Melrose Area High School Results
Girls | Athlete | Place | Section | Results | |
---|---|---|---|---|---|
100 Meter Dash | |||||
13.81 | Madalyn Kraemer | 10th | Finals H5 | Complete Results | |
14.13 | Chloey Evans | 18th | Finals H3 | Complete Results | |
14.86 | SB | Cienna Bertram | 26th | Finals H2 | Complete Results |
200 Meter Dash | |||||
28.53 | SB | Whitney Austing | 5th | Finals H4 | Complete Results |
29.38 | Chloey Evans | 11th | Finals H4 | Complete Results | |
30.51 | SB | Ashley Revering | 21st | Finals H3 | Complete Results |
400 Meter Dash | |||||
1:10.66 | SB | Shelby Anderson | 20th | Finals H2 | Complete Results |
1:14.19 | SB | Laura Funk | 24th | Finals H2 | Complete Results |
1:17.13 | Jenna Rademacher | 27th | Finals H2 | Complete Results | |
800 Meter Run | |||||
2:58.69 | SB | Madison Christensen | 16th | Finals H1 | Complete Results |
3:02.09 | Emily Herdering | 19th | Finals H1 | Complete Results | |
3:22.00 | SB | Elizabeth Raya | 24th | Finals H1 | Complete Results |
1600 Meter Run | |||||
6:02.51 | SB | Ashley Revering | 6th | Finals H1 | Complete Results |
6:59.64 | SB | Megan Miland | 16th | Finals H1 | Complete Results |
8:19.63 | SB | Julia Campuzano | 19th | Finals H1 | Complete Results |
3200 Meter Run | |||||
13:27.27 | Ashley Herdering | 6th | Finals H1 | Complete Results | |
13:34.84 | SB | Katherine Maus | 9th | Finals H1 | Complete Results |
15:08.75 | Jackie Martinez | 13th | Finals H1 | Complete Results | |
100 Meter Hurdles | |||||
18.82 | SB | Courtney Koepke | 9th | Finals H3 | Complete Results |
21.15 | SB | Trisha Bosshardt | 17th | Finals H2 | Complete Results |
21.68 | SB | Cassidy Nienaber | 19th | Finals H2 | Complete Results |
300 Meter Hurdles | |||||
51.14 | Camyrn Brinkman | 4th | Finals H3 | Complete Results | |
55.23 | SB | Courtney Koepke | 10th | Finals H2 | Complete Results |
56.91 | SB | Trisha Bosshardt | 14th | Finals H1 | Complete Results |
4x100 Meter Relay | |||||
57.03 | Relay Team | 9th | Finals H2 | Complete Results | |
4x200 Meter Relay | |||||
1:53.19 | Relay Team | 2nd | Finals H2 | Complete Results | |
4x400 Meter Relay | |||||
5:03.55 | Relay Team | 10th | Finals H1 | Complete Results | |
4x800 Meter Relay | |||||
11:20.50 | Relay Team | 6th | Finals H1 | Complete Results | |
High Jump | |||||
4-9 | Whitney Austing | 6th | Finals H1 | Complete Results | |
4-3 | SB | Mady Brinkman | 15th | Finals H1 | Complete Results |
4-0 | Cassidy Nienaber | 16th | Finals H1 | Complete Results | |
Long Jump | |||||
15-2.25 | Madalyn Kraemer | 1st | Finals H1 | Complete Results | |
15-1 | SB | Mady Brinkman | 2nd | Finals H1 | Complete Results |
13-0.5 | SB | Chloey Evans | 16th | Finals H1 | Complete Results |
Triple Jump | |||||
33-1.25 | Camyrn Brinkman | 1st | Finals H1 | Complete Results | |
30-3 | Ashley Revering | 7th | Finals H1 | Complete Results | |
29-9 | SB | Courtney Koepke | 9th | Finals H1 | Complete Results |
Pole Vault | |||||
7-0 | Leah Berschiet | 6th | Finals H1 | Complete Results | |
6-0 | Mady Brinkman | 10th | Finals H1 | Complete Results | |
Discus | |||||
61-9 | Savanna Bitz | 16th | Finals H1 | Complete Results | |
56-7 | Leah Berschiet | 21st | Finals H1 | Complete Results | |
52-1 | Jackie Martinez | 25th | Finals H1 | Complete Results | |
Shot Put | |||||
26-7 | Savanna Bitz | 10th | Finals H1 | Complete Results | |
21-4 | SB | Ashley Herdering | 20th | Finals H1 | Complete Results |
16-5 | Elizabeth Raya | 29th | Finals H1 | Complete Results | |
Boys | Athlete | Place | Section | Results | |
100 Meter Dash | |||||
12.29 | SB | Zach Boeckermann | 15th | Finals H3 | Complete Results |
12.72 | SB | Dakotah Theilen | 21st | Finals H3 | Complete Results |
15.98 | SB | Casey Klein | 30th | Finals H2 | Complete Results |
200 Meter Dash | |||||
25.63 | SB | Spencer Meyer | 17th | Finals H2 | Complete Results |
26.71 | SB | Noah Salzl | 21st | Finals H2 | Complete Results |
28.01 | SB | Jake Pundsack | 25th | Finals H1 | Complete Results |
400 Meter Dash | |||||
56.53 | David Middendorf | 10th | Finals H3 | Complete Results | |
1:02.89 | Isaac Schmidt | 25th | Finals H2 | Complete Results | |
1:11.58 | SB | Sean Timp | 26th | Finals H1 | Complete Results |
800 Meter Run | |||||
2:22.40 | Leo Braun | 13th | Finals H2 | Complete Results | |
2:30.44 | SB | John Meyer | 19th | Finals H1 | Complete Results |
2:42.84 | SB | Brandon Mayse | 23rd | Finals H1 | Complete Results |
1600 Meter Run | |||||
4:47.48 | Jesse Middendorf | 1st | Finals H2 | Complete Results | |
5:15.19 | SB | Brent Reller | 8th | Finals H2 | Complete Results |
5:26.32 | SB | Nicholas Berscheit | 14th | Finals H2 | Complete Results |
3200 Meter Run | |||||
10:43.28 | SB | Preston Poepping | 3rd | Finals H1 | Complete Results |
11:40.00 | Brock Chellgren | 8th | Finals H1 | Complete Results | |
11:50.01 | Gabe Ellering | 11th | Finals H1 | Complete Results | |
110 Meter Hurdles | |||||
16.60 | Austin Kaltoff | 3rd | Finals H3 | Complete Results | |
21.87 | SB | Jackson Poepping | 14th | Finals H2 | Complete Results |
22.37 | Isaac Schmidt | 16th | Finals H2 | Complete Results | |
300 Meter Hurdles | |||||
43.37 | SB | Austin Kaltoff | 2nd | Finals H3 | Complete Results |
47.33 | Joel Martinez | 13th | Finals H2 | Complete Results | |
55.23 | SB | Brandon Reller | 18th | Finals H2 | Complete Results |
4x100 Meter Relay | |||||
47.60 | Relay Team | 6th | Finals H2 | Complete Results | |
4x200 Meter Relay | |||||
1:56.51 | Relay Team | 8th | Finals H2 | Complete Results | |
4x400 Meter Relay | |||||
3:39.94 | Relay Team | 3rd | Finals H2 | Complete Results | |
4x800 Meter Relay | |||||
8:51.71 | Relay Team | 3rd | Finals H1 | Complete Results | |
High Jump | |||||
5-7 | Austin Kaltoff | 5th | Finals H1 | Complete Results | |
Long Jump | |||||
17-6 | SB | Spencer Meyer | 7th | Finals H1 | Complete Results |
17-1 | SB | Dakotah Theilen | 10th | Finals H1 | Complete Results |
17-0.5 | SB | Zach Boeckermann | 11th | Finals H1 | Complete Results |
Triple Jump | |||||
30-2 | Brandon Reller | 21st | Finals H1 | Complete Results | |
29-5.5 | SB | Mitchell Heinen | 23rd | Finals H1 | Complete Results |
27-0.25 | Jake Pundsack | 24th | Finals H1 | Complete Results | |
Pole Vault | |||||
9-6 | SB | Cody Wolbeck | 7th | Finals H1 | Complete Results |
7-6 | Gabe Ellering | 13th | Finals H1 | Complete Results | |
7-6 | Travis Bertram | 13th | Finals H1 | Complete Results | |
Discus | |||||
107-0 | Derrick Welle | 12th | Finals H1 | Complete Results | |
91-5 | SB | Blake Leraas | 18th | Finals H1 | Complete Results |
74-0 | Daniel Thomas | 24th | Finals H1 | Complete Results | |
Shot Put | |||||
36-2 | Noah Salzl | 12th | Finals H1 | Complete Results | |
33-5 | Blake Leraas | 15th | Finals H1 | Complete Results | |
32-3 | Derrick Welle | 20th | Finals H1 | Complete Results |