MSHSL Section 5AA Finals

St. Paul, MN

Complete Results

RaceTab 3 by MileSplit                          Registered to: Teri Durbin, mntrackxc

                        MSHSL Section 5AA Finals - 2013-05-29                        
                    Hamline University, Klas Field, St. Paul, MN                     

                  Girls 100 Meter Dash Preliminaries                   
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Morgan Taylor         10 Blaine                   12.62   NWI    12
  2 Courtney Purcell      12 Blaine                   12.83   NWI    10
  3 Whitney Perry          9 St. Michael-             13.02   NWI     8
  4 Phillis Webb          12 Osseo                    13.13   NWI     6
  5 Stephanie Nielsen     11 Anoka                    13.14   NWI     5
  6 Maddie Jesser         10 St. Michael-             13.16   NWI     4
  7 Chioma Ogbonnaya       9 Irondale                 13.17   NWI     3
  8 Marissa Lister        12 Maple Grove              13.18   NWI     2
  9 Mikayla Toninato      10 Mounds View              13.18   NWI     1
 10 Katelyn Marciniak     10 Blaine                   13.22   NWI      
 11 Zenitra Lee           10 Maple Grove              13.23   NWI      
 12 Jenna Breseman         9 Rogers                   13.34   NWI      
 13 Monika Agbonkhese     12 Park Center              13.44   NWI      
 14 Anna Keefer            8 St. Michael-             13.47   NWI      
 15 Kirsten Heikkinen     12 Rogers                   13.48   NWI      
 16 Shelby Handberg        7 Maple Grove              13.61   NWI      
 17 Quenshae Love          9 Columbia Hei             13.62   NWI      
 18 Tanya Horton           9 Champlin Par             13.65   NWI      
 19 Monica Mischke        10 Centennial               13.65   NWI      
 20 Ana Metzmaker         10 Centennial               13.69   NWI      
 21 Bendu Korti           11 Fridley                  13.74   NWI      
 22 Payton Rubin           9 Anoka                    13.74   NWI      
 23 Catherine Kraft        9 Totino-Grace             13.75   NWI      
 24 Nicole Stalboerger    11 Coon Rapids              13.80   NWI      
 25 Aneika Whitlow        11 Coon Rapids              13.88   NWI      
 26 Allie Severson        11 Mounds View              13.89   NWI      
 27 Brianka Agboola       11 Coon Rapids              13.90   NWI      
 28 Alyssa Lillehaugen    11 Mounds View              13.96   NWI      
 29 Selena Pena           11 Fridley                  13.97   NWI      
 30 Lauren Moberg         10 Totino-Grace             13.98   NWI      
 31 Dei Zimay              9 Osseo                    14.01   NWI      
 32 Katri Gifford         10 Centennial               14.10   NWI      
 33 Melinda Froehle        9 Spring Lk Pk             14.17   NWI      
 34 Kala Berg              9 Rogers                   14.19   NWI      
 35 Jayde Warren          10 Anoka                    14.23   NWI      
 36 Vanessa Henderson      9 Park Center              14.29   NWI      
 37 Jasmine Webber         9 Irondale                 14.29   NWI      
 38 Erica Harper           9 Columbia Hei             14.34   NWI      
 39 Jerso Gayflor         10 Champlin Par             14.35   NWI      
 40 Bailey Gordon         11 Spring Lk Pk             14.44   NWI      
 41 Keegan McSherry        9 Totino-Grace             14.55   NWI      
 42 Kayla Ortt             9 Irondale                 14.67   NWI      
 43 Margaret Gray          8 Osseo                    14.70   NWI      
 44 Domenica Llerena       9 Columbia Hei             14.80   NWI      
 45 Sarah Beaman           9 Fridley                  14.86   NWI      
 46 Natalie Krosschell    11 Spring Lk Pk             15.23   NWI      

                Girls 100 Meter Dash Wheelchair Finals                 
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Jolyne Super          11 Spring Lk Pk             29.07   NWI    12

                      Girls 100 Meter Dash Finals                      
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Morgan Taylor         10 Blaine                   12.04   NWI    12
  2 Phillis Webb          12 Osseo                    12.07   NWI    10
  3 Courtney Purcell      12 Blaine                   12.34   NWI     8
  4 Whitney Perry          9 St. Michael-             12.65   NWI     6
  5 Stephanie Nielsen     11 Anoka                    12.73   NWI     5
  6 Maddie Jesser         10 St. Michael-             12.76   NWI     4
  7 Marissa Lister        12 Maple Grove              12.91   NWI     3
  8 Chioma Ogbonnaya       9 Irondale                 12.93   NWI     2
  9 Mikayla Toninato      10 Mounds View              12.96   NWI     1

                  Girls 200 Meter Dash Preliminaries                   
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Britney Monteon       10 Blaine                   25.73   NWI    12
  2 Phillis Webb          12 Osseo                    26.01   NWI    10
  3 Jedah Caldwell         9 Centennial               26.20   NWI     8
  4 Rachel Boyer           9 Mounds View              26.46   NWI     6
  5 Katelyn Marciniak     10 Blaine                   26.69   NWI     5
  6 Rachel Salem          10 Maple Grove              26.96   NWI     4
  7 Maddie Jesser         10 St. Michael-             26.99   NWI     3
  8 Allie Stalboerger     10 Coon Rapids              27.02   NWI     2
  9 Erica Folk            10 Rogers                   27.24   NWI     1
 10 Ashley Lewis           9 Park Center              27.34   NWI      
 11 Whitney Perry          9 St. Michael-             27.34   NWI      
 12 Shelby Axt            10 Centennial               27.72   NWI      
 13 Charolette Wolf       10 Spring Lk Pk             27.75   NWI      
 14 Haley Nelson          12 Maple Grove              27.84   NWI      
 15 Treasure Martin       12 St. Michael-             27.92   NWI      
 16 Kayla Windingstad     11 Centennial               28.04   NWI      
 17 Tanya Horton           9 Champlin Par             28.11   NWI      
 18 McKayla Ramlet        10 Fridley                  28.17   NWI      
 19 Payton Rubin           9 Anoka                    28.23   NWI      
 20 Daniella Babatunde    12 Champlin Par             28.25   NWI      
 21 Natalie Pawlyshyn     12 Spring Lk Pk             28.25   NWI      
 22 Andrea Studer         12 Maple Grove              28.46   NWI      
 23 Elizabeth Penshorn    12 Coon Rapids              28.52   NWI      
 24 Cheyenne Siner        10 Coon Rapids              28.55   NWI      
 25 Quenshae Love          9 Columbia Hei             28.56   NWI      
 26 Laura Wedell          12 Mounds View              28.63   NWI      
 27 Ashlee Davis          10 Anoka                    28.67   NWI      
 28 Jessica Lenard        10 Totino-Grace             28.68   NWI      
 29 Mikayla Hayes          8 Park Center              28.72   NWI      
 30 Dominique Johnson     10 Osseo                    28.80   NWI      
 31 Darian Winslow        12 Totino-Grace             28.80   NWI      
 32 Breana Stang           9 Rogers                   28.86   NWI      
 33 Greta Nundahl          9 Irondale                 28.95   NWI      
 34 Carliee Cook          11 Fridley                  28.99   NWI      
 35 Hailee Warnke         11 Irondale                 29.47   NWI      
 36 Brittany Nahring      11 Anoka                    29.67   NWI      
 37 Shakita Young         12 Osseo                    29.70   NWI      
 38 Kala Berg              9 Rogers                   29.79   NWI      
 39 Rose McGinty           9 Totino-Grace             29.81   NWI      
 40 Katie Richardson       9 Columbia Hei             30.59   NWI      
 41 Lissette Tetter        9 Columbia Hei             33.33   NWI      

                      Girls 200 Meter Dash Finals                      
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Phillis Webb          12 Osseo                    24.84   NWI    12
  2 Jedah Caldwell         9 Centennial               25.38   NWI    10
  3 Britney Monteon       10 Blaine                   25.59   NWI     8
  4 Katelyn Marciniak     10 Blaine                   26.12   NWI     6
  5 Rachel Salem          10 Maple Grove              26.35   NWI     5
  6 Allie Stalboerger     10 Coon Rapids              26.41   NWI     4
  7 Maddie Jesser         10 St. Michael-             26.49   NWI     3
  8 Rachel Boyer           9 Mounds View              26.57   NWI     2
  9 Erica Folk            10 Rogers                   26.85   NWI     1

               Girls 400 Meter Dash Preliminaries                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Phillis Webb          12 Osseo                    58.76    12
  2 Annalee Blake          9 Mounds View            1:00.64    10
  3 Sara Halfrich         11 Maple Grove            1:00.89     8
  4 Maddi Sjelin          12 St. Michael-           1:00.95     6
  5 Lauren Scheidler       9 Maple Grove            1:01.18     5
  6 Kiersten Falck        11 Blaine                 1:01.43     4
  7 Kylie McSherry        11 Totino-Grace           1:01.51     3
  8 Maddy Lacy            11 Totino-Grace           1:01.80     2
  9 Breanna Mahoney       11 Blaine                 1:01.96     1
 10 Taylor McDonald       12 Totino-Grace           1:02.01      
 11 Elisha Lindsey         9 Blaine                 1:02.16      
 12 Ashley Fleischfresser 10 Spring Lk Pk           1:02.89      
 13 Paige Stringer        12 Park Center            1:03.22      
 14 Brianna Clarke         9 Coon Rapids            1:03.38      
 15 Sierra Smith           9 Mounds View            1:03.75      
 16 Brooke Degelau        12 Irondale               1:03.80      
 17 Sydney Tracy           9 St. Michael-           1:03.82      
 18 Alison Farris         10 Centennial             1:03.94      
 19 Estee Sieben          10 Anoka                  1:03.98      
 20 Dez Heckard           10 Osseo                  1:04.02      
 21 Tamera Neely           9 Champlin Par           1:04.14      
 22 Edyn Isaacs           11 Maple Grove            1:04.34      
 23 Briana Floding         9 Anoka                  1:04.43      
 24 Sarah Dame            12 Centennial             1:04.70      
 25 Britni DelCastillo    11 Coon Rapids            1:04.70      
 26 Hannah Sjerven         9 Rogers                 1:04.73      
 27 Amanda Speltz         10 Mounds View            1:05.14      
 28 Lala Humphries         9 Fridley                1:05.29      
 29 Kiara Jackson          9 Champlin Par           1:05.52      
 30 Chanelle Waters        9 Osseo                  1:06.02      
 31 Nicole Boehne         12 Centennial             1:06.25      
 32 Abigail Miller         9 Rogers                 1:06.43      
 33 Daisy Kabaka          11 Champlin Par           1:07.56      
 34 Toneh Gaypia           9 St. Michael-           1:07.89      
 35 Katie Richardson       9 Columbia Hei           1:07.94      
 36 Sierra Barker          9 Fridley                1:08.33      
 37 Sydni Andruskiewicz   12 Rogers                 1:08.80      
 38 Leah Mott-Deanes      10 Irondale               1:09.19      
 39 Melissa Truong        10 Coon Rapids            1:09.20      
 40 Cailin Krueger         9 Columbia Hei           1:09.62      
 41 Abbey Duehn            9 Fridley                1:10.56      
 42 Natalie Krosschell    11 Spring Lk Pk           1:10.62      
 43 Hannah Schultz         8 Spring Lk Pk           1:11.30      
 44 Michelle Meyer         8 Irondale               1:17.07      
 45 Susan Yang            12 Park Center            1:18.57      

                   Girls 400 Meter Dash Finals                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Phillis Webb          12 Osseo                    57.20    12
  2 Annalee Blake          9 Mounds View              59.73    10
  3 Kylie McSherry        11 Totino-Grace           1:00.61     8
  4 Sara Halfrich         11 Maple Grove            1:00.62     6
  5 Lauren Scheidler       9 Maple Grove            1:00.70     5
  6 Maddi Sjelin          12 St. Michael-           1:00.94     4
  7 Kiersten Falck        11 Blaine                 1:01.33     3
  8 Elisha Lindsey         9 Blaine                 1:02.56     2
  9 Maddy Lacy            11 Totino-Grace           1:03.67     1

                Girls 800 Meter Run Preliminaries                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maddi Sjelin          12 St. Michael-           2:20.59    12
  2 Paige DHeilly         12 Coon Rapids            2:23.61    10
  3 Megan Kienholz        12 Centennial             2:24.52     8
  4 Marguerite Louiselle   9 Totino-Grace           2:25.27     6
  5 Hannah Hoekstra       11 Totino-Grace           2:26.98     5
  6 Nicole Wahlin         10 Mounds View            2:27.76     4
  7 Nicole Balzer         12 Mounds View            2:27.80     3
  8 Nicole Corbin         11 Anoka                  2:28.38     2
  9 Emily Danzl            9 Centennial             2:28.54     1
 10 Emily Brandt           9 Irondale               2:28.73      
 11 Ashley Pafko          12 Blaine                 2:29.04      
 12 Jenna Thompson        12 Osseo                  2:29.84      
 13 Stefani Weimholt      12 Coon Rapids            2:30.42      
 14 Claire Bedore          9 Spring Lk Pk           2:30.50      
 15 Mary Favo              9 Totino-Grace           2:30.83      
 16 Mary Heinks           10 Irondale               2:31.17      
 17 Katherine Novak       10 Champlin Par           2:31.47      
 18 Cassidy Sharp         10 Maple Grove            2:31.57      
 19 Danielle Peterson     11 Blaine                 2:31.84      
 20 Aubrey Shepard         9 Blaine                 2:31.87      
 21 Nadine Thoemke        10 Centennial             2:32.98      
 22 Elizabeth Ubl         12 Anoka                  2:33.13      
 23 Kylee Beaver           9 Park Center            2:33.73      
 24 Anna Nelson           12 Coon Rapids            2:34.57      
 25 Alliana Houfek         8 Osseo                  2:35.20      
 26 Taylor Poss           12 St. Michael-           2:35.27      
 27 Haylee Myren          11 Spring Lk Pk           2:35.37      
 28 Kaitlyn Anderson      10 Osseo                  2:37.02      
 29 Jacey Super            8 Spring Lk Pk           2:37.39      
 30 Kayla Billett         12 Anoka                  2:38.16      
 31 Kelly Olzenak         12 Maple Grove            2:38.20      
 32 Anahi Ordonez Palmas   7 Columbia Hei           2:41.09      
 33 Elli Corbin            8 Maple Grove            2:42.32      
 34 Beth Hinkemeyer       12 St. Michael-           2:42.37      
 35 Karli Mattson         12 Champlin Par           2:44.04      
 36 Kianna Koeppe         10 Rogers                 2:45.26      
 37 Anita Nelde           12 Rogers                 2:45.58      
 38 Ababa Morke           12 Park Center            2:49.90      
 39 Caitlin Perry         10 Champlin Par           2:50.51      
 40 Sarah Williams        11 Park Center            2:57.98      

              Girls 800 Meter Run Wheelchair Finals              
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jolyne Super          11 Spring Lk Pk           4:05.29    12

                   Girls 800 Meter Run Finals                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maddi Sjelin          12 St. Michael-           2:20.02    12
  2 Nicole Balzer         12 Mounds View            2:22.01    10
  3 Megan Kienholz        12 Centennial             2:25.42     8
  4 Paige DHeilly         12 Coon Rapids            2:26.75     6
  5 Hannah Hoekstra       11 Totino-Grace           2:27.89     5
  6 Nicole Wahlin         10 Mounds View            2:28.49     4
  7 Marguerite Louiselle   9 Totino-Grace           2:29.22     3
  8 Nicole Corbin         11 Anoka                  2:30.21     2
  9 Emily Danzl            9 Centennial             2:30.81     1
 10 Emily Brandt           9 Irondale               2:31.46      
 11 Jenna Thompson        12 Osseo                  2:31.84      
 12 Ashley Pafko          12 Blaine                 2:34.52      

                   Girls 1600 Meter Run Finals                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Rachel King           10 St. Michael-           5:03.71    12
  2 Maddi Sjelin          12 St. Michael-           5:06.33    10
  3 Lizzy Heil             8 St. Michael-           5:17.13     8
  4 Alexis Fritz          11 Anoka                  5:22.49     6
  5 Cassidy Soli          12 Champlin Par           5:32.42     5
  6 Melissa Marsh         11 Spring Lk Pk           5:33.32     4
  7 Amy Gasperlin         10 Totino-Grace           5:34.90     3
  8 Jacqueline Lindfors   11 Rogers                 5:35.06     2
  9 Danielle Peterson     11 Blaine                 5:37.48     1
 10 Erin Rafferty          9 Centennial             5:38.18      
 11 Olivia Rosenow        11 Maple Grove            5:40.92      
 12 Danielle Johnson       9 Champlin Par           5:44.31      
 13 Kate Simonet          12 Park Center            5:44.51      
 14 Madelyn Hvidston      10 Osseo                  5:45.66      
 15 Elise Weimholt        10 Coon Rapids            5:45.98      
 16 Clara Sweeney         12 Centennial             5:46.14      
 17 Lindsey Gast          11 Anoka                  5:46.79      
 18 Aubrey Shepard         9 Blaine                 5:47.25      
 19 Susan Porter          10 Coon Rapids            5:48.23      
 20 Mackenzie Smith       10 Centennial             5:50.73      
 21 Mara Herbert          12 Mounds View            5:51.02      
 22 Grace Koskela         10 Osseo                  5:52.11      
 23 Elena Forsline         9 Spring Lk Pk           5:52.54      
 24 Jena Hauch             8 Maple Grove            5:52.92      
 25 Madison Pawlyshyn     10 Spring Lk Pk           5:53.00      
 26 Elizabeth Reinart     10 Totino-Grace           5:56.27      
 27 Katie Kiecker         11 Coon Rapids            5:56.81      
 28 Miranda Nichols        9 Totino-Grace           5:57.42      
 29 Cassandra Hemming      9 Park Center            5:58.55      
 30 Jordan Quale           9 Maple Grove            5:58.85      
 31 Sarah Anderson         9 Irondale               6:00.93      
 32 Joanna Lee             8 Osseo                  6:00.99      
 33 Emma Mullen            9 Irondale               6:01.29      
 34 Erin Gorman           11 Fridley                6:01.89      
 35 Dana Langlee          10 Blaine                 6:02.98      
 36 Shannon Wald          11 Champlin Par           6:03.34      
 37 Payton West           10 Fridley                6:04.76      
 38 Shawna Thieschafer    12 Anoka                  6:06.47      
 39 Anahi Ordonez Palmas   7 Columbia Hei           6:11.34      
 40 Claire Jensen          9 Irondale               6:12.75      
 41 Emma Broos             9 Fridley                6:20.14      
 42 Kenzie Lundstrom      10 Park Center            6:21.33      
 43 Morgan Riley           9 Rogers                 6:25.89      
 44 Anna Solfest          10 Mounds View            6:44.29      

                   Girls 3200 Meter Run Finals                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Rachel King           10 St. Michael-          10:57.46    12
  2 Lizzy Heil             8 St. Michael-          11:24.57    10
  3 Natalie Nowatzke       8 Mounds View           11:38.98     8
  4 Michaela Brands        9 Totino-Grace          11:45.06     6
  5 Cassidy Soli          12 Champlin Par          11:51.62     5
  6 Alexis Fritz          11 Anoka                 11:52.21     4
  7 Erin Guse              9 Spring Lk Pk          11:58.59     3
  8 Jacqueline Lindfors   11 Rogers                12:06.60     2
  9 Clara Sweeney         12 Centennial            12:08.00     1
 10 Melissa Marsh         11 Spring Lk Pk          12:08.54      
 11 Christine Hessini     10 Mounds View           12:09.05      
 12 Anne Meyer            10 Totino-Grace          12:15.76      
 13 Kaitlyn Benson        10 Coon Rapids           12:26.09      
 14 Olivia Rosenow        11 Maple Grove           12:30.22      
 15 Megan Peck             9 Centennial            12:32.20      
 16 Cassandra Hemming      9 Park Center           12:32.24      
 17 Madelyn Hvidston      10 Osseo                 12:34.89      
 18 Mackenzie Smith       10 Centennial            12:36.39      
 19 Kylee Beaver           9 Park Center           12:39.16      
 20 Grace Koskela         10 Osseo                 12:39.60      
 21 Elle Conlin            7 Mounds View           12:42.37      
 22 Abbie Herbst          10 St. Michael-          12:46.94      
 23 Gabrielle Fey          9 Spring Lk Pk          12:49.00      
 24 Lindsey Johnson       10 Coon Rapids           12:49.86      
 25 Emily Rose            10 Champlin Par          12:54.83      
 26 Sarah Anderson         9 Irondale              12:55.35      
 27 Hannah Davis          10 Coon Rapids           12:57.62      
 28 Kendall Johnson       11 Maple Grove           13:00.70      
 29 Emma Broos             9 Fridley               13:04.62      
 30 Nicole Schwieters     12 Maple Grove           13:06.75      
 31 Emma Cherney          11 Blaine                13:09.28      
 32 Emma Mullen            9 Irondale              13:10.22      
 33 Abby Durand            9 Blaine                13:10.69      
 34 Payton West           10 Fridley               13:22.94      
 35 Shannon Wald          11 Champlin Par          13:27.79      
 36 Erin Gorman           11 Fridley               13:28.40      
 37 Claire Jensen          9 Irondale              13:32.78      
 38 Morgan Rozmark        10 Blaine                13:42.02      
 39 Abby Beaver            8 Park Center           13:44.56      
 40 Michelle Perri        11 Osseo                 13:46.08      

                 Girls 100 Meter Hurdles Preliminaries                 
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Alexandra Williams    10 Blaine                   15.40   NWI    12
  2 Gabbi Guimont         12 Anoka                    15.93   NWI    10
  3 Peyton Meade          12 Blaine                   16.12   NWI     8
  4 Casie Pawlick         12 Totino-Grace             16.12   NWI     6
  5 Olivia Fixsen         11 Mounds View              16.17   NWI     5
  6 Amber Harris          11 Coon Rapids              16.50   NWI     4
  7 Heather Kilber        10 Rogers                   16.75   NWI     3
  8 Laura Eischens        11 Totino-Grace             16.88   NWI     2
  9 Julia Hudgens         10 Centennial               17.00   NWI     1
 10 Cora Neisen           12 Maple Grove              17.19   NWI      
 11 Ellie Murray          12 Mounds View              17.58   NWI      
 12 Hannah Stoebe         10 Champlin Par             17.58   NWI      
 13 Mikaela Shepard       10 Blaine                   17.60   NWI      
 14 Alayah Reynolds       10 Osseo                    17.60   NWI      
 15 Kyra Newburg          10 Maple Grove              17.60   NWI      
 16 Juila Hayes            7 Irondale                 17.63   NWI      
 17 Michelle Tryba        11 Anoka                    17.67   NWI      
 18 Sarah Skubal          10 Irondale                 17.81   NWI      
 19 Sarah Bujold          11 Mounds View              17.88   NWI      
 20 Madison Lass          11 Anoka                    18.20   NWI      
 21 Shantel Bahl          10 Osseo                    18.43   NWI      
 22 Katherine Rehm        12 Coon Rapids              18.45   NWI      
 23 Anna Kinnan            9 Totino-Grace             18.46   NWI      
 24 Elizabeth Wolf         9 Centennial               18.51   NWI      
 25 Lydia Hubert-Peterson 10 Rogers                   18.55   NWI      
 26 Paige Nocton          11 Fridley                  18.62   NWI      
 27 Kebeh Pewu            12 St. Michael-             18.85   NWI      
 28 Hayley Schroer        11 Fridley                  18.86   NWI      
 29 Merissa Larson        11 Maple Grove              19.05   NWI      
 30 RaeAnn Arns           11 St. Michael-             19.08   NWI      
 31 Anna Truong           12 Coon Rapids              19.18   NWI      
 32 Tamera Neely           9 Champlin Par             19.30   NWI      
 33 Abigail Gearou         9 Rogers                   19.38   NWI      
 34 Lily Truong            8 Park Center              19.58   NWI      
 35 Leah Johnson           9 St. Michael-             19.66   NWI      
 36 Guerldyn Joanem        9 Spring Lk Pk             20.12   NWI      
 37 Kayla Palme            9 Park Center              20.28   NWI      
 38 Madelyn Heitzig        9 Park Center              20.38   NWI      
 39 Hannah Renneke        10 Centennial               20.41   NWI      
 40 Christine Fantle      11 Columbia Hei             20.69   NWI      
 41 Jessica Romero Sanche 10 Columbia Hei             22.27   NWI      

                    Girls 100 Meter Hurdles Finals                     
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Alexandra Williams    10 Blaine                   14.79   NWI    12
  2 Gabbi Guimont         12 Anoka                    15.12   NWI    10
  3 Olivia Fixsen         11 Mounds View              15.55   NWI     8
  4 Laura Eischens        11 Totino-Grace             16.14   NWI     6
  5 Amber Harris          11 Coon Rapids              16.30   NWI     5
  6 Julia Hudgens         10 Centennial               16.54   NWI     4
  7 Heather Kilber        10 Rogers                   19.51   NWI     3
  8 Peyton Meade          12 Blaine                   19.65   NWI     2

              Girls 300 Meter Hurdles Preliminaries              
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Amber Harris          11 Coon Rapids              48.15    12
  2 Hannah Stoebe         10 Champlin Par             48.55    10
  3 Erin Autio            11 St. Michael-             48.92     8
  4 Alexandra Williams    10 Blaine                   49.01     6
  5 Mara Balzer            9 Mounds View              49.37     5
  6 Kirsten Whitney       12 Spring Lk Pk             49.55     4
  7 Alayah Reynolds       10 Osseo                    49.60     3
  8 Heather Kilber        10 Rogers                   49.98     2
  9 Cora Neisen           12 Maple Grove              50.18     1
 10 Bailie Frizell        10 Maple Grove              50.19      
 11 Jenna Johnson         10 Anoka                    50.50      
 12 Emma Fink              9 Maple Grove              50.52      
 13 Mikaela Shepard       10 Blaine                   50.58      
 14 Miatta Flemister-Smit  9 Champlin Par             50.63      
 15 Leah Johnson           9 St. Michael-             51.38      
 16 Shantel Bahl          10 Osseo                    51.72      
 17 Juila Hayes            7 Irondale                 51.75      
 18 Laura Eischens        11 Totino-Grace             51.84      
 19 Brianka Agboola       11 Coon Rapids              51.96      
 20 Awele Nwaokolo         9 Champlin Par             52.17      
 21 Anna Truong           12 Coon Rapids              52.50      
 22 Gabrielle Loch         9 Centennial               52.75      
 23 Emily Ciesynski       10 Blaine                   52.91      
 24 Missy Hackenmueller   10 St. Michael-             52.95      
 25 Lydia Hubert-Peterson 10 Rogers                   53.00      
 26 Lily Truong            8 Park Center              53.58      
 27 Madison Lass          11 Anoka                    53.89      
 28 Sarah Bujold          11 Mounds View              53.94      
 29 Madelyn Heitzig        9 Park Center              53.96      
 30 Anne Thompson          9 Totino-Grace             54.14      
 31 Guerldyn Joanem        9 Spring Lk Pk             54.28      
 32 Abigail Gearou         9 Rogers                   54.39      
 33 Maria Musa             9 Fridley                  54.53      
 34 Elizabeth Wolf         9 Centennial               55.08      
 35 Paige Nocton          11 Fridley                  55.44      
 36 Cailin Krueger         9 Columbia Hei             55.97      
 37 Sudeah Doe             9 Park Center              56.79      
 38 Hannah Renneke        10 Centennial               56.98      
 39 Sewa IIfonlaja        12 Columbia Hei             58.60      
 40 Clarke Sanders        12 Osseo                    59.06      
 41 Hayley Schroer        11 Fridley                1:04.32      

                 Girls 300 Meter Hurdles Finals                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Alexandra Williams    10 Blaine                   46.01    12
  2 Amber Harris          11 Coon Rapids              46.91    10
  3 Hannah Stoebe         10 Champlin Par             47.35     8
  4 Erin Autio            11 St. Michael-             49.08     6
  5 Alayah Reynolds       10 Osseo                    49.25     5
  6 Kirsten Whitney       12 Spring Lk Pk             49.30     4
  7 Mara Balzer            9 Mounds View              49.50     3
  8 Heather Kilber        10 Rogers                   51.03     2
  9 Cora Neisen           12 Maple Grove              52.74     1

               Girls 4x100 Meter Relay Finals               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Blaine A A                                   48.85    12
      1) Taylor Morgan 10      2) Purcell Courtney 12   
      3) Monteon Britney 10    4) Nebo Alyssa 10        
  2 Mounds View A                                49.87    10
      1) Toninato Mikayla 10   2) Menne Elizabeth 10    
      3) Geist Nicole 11       4) Boyer Rachel 9        
  3 Rogers A                                     50.81     8
      1) Folk Erica 10         2) Breseman Jenna 9      
      3) Kilber Heather 10     4) Heikkinen Kirsten 12  
  4 Maple Grove A                                50.92     6
      1) Lister Marissa 12     2) Salem Rachel 10       
      3) Handberg Shelby 7     4) Nelson Haley 12       
  5 Anoka A                                      51.05     5
      1) Guimont Gabbi 12      2) Nielsen Stephanie 11  
      3) Warren Jayde 10       4) Johnson Jenna 10      
  6 St. Michael- A                               51.17     4
      1) Jesser Maddie 10      2) Keefer Anna 8         
      3) Mlsna Nicole 12       4) Perry Whitney 9       
  7 Osseo A                                      51.64     3
      1) Porte Mina 8          2) Young Shakita 12      
      3) Beisner Lindsey 11    4) Heckard Dez 10        
  8 Coon Rapids A                                52.64     2
      1) Stalboerger Nicole 11 2) Penshorn Elizabeth 12 
      3) Agboola Brianka 11    4) Whitlow Aneika 11     
  9 Spring Lk Pk A                               53.04     1
      1) Rachac Devon 11       2) Pawlyshyn Natalie 12  
      3) Gordon Bailey 11      4) Charolette 10 Wolf    
 10 Irondale A                                   53.15      
      1) Warnke Hailee 11      2) Nundahl Greta 9       
      3) Webber Jasmine 9      4) Ogbonnaya Chioma 9    
 11 Centennial A                                 53.18      
      1) Fettig Marissa 10     2) Gifford Katri 10      
      3) Krekelberg Elizabeth 14) Mischke Monica 10     
 12 Totino-Grace A                               54.01      
      1) Moberg Lauren 10      2) Kraft Catherine 9     
      3) Kinnan Anna 9         4) McSherry Keegan 9     
 13 Fridley A                                    55.17      
      1) Pena Selena 11        2) Beaman Sarah 9        
      3) Cook Carliee 11       4) Korti Bendu 11        
 14 Columbia Heights A                           56.76      
      1) Tetter Lissette 9     2) Harper Erica 9        
      3) Love Quenshae 9       4) Llerena Domenica 9    

               Girls 4x200 Meter Relay Finals               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Blaine A                                   1:42.32    12
      1) Taylor Morgan 10      2) Purcell Courtney 12   
      3) Monteon Britney 10    4) Marciniak Katelyn 10  
  2 Mounds View A                              1:44.70    10
      1) Toninato Mikayla 10   2) Menne Elizabeth 10    
      3) Messerly-Menk Britta 14) Boyer Rachel 9        
  3 Centennial A                               1:45.75     8
      1) Axt Shelby 10         2) Caldwell Jedah 9      
      3) Metzmaker Ana 10      4) Windingstad Kayla 11  
  4 Maple Grove A                              1:46.93     6
      1) Lee Zenitra 10        2) Salem Rachel 10       
      3) Handberg Shelby 7     4) Nelson Haley 12       
  5 Rogers A                                   1:47.81     5
      1) Folk Erica 10         2) Breseman Jenna 9      
      3) Stang Breana 9        4) Heikkinen Kirsten 12  
  6 Osseo A                                    1:48.83     4
      1) Beisner Lindsey 11    2) Reynolds Alayah 10    
  7 Anoka A                                    1:49.06     3
      1) Guimont Gabbi 12      2) Nielsen Stephanie 11  
      3) Rubin Payton 9        4) Nahring Lexi 12       
  8 Coon Rapids A                              1:49.68     2
      1) Penshorn Elizabeth 12 2) Lindgren Norkyesha 11 
      3) Clarke Brianna 9      4) Stalboerger Allie 10  
  9 Spring Lk Pk A                             1:49.93     1
      1) Fleischfresser Ashley 2) Pawlyshyn Natalie 12  
      3) Rachac Devon 11       4) Wolf Charolette 10    
 10 Fridley A                                  1:52.77      
      1) Korti Bendu 11        2) Pena Selena 11        
      3) Beaman Sarah 9        4) Ramlet McKayla 10     
 11 Park Center A                              1:52.81      
      1) Stringer Paige 12     2) Lewis Ashley 9        
      3) Anderson Taylor 12    4) Browen Kylie 12       
 12 Champlin Park A                            1:55.14      
      1) Babatunde Daniella 12 2) Nwaokolo Awele 9      
      3) Joe Frances 10        4) Novak Katherine 10    
 13 Irondale A                                 1:55.71      
      1) Nundah Greta 9        2) Webber Jasmine 9      
 14 Totino-Grace A                             2:00.27      
      1) Warren Beth 9         2) Palma Abby 9          
      3) Moberg Lauren 10      4) Gagnon Nicole 9       

               Girls 4x400 Meter Relay Finals               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Mounds View A                              4:05.92    12
      1) Balzer Nicole 12      2) Geist Nicole 11       
      3) Messerly-Menk Britta 14) Menne Elizabeth 10    
  2 Maple Grove A                              4:12.16    10
      1) Lister Marissa 12     2) Lee Zenitra 10        
      3) Scheidle Lauren 9     4) Halfrich Sara 11      
  3 Blaine A                                   4:14.32     8
      1) Lindsey Elisha 9      2) Lachinski Hailey 12   
      3) Falck Kiersten 11     4) Mahoney Breanna 11    
  4 Centennial A                               4:16.24     6
      1) Boehne Nicole 12      2) Boespflug Jessica 10  
      3) Caldwell Jedah 9      4) Dame Sarah 12         
  5 Anoka A                                    4:17.30     5
      1) Nahring Lexi 12       2) Fritz Alexis 11       
      3) Johnson Jenna 10      4) Sieben Estee 10       
  6 Totino-Grace A                             4:18.77     4
      1) Lacy Maddy 11         2) McSherry Kylie 11     
      3) Lenard Jessica 10     4) Hoekstra Hannah 11    
  7 St. Michael- A                             4:19.34     3
      1) King Rachel 10        2) Heil Lizzy 8          
      3) Tracy Sydney 9        4) Johnson Leah 9        
  8 Champlin Park A                            4:20.70     2
      1) Stoebe Hannah 10      2) Flemister-Smith Miatta
      3) Watson Sarah 11       4) Neely Tamera 9        
  9 Coon Rapids A                              4:25.78     1
      1) Clarke Brianna 9      2) DelCastillo Britni 11 
      3) Stalboerger Allie 10  4) Harris Amber 11       
 10 Irondale A                                 4:26.58      
      1) Brandt Emily 9        2) Degelau Brooke 12     
      3) Heinks Mary 10        4) Hayes Juila 7         
 11 Osseo A                                    4:33.26      
      1) Porte Mina 8          2) Beisner Lindsey 11    
      3) Waters Chanelle 9     4) Heckard Dez 10        
 12 Rogers A                                   4:34.76      
      1) Hubert-Peterson Lydia 2) Henderson Courtney 9  
      3) Andruskiewicz Sydni 124) Sjerven Hannah 9      
 13 Spring Lk Pk A                             4:35.29      
      1) Myren Haylee 11       2) Marsh Melissa 11      
      3) Powell Natasha 11     4) Bedore Claire 9       
 14 Park Center A                              4:38.04      
      1) Doe Sudeah 9          2) Stringer Paige 12     
      3) Hayes Mikayla 8       4) Anderson Taylor 12    
 15 Columbia Heights A                         4:40.53      
      1) Krueger Cailin 9      2) Ordonez-Palmas Anahi 7
      3) Ford Latavia 12       4) Richardson Katie 9    

               Girls 4x800 Meter Relay Finals               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Mounds View A A                            9:37.46    12
      1) Nustad Jordan 10      2) Hessini Christine 10  
      3) Nowatzke Natalie 8    4) Balzer Nicole 12      
  2 Totino-Grace A A                           9:39.63    10
      1) Gasperlin Amy 10      2) Brands Michaela 9     
      3) Hoekstra Hannah 11    
  3 Centennial A A                             9:39.92     8
      1) Kienholz Megan 12     2) Boespflug Jessica 10  
      3) Danzl Emily 9         4) Anderson Stephanie 12 
  4 Coon Rapids A A                            9:56.42     6
      1) DHeilly Paige 12      2) Weimholt Elise 10     
      3) Nelson Anna 12        4) Weimholt Stefani 12   
  5 Anoka A A                                 10:06.96     5
      1) Corbin Nicole 11      2) Ubl Elizabeth 12      
      3) Gast Lindsey 11       4) Thieschafer Shawna 12 
  6 Spring Lk Pk A A                          10:26.45     4
      1) Bedore Claire 9       2) Guse Erin 9           
      3) Super Jacey 8         4) Myren Haylee 11       
  7 Osseo A A                                 10:27.43     3
      1) Houfek Alliana 8      2) Christen Taylor 8     
      3) Howell Bridgette 9    4) Glansman Sam 12       
  8 Maple Grove A A                           10:31.00     2
      1) Olzenak Kelly 12      2) Sharp Cassidy 10      
      3) Quale Jordan 9        4) Johnson Kendall 11    
  9 Irondale A A                              10:37.63     1
      1) Warnke Hailee 11      2) Brandt Emily 9        
      3) Degelau Brooke 12     4) Heinks Mary 10        
 10 St. Michael- A A                          10:39.71      
      1) Poss Taylor 12        2) Hinkemeyer Beth 12    
      3) Rogers McKenna 9      4) Schmitz Mary 9        
 11 Champlin Park A A                         10:52.68      
      1) Novak Katherine 10    2) Sjostrom Emily 10     
      3) Rose Emily 10         4) Mattson Karli 12      
 12 Rogers A A                                11:00.30      
      1) Riley Morgan 9        2) Koeppe Kianna 10      
      3) Andruskiewicz Sydni 124) Henderson Courtney 9  
 13 Park Center A A                           11:12.19      
      1) Morke Ababa 12        2) Kelly Meghan 12       
      3) Beaver Abby 8         4) Doe Sudeah 9          

                     Girls High Jump Finals                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Madison Ordner        12 Maple Grove            5-04.00    12
  2 Treasure Martin       12 St. Michael-           5-04.00    10
  3 Gabbi Guimont         12 Anoka                  5-02.00     8
  4 Taylor Macleod        12 Maple Grove            5-02.00     6
  5 Catherine Kraft        9 Totino-Grace           5-00.00     5
  6 Emily Brandt           9 Irondale               5-00.00     4
  7 Claire Lundberg       11 Anoka                  5-00.00     3
  8 Courtney Hlavka       12 Anoka                  5-00.00     2
  9 Maria Musa             9 Fridley                4-10.00     1
 10 Maggie Anderson       10 Totino-Grace           4-10.00      
 11 Kirsten Olsen         12 Blaine                 4-10.00      
 12 Olivia Jung           12 Coon Rapids            4-10.00      
 13 Carla Kinnunen        12 Maple Grove            4-10.00      
 14 Ashley Fleischfresser 10 Spring Lk Pk           4-08.00      
 15 Kelsey Jonason        10 Champlin Par           4-08.00      
 16 Peyton Meade          12 Blaine                 4-08.00      
 17 Carly Denler          12 Champlin Par           4-08.00      
 18 Taylor Metz           10 Centennial             4-08.00      
 19 Emily Namyst          11 Centennial             4-08.00      
 20 Katelyn Werth         11 Centennial             4-08.00      
 21 Rachael Willcox       12 Irondale               4-08.00      
 22 Jerlie Jensen         12 Coon Rapids            4-08.00      
 23 Josie Burns           11 St. Michael-           4-08.00      
 24 Lindsey Beisner       11 Osseo                  4-06.00      
 25 Sydney Tracy           9 St. Michael-           4-06.00      
 26 Sarah Watson          11 Champlin Par           4-06.00      
 27 Hailey Lachinski      12 Blaine                 4-06.00      
 28 Juila Hayes            7 Irondale               4-06.00      
 29 Allie Martens         10 Coon Rapids            4-06.00      
 30 Megan Lee              9 Osseo                  4-06.00      

                     Girls Pole Vault Finals                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Paige Clements        12 Mounds View           11-05.00    12
  2 Kristine Dahl         12 Mounds View           10-02.00    10
  3 Katharine Roetering   12 Maple Grove            9-11.00     8
  4 Kirsten Whitney       12 Spring Lk Pk           9-05.00     6
  5 Carly Denler          12 Champlin Par           9-05.00     5
  6 Mali Bacig            12 Mounds View            8-11.00     4
  7 Molly McGrath         11 Blaine                 8-11.00     3
  8 Samantha Waddell      11 Irondale               8-11.00     2
  9 Jennifer Schoenrock   11 Osseo                  8-11.00     1
 10 Allie Johnson         12 Champlin Par           8-11.00      
 11 McKenzie Haas         11 Coon Rapids            8-11.00      
 12 Kali Dahmus           12 Blaine                 8-05.00      
 13 Alyssa Walton         10 Rogers                 8-05.00      
 14 Rebecca Taggart        9 Anoka                  8-05.00      
 15 Hannah Heller         11 Maple Grove            8-05.00      

                        Girls Long Jump Finals                         
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Katharine Roetering   12 Maple Grove           16-09.00   NWI    12
  2 Alyssa Nebo           10 Blaine                16-08.50   NWI    10
  3 Erin Autio            11 St. Michael-          16-05.50   NWI     8
  4 Brieanna Puckett      12 Osseo                 16-04.25   NWI     6
  5 Anna Keefer            8 St. Michael-          16-03.00   NWI     5
  6 Casie Pawlick         12 Totino-Grace          16-01.00   NWI     4
  7 Natalie Pawlyshyn     12 Spring Lk Pk          16-00.00   NWI     3
  8 Molly McGrath         11 Blaine                15-11.00   NWI     2
  9 Marissa Eggerichs     11 Blaine                15-10.75   NWI     1
 10 Stephanie Nielsen     11 Anoka                 15-10.00  1.90      
 11 Elizabeth Menne       10 Mounds View           15-07.75  1.20      
 12 Selena Pena           11 Fridley               15-04.00   NWI      
 13 Olivia Fixsen         11 Mounds View           15-01.75   NWI      
 14 Courtney Hlavka       12 Anoka                 15-01.50   NWI      
 15 Sarah Watson          11 Champlin Par          14-10.75   NWI      
 16 Carla Kinnunen        12 Maple Grove           14-05.25   NWI      
 17 Madelyn Heitzig        9 Park Center           14-05.00   NWI      
 18 Taylor Anderson       12 Park Center           14-04.75   NWI      
 19 Kayla Kaiser          11 Maple Grove           14-03.00   NWI      
 20 Erin Farley           11 Centennial            14-02.75   NWI      
 21 Sarah Bruess          10 Totino-Grace          14-02.50   NWI      
 22 Rachael Willcox       12 Irondale              14-01.75   NWI      
 23 Carly Denler          12 Champlin Par          14-01.75   NWI      
 24 Kylie Browen          12 Park Center           14-01.25   NWI      
 25 McKenna Rogers         9 St. Michael-          14-01.00   NWI      
 26 Annie Asp             12 Anoka                 14-01.00   NWI      
 27 Kailyn Canady          8 Osseo                  14-0.50   NWI      
 28 Hallie Vanney         11 Spring Lk Pk           14-0.25   NWI      
 29 Chanelle Waters        9 Osseo                 13-11.75   NWI      
 30 Madison Hutchings     10 Coon Rapids           13-11.50   NWI      
 31 Nicole Geist          11 Mounds View           13-11.25   NWI      
 32 Melinda Froehle        9 Spring Lk Pk          13-09.75   NWI      
 33 Carliee Cook          11 Fridley               13-09.00   NWI      
 34 Marissa Fettig        10 Centennial            13-09.00   NWI      
 35 Abbegail Kuches       12 Rogers                13-08.50   NWI      
 36 Leah Damerow           8 Irondale              13-08.00   NWI      
 37 Daisy Kabaka          11 Champlin Par          13-06.00   NWI      
 38 Katelyn Werth         11 Centennial            13-03.25   NWI      
 39 Michaela Taddeini      9 Rogers                12-09.50   NWI      
 40 Shayna Jurrens        11 Rogers                 12-0.25   NWI      
 41 Christine Fantle      11 Columbia Hei          11-08.00   NWI      
 42 Lissette Tetter        9 Columbia Hei          11-01.75  0.00      

                       Girls Triple Jump Finals                        
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Erin Autio            11 St. Michael-          35-10.75   NWI    12
  2 Katharine Roetering   12 Maple Grove           35-10.50   NWI    10
  3 Madison Ordner        12 Maple Grove           35-00.00   NWI     8
  4 Annie Asp             12 Anoka                 34-11.50   NWI     6
  5 Morgan Taylor         10 Blaine                34-04.50   NWI     5
  6 Whitney Perry          9 St. Michael-          33-11.50   NWI     4
  7 Marissa Eggerichs     11 Blaine                33-07.75   NWI     3
  8 Rachael Willcox       12 Irondale              33-03.50   NWI     2
  9 Megan Peck             9 Centennial            33-02.75   NWI     1
 10 Awele Nwaokolo         9 Champlin Par          33-01.75  2.70      
 11 Olivia Jung           12 Coon Rapids           33-00.00   NWI      
 12 Claire Lundberg       11 Anoka                 32-11.50   NWI      
 13 Courtney Hlavka       12 Anoka                 32-10.25   NWI      
 14 Eurel Nwachi          11 Blaine                32-09.75   NWI      
 15 Kayla Kaiser          11 Maple Grove           32-05.00   NWI      
 16 Chioma Ogbonnaya       9 Irondale              32-04.00   NWI      
 17 Sierra Smith           9 Mounds View           32-02.75   NWI      
 18 Mikayla Hayes          8 Park Center            32-0.75   NWI      
 19 Michaela Taddeini      9 Rogers                 32-0.50   NWI      
 20 Elizabeth Russell     12 Totino-Grace          31-11.75   NWI      
 21 Caitlyn Levasseur     11 Coon Rapids           31-11.75   NWI      
 22 Kylie Browen          12 Park Center           31-11.50   NWI      
 23 Ashley Fleischfresser 10 Spring Lk Pk          31-10.50   NWI      
 24 Hallie Vanney         11 Spring Lk Pk          31-09.00   NWI      
 25 Rose McGinty           9 Totino-Grace          31-05.50   NWI      
 26 Taylor Anderson       12 Park Center           31-03.25   NWI      
 27 Sarah Bruess          10 Totino-Grace          31-01.75   NWI      
 28 McKenna Rogers         9 St. Michael-          31-01.50   NWI      
 29 Jaelyn Hamilton       11 Mounds View           30-10.50   NWI      
 30 Tanya Horton           9 Champlin Par          30-08.75   NWI      
 31 Carliee Cook          11 Fridley               30-08.50   NWI      
 32 Olivia Fixsen         11 Mounds View           30-07.50   NWI      
 33 Leah Damerow           8 Irondale              30-04.25   NWI      
 34 Morgan Sagehorn        9 Rogers                30-03.75   NWI      
 35 Abbey Duehn            9 Fridley               30-02.00   NWI      
 36 Erin Farley           11 Centennial            30-01.75   NWI      
 37 Melinda Froehle        9 Spring Lk Pk          29-11.25   NWI      
 38 Mina Porte             8 Osseo                 29-03.25   NWI      
 39 Sierra Barker          9 Fridley               29-01.00   NWI      
 40 Cailin Krueger         9 Columbia Hei          28-06.50   NWI      
 41 Abby Anderson         10 Champlin Par          28-06.25   NWI      
 42 Clarke Sanders        12 Osseo                 28-04.00   NWI      

                      Girls Shot Put Finals                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Courtney Pasiowitz    12 Coon Rapids           43-01.25    12
  2 Cassidy Smestad       10 Mounds View           39-07.00    10
  3 Veronica Rasmussen    10 Mounds View           39-05.75     8
  4 Lisa Ito              12 Mounds View           39-04.25     6
  5 ShaRon Miller         10 Blaine                38-01.75     5
  6 Sewa IIfonlaja        12 Columbia Hei          35-10.00     4
  7 Adeyege Oyinkonsola   10 Champlin Par          35-02.00     3
  8 Andrea Bland          10 Irondale              35-01.25     2
  9 Madison Kreuser       12 Totino-Grace          34-07.75     1
 10 Claire Baker          10 Totino-Grace          34-06.00      
 11 Karleigh Bebeau       12 Anoka                 32-09.25      
 12 Courtney Anderson     12 Champlin Par          31-10.50      
 13 Daniella Babatunde    12 Champlin Par          31-10.25      
 14 Halley Winters        11 Spring Lk Pk          31-07.50      
 15 Natalie McGrath       10 Blaine                31-06.75      
 16 Heather MacMurde       9 Park Center           31-04.00      
 17 Josie Burns           11 St. Michael-          31-03.25      
 18 Rachael Berger        12 Totino-Grace          31-01.50      
 19 Bariture T Igboh      10 Osseo                 31-01.50      
 20 DJ Noel               11 St. Michael-          30-09.75      
 21 Jaclyn Kingman        10 Blaine                30-03.00      
 22 Cherish Witherspoon    9 St. Michael-          29-10.50      
 23 Amanda Ellingson      12 Anoka                 29-10.00      
 24 Emily Haeska          12 Coon Rapids           29-07.75      
 25 Tori Cole              9 Anoka                 29-04.00      
 26 Devin Vanseth          9 Coon Rapids           29-01.75      
 27 Mercedes Rodriguez    12 Irondale              29-01.25      
 28 Erica Oawster         10 Centennial            29-01.00      
 29 Hannah Sjerven         9 Rogers                28-10.00      
 30 Jelilah Blakely       11 Osseo                 28-08.25      
 31 Annie Ungemach        11 Columbia Hei          27-11.00      
 32 Nancy Hassan          12 Fridley               27-10.25      
 33 Cassandra Schmid      11 Maple Grove           26-11.50      
 34 Elle Matthews          9 Spring Lk Pk          26-09.75      
 35 Ijeoma okonkwo         8 Park Center           26-04.25      
 36 Bailey Wright         11 Spring Lk Pk          26-04.00      
 37 Maria Frie            11 Rogers                26-00.00      
 38 Valerie Vinokur        9 Maple Grove           25-11.25      
 39 Brenna Perschbacher   11 Park Center           25-10.25      
 40 Madison Moore         12 Centennial            25-06.75      
 41 Erin Buck             10 Maple Grove           25-03.00      
 42 Sivonne Gamble        12 Columbia Hei          23-11.75      
 43 Sydnee Hampton        12 Osseo                 22-09.25      
 44 Sam Bolden             9 Rogers                22-07.00      

                    Girls Discus Throw Finals                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Veronica Rasmussen    10 Mounds View             126-08    12
  2 Kat Tillman           12 Mounds View             126-06    10
  3 Erica Oawster         10 Centennial              113-09     8
  4 Courtney Pasiowitz    12 Coon Rapids             111-10     6
  5 Cristi Oliver         11 Mounds View             106-10     5
  6 Jaclyn Kingman        10 Blaine                  106-08     4
  7 Rachael Berger        12 Totino-Grace            103-01     3
  8 Adeyege Oyinkonsola   10 Champlin Par            101-03     2
  9 Emily Haeska          12 Coon Rapids             100-02     1
 10 Monica Brown          11 Spring Lk Pk             99-02      
 11 Samantha Anderson      9 Champlin Par             95-02      
 12 Hannah Sjerven         9 Rogers                   94-07      
 13 Claire Baker          10 Totino-Grace             89-04      
 14 Lena Wilson            9 St. Michael-             89-00      
 15 Courtney Anderson     12 Champlin Par             85-02      
 16 Lauren Berg           11 Maple Grove              84-03      
 17 Madison Moore         12 Centennial               82-10      
 18 Cassandra Schmid      11 Maple Grove              82-07      
 19 Josie Burns           11 St. Michael-             82-04      
 20 Calley Remme          10 Blaine                   82-00      
 21 Valerie Vinokur        9 Maple Grove              81-07      
 22 Olivia Kreuser         9 Totino-Grace             80-11      
 23 Kaylea Hoenigschmidt  10 Anoka                    80-10      
 24 Sarah Dischinger      10 Coon Rapids              79-09      
 25 Sewa IIfonlaja        12 Columbia Hei             78-07      
 26 Andrea Bland          10 Irondale                 78-05      
 27 Maria Frie            11 Rogers                   78-04      
 28 Amanda Ellingson      12 Anoka                    78-00      
 29 Halley Winters        11 Spring Lk Pk             77-02      
 30 Alyssa Vail            9 Centennial               76-11      
 31 Heather MacMurde       9 Park Center              76-06      
 32 Annie Ungemach        11 Columbia Hei             76-06      
 33 DJ Noel               11 St. Michael-             75-11      
 34 Natalie McGrath       10 Blaine                   73-09      
 35 Brenna Perschbacher   11 Park Center              71-04      
 36 Nancy Hassan          12 Fridley                  70-09      
 37 Ijeoma okonkwo         8 Park Center              69-05      
 38 Bariture T Igboh      10 Osseo                    67-06      
 39 Tori Cole              9 Anoka                    64-04      
 40 Sam Bolden             9 Rogers                   63-04      
 41 Bailey Wright         11 Spring Lk Pk             61-06      
 42 Jelilah Blakely       11 Osseo                    57-03      
 43 Sydnee Hampton        12 Osseo                    56-09      
 44 Sivonne Gamble        12 Columbia Hei             46-09      

                   Boys 100 Meter Dash Preliminaries                   
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Emmaneul Egbujor      12 Champlin Par             11.18   NWI    12
  2 Odell Howard          11 Fridley                  11.21   NWI    10
  3 Antoine Scott         12 Park Center              11.28   NWI     8
  4 Daireus Mock          10 Columbia Hei             11.40   NWI     6
  5 Datrice Mulsumo       10 Champlin Par             11.43   NWI     5
  6 Joe Sando             12 Champlin Par             11.46   NWI     4
  7 Teddy Dweh            10 Anoka                    11.49   NWI     3
  8 Grant Walter          11 Spring Lk Pk             11.50   NWI     2
  9 Jake Wieneke          12 Maple Grove              11.52   NWI     1
 10 Richard Toweh         11 Spring Lk Pk             11.56   NWI      
 11 Adam Buirge           10 Park Center              11.58   NWI      
 12 Victor James          10 Irondale                 11.61   NWI      
 13 Denis Li              10 Mounds View              11.64   NWI      
 14 Sola Olateju          11 Mounds View              11.64   NWI      
 15 Casey Lewis           11 Coon Rapids              11.67   NWI      
 16 Tony Erickson         12 Anoka                    11.69   NWI      
 17 Josh Hesser           11 St. Michael-             11.71   NWI      
 18 Deon Sanstad          12 Columbia Hei             11.72   NWI      
 19 Tucker Trettel        10 Centennial               11.77   NWI      
 20 Lemarco Brown         12 Fridley                  11.79   NWI      
 21 Jack Wallick          12 Maple Grove              11.82   NWI      
 22 Ted Rainwater-Walker  11 Blaine                   11.83   NWI      
 23 Sam Licari            10 Anoka                    11.84   NWI      
 24 Dallas Freeman        11 St. Michael-             11.86   NWI      
 25 Mike Biah             10 Rogers                   11.86   NWI      
 26 Sialepah (Winn) Nyans 12 St. Michael-             11.87   NWI      
 27 St Luke Browne        12 Coon Rapids              11.92   NWI      
 28 Grant Perdew          12 Maple Grove              11.98   NWI      
 29 Nathan Baccam         11 Rogers                   12.02   NWI      
 30 Victor Morris         11 Fridley                  12.03   NWI      
 31 Louis Johnson         12 Irondale                 12.03   NWI      
 32 Magnus Etuko          11 Irondale                 12.05   NWI      
 33 Quadri Busari         10 Osseo                    12.05   NWI      
 34 Muke Dautbegovic      12 Blaine                   12.06   NWI      
 35 David Dixon           10 Columbia Hei             12.09   NWI      
 36 Oscar Macias Jr.      11 Centennial               12.10   NWI      
 37 Matt Pilarski         11 Blaine                   12.14   NWI      
 38 Shawn Anderson        11 Osseo                    12.16   NWI      
 39 Preston McKasy        10 Totino-Grace             12.17   NWI      
 40 Chase Ruuska          10 Centennial               12.20   NWI      
 41 Austin Ball           10 Rogers                   12.20   NWI      
 42 Nicholas Burke        12 Totino-Grace             12.21   NWI      
 43 Angasso Yusuf          9 Totino-Grace             12.31   NWI      
 44 Nick Scwartz          10 Mounds View              12.34   NWI      
 45 Philip Toweh           8 Osseo                    12.39   NWI      
 46 Phillip Aycock        12 Spring Lk Pk             12.46   NWI      
 47 Beresford Jimmy       10 Coon Rapids              12.47   NWI      

                      Boys 100 Meter Dash Finals                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Odell Howard          11 Fridley                  10.74   NWI    12
  2 Emmaneul Egbujor      12 Champlin Par             10.87   NWI    10
  3 Joe Sando             12 Champlin Par             10.94   NWI     8
  4 Antoine Scott         12 Park Center              11.03   NWI     6
  5 Daireus Mock          10 Columbia Hei             11.09   NWI     5
  6 Grant Walter          11 Spring Lk Pk             11.09   NWI     4
  7 Datrice Mulsumo       10 Champlin Par             11.16   NWI     3
  8 Jake Wieneke          12 Maple Grove              11.40   NWI     2
  9 Teddy Dweh            10 Anoka                    14.61   NWI     1

                   Boys 200 Meter Dash Preliminaries                   
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Odell Howard          11 Fridley                  22.28   NWI    12
  2 Emmaneul Egbujor      12 Champlin Par             22.61   NWI    10
  3 James Kruse           12 Irondale                 22.71   NWI     8
  4 Patrick Mendin        12 Blaine                   22.85   NWI     6
  5 Jake Wieneke          12 Maple Grove              22.89   NWI     5
  6 Daireus Mock          10 Columbia Hei             23.04   NWI     4
  7 Joe Sando             12 Champlin Par             23.11   NWI     3
  8 Darius Mulbah         11 Fridley                  23.14   NWI     2
  9 Antoine Scott         12 Park Center              23.18   NWI     1
 10 Jared Schmit          12 Totino-Grace             23.31   NWI      
 11 Clark Wieneke         10 Maple Grove              23.36   NWI      
 12 Joseph Robel          12 Blaine                   23.46   NWI      
 13 Ola Mustapha          12 Mounds View              23.47   NWI      
 14 Alec Clausing         12 Totino-Grace             23.49   NWI      
 15 Isaiah Whitmore       11 Coon Rapids              23.52   NWI      
 16 Richard Toweh         11 Spring Lk Pk             23.63   NWI      
 17 Tyler Iaquinto        10 Centennial               23.65   NWI      
 18 Justin Greaves        12 Spring Lk Pk             23.65   NWI      
 19 Mike Biah             10 Rogers                   23.69   NWI      
 20 Scott Jevne           10 Blaine                   23.87   NWI      
 21 Quadri Busari         10 Osseo                    23.88   NWI      
 22 Magnus Etuko          11 Irondale                 23.93   NWI      
 23 Jacob Engelken        11 Maple Grove              23.98   NWI      
 24 Jackson Richards      12 Totino-Grace             24.05   NWI      
 25 Tucker Trettel        10 Centennial               24.09   NWI      
 26 Blake Neumann          9 Anoka                    24.10   NWI      
 27 Michael DeGroot        9 Mounds View              24.10   NWI      
 28 Tony Bork             12 St. Michael-             24.17   NWI      
 29 Jarrett Baptiste       9 Columbia Hei             24.20   NWI      
 30 Isaac Aanerud         11 Rogers                   24.25   NWI      
 31 Chris Kartes          11 St. Michael-             24.29   NWI      
 32 Travis Williams       10 Fridley                  24.35   NWI      
 33 Cho-Cori Barnes       10 Anoka                    24.41   NWI      
 34 Chase Ruuska          10 Centennial               24.52   NWI      
 35 Jordan Rayford        11 Coon Rapids              24.55   NWI      
 36 Sumowoi Harris        11 Anoka                    24.82   NWI      
 37 Deshon Lenear         11 Columbia Hei             24.86   NWI      
 38 Evan Gjesvold         10 St. Michael-             24.91   NWI      
 39 Philip Toweh           8 Osseo                    24.96   NWI      
 40 Mason Meier           11 Rogers                   24.98   NWI      
 41 Stephen Ameyaw        10 Osseo                    25.01   NWI      
 42 Abel Kwiwongbaye      11 Irondale                 25.04   NWI      
 43 Ruach Tang            12 Coon Rapids              25.13   NWI      
 44 Phillip Aycock        12 Spring Lk Pk             25.23   NWI      
 45 Danny Dewitt          10 Mounds View              25.66   NWI      

                      Boys 200 Meter Dash Finals                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Odell Howard          11 Fridley                  21.84   NWI    12
  2 Emmaneul Egbujor      12 Champlin Par             21.95   NWI    10
  3 James Kruse           12 Irondale                 22.15   NWI     8
  4 Patrick Mendin        12 Blaine                   22.22   NWI     6
  5 Jake Wieneke          12 Maple Grove              22.28   NWI     5
  6 Joe Sando             12 Champlin Par             22.52   NWI     4
  7 Daireus Mock          10 Columbia Hei             22.59   NWI     3
  8 Antoine Scott         12 Park Center              22.64   NWI     2
  9 Darius Mulbah         11 Fridley                  24.03   NWI     1

                Boys 400 Meter Dash Preliminaries                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Emmaneul Egbujor      12 Champlin Par             50.00    12
  2 Charles Fatunbi       11 Coon Rapids              51.37    10
  3 Jacob Ojile           12 Spring Lk Pk             51.52     8
  4 Jacob Walden          11 Maple Grove              51.76     6
  5 Tony Moga             11 Mounds View              51.95     5
  6 Kent Hoover           12 Rogers                   52.06     4
  7 Vernon Hachaba        12 Coon Rapids              52.21     3
  8 Zachary Corbin        11 Maple Grove              52.38     2
  9 Paul Young            11 Blaine                   52.60     1
 10 Hunnan Khan           11 Fridley                  52.72      
 11 Sam Vossler           10 Irondale                 52.74      
 12 Jon Tawfick           12 Anoka                    53.07      
 13 Cole Krutzig          12 St. Michael-             53.16      
 14 Brandon Deutsch       11 Centennial               53.25      
 15 Michael DeGroot        9 Mounds View              53.34      
 16 Evan Gjesvold         10 St. Michael-             53.53      
 17 Joshua Kolmene        11 Osseo                    53.87      
 18 Elijah Hill           11 Osseo                    53.94      
 19 Will Eggers           11 Mounds View              53.94      
 20 Travis Williams       10 Fridley                  54.15      
 21 Jackson Pray          12 Centennial               54.22      
 22 Angasso Yusuf          9 Totino-Grace             54.26      
 23 Bol Bolgai            11 Champlin Par             54.29      
 24 Zach Yochim           11 Blaine                   54.57      
 25 George Barry          11 Park Center              55.00      
 26 Mundah Keleekai       11 Anoka                    55.34      
 27 Rumosu Kwateh         12 Fridley                  55.67      
 28 Jacob Stiebler        12 Centennial               55.71      
 29 Nahome Biniam         11 Rogers                   55.75      
 30 Dan Branger           10 Champlin Par             55.86      
 31 Sam Sprague           11 Irondale                 55.95      
 32 Ruach Tang            12 Coon Rapids              56.14      
 33 Nicholas Gulachek     10 Spring Lk Pk             56.19      
 34 Eric Clausing         11 Totino-Grace             56.59      
 35 Will Alexander         9 Rogers                   56.72      
 36 Matt Trusty           11 Irondale                 57.21      
 37 Jahi Viel             12 Columbia Hei             57.38      
 38 Taylor Heggestad      12 Totino-Grace             57.86      
 39 MacKenzie Ferguson    10 Spring Lk Pk             58.11      
 40 Colton Williams       11 Columbia Hei           1:02.70      

                   Boys 400 Meter Dash Finals                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Emmaneul Egbujor      12 Champlin Par             49.83    12
  2 Jacob Ojile           12 Spring Lk Pk             50.59    10
  3 Charles Fatunbi       11 Coon Rapids              51.33     8
  4 Tony Moga             11 Mounds View              51.61     6
  5 Zachary Corbin        11 Maple Grove              51.84     5
  6 Vernon Hachaba        12 Coon Rapids              51.91     4
  7 Jacob Walden          11 Maple Grove              51.97     3
  8 Kent Hoover           12 Rogers                   52.62     2
  9 Paul Young            11 Blaine                   52.63     1

                Boys 800 Meter Run Preliminaries                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Josh Tracy            10 St. Michael-           2:00.09    12
  2 Jackson Bednar        11 Coon Rapids            2:00.95    10
  3 Zach Johnson          12 Champlin Par           2:02.12     8
  4 Charles Raasch        11 Maple Grove            2:02.60     6
  5 Brandon Hilliard      11 Totino-Grace           2:02.67     5
  6 Michael Hoff          11 Mounds View            2:03.20     4
  7 Isaac Krause          12 Spring Lk Pk           2:03.40     3
  8 Nathan Lung           11 Osseo                  2:03.45     2
  9 Spencer Hokkanen      11 Centennial             2:03.58     1
 10 Christopher Madsen    12 Park Center            2:04.46      
 11 Jorg Doku             12 Irondale               2:04.55      
 12 Luke Gasperlin        12 Totino-Grace           2:04.58      
 13 Nathaniel Jacobson    10 Blaine                 2:04.59      
 14 Jimmy Thibault        10 Totino-Grace           2:04.91      
 15 Alex Naughton         11 Osseo                  2:05.19      
 16 Joey Kaiser           12 Mounds View            2:05.61      
 17 Kyle Schlafmann       12 Champlin Par           2:05.63      
 18 Keith Jorgensen       11 St. Michael-           2:06.45      
 19 Grant Herbert         -4 Mounds View            2:07.26      
 20 Mark Gooley           12 Osseo                  2:07.57      
 21 Michael Ernster       10 Centennial             2:08.40      
 22 Zach Wright           12 Blaine                 2:08.45      
 23 Derek Johanson        12 St. Michael-           2:08.94      
 24 Mark Leonard          10 Anoka                  2:09.19      
 25 Cole Richmond          9 Spring Lk Pk           2:10.94      
 26 Cole Peters           12 Champlin Par           2:10.96      
 27 Ellias Ahmed          10 Columbia Hei           2:11.11      
 28 Gavin Nord            11 Coon Rapids            2:11.73      
 29 Jose Ocotoxtle-Morale 10 Spring Lk Pk           2:12.99      
 30 Robert Johnson        10 Park Center            2:13.13      
 31 Abdi Mohamed          12 Fridley                2:13.14      
 32 Bashir Adeed          12 Fridley                2:13.60      
 33 Collin Young          10 Rogers                 2:13.77      
 34 Devin Blanchard       12 Anoka                  2:14.89      
 35 Jacob Nardini         10 Rogers                 2:14.92      
 36 Nathan Olsen          11 Park Center            2:16.06      
 37 Derek Willerton       12 Centennial             2:17.47      
 38 Matt Sjerven          11 Rogers                 2:18.08      
 39 Schyler Moore         11 Maple Grove            2:19.18      
 40 Austin Bongers        12 Blaine                 2:21.86      
 41 Ryan Turner           11 Columbia Hei           2:28.00      
 42 Kevin Brown           10 Maple Grove            2:32.26      
 43 Michael Avecillas      9 Columbia Hei           2:33.47      

                    Boys 800 Meter Run Finals                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Josh Tracy            10 St. Michael-           1:57.34    12
  2 Isaac Krause          12 Spring Lk Pk           1:57.70    10
  3 Zach Johnson          12 Champlin Par           1:58.37     8
  4 Michael Hoff          11 Mounds View            2:01.02     6
  5 Brandon Hilliard      11 Totino-Grace           2:01.04     5
  6 Jackson Bednar        11 Coon Rapids            2:01.77     4
  7 Nathaniel Jacobson    10 Blaine                 2:02.83     3
  8 Christopher Madsen    12 Park Center            2:04.07     2
  9 Spencer Hokkanen      11 Centennial             2:04.26     1
 10 Luke Gasperlin        12 Totino-Grace           2:05.88      
 11 Nathan Lung           11 Osseo                  2:06.16      
 12 Charles Raasch        11 Maple Grove            2:06.44      

                   Boys 1600 Meter Run Finals                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Brendan Sage          12 St. Michael-           4:29.19    12
  2 Chase Cayo            10 St. Michael-           4:30.52    10
  3 Joseph Louiselle      11 Totino-Grace           4:32.91     8
  4 Jonathan Keller       12 Centennial             4:33.77     6
  5 Andre Hessini         11 Mounds View            4:36.17     5
  6 Ramadan Hassan        12 Champlin Par           4:41.72     4
  7 Ben Jack              11 Centennial             4:44.82     3
  8 Tony Duchenes         11 Mounds View            4:47.54     2
  9 Reed Parent           11 Rogers                 4:47.97     1
 10 Jeff Barstow          11 Anoka                  4:48.76      
 11 Nathan Herman         12 Coon Rapids            4:49.25      
 12 Adam Berkowitz        11 Osseo                  4:50.07      
 13 Abdirahman Ali        12 Coon Rapids            4:50.59      
 14 Nick Lawson           10 Spring Lk Pk           4:51.49      
 15 Kevin Grow            11 Centennial             4:52.23      
 16 Jake Wald             11 Rogers                 4:53.42      
 17 Bashir Adeed          12 Fridley                4:53.51      
 18 Kellen Schmitz        11 Totino-Grace           4:54.43      
 19 Ibrahim Barqadle      11 Fridley                4:55.24      
 20 Thomas Wentworth      12 Mounds View            4:55.48      
 21 David Dujmovic        11 Coon Rapids            4:55.68      
 22 Ken Ellingsen         11 Maple Grove            4:56.28      
 23 Tyler Dudley          12 Blaine                 4:56.87      
 24 Jacob Monseth         10 St. Michael-           4:57.68      
 25 Ryan Morff            10 Blaine                 4:58.34      
 26 Mikhail Jagunich      10 Blaine                 4:58.98      
 27 Chris Hecker          12 Anoka                  4:59.59      
 28 Andy Johnson          12 Spring Lk Pk           4:59.60      
 29 Tanner Wetzel         11 Osseo                  5:00.11      
 30 George Elsesser        8 Spring Lk Pk           5:00.29      
 31 Ken Gast              11 Anoka                  5:01.06      
 32 Alex Miley             8 Maple Grove            5:01.56      
 33 Jacob Nardini         10 Rogers                 5:01.75      
 34 Jacob Holm            12 Champlin Par           5:02.03      
 35 Patrick Favo          12 Totino-Grace           5:02.18      
 36 Peter Simon           12 Champlin Par           5:02.89      
 37 Idiris Mohamed        11 Fridley                5:03.10      
 38 Kirk Heisterkamp      12 Park Center            5:04.42      
 39 Aaron Breidenbach      9 Maple Grove            5:04.76      
 40 Luc Robichaud         10 Osseo                  5:07.41      
 41 Filipos Gilbert        7 Irondale               5:11.25      
 42 Ellias Ahmed          10 Columbia Hei           5:11.36      
 43 Marcus Schultz         9 Irondale               5:23.23      
 44 Angel Zarco Trejo     12 Columbia Hei           5:25.53      
 45 Ryan Turner           11 Columbia Hei           5:29.02      
 46 Nathaniel Johnson     10 Park Center            5:39.77      

                   Boys 3200 Meter Run Finals                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Brendan Sage          12 St. Michael-           9:36.26    12
  2 Joseph Louiselle      11 Totino-Grace           9:39.43    10
  3 Chase Cayo            10 St. Michael-           9:39.44     8
  4 Jonathan Keller       12 Centennial             9:44.78     6
  5 Andre Hessini         11 Mounds View            9:51.69     5
  6 Reed Parent           11 Rogers                 9:55.03     4
  7 Adam Berkowitz        11 Osseo                 10:07.40     3
  8 Ben Jack              11 Centennial            10:12.53     2
  9 Kevin Grow            11 Centennial            10:15.57     1
 10 Matt Anderson         11 Mounds View           10:16.54      
 11 Blake Wolters         11 Totino-Grace          10:17.24      
 12 Jake Ajax             11 Spring Lk Pk          10:17.28      
 13 Ibrahim Barqadle      11 Fridley               10:19.69      
 14 Mitchell Dickerson    10 Maple Grove           10:24.34      
 15 Ryan Graham           12 Maple Grove           10:29.06      
 16 Nick Lawson           10 Spring Lk Pk          10:30.56      
 17 Kendall Fritz         10 Totino-Grace          10:32.54      
 18 Ahmed Tesfu           12 Champlin Par          10:32.56      
 19 Tanner Wetzel         11 Osseo                 10:36.93      
 20 Sean Heaton           11 Maple Grove           10:41.03      
 21 Mitchell Cramer       10 Osseo                 10:42.63      
 22 Emmett Haberman       11 Coon Rapids           10:44.98      
 23 Kyle Mehrhof          10 Coon Rapids           10:47.25      
 24 Mark Sheldon          10 Mounds View           10:49.82      
 25 Cole Grotting         10 Spring Lk Pk          10:50.66      
 26 Micheal Coughlin      12 Coon Rapids           10:53.93      
 27 Jacob Holm            12 Champlin Par          10:54.38      
 28 Dominic Shovelain     11 St. Michael-          10:56.25      
 29 Ben Sylvester         10 Rogers                10:56.77      
 30 Brian Kraemer         11 Anoka                 11:03.43      
 31 John Lundberg         10 Anoka                 11:07.11      
 32 Bjorn Adelsman        12 Irondale              11:14.48      
 33 Travis Johnson        10 Blaine                11:16.32      
 34 Ken Gast              11 Anoka                 11:18.20      
 35 Karl Gorecki          10 Rogers                11:24.46      
 36 Allen Bergstedt       11 Blaine                11:27.89      
 37 Michael Volk           9 Champlin Par          11:36.14      
 38 Angel Zarco Trejo     12 Columbia Hei          11:46.33      

                 Boys 110 Meter Hurdles Preliminaries                  
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 CJ Janu               12 Spring Lk Pk             14.74   NWI    12
  2 Ben Ojika             12 Irondale                 14.74   NWI    10
  3 Dajuan Copeland       12 Blaine                   15.20   NWI     8
  4 Brian Ferry           12 St. Michael-             15.31   NWI     6
  5 Justus Canfield       12 Irondale                 15.40   NWI     5
  6 Chris Johnston        12 Mounds View              15.45   NWI     4
  7 Caleb Butler          11 Blaine                   15.53   NWI     3
  8 Fawaz Oba             12 Osseo                    15.55   NWI     2
  9 Zach Dohmen           12 Rogers                   16.00   NWI     1
 10 Chris Wakefield       12 Spring Lk Pk             16.06   NWI      
 11 Matt Baker            10 Mounds View              16.29   NWI      
 12 Robertson Kwia        12 Champlin Par             16.41   NWI      
 13 Eneji Obami            9 Anoka                    16.71   NWI      
 14 Wilbert Meaway        11 Fridley                  16.72   NWI      
 15 Seyi Agboola          12 Coon Rapids              16.76   NWI      
 16 Tyler Peterson        12 Anoka                    16.96   NWI      
 17 Terrance Smith        11 Champlin Par             17.09   NWI      
 18 Cole Nachstein        12 Mounds View              17.14   NWI      
 19 Josh Browne            9 Blaine                   17.17   NWI      
 20 Joshua Engen          11 Coon Rapids              17.67   NWI      
 21 Henriksen Jacob       10 Centennial               17.67   NWI      
 22 Tanner Mazanec        12 Centennial               17.74   NWI      
 23 Jack Lindquist        10 Rogers                   17.78   NWI      
 24 Jordan Clark          12 Centennial               17.89   NWI      
 25 Cortez Stanley        11 Osseo                    17.97   NWI      
 26 Daniel Larson         10 Totino-Grace             18.00   NWI      
 27 Teddy Kainz           11 Maple Grove              18.09   NWI      
 28 Ringo Dau             11 Columbia Hei             18.11   NWI      
 29 Jason Fotso           11 Maple Grove              18.16   NWI      
 30 Darius Rodgers        10 Totino-Grace             18.35   NWI      
 31 Jacob Moran           10 St. Michael-             18.35   NWI      
 32 Alec Weis             11 Champlin Par             18.42   NWI      
 33 Andrew Follestad      12 St. Michael-             18.47   NWI      
 34 Jared LeClaire        10 Rogers                   19.03   NWI      
 35 Samuel Burmeister     11 Maple Grove              19.17   NWI      
 36 Jimmy Zeller           9 Spring Lk Pk             19.19   NWI      
 37 Daniel Orozco         10 Irondale                 19.72   NWI      
 38 Samuel Smith          11 Osseo                    19.73   NWI      
 39 Hussein Mohamed Arafa 11 Columbia Hei             19.77   NWI      
 40 Sylvester Nwosuji     10 Columbia Hei             21.72   NWI      
 41 Dalton Lougiu          8 Park Center              22.01   NWI      

                     Boys 110 Meter Hurdles Finals                     
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Ben Ojika             12 Irondale                 14.49   NWI    12
  2 CJ Janu               12 Spring Lk Pk             14.59   NWI    10
  3 Brian Ferry           12 St. Michael-             14.84   NWI     8
  4 Dajuan Copeland       12 Blaine                   14.84   NWI     6
  5 Chris Johnston        12 Mounds View              15.22   NWI     5
  6 Justus Canfield       12 Irondale                 15.24   NWI     4
  7 Fawaz Oba             12 Osseo                    15.31   NWI     3
  8 Caleb Butler          11 Blaine                   15.51   NWI     2
  9 Zach Dohmen           12 Rogers                   15.70   NWI     1

              Boys 300 Meter Hurdles Preliminaries               
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 CJ Janu               12 Spring Lk Pk             40.30    12
  2 Brian Ferry           12 St. Michael-             40.52    10
  3 Zach Dohmen           12 Rogers                   41.01     8
  4 Dajuan Copeland       12 Blaine                   41.29     6
  5 Basil Muhammad        10 Columbia Hei             41.69     5
  6 Chris Wakefield       12 Spring Lk Pk             41.83     4
  7 Jason Fotso           11 Maple Grove              42.02     3
  8 Chris Johnston        12 Mounds View              42.10     2
  9 Cole Nachstein        12 Mounds View              42.54     1
 10 Robertson Kwia        12 Champlin Par             42.76      
 11 Samuel Burmeister     11 Maple Grove              43.14      
 12 Terrance Smith        11 Champlin Par             43.15      
 13 Caleb Butler          11 Blaine                   43.37      
 14 Connor Schaaf          9 Anoka                    43.39      
 15 Matt Ciesynski        12 Blaine                   43.42      
 16 Harvey Jackson        12 Coon Rapids              43.62      
 17 Matt Baker            10 Mounds View              44.02      
 18 Jim Nyakundi          11 Osseo                    44.45      
 19 Ray Culp Jr.          12 Centennial               44.85      
 20 Jeff Barstow          11 Anoka                    44.87      
 21 Cortez Stanley        11 Osseo                    44.91      
 22 Teddy Kainz           11 Maple Grove              45.17      
 23 Nick Schutta          11 Centennial               45.29      
 24 Jacob Moran           10 St. Michael-             45.78      
 25 Matthew Mraz          10 Fridley                  45.79      
 26 Brock Fitzpatrick     10 Centennial               45.85      
 27 Joe Paul              10 Totino-Grace             45.88      
 28 Daniel Larson         10 Totino-Grace             45.91      
 29 Alec Weis             11 Champlin Par             46.04      
 30 Michael Bauer         10 Fridley                  46.85      
 31 Jacob Prange          11 Irondale                 47.13      
 32 Daniel Orozco         10 Irondale                 47.33      
 33 Jared LeClaire        10 Rogers                   48.11      
 34 Joshua Engen          11 Coon Rapids              48.40      
 35 Michael ODea           9 Totino-Grace             48.47      
 36 Samuel Smith          11 Osseo                    49.12      
 37 Jimmy Zeller           9 Spring Lk Pk             49.29      
 38 Alex Hassebroek       12 Coon Rapids              49.32      
 39 Justin Pittelkow      10 St. Michael-             49.50      
 40 Jack Lindquist        10 Rogers                   49.97      
 41 Tri Trinh             10 Columbia Hei             50.82      
 42 Colton Williams       11 Columbia Hei             53.24      
 43 Dalton Lougiu          8 Park Center              57.06      

                  Boys 300 Meter Hurdles Finals                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 CJ Janu               12 Spring Lk Pk             39.02    12
  2 Brian Ferry           12 St. Michael-             39.33    10
  3 Dajuan Copeland       12 Blaine                   39.55     8
  4 Zach Dohmen           12 Rogers                   40.39     6
  5 Chris Johnston        12 Mounds View              40.88     5
  6 Chris Wakefield       12 Spring Lk Pk             40.91     4
  7 Basil Muhammad        10 Columbia Hei             40.98     3
  8 Cole Nachstein        12 Mounds View              41.72     2
  9 Jason Fotso           11 Maple Grove              41.75     1

                   Boys 4x100 Meter Relay                   
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Irondale A A                                 43.00    12
      1) Johnson Louis 12      2) Canfield Justus 12    
      3) James Victor 10       4) Kruse James 12        
  2 Park Center A A                              43.08    10
      1) Buirge Adam 10        2) Saylee Rufus 12       
      3) Williams Mozart 11    4) Karoma Francis        
  3 Fridley A A                                  43.09     8
      1) Morris Victor 11      2) Mulbah Darius 11      
      3) Brown Lemarco 12      4) Howard Odell 11       
  4 Maple Grove A A                              43.24     6
      1) Wallick Jack 12       2) Wieneke Jake 12       
      3) Olson Peder 11        4) Wieneke Clark 10      
  5 Blaine A A                                   43.30     5
      1) Ayinde Kunle 12       2) Dautbegovic Muke 12   
      3) Robel Joseph 12       4) Mendin Patrick 12     
  6 Osseo A A                                    43.37     4
      1) Oba Fawaz 12          2) Wiagbe Leo 12         
      3) Kruah Prince 9        4) Galamue Gabe 11       
  7 Champlin Park A A                            43.39     3
      1) Blake Preston 11      2) Mulsumo Datrice 10    
      3) Kabaka Davis 12       4) Sando Joe 12          
  8 Columbia Heights A A                         43.52     2
      1) Viel Jahi 12          2) Mock Daireus 10       
      3) Sanstad Deon 12       4) Baptiste Jarrett 9    
  9 Mounds View A A                              44.13     1
      1) Olateju Sola 11       2) Mustapha Ola 12       
      3) Li Denis 10           4) Krause Riley 12       
 10 Centennial A A                               44.16      
      1) Macias Jr. Oscar 11   2) Iaquinto Tyler 10     
      3) Ruuska Chase 10       4) Trettel Tucker 10     
 11 St. Michael- A A                             44.42      
      1) Nyanseor Sialepah (Win2) Hesse Josh 11         
      3) Berhow Tyler 12       4) Freeman Dallas 11     
 12 Spring Lk Pk A A                             45.01      
      1) Greaves Justin 12     2) Aycock Phillip 12     
      3) Toweh Richard 11      4) Walter Grant 11       
 13 Coon Rapids A A                              45.11      
      1) Agboola Seyi 12       2) Whitmore Isaiah 11    
      3) Lewis Casey 11        4) Gaiton Stefan 11      
 14 Anoka A A                                    45.62      
      1) Harris Sumowoi 11     2) Neumann Blake 9       
      3) Licari Sam 10         4) Obami Eneji 9         
 15 Rogers A A                                   45.72      
      1) Bal Austin 10         2) Fofanah Isaiah 10     
      3) Baccam Nathan 11      4) Meier Mason 11        

               Boys 4x200 Meter Relay Finals                
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Osseo A A                                  1:29.60    12
      1) Oba Fawaz 12          2) Wiagbe Leo 12         
      3) Kruah Prince 9        4) Galamue Gabe 11       
  2 Blaine A A                                 1:29.88    10
      1) Copeland Dajuan 12    2) Ayinde Kunle 12       
      3) Robel Joseph 12       4) Mendin Patrick 12     
  3 Irondale A A                               1:31.28     8
      1) Ojika Ben 12          2) Canfield Justus 12    
      3) James Victor 10       4) Kruse James 12        
  4 St. Michael- A A                           1:31.37     6
      1) Hesser Josh 11        2) Bork Tony 12          
      3) Nyanseor Sialepah (Win4) Freeman Dallas 11     
  5 Park Center A A                            1:31.49     5
      1) Buirge Adam 10        2) Saylee Rufus 12       
      3) Kordah Barinedum 12   4) Williams Mozart 11    
  6 Spring Lk Pk A A                           1:32.00     4
      1) Greaves Justin 12     2) Ojile Jacob 12        
      3) Walter Grant 11       4) Janu CJ 12            
  7 Anoka A A                                  1:32.30     3
      1) Neumann Blake 9       2) Barnes Cho-Cori 10    
      3) Erickson Tony 12      4) Baynes Kyeric 10      
  8 Totino-Grace A A                           1:32.42     2
      1) Richards Jackson 12   2) Burke Nicholas 12     
      3) Clausing Alec 12      4) Schmit Jared 12       
  9 Fridley A A                                1:32.70     1
      1) Morris Victor 11      2) Brown Lemarco 12      
      3) Mulbah Darius 11      
 10 Champlin Park A A                          1:32.85      
      1) Blake Preston 11      2) Kwia Robertson 12     
      3) Sneh Derick 9         4) Bannerman Henry       
 11 Coon Rapids A A                            1:33.34      
      1) Whitmore Isaiah 11    2) Fatunbi Charles 11    
      3) Lewis Casey 11        4) Gaiton Stefan 11      
 12 Columbia Heights A A                       1:33.39      
      1) Bauswell Deandre 11   2) Sanstad Deon 12       
      3) Baptiste Jarrett 9    4) Lenear Deshon 11      
 13 Rogers A A                                 1:33.49      
      1) Aanerud Isaac 11      2) Hoover Kent 12        
      3) Baccam Nathan 11      4) Biah Mike 10          
 14 Centennial A A                             1:33.71      
      1) Anderson Daniel 9     2) Iaquinto Tyler 10     
      3) Kalgren James 11      4) Macias Jr. Oscar 11   
 15 Maple Grove A A                            1:33.90      
      1) Wallick Jack 12       2) Perdew Grant 12       
      3) Engelken Jacob 11     4) Wieneke Clark 10      
 16 Mounds View A A                            1:37.22      
      1) Scwartz Nick 10       2) Dewitt Danny 10       
      3) Eggers Will 11        4) Moga Tony 11          

               Boys 4x400 Meter Relay Finals                
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Osseo A A                                  3:25.21    12
      1) Wiagbe Leo 12         2) Kruah Prince 9        
      3) Galamue Gabe 11       4) Kolmene Joshua 11     
  2 St. Michael- A A                           3:26.91    10
      1) Ferry Brian 12        2) Anderson David 12     
      3) Krutzig Cole 12       4) Tracy Josh 10         
  3 Coon Rapids A A                            3:27.21     8
      1) Fatunb Charles 11     2) Hachaba Vernon 12     
      3) Lilja Jason 12        4) Tallaksen Trevor 11   
  4 Park Center A A                            3:27.97     6
      1) Saylee Rufus 12       2) Kordah Barinedum 12   
      3) Daniels Treyton 12    4) Williams Mozart 11    
  5 Mounds View A A                            3:30.68     5
      1) Mustapha Ola 12       2) Eggers Will 11        
      3) Hoff Michael 11       4) Moga Tony 11          
  6 Spring Lk Pk A A                           3:35.47     4
      1) Ojile Jacob 12        2) Krause Isaac 12       
      3) Wakefield Chris 12    4) Ejiya Ejodamen 11     
  7 Anoka A A                                  3:35.57     3
      1) Tawfick Jon 12        2) Barnes Cho-Cori 10    
      3) Baynes Kyeric 10      4) Strong Moe 12         
  8 Irondale A A                               3:37.24     2
      1) Vossler Sam 10        2) Doku Jorg 12          
      3) Sprague Sam 11        4) Bartels Luke 11       
  9 Rogers A A                                 3:37.89     1
      1) Aanerud Isaac 11      2) Hoover Kent 12        
      3) Biniam Nahome 11      4) Dohmen Zach 12        
 10 Maple Grove A A                            3:39.71      
      1) Corbin Zachary 11     2) Walden Jacob 11       
      3) Graham Ryan 12        4) Dickerson Mitchel 10  
 11 Blaine A A                                 3:40.82      
      1) Young Paul 11         2) Woods Justin 11       
      3) Yochim Zach 11        4) Wright Zach 12        
 12 Centennial A A                             3:41.36      
      1) Deutsch Brandon 11    2) Pray Jackson 12       
      3) Stiebler Jacob 12     4) Jack Ben 11           
 13 Fridley A A                                3:41.96      
      1) Kwateh Rumosu 12      2) Mraz Matthew 10       
      3) Williams Travis 10    4) Khan Hunnan 11        
 14 Totino-Grace A A                           3:42.29      
      1) Thibault Jimmy 10     2) Hilliard Brandon 11   
      3) Clausing Eric 11      4) Favo Patrick 12       
 15 Champlin Park A A                          3:42.80      
      1) Blake Preston 11      2) Peters Cole 12        
      3) Bolgai Bol 11         4) Jones Harrison 10     
 16 Columbia Heights A A                       3:50.13      
      1) Dau Ringo 11          2) Lenear Deshon 11      
      3) Bauswell Deandre 11   4) Viel Jahi 12          

               Boys 4x800 Meter Relay Finals                
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Maple Grove A A                            8:06.84    12
      1) Heaton Sean 11        2) Raasch Charles 11     
      3) Dickerson Mitchell 10 4) Graham Ryan 12        
  2 Mounds View A A                            8:07.60    10
      1) Hoff Michael 11       2) Herbert Grant         
      3) Wang Max 12           4) Kaiser Joey 12        
  3 Totino-Grace A A                           8:10.51     8
      1) Fritz Kendall 10      2) Gasperlin Luke 12     
      3) Favo Patrick 12       4) Wolters Blake 11      
  4 Champlin Park A A                          8:10.51     6
      1) Schlafmann Kyle 12    2) Jones Harrison 10     
      3) Tesfu Ahmed 12        4) Johnson Zach 12       
  5 Coon Rapids A A                            8:12.78     5
      1) Dujmovic David 11     2) Ali Abdirahman 12     
      3) Tallaksen Trevor 11   4) Bednar Jackson 11     
  6 St. Michael- A A                           8:13.74     4
      1) Krutzig Cole 12       2) Anderson David 12     
      3) Jorgensen Keith 11    4) Tracy Josh 10         
  7 Blaine A A                                 8:22.56     3
      1) Jacobson Nathaniel 10 2) Wright Zach 12        
      3) Hiel Eric 11          4) Durbin Ian 12         
  8 Osseo A A                                  8:27.39     2
      1) Naughton Alex 11      2) Robichaud Luc 10      
      3) Gooley Mark 12        4) Lung Nathan 11        
  9 Irondale A A                               8:30.15     1
      1) Vossler Sam 10        2) Doku Jorg 12          
      3) Bartels Luke 11       4) Adelsman Bjorn 12     
 10 Anoka A A                                  8:47.21      
      1) Barstow Jeff 11       2) Tawfick Jon 12        
      3) Leonard Mark 10       4) Hecker Chris 12       
 11 Centennial A A                             8:51.25      
      1) Pascual Manuel 12     2) Rusco Thomas 11       
      3) Ernster Michael 10    4) Nardecchia Michael 11 
 12 Spring Lk Pk A A                           8:54.09      
      1) Ajax Jake 11          2) Jones Donovan 10      
      3) Richmond Cole 9       4) Ocotoxtle-Morales Jose
 13 Fridley A A                                9:09.53      
      1) Mohamed Abdi 12       2) Bauer Michael 10      
      3) Mraz Matthew 10       4) Mohamed Idiris 11     
 14 Rogers A A                                 9:11.06      
      1) Burke Caleb 10        2) Biniam Nahome 11      
      3) Young Collin 10       4) Gorecki Karl 10       
 15 Columbia Heights A A                       9:17.51      
      1) Zarco Trejo Angel 12  2) Osorto Noriega Christi
      3) Turner Ryan 11        4) Ahmed Ellias 10       

                      Boys High Jump Finals                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jason Lilja           12 Coon Rapids            6-05.00    12
  2 Chris Johnston        12 Mounds View            6-05.00    10
  3 Ted Rainwater-Walker  11 Blaine                 6-05.00     8
  4 Jeremy Johnson        10 Champlin Par           6-05.00     6
  5 Ben Ojika             12 Irondale               6-05.00     5
  6 Moe Strong            12 Anoka                  6-05.00     4
  7 Kunle Ayinde          12 Blaine                 6-03.00     3
  8 Taylor Abram          12 Champlin Par           6-03.00     2
  9 Mitchell Brackett     11 Rogers                 6-01.00     1
 10 Charles Fatunbi       11 Coon Rapids            5-11.00      
 11 Brady Gerard          10 Blaine                 5-11.00      
 12 Isaiah Weston          9 St. Michael-           5-11.00      
 13 Barinedum Kordah      12 Park Center            5-11.00      
 14 Treyton Daniels       12 Park Center            5-11.00      
 15 Tray Blair            12 Irondale               5-11.00      
 16 Matt Baker            10 Mounds View            5-09.00      
 17 Deon Sanstad          12 Columbia Hei           5-09.00      
 18 Riley Rieck            9 Anoka                  5-09.00      
 19 Nathan Opare-Addo     11 Fridley                5-09.00      
 20 Thomas McDonald       10 Totino-Grace           5-09.00      
 21 Sam King              10 Champlin Par           5-07.00      
 22 Matt Sjerven          11 Rogers                 5-07.00      
 23 Henry Rudolph         12 Mounds View            5-07.00      
 24 Lucas Spears          10 Fridley                5-07.00      
 25 Eneji Obami            9 Anoka                  5-07.00      
 26 Adewale Adeyemi       12 Park Center            5-07.00      
 27 Tyrone Nornie         11 Maple Grove            5-07.00      

                     Boys Pole Vault Finals                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Isaiah Ryman          12 Fridley               13-02.00    12
  2 Joe Kelner            11 Irondale              12-11.00    10
  3 Adam Toninato         12 Mounds View           12-08.00     8
  4 Grant Walter          11 Spring Lk Pk          12-05.00     6
  5 Tony Erickson         12 Anoka                 11-11.00     5
  6 John Knopf            12 Mounds View           11-11.00     4
  7 Luke Eicher           10 St. Michael-          11-11.00     3
  8 Cullen Steinhauser    11 Totino-Grace          11-11.00     2
  9 Jason Schulte         11 Osseo                 11-05.00     1
 10 Austen Palmer         10 Coon Rapids           11-05.00      
 11 Noah Benson           10 Centennial            11-05.00      
 12 Riley Hedstrom        11 Blaine                11-05.00      
 13 Thanh Pham            11 Park Center           11-05.00      
 14 Brennan Enright       12 Maple Grove           11-05.00      
 15 Brennan Skon          12 St. Michael-          10-05.00      
 16 Jared Bachler         10 Anoka                 10-05.00      
 17 Austin Swenson        11 Spring Lk Pk          10-05.00      
 18 DeAngelo Wallman      11 Park Center           10-05.00      
 19 John Young            12 Mounds View           10-05.00      
 20 Aaron Pharo           10 Champlin Par          10-05.00      
 21 Tanner Wetzel         11 Osseo                 10-05.00      
 22 Austin Weigel         12 Maple Grove           10-05.00      
 23 MIke Hoefer           12 Totino-Grace          10-05.00      
 24 Levi Brening          10 Coon Rapids           10-05.00      
 25 Matt Genin            12 Blaine                10-05.00      

                         Boys Long Jump Finals                         
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Moe Strong            12 Anoka                 22-02.50   NWI    12
  2 Jason Lilja           12 Coon Rapids           22-01.00   NWI    10
  3 Barinedum Kordah      12 Park Center           21-06.50   NWI     8
  4 Treyton Daniels       12 Park Center           21-05.75   NWI     6
  5 Ejodamen Ejiya        11 Spring Lk Pk          20-10.50   NWI     5
  6 Riley Krause          12 Mounds View           20-10.50   NWI     4
  7 James Kruse           12 Irondale              20-10.00   NWI     3
  8 James Kalgren         11 Centennial            20-08.25   NWI     2
  9 Tyler Berhow          12 St. Michael-          20-07.75   NWI     1
 10 Patrick Mendin        12 Blaine                20-07.50   NWI      
 11 Chris Holth           10 Blaine                20-07.00   NWI      
 12 Tyler Drewlo          12 Blaine                20-06.00   NWI      
 13 Nicholas Burke        12 Totino-Grace          20-04.50   NWI      
 14 Lucas Spears          10 Fridley               20-03.75   NWI      
 15 Emmanuel Kormah       11 Fridley                20-0.50   NWI      
 16 Nathan Opare-Addo     11 Fridley               20-00.00   NWI      
 17 Connor Keefe          12 Spring Lk Pk          19-11.00   NWI      
 18 Luke Russell          10 Totino-Grace          19-09.50   NWI      
 19 Denis Li              10 Mounds View           19-08.25   NWI      
 20 Mike Biah             10 Rogers                19-07.75   NWI      
 21 Deandre Bauswell      11 Columbia Hei          19-07.50   NWI      
 22 Jeffrey Gyaase        12 Osseo                 19-07.50   NWI      
 23 Davis Kabaka          12 Champlin Par          19-05.25   NWI      
 24 Raymond Twumasi       12 Coon Rapids           19-01.00   NWI      
 25 Levi Brening          10 Coon Rapids           18-11.50   NWI      
 26 John Horton           10 Champlin Par          18-10.25   NWI      
 27 Trevor Long           10 Champlin Par          18-08.75   NWI      
 28 Tyrone Nornie         11 Maple Grove           18-07.50   NWI      
 29 Shawn Anderson        11 Osseo                 17-11.75   NWI      
 30 Joshua Teasdale       11 Rogers                17-10.00   NWI      
 31 Riley Nortrom         12 Osseo                 17-02.00   NWI      
 32 Andrew Follestad      12 St. Michael-          17-01.50   NWI      
 33 George Barry          11 Park Center           16-11.25   NWI      
 34 Jacob Engelken        11 Maple Grove           16-08.50   NWI      
 35 Peder Olson           11 Maple Grove           16-08.25   NWI      
 36 Phillip Aycock        12 Spring Lk Pk          16-02.50   NWI      
 37 Jordan Clark          12 Centennial            16-01.50   NWI      
 38 Tri Trinh             10 Columbia Hei          15-03.50   NWI      
 39 Nathan Baccam         11 Rogers                15-00.00   NWI      
 40 Oscar Macias Jr.      11 Centennial            12-05.00   NWI      

                        Boys Triple Jump Finals                        
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Treyton Daniels       12 Park Center           45-02.00   NWI    12
  2 Kyeric Baynes         10 Anoka                 45-01.75   NWI    10
  3 Ejodamen Ejiya        11 Spring Lk Pk          44-11.00   NWI     8
  4 Moe Strong            12 Anoka                 44-09.50   NWI     6
  5 Sola Olateju          11 Mounds View           44-05.50   NWI     5
  6 Taylor Abram          12 Champlin Par          43-11.50   NWI     4
  7 Ben Ojika             12 Irondale              43-04.25   NWI     3
  8 Kunle Ayinde          12 Blaine                 43-0.75   NWI     2
  9 Raymond Twumasi       12 Coon Rapids           42-09.50   NWI     1
 10 Connor Keefe          12 Spring Lk Pk          42-03.00  0.30      
 11 Lucas Spears          10 Fridley               40-09.75   NWI      
 12 Tyrone Nornie         11 Maple Grove           40-08.50   NWI      
 13 Adam Buirge           10 Park Center           40-05.75   NWI      
 14 Trevor Long           10 Champlin Par          40-03.00   NWI      
 15 Riley Hedstrom        11 Blaine                 40-0.75   NWI      
 16 Jeffrey Gyaase        12 Osseo                  40-0.50   NWI      
 17 Ryan Grahek           12 Blaine                39-09.75   NWI      
 18 Tyler Zahler          11 St. Michael-          39-07.25   NWI      
 19 Zach Dohmen           12 Rogers                39-06.50   NWI      
 20 Justus Canfield       12 Irondale              39-05.00   NWI      
 21 Erik Johnson          12 St. Michael-          39-04.25   NWI      
 22 Sam King              10 Champlin Par          39-04.25   NWI      
 23 Shawn Anderson        11 Osseo                  39-0.75   NWI      
 24 Vernon Hachaba        12 Coon Rapids           38-10.25   NWI      
 25 Denis Li              10 Mounds View           38-09.50   NWI      
 26 Ringo Dau             11 Columbia Hei          38-09.50   NWI      
 27 Cortez Stanley        11 Osseo                 38-05.75   NWI      
 28 Riley Rieck            9 Anoka                 38-04.50   NWI      
 29 Emmanuel Kormah       11 Fridley               38-01.75   NWI      
 30 Henry Churilla        11 Coon Rapids           37-10.75   NWI      
 31 Adewale Adeyemi       12 Park Center           37-08.00   NWI      
 32 Henry Rudolph         12 Mounds View           37-04.00   NWI      
 33 Noah Johnson          11 Centennial            36-06.00   NWI      
 34 Andrew Follestad      12 St. Michael-          36-01.25   NWI      
 35 John Yunger           12 Maple Grove           35-06.25   NWI      
 36 Colton Williams       11 Columbia Hei          35-05.00   NWI      
 37 Cole Evanson          10 Maple Grove           34-06.75   NWI      
 38 Manuel Pascual        12 Centennial            34-06.50   NWI      
 39 Ian Wageman           11 Rogers                34-01.25   NWI      
 40 Thomas Heron          12 Centennial            33-08.25   NWI      
 41 Ryan Turner           11 Columbia Hei          33-03.75   NWI      
 42 Alex Perego            9 Rogers                32-08.00   NWI      

                      Boys Shot Put Finals                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Joe Stephens          12 Champlin Par           54-0.25    12
  2 Kai Barber            11 Totino-Grace          52-11.75    10
  3 Caleb Butler          11 Blaine                52-07.25     8
  4 Tray Blair            12 Irondale              50-08.00     6
  5 Tim Ross              12 Champlin Par          50-01.75     5
  6 Jake Ringwelski       12 Blaine                48-05.25     4
  7 Derek Malbrue         12 Spring Lk Pk          48-01.75     3
  8 Andrew Ziegler        12 Champlin Par           48-0.50     2
  9 Daulton Olinger       12 Spring Lk Pk          48-00.00     1
 10 Bennie Wilson         12 St. Michael-          47-10.00      
 11 Eric Martin           11 Mounds View           47-05.75      
 12 Brian Lee             12 Mounds View           47-04.75      
 13 Cody Peters           12 Coon Rapids           47-01.50      
 14 Joey Lee              11 Spring Lk Pk          46-04.00      
 15 Braden Kirvida        11 Totino-Grace          46-04.00      
 16 Dustin Niece          11 Irondale              46-03.75      
 17 Kyle Giere            12 Mounds View           45-09.25      
 18 Zach Engen            11 Anoka                 45-06.50      
 19 Jason Peterson        12 St. Michael-          45-06.00      
 20 Erik Olson            12 Maple Grove           45-04.00      
 21 Matt Grant            11 Blaine                44-10.75      
 22 Sean Scharlau         12 St. Michael-          44-05.75      
 23 Jacob Nelson          12 Centennial            44-05.25      
 24 David Dixon           10 Columbia Hei          42-11.25      
 25 Derek Vetsch          11 Coon Rapids           42-05.00      
 26 Steven Thomson        10 Centennial            42-03.00      
 27 AJ Dehn               12 Osseo                  42-0.75      
 28 Trent Rgnonti         11 Rogers                41-04.25      
 29 Kevin Olson           12 Anoka                 41-03.00      
 30 dan Olson             10 Anoka                 41-02.50      
 31 Andrew Kinnan         11 Totino-Grace          40-06.75      
 32 Easton Sorensen       10 Coon Rapids           40-04.00      
 33 Romelo Flores         11 Osseo                 40-03.25      
 34 Jacob John            12 Centennial            39-04.50      
 35 Andrew Catterton      10 Maple Grove           39-03.75      
 36 Luke Thompson         10 Osseo                 38-04.75      
 37 Noah Arel             11 Park Center           38-01.50      
 38 Terrance Howard       10 Park Center            38-0.50      
 39 Hayden Sebald         12 Rogers                37-07.50      
 40 Matthew Ihli          12 Maple Grove           37-04.25      
 41 Alonzo Walker         12 Irondale              36-01.00      
 42 Kyle Seifert          12 Rogers                35-06.25      
 43 Quentin Medlock Jr.   11 Park Center           34-11.75      
 44 Brady Netland         10 Columbia Hei          34-09.50      
 45 Terry Griep           10 Columbia Hei          31-04.50      
 46 Daniel Huset          10 Fridley               29-08.75      

                    Boys Discus Throw Finals                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Joe Stephens          12 Champlin Par            155-07    12
  2 Terrance Howard       10 Park Center             155-06    10
  3 Caleb Butler          11 Blaine                  152-08     8
  4 Ryan Delmonico        12 Spring Lk Pk            148-08     6
  5 Chris Gillund         12 Blaine                  144-00     5
  6 Derek Malbrue         12 Spring Lk Pk            141-03     4
  7 Logan Klaers          12 Mounds View             140-09     3
  8 Tray Blair            12 Irondale                129-10     2
  9 Steven Thomson        10 Centennial              129-02     1
 10 Tim Ross              12 Champlin Par            128-08      
 11 David Dixon           10 Columbia Hei            126-10      
 12 Sean Scharlau         12 St. Michael-            126-08      
 13 Derek Vetsch          11 Coon Rapids             126-05      
 14 Chris Kuehn           12 Mounds View             124-04      
 15 Matt Grant            11 Blaine                  122-08      
 16 Kai Barber            11 Totino-Grace            122-06      
 17 Joey Lee              11 Spring Lk Pk            122-00      
 18 Andrew Ziegler        12 Champlin Par            121-00      
 19 Andrew Puett          10 St. Michael-            119-10      
 20 Matthew Ihli          12 Maple Grove             119-02      
 21 Jacob Holmes          11 Anoka                   118-09      
 22 Andrew Kinnan         11 Totino-Grace            116-07      
 23 Jacob Grainger        12 Coon Rapids             114-10      
 24 Noah Arel             11 Park Center             114-06      
 25 Michael Mueller       12 Anoka                   114-02      
 26 Chandler Martin       11 Maple Grove             114-00      
 27 Jason Peterson        12 St. Michael-            113-06      
 28 Cory Odom             12 Anoka                   111-07      
 29 Dustin Niece          11 Irondale                111-06      
 30 Riley Nortrom         12 Osseo                   108-09      
 31 Basil Muhammad        10 Columbia Hei            108-00      
 32 Kyle Giere            12 Mounds View             104-04      
 33 Andreas Aristidou     10 Maple Grove             103-06      
 34 Alex Voelker          12 Centennial              103-03      
 35 Joshua Teasdale       11 Rogers                  102-00      
 36 Blake Weber           10 Coon Rapids             101-00      
 37 Jacob Nelson          12 Centennial              100-08      
 38 Alonzo Walker         12 Irondale                 98-08      
 39 Braden Kirvida        11 Totino-Grace             87-08      
 40 Nate Workman           9 Columbia Hei             85-11      
 41 Daniel Huset          10 Fridley                  85-07      
 42 Mike Lillis           12 Osseo                    85-07      
 43 Hamzeh Salti          10 Osseo                    79-10      
 44 Quentin Medlock Jr.   11 Park Center              68-07      
 45 Trent Rgnonti         11 Rogers                    3-03      



          Varsity Girls Team Scores (26 Events Scored)           
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
---------------------------------------------------------------------
  1 Mounds View                 201    30   29   21   44   77    0  
  1 Blaine                      201    83    1   52   32   33    0  
  3 St. Michael-                174    38   76   14    7   39    0  
  4 Maple Grove                 120    38    0    2   24   56    0  
  5 Osseo                       87     62    0    8   10    7    0  
  6 Coon Rapids                 83      6   16   31   11   19    0  
  6 Totino-Grace                83     14   28   14   14   13    0  
  8 Anoka                       81     10   14   20   18   19    0  
  9 Centennial                  73     18   19    5   22    9    0  
 10 Spring Lk Pk                54     12   19    8    6    9    0  
 11 Champlin Par                40      0   10   18    2   10    0  
 12 Rogers                      29      2    4   10   13    0    0  
 13 Irondale                    16      5    0    0    1   10    0  
 14 Columbia Hei                 4      0    0    0    0    4    0 
 15 Fridley                      1      0    0    0    0    1    0

           Varsity Boys Team Scores (24 Events Scored)           
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
---------------------------------------------------------------------
  1 Champlin Par                165    93   20    0    9   43    0  
  2 Spring Lk Pk                132    24   13   54    8   33    0  
  3 St. Michael-                124     0   66   34   20    4    0  
  4 Blaine                      106    14    3   33   18   38    0  
  5 Mounds View                 102    11   22   19   16   34    0  
  6 Irondale                    99     16    0   31   23   29    0  
  7 Coon Rapids                 75     25   14    0   13   23    0  
  8 Fridley                     70     49    0    0    9   12    0  
  9 Park Center                 76     17    2    0   21   36    0  
 10 Anoka                       47      4    0    0    6   37    0  
 11 Maple Grove                 56     29    6    4   18    0    0  
 12 Totino-Grace                50      0   28    0   10   12    0  
 13 Rogers                      29      6    5   16    1    1    0  
 14 Columbia Hei                28     18    0    8    2    0    0  
 15 Centennial                  23      0   20    0    0    3    0  
 16 Osseo                       41      0    5    5   30    1    0