PINE ISLAND INVITATIONAL
Pine Island,MN
Pine Island Golf Course
9/24/2015
MEET OFFICIALS
Timing:
Josh Gerber, Wayzata Results, Inc.
Race #1
Middle School 2400M
Men
FINAL RESULTS
TEAM SCORING SUMMARY
Final Standings Score Scoring Order Total Avg. Finish Order Spread
1 Cannon Falls 40 4-7-8-9-12 (14) 51:08 10:14 4-9-10-14-21-26 0:46.7
2 Pine Island 43 2-3-5-16-17 (21) 51:47 10:22 2-3-5-31-34-59 1:51.0
3 GMLOS 63 6-11-13-15-18 53:59 10:48 8-16-23-27-40 1:53.7
4 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 72 1-10-19-20-22 1:05:29 13:06 1-15-46-47-60 11:12.9
INDIVIDUAL RESULTS
Place First Name Last Name Grade Team Score Time Avg. Mile Avg. kM
1 Mitchell Ledebuhr 8 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 1 09:17.7 -- 06:14.3 03:52.4
2 Carter Lindahl 8 Pine Island 2 09:38.8 00:21.1 06:28.4 04:01.2
3 Jon Pocklington 8 Pine Island 3 09:40.5 00:22.8 06:29.5 04:01.8
4 Jacob Wulf 6 Cannon Falls 4 09:47.8 00:30.1 06:34.5 04:04.9
5 Tanner Horton 7 Pine Island 5 09:54.1 00:36.4 06:38.7 04:07.5
6 Cody Guenther 7 Chatfield -- 09:55.3 00:37.6 06:39.5 04:08.0
7 Treyton Ottman 7 GMLOS 6 10:06.0 00:48.3 06:46.7 04:12.5
8 Carter Zimmerman 6 Cannon Falls 7 10:10.7 00:53.0 06:49.9 04:14.5
9 William Wagner 7 Cannon Falls 8 10:14.6 00:56.9 06:52.4 04:16.1
10 Henry Gathje 7 Chatfield -- 10:16.3 00:58.6 06:53.6 04:16.8
11 Spencer Krinke 6 Cannon Falls 9 10:19.9 01:02.2 06:56.0 04:18.3
12 Brad Colbenson 7 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 10 10:26.0 01:08.3 07:00.1 04:20.8
13 Jackson Hale 9 GMLOS 11 10:26.5 01:08.8 07:00.4 04:21.0
14 Will Mueller 7 Zumbrota-Mezeppa/Kenyon-Wanamingo -- 10:28.2 01:10.5 07:01.6 04:21.7
15 Gabe Hepola 6 Cannon Falls 12 10:34.4 01:16.7 07:05.8 04:24.3
16 Michael Pliscott 7 Zumbrota-Mezeppa/Kenyon-Wanamingo -- 10:35.6 01:17.9 07:06.6 04:24.8
17 Zac Hendrickson 7 GMLOS 13 10:35.8 01:18.1 07:06.7 04:24.9
18 Ben Cooper 6 Cannon Falls 14 10:43.1 01:25.4 07:11.6 04:28.0
19 Ian Laufenberg 7 GMLOS 15 10:50.7 01:33.0 07:16.7 04:31.1
20 Logan Jennson 7 Lanesboro Fillmore Central -- 10:52.5 01:34.8 07:17.9 04:31.9
21 Cal Svestka 7 Pine Island 16 11:04.0 01:46.3 07:25.6 04:36.6
22 Will Cobb 7 Pine Island 17 11:29.8 02:12.1 07:42.9 04:47.4
23 Josh Hebrink 8 Chatfield -- 11:29.9 02:12.2 07:43.0 04:47.5
24 Jared Peterson 7 Lanesboro Fillmore Central -- 11:39.0 02:21.3 07:49.1 04:51.2
25 Mason Geier 7 GMLOS 18 11:59.7 02:42.0 08:03.0 04:59.9
26 Sam Nelson 8 Zumbrota-Mezeppa/Kenyon-Wanamingo -- 12:21.0 03:03.3 08:17.3 05:08.7
27 Aleric Frick 7 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 19 12:36.1 03:18.4 08:27.4 05:15.0
28 Richy Buchanan 8 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 20 12:38.0 03:20.3 08:28.7 05:15.8
29 Derek Nguyen 7 Rochester Lourdes -- 13:56.5 04:38.8 09:21.3 05:48.5
30 Quinn Mulder 7 Zumbrota-Mezeppa/Kenyon-Wanamingo -- 16:37.3 07:19.6 11:09.3 06:55.5
31 Connor McAlpine 7 Pine Island 21 19:57.0 10:39.3 13:23.3 08:18.7
32 David Medin 7 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 22 20:30.5 11:12.8 13:45.8 08:32.7