sierra Schultz             8 Fairmont                   34-09.00   NWI     8
  4 Marissa Stockwell         11 LeSueur-Henderson          33-06.00   NWI     6
  5 Paige Bearson             10 Fairmont                   32-07.75   NWI     4
  6 Tarah Schoof              12 MN Valley Lutheran         32-05.75   NWI     3
  7 Parry Larson               9 Norwood-Young America      32-05.25   NWI     2
  8 Clair Stier               11 Belle Plaine/Holy Family   32-04.25   NWI     1
  9 Chloe Bachman              9 St. Peter                  32-03.75   NWI      
 10 Taylor Olson              12 Martin County West         32-03.00   NWI      
 11 Allie Voigt               11 United South Central*      31-05.75   NWI      
 12 Jessica Schmitz           10 Sleepy Eye Unified         30-11.75   NWI      
 13 Christine klecker         11 Maple River                30-01.25   NWI      
 14 Krista Hassing            10 Blue Earth Area            29-10.00   NWI      
 15 Kristina Kunkel           11 Glencoe-Silver Lake        29-08.75   NWI      
 16 Alearah Neumann           12 New Richland-H-E-G         29-07.50   NWI      

                       Event 33 Girls Discus Throw Finals                       
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Ashley Thooft             11 St. Clair                    126-04   NWI    12
  2 Katelyn Weber              9 St. Clair                    124-05   NWI    10
  3 Katie Schmidt             11 LeSueur-Henderson            116-04   NWI     8
  4 Karina Schroeder          11 LCWM-Nicollet*               115-08   NWI     6
  5 Bethany Anderson          12 Maple River                  114-05   NWI     4
  6 Katie Krieger             12 Blue Earth Area              114-02   NWI     3
  7 Nicole Szyszka            10 Jordan                       113-11   NWI     2
  8 Emily Hurley              10 St. James                    111-07   NWI     1
  9 Kaylee Maxon              12 New Richland-H-E-G           105-04   NWI      
 10 Alissa Lager              12 St. Peter                    100-00   NWI      
 11 Ashley Dinse              12 MN Valley Lutheran            98-02   NWI      
 12 Elizabeth Weiers          12 LeSueur-Henderson             97-02   NWI      
 13 Lexi Platz                11 G-F-W                         94-09   NWI      
 14 Shannon Christianson      11 Fairmont                      93-06   NWI      
 15 Annaliese Hoffman         11 MN Valley Lutheran            86-05   NWI      
 16 Hannah Twedt              11 Blue Earth Area               85-07   NWI      

                         Event 35 Girls Shot Put Finals                         
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Ashley Thooft             11 St. Clair                  41-09.00   NWI    12
  2 Karina Schroeder          11 LCWM-Nicollet*              41-0.25   NWI    10
  3 Sydney Ristau             12 Blue Earth Area            37-02.25   NWI     8
  4 Nicole Gehrke             12 Waterville-Elysian-Morris  36-00.00   NWI     6
  5 Lexi Platz                11 G-F-W                      35-03.25   NWI     4
  6 Amanda Allis              10 United South Central*      35-01.00   NWI     3
  7 Libbie Lange              10 Martin County West         35-00.00   NWI     2
  8 Katie Schmidt             11 LeSueur-Henderson          34-09.50   NWI     1
  9 Katie Krieger             12 Blue Earth Area            33-08.00   NWI      
 10 Elizabeth Weiers          12 LeSueur-Henderson          32-05.25   NWI      
 11 Sami Jo Brinkman           9 Norwood-Young America      31-10.50   NWI      
 12 Alissa Lager              12 St. Peter                  31-07.25   NWI      
 13 Kayla Lardy                9 Fairmont                   31-01.50   NWI      
 14 Annaliese Hoffman         11 MN Valley Lutheran         29-09.00   NWI      

              Event 37 Girls 800 Meter Run Wheelchair Finals              
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Rose Hollerman             9 Waterville-Elysian-Morris   2:34.99    12

                 Event 38 Girls 1600 Meter Run Wheelchair                 
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Rose Hollerman             9 Waterville-Elysian-Morris   4:59.26    12


Women -- Team Rankings - 18 Events Scored
1)  St. Peter                      109    2)   Waseca                         93
3)  Fairmont                        76.5  4)   Belle Plaine/Holy Family Acad  61
5)  Blue Earth Area                 60.5  6)   LeSueur-Henderson              56
7)  LCWM-Nicollet*                  51    8)   Glencoe-Silver  Lake           41
9)  St. Clair                       40    10)  Sleepy Eye Unified             28
11)  MN Valley Lutheran             27    12)  United South Central           24
13)  St. James                      23    14)  New Richland-H-E-G             22
15)  Waterville-Elysian-Morristown  18    16)  Martin County West             15
16)  Jordan                         15    18)  Norwood-Young America          14
19)  Mankato Loyola                 11    20)  Sibley  East                   10
21)  Montgomery-Lonsdale             7    21)  Le Center/Cleveland             7
23)  Gr-Hunt-E  Ch/Martin  Luther*   6    24)  Maple  River                    4
24)  G-F-W                           4    26)  Madelia/Truman*                 3
27)  Janesville-Waldorf-Pemberton    2G

Men -- Team Rankings - 18 Events Scored
1)  Fairmont                    113  2)  Glencoe-Silver Lake             82
3)  Waseca                       79  4)  LCWM-Nicollet*                  62
5)  United South Central*        50  6)  Le Center/Cleveland             49
7)  Sibley  East                 47  8)  Blue Earth Area                 45
9)  St. Peter                    43  10)  St. James                      33
11)  LeSueur-Henderson           32  12)  Jordan                         27
13)  St. Clair                   25  13)  Martin County West             25
15)  Madelia/Truman*             23  16)  Belle Plaine/Holy Family Acad  22
17)  Sleepy  Eye  Unified*       17  18)  Maple River                    16
19)  Montgomery-Lonsdale         12  20)  MN Valley Lutheran             10
21)  New  Richland-H-E-G          7  22)  Waterville-Elysian-Morristown   3
23)  Gr-Hunt-E Ch/Martin Luther*  1