Elite Performances

37 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
4000 Meter Run 14:34.30 Anastasia Korzenowski Chanhassen High School
4000 Meter Run 14:34.40 Grace Loeslie Chanhassen High School
4000 Meter Run 14:41.00 Abby Lange Stillwater High School
4000 Meter Run 14:43.10 Hannah Jeter Eden Prairie High School
4000 Meter Run 14:50.00 Maria Berg New Prague High School
4000 Meter Run 14:53.60 Kaytlyn Larson Lakeville South High School
4000 Meter Run 14:54.20 Lucille Hoelscher Minnetonka High School
4000 Meter Run 14:56.80 Anna Perrill Chaska High School
4000 Meter Run 15:00.50 Mackenzie Schell Prior Lake High School
4000 Meter Run 15:05.10 Danielle Bellino Lakeville North High School
4000 Meter Run 15:07.50 Julia Durham Lakeville South High School
4000 Meter Run 15:08.30 Annie Brekken Lakeville South High School
4000 Meter Run 15:12.40 Ana Nachbor Robbinsdale Armstrong High School
4000 Meter Run 15:19.40 Tessa Rykken Prior Lake High School
4000 Meter Run 15:21.00 Lauren Peterson Farmington High School
4000 Meter Run 15:21.30 Erin Kilbride Lakeville South High School
4000 Meter Run 15:23.00 Claire Athmann Chaska High School
4000 Meter Run 15:23.10 Jenny Machaj Lakeville South High School
4000 Meter Run 15:24.60 Maricia Pacheco Farmington High School
4000 Meter Run 15:24.60 Olivia Dengel Eden Prairie High School
4000 Meter Run 15:26.60 Madi Scholl Prior Lake High School
4000 Meter Run 15:26.90 Kenzie Teague Lakeville North High School
4000 Meter Run 15:27.10 Megan Gossfeld Chanhassen High School
4000 Meter Run 15:29.00 Grace Hoelscher Minnetonka High School
HS Boys Mark Athlete Team
5000 Meter Run 15:33.60 Isaiah Barlow Hutchinson High School
5000 Meter Run 15:56.80 Justin Hyytinen Farmington High School
5000 Meter Run 15:57.70 Alec Anderson Hutchinson High School
5000 Meter Run 16:00.50 Jacob Young Eden Prairie High School
5000 Meter Run 16:02.90 Scott Kvidera Minnetonka High School
5000 Meter Run 16:09.00 Cal Lawton Eden Prairie High School
5000 Meter Run 16:09.80 Ali Ahmed Burnsville High School
5000 Meter Run 16:10.30 Chandler Klawitter Hutchinson High School
5000 Meter Run 16:12.40 Bailey Hesse-withbroe Stillwater High School
5000 Meter Run 16:13.10 Nick Sokolowski Saint Louis Park High School
5000 Meter Run 16:17.80 Wali Ibrahim Lakeville South High School
5000 Meter Run 16:19.70 Spencer Urick Chaska High School
5000 Meter Run 16:27.60 Zac Miller Chaska High School