Prelim Overall
Proctor Lions CC Invitational
Results
Proctor Golf Course
Protor, MN White River Sports Timing
Tue, Oct 17, 2006 http://itiming.com
Pace
P l a c e Displcr Bib Name G r T Plc Team Elapsed Time min/mi
7-9 Boys A & AA 2k
Place Score ID# Name Grade Team Time Pace
1 1626 Mathew Lund 8 Carlton / CCA 06:13.5 05:52
2 1 2045 Mike Akervik 1 Wrenshall 06:19.9 05:58
3 2 2046 Dylan Shelton 2 Wrenshall 06:29.6 06:07
4 1692 Kipp Sande 9 Cook County-Silver Bay 06:32.5 06:10
5 1850 Tim Garay 9 Esko 06:35.1 06:12
6 1956 Jericho Gatlin 8 Lakeview Christian 06:44.7 06:21
7 1693 Kieran Scannell 7 Cook County-Silver Bay 06:48.6 06:25
8 3 1782 Forest Anderson 9 1 Duluth East 06:54.3 06:30
9 4 2047 Tyler Swanson 3 Wrenshall 06:57.5 06:33
10 5 1784 David Essling 8 2 Duluth East 06:59.5 06:35
11 6 1641 Peter Lacourse 9 1 Cloquet 07:03.8 06:39
12 1848 Brian Allen 7 Esko 07:08.9 06:44
13 7 1643 Karl Palmquist 8 2 Cloquet 07:12.3 06:47
14 8 1950 Gary Hultman 7 1 Indus 07:14.6 06:50
15 9 1914 Dan Carlson 8 1 Hinkley-Finlayson 07:14.6 06:50
16 1717 Jamis Hakala 7 Cromwell-Floodwood 07:15.6 06:50
17 1962 John Goltz 7 Marshall 07:16.3 06:51
18 1627 Kodie Peterson 8 Carlton / CCA 07:16.9 06:52
19 1875 Kevin Folman Hermantown 07:17.9 06:53
20 10 1786 Sean Monroe 9 3 Duluth East 07:19.0 06:54
21 1729 Jacob Marsh 9 Duluth Central 07:20.4 06:55
22 1964 Sam Johnson 7 Marshall 07:22.8 06:57
23 11 1638 Andrew Castle 8 3 Cloquet 07:22.8 06:57
24 12 1783 Owen Downs 8 4 Duluth East 07:23.8 06:58
25 1849 Jacob Erickson 9 Esko 07:25.9 07:00
26 13 1952 Logan Tupper 8 2 Indus 07:27.5 07:02
27 14 1949 Grant Erickson 7 3 Indus 07:28.5 07:03
28 1965 Nate LaFond 7 Marshall 07:30.0 07:04
29 15 1640 Alex Goebel 9 4 Cloquet 07:30.3 07:04
30 1985 Gabriel Baumgardt McGregor 07:30.9 07:05
31 16 2048 Mark Konv 4 Wrenshall 07:32.0 07:06
32 17 1948 Mike Burnell 9 4 Indus 07:33.4 07:07
33 1873 Brody Dammer Hermantown 07:36.0 07:10
34 1689 Gavin Danfelt-Martin 9 Cook County-Silver Bay 07:38.5 07:12
35 1986 Mitchell Carr McGregor 07:39.8 07:13
36 1603 Colton Pederson 6 AlBrook 07:42.0 07:15
37 2015 Gavin Johnson 7 Proctor 07:42.5 07:16
38 1876 Sean Gibbon Hermantown 07:45.1 07:18
39 1874 Phillip Flesch Hermantown 07:45.3 07:19
40 18 1920 Matt Miller 7 2 Hinkley-Finlayson 07:48.4 07:21
41 19 1915 Jonathan Carter 8 3 Hinkley-Finlayson 07:50.0 07:23
42 20 2049 Jacob Johnson 5 Wrenshall 07:51.5 07:24
43 21 1644 Josiah Peterson 8 5 Cloquet 07:54.2 07:27
44 22 2050 Mackenzie Ryks 6 Wrenshall 07:55.4 07:28
45 23 1951 Paul Lutgen 9 5 Indus 07:58.3 07:31
46 24 1921 Tyler Mokrzycki 8 4 Hinkley-Finlayson 08:09.9 07:42
47 2000 Ryan Manley 7 Moose Lake-Willow 08:09.9 07:42
48 1999 DJ Johnson 7 Moose Lake-Willow 08:11.2 07:43
49 1716 Jordan Hackensmith 9 Cromwell-Floodwood 08:13.3 07:45
50 25 1913 Jordan Bohn 7 5 Hinkley-Finlayson 08:13.6 07:45
51 1997 Tyler Anderson 8 Moose Lake-Willow 08:14.0 07:46
52 26 1789 Matt Rogotzke 8 5 Duluth East 08:17.4 07:49
53 27 1646 Eric Weatherbee 8 6 Cloquet 08:20.9 07:52
54 1604 Bill Redding 5 AlBrook 08:20.9 07:52
55 28 1795 Andrew Choquette 9 6 Duluth East 08:23.3 07:54
56 2055 Tyler Grages 5 AlBrook 08:24.7 07:56
57 29 1917 Evan Iorns 7 6 Hinkley-Finlayson 08:24.8 07:56
58 30 1645 Jon Vopat 8 7 Cloquet 08:24.9 07:56
59 1628 Tanner Roberts 8 Carlton / CCA 08:27.9 07:59
60 31 1916 Austin Friche 7 7 Hinkley-Finlayson 08:41.9 08:12
61 1642 Tao Olson 8 8 Cloquet 09:07.8 08:36
62 1639 Nick Dianoski 8 9 Cloquet 09:10.4 08:39
63 1987 Ben Fistere McGregor 09:10.8 08:39
64 1922 Cody Oetterer 7 8 Hinkley-Finlayson 09:20.9 08:49
65 1988 Nick Fistere McGregor 09:25.1 08:53
66 1601 Landon Hall 5 AlBrook 09:33.1 09:00
67 1998 Nick Dougherty 9 Moose Lake-Willow 09:35.5 09:02
68 1918 Tyler Lafferty 7 9 Hinkley-Finlayson 09:53.9 09:20
69 32 1791 Byron Shuldt 11 7 Duluth East 20:13.1 75:40
Total Count: 388 http://itiming.com
October 17, 2006 Page 2
6:48:14 PM
7-9 Girls A & AA 10/17/2006 7-9 Girls A Individual Results
Name min/mi
P l a c e Displcr Bib G r T Plc Team Elapsed Time
7-9 Girls A & AA 2k
Place Score ID# Name Grade Team Time Pace
1 2005 Katie Ring 7 Moose Lake-Willow 07:19.7 06:54
2 1629 Mackenzie Belich 9 Carlton / CCA 07:25.6 07:00
3 1 1610 Danielle Jakubek 7 1 AlBrook 07:32.9 07:07
4 1989 Emiley Brennan McGregor 07:33.4 07:07
5 2 1881 Kelsey Lagergren 1 Hermantown 07:45.7 07:19
6 3 1611 Alyssa Johnson 7 2 AlBrook 07:47.8 07:21
7 4 1884 Haley Wargin 2 Hermantown 07:58.7 07:31
8 5 1880 Ashley Gronseth 3 Hermantown 08:12.7 07:44
9 1632 Hallie Raisanen 9 Carlton / CCA 08:14.6 07:46
10 1647 Krystyna Bork 7 Cloquet 08:21.0 07:52
11 6 1613 Taylor Joyal 5 3 AlBrook 08:27.5 07:58
12 1924 Kaylee Kupsch 7 Hinkley-Finlayson 08:28.1 07:59
13 2002 Taylor Anderson 7 Moose Lake-Willow 08:32.2 08:03
14 1650 Jessica Randall 8 Cloquet 08:41.1 08:11
15 1966 Heidi Roeber 7 Marshall 08:42.1 08:12
16 1718 Lucy Super 7 Cromwell-Floodwood 08:47.1 08:17
17 2003 Sarah Dixon 7 Moose Lake-Willow 08:51.1 08:21
18 7 1883 Oliva Tusa 4 Hermantown 08:54.1 08:23
19 1649 Alycia Erickson 7 Cloquet 08:54.9 08:24
20 2021 Lindsay Waitt 7 Proctor 08:56.9 08:26
21 8 1608 Ashley Gundy 5 4 AlBrook 09:09.2 08:38
22 1855 Brilee Oman 7 Esko 09:17.6 08:46
23 1926 Alisha VanGordon 7 Hinkley-Finlayson 09:24.0 08:52
24 9 1615 Laurel Morris 7 5 AlBrook 09:28.1 08:56
25 1648 Ashley Chalberg 8 Cloquet 09:28.2 08:56
26 10 1882 Haily Ribish 5 Hermantown 09:40.1 09:07
27 11 1612 Savannah Johnson 5 6 AlBrook 09:44.1 09:11
28 1719 Katrina Sworski 7 Cromwell-Floodwood 09:52.0 09:18
29 12 1607 Lilia Fremling 4 7 AlBrook 09:59.5 09:25
30 1617 Janzyn Westgard 5 8 AlBrook 10:02.0 09:27
31 1925 Kayla Olander 7 Hinkley-Finlayson 10:19.6 09:44
32 2019 Miranda Hanson 7 Proctor 10:42.8 10:06
33 1609 Heidi Halladay 5 9 AlBrook 10:49.0 10:12
34 2020 Kathryn Roper 7 Proctor 11:11.0 10:33
Total Count: 388 http://itiming.com
October 17, 2006 Page 3
6:48:14 PM
JV Boys A & AA 10/17/2006 JV Boys AA Individual Results
Name min/mi
P l a c e Displcr Bib G r T Plc Team Elapsed Time
JV Boys A & AA 5k
Place Score ID# Name Grade Team Time Pace
1 1 1801 Alex Slobodyan 12 1 Duluth East 18:12.3 05:51
2 2 1887 Tim Grover 1 Hermantown 18:34.8 05:58
3 3 1807 Reuben Verdoljak 10 2 Duluth East 18:50.4 06:03
4 4 1805 Jake Tideman 10 3 Duluth East 18:59.3 06:06
5 5 1758 Kyle Akervik 11 1 Duluth Denfeld 19:03.4 06:07
6 6 1764 Max Strand 10 2 Duluth Denfeld 19:10.1 06:09
7 7 1804 Pat Sullivan 10 4 Duluth East 19:10.9 06:10
8 1858 Nate Lewis 12 Esko 19:11.6 06:10
9 8 1797 Jonathan Hallquist 11 5 Duluth East 19:25.1 06:14
10 9 1800 Dan Rosen 11 6 Duluth East 19:32.6 06:17
11 10 1766 Ray Zylka 10 3 Duluth Denfeld 19:32.7 06:17
12 11 1736 Joe VonRueden 11 1 Duluth Central 19:34.9 06:17
13 12 1796 Gus Downs 10 7 Duluth East 19:47.3 06:21
14 13 1889 Reeve Heinis 2 Hermantown 20:14.9 06:30
15 1793 Jon Anderson 10 8 Duluth East 20:20.0 06:32
16 1802 Jordan Sobczak 10 9 Duluth East 20:23.5 06:33
17 14 1667 Derek Singpiel 8 1 Cloquet 20:27.6 06:34
18 15 1765 David Stratioti 12 4 Duluth Denfeld 20:28.2 06:34
19 16 1759 Taylor Hanson 10 5 Duluth Denfeld 20:31.9 06:36
20 1799 Taylor Norton 9 10 Duluth East 20:35.3 06:37
21 17 1761 John Jackson 8 6 Duluth Denfeld 20:35.4 06:37
22 18 1694 David Ege 12 1 Cook County-Silver Bay 20:38.9 06:38
23 19 2028 Drew Schweiger 9 1 Proctor 20:42.9 06:39
24 20 1690 Drew Holmen 9 2 Cook County-Silver Bay 20:45.1 06:40
25 21 2022 Anthony Anderson 12 2 Proctor 20:46.0 06:40
26 22 1760 Joel Hinnenkamp 12 7 Duluth Denfeld 20:51.0 06:42
27 23 2024 Jared Knutson 11 3 Proctor 20:51.5 06:42
28 24 1731 Joe Johnson 10 2 Duluth Central 20:53.5 06:43
29 1857 Jerad DeVries 12 Esko 20:54.0 06:43
30 25 1734 Alex Spehar 10 3 Duluth Central 21:03.1 06:46
31 26 1888 Aaron Hansen 3 Hermantown 21:11.4 06:48
32 1794 Parker Bambenek 11 11 Duluth East 21:20.0 06:51
33 27 1659 Travis Hill 10 2 Cloquet 21:20.8 06:51
34 28 2025 Dylan McIntosh 9 4 Proctor 21:22.3 06:52
35 29 2023 Nicholas Anderson 10 5 Proctor 21:30.6 06:55
36 30 1696 Bradlee Rysdahl 11 3 Cook County-Silver Bay 21:31.4 06:55
37 31 2029 Anders Silverness 11 6 Proctor 21:41.1 06:58
38 32 1695 Peters Nelson 12 4 Cook County-Silver Bay 21:41.1 06:58
39 33 1654 Adam Boleman 11 3 Cloquet 21:48.8 07:00
40 34 1662 Steven Leifeste 12 4 Cloquet 21:59.8 07:04
41 35 1730 Greg Bongey 11 4 Duluth Central 22:01.2 07:04
42 36 1886 Andre Eggert 4 Hermantown 22:06.1 07:06
43 37 1655 Brian Buddish 12 5 Cloquet 22:26.2 07:12
44 38 1890 Joe LeGarde 5 Hermantown 22:42.7 07:18
45 39 1885 Daryl Anderson 6 Hermantown 22:46.2 07:19
46 40 1656 Josh Cadwell 10 6 Cloquet 22:54.5 07:21
47 1806 Ben Vaught 12 12 Duluth East 22:56.3 07:22
48 41 2027 Matt Rossiter 11 7 Proctor 22:58.1 07:23
49 1968 Nick Power 9 Marshall 23:05.4 07:25
50 42 1661 Cody Jorgenson 11 7 Cloquet 23:22.7 07:31
51 2031 Travis Tesser 9 8 Proctor 23:26.3 07:32
52 1927 Cory Carlstrom 10 Hinkley-Finlayson 23:37.0 07:35
53 1657 Dedric Clark 10 8 Cloquet 23:44.0 07:37
54 2026 Brian Moran 10 9 Proctor 24:11.0 07:46
55 2016 Kenny Kester 8 10 Proctor 24:20.7 07:49
56 43 1697 Ian Sylvester 12 5 Cook County-Silver Bay 24:28.3 07:52
57 1762 Ross Priolo 10 8 Duluth Denfeld 24:34.7 07:54
58 1929 Alden Kascak-Harth 11 Hinkley-Finlayson 25:11.2 08:05
59 44 2059 Dan Peterson 10 5 Duluth Central 25:28.8 08:11
60 1798 Sean Murphy 11 13 Duluth East 25:29.5 08:11
61 2017 Anthony Moore 8 11 Proctor 25:29.7 08:11
62 1665 Chris Petite 12 9 Cloquet 25:51.6 08:18
63 1668 Zack Vopat 11 10 Cloquet 26:19.1 08:27
64 2018 Cody Privette 8 12 Proctor 28:11.3 09:03
65 2030 DJ Talarico 10 13 Proctor 29:09.9 09:22
66 1953 Bradly Shinnaberry 12 Indus 29:49.0 09:35
67 1663 Bryce Opack 12 11 Cloquet 29:49.5 09:35
68 1969 Andrew Winkler 10 Marshall 30:11.1 09:42
69 1664 Cody Opack 12 12 Cloquet 33:28.8 10:45
Total Count: 388 http://itiming.com
October 17, 2006 Page 5
6:48:14 PM
JV Girls A & AA 10/17/2006 JV Girls AA Individual Results
Name min/mi
P l a c e Displcr Bib G r T Plc Team Elapsed Time
JV Girls A & AA 4k
Place Score ID# Name Grade Team Time Pace
1 1 1809 Amelia Black 9 1 Duluth East 17:13.7 06:55
2 2 1829 Carrie Walls 8 2 Duluth East 17:37.7 07:04
3 3 1827 Alena Tofte 10 3 Duluth East 17:42.8 07:06
4 4 1811 Katie Bressler 12 4 Duluth East 17:51.2 07:10
5 5 1891 Tessa Carlson 1 Hermantown 18:06.5 07:16
6 6 1894 Abby Flatten 2 Hermantown 18:07.4 07:16
7 7 1826 Ingrid Skantze 12 5 Duluth East 18:20.6 07:22
8 8 1810 Hillary Boyce 11 6 Duluth East 18:26.3 07:24
9 9 1743 Delaine Wendling 12 1 Duluth Central 18:33.3 07:27
10 10 1896 Rachel Gibbon 3 Hermantown 18:42.8 07:30
11 11 1898 Alyssa Wargin 4 Hermantown 18:43.0 07:31
12 12 1739 Sophie LaFond 10 2 Duluth Central 18:48.4 07:33
13 13 1818 Emily Kilgore 12 7 Duluth East 18:50.0 07:33
14 1671 Christine Randall 11 Cloquet 19:05.4 07:40
15 1812 Catherine Brown 9 8 Duluth East 19:10.2 07:41
16 14 1737 Misty Allen 11 3 Duluth Central 19:15.2 07:43
17 1820 Stephanie LaFrance 12 9 Duluth East 19:35.9 07:52
18 1821 Rachel Loeffler-Kemp 12 10 Duluth East 19:39.6 07:53
19 15 1738 Beth Halverson 11 4 Duluth Central 19:41.0 07:54
20 16 1893 Sam Engen 5 Hermantown 20:10.4 08:06
21 1673 Olivia Swenson 11 Cloquet 20:12.1 08:06
22 2054 Sara Sandwick 11 11 Duluth East 20:12.2 08:06
23 1670 Jessica Gable 10 Cloquet 20:18.0 08:09
24 17 1740 Hilary Pohl 9 5 Duluth Central 20:27.1 08:12
25 18 1742 Anna Sobczak 11 6 Duluth Central 20:35.4 08:16
26 19 1897 Jessica Stevenson 6 Hermantown 20:36.3 08:16
27 1819 Anissa Labyad 11 12 Duluth East 21:00.3 08:26
28 1822 Ellen Maddy 11 13 Duluth East 21:02.6 08:27
29 1813 Hannah Davis 11 14 Duluth East 21:14.8 08:31
30 1767 Hayley Reider 10 Duluth Denfeld 21:19.5 08:33
31 20 1892 Nicole Cooke 7 Hermantown 21:24.9 08:36
32 1808 Monica Bertani 11 15 Duluth East 21:47.9 08:45
33 1824 Sarah O'Connor 12 16 Duluth East 21:53.2 08:47
34 1895 Emily Flesch 8 Hermantown 21:58.0 08:49
35 21 1741 Jessica Primozich 11 7 Duluth Central 22:00.8 08:50
36 1701 Desi Thorne 12 Cook County-Silver Bay 22:07.2 08:53
37 1932 Shawndee Harrison 10 Hinkley-Finlayson 22:15.8 08:56
38 1700 Mishio Nakajima 10 Cook County-Silver Bay 22:23.0 08:59
39 1816 Jennifer Ipsen 11 17 Duluth East 22:24.6 09:00
40 1815 Dessa Harvey 11 18 Duluth East 22:26.7 09:00
41 1933 Melissa Linden 9 Hinkley-Finlayson 23:08.2 09:17
42 1823 Amy O'Connor 12 19 Duluth East 23:21.9 09:23
43 1830 Kathleen Walls 11 20 Duluth East 24:48.6 09:57
44 1832 Liz Whiteman 12 21 Duluth East 24:48.6 09:57
45 1817 Christina Janssen 11 22 Duluth East 24:48.7 09:57
46 1954 Nicole Jerome 11 Indus 25:50.1 10:22
47 1955 Meghan Tupper 11 Indus 28:04.6 11:16
Total Count: 388 http://itiming.com
October 17, 2006 Page 7
6:48:14 PM
Varsity Boys A & AA 10/17/2006 Varsity Boys AA Individual Results
Name min/mi
P l a c e Displcr Bib G r T Plc Team Elapsed Time
Varsity Boys A & AA 5k
Place Score ID# Name Grade Team Time Pace
1 1 1839 Erik Johnson 12 1 Duluth East 16:37.2 05:20
2 2 1835 Scott Behling 11 2 Duluth East 16:47.5 05:23
3 3 1862 Bryan Lindquist 11 1 Esko 16:50.7 05:24
4 1633 Jackson Peterson 12 Carlton / CCA 16:51.0 05:25
5 4 1936 Brett Ausmus 11 1 Hinkley-Finlayson 16:55.2 05:26
6 5 1838 James Goodenberger 12 3 Duluth East 17:07.8 05:30
7 6 1745 Joe Fisketti 12 1 Duluth Central 17:11.1 05:31
8 7 1861 Raleigh Goessling 9 2 Esko 17:15.8 05:33
9 8 1900 Randall Cottrell 1 Hermantown 17:16.5 05:33
10 9 1705 Noah Prinsen 12 1 Cook County-Silver Bay 17:29.1 05:37
11 10 1901 Brian Kraml 2 Hermantown 17:32.2 05:38
12 11 1725 Jordan Smith 9 1 Cromwell-Floodwood 17:34.9 05:39
13 12 1904 Erik Rupert 3 Hermantown 17:42.7 05:41
14 13 1676 Matt Ellison 11 1 Cloquet 17:48.0 05:43
15 14 1863 Kevin Rengo 12 3 Esko 17:49.6 05:43
16 15 1836 Grant Cook 11 4 Duluth East 17:53.0 05:45
17 16 1621 Tony Fremling 11 1 AlBrook 17:54.1 05:45
18 17 1747 Bryan Karban 12 2 Duluth Central 17:54.2 05:45
19 18 1748 Matt Larson 12 3 Duluth Central 17:56.8 05:46
20 19 1703 Ian Holmen 11 2 Cook County-Silver Bay 17:58.5 05:46
21 20 1860 Sean Gaskell 12 4 Esko 17:59.5 05:47
22 21 1769 Nick Hedtke 10 1 Duluth Denfeld 18:00.8 05:47
23 22 1840 Andy Kilpo 12 5 Duluth East 18:02.0 05:47
24 23 1674 Austin Derusha 10 2 Cloquet 18:13.7 05:51
25 24 1937 Matt Carlson 12 2 Hinkley-Finlayson 18:19.7 05:53
26 25 1677 Derek Johnson 11 3 Cloquet 18:20.8 05:53
27 1634 Paul Quiram 12 Carlton / CCA 18:20.9 05:54
28 26 2032 Justin Anderson 11 1 Proctor 18:23.6 05:54
29 27 2033 Charlie Habermann 10 2 Proctor 18:24.2 05:55
30 2058 David Conley Wrenshall 18:25.2 05:55
31 28 1623 Tony Williams 9 2 AlBrook 18:26.0 05:55
32 29 1905 Chris Schweiger 4 Hermantown 18:26.8 05:55
33 30 1837 Matt Florestano 10 6 Duluth East 18:29.0 05:56
34 31 1768 Luke Davis 12 2 Duluth Denfeld 18:32.2 05:57
35 32 1903 Max Runia 5 Hermantown 18:36.2 05:58
36 33 1750 Andres Witrak 12 4 Duluth Central 18:36.9 05:59
37 34 2014 Travis Wagers 11 1 Moose Lake-Willow 18:38.5 05:59
38 35 1773 Jordan Peterson 11 3 Duluth Denfeld 18:41.1 06:00
39 36 2037 Eric Schwerdt 11 3 Proctor 18:41.4 06:00
40 1991 Mychal Hadrich McGregor 18:41.7 06:00
41 37 1899 Jeff Cottrell 6 Hermantown 18:42.2 06:00
42 38 1902 Joe Mavec 7 Hermantown 18:42.6 06:00
43 39 1749 Matt Schumacher 11 5 Duluth Central 18:44.4 06:01
44 40 1708 Losha Senty 10 3 Cook County-Silver Bay 18:47.7 06:02
45 41 1859 Adam Eskuri 8 5 Esko 18:50.9 06:03
46 42 1679 Aaron Swander 11 4 Cloquet 18:51.3 06:03
47 43 1770 Matt Kero 8 4 Duluth Denfeld 18:51.8 06:03
48 1961 Aaron Swanson 12 Lakeview Christian 18:55.6 06:05
49 1960 Spencer Newman 12 Lakeview Christian 18:59.5 06:06
50 44 1864 Neil Smith 12 6 Esko 19:05.4 06:08
51 45 1771 Mason Lehto 9 5 Duluth Denfeld 19:11.7 06:10
52 46 1774 Nate Ward 9 6 Duluth Denfeld 19:12.2 06:10
53 47 1746 Ian Gibbs-Hall 10 6 Duluth Central 19:19.5 06:12
54 48 1865 Matt Sundstrom 12 7 Esko 19:21.1 06:13
55 49 1723 Curtis Hakala 11 2 Cromwell-Floodwood 19:21.3 06:13
56 50 1772 Matt Luczak 9 7 Duluth Denfeld 19:21.7 06:13
57 51 2034 Steve Larson 10 4 Proctor 19:24.9 06:14
58 52 1702 Guthrie Cunningham 9 4 Cook County-Silver Bay 19:32.6 06:17
59 53 1622 Luke Salo 12 3 AlBrook 19:37.2 06:18
60 2056 Ryan Hlava Wrenshall 19:38.2 06:18
61 54 2038 Ben Welch 10 5 Proctor 19:38.7 06:19
62 55 1678 Nick Lind 11 5 Cloquet 19:39.9 06:19
63 56 2035 James Ostrander 10 6 Proctor 19:40.3 06:19
64 57 1724 Kyle House 11 3 Cromwell-Floodwood 19:44.3 06:20
65 1990 Tosh Chamberlin McGregor 19:50.5 06:22
66 58 1675 Zach Dunaisky 11 6 Cloquet 19:58.1 06:25
67 59 2036 Tom Rossiter 8 7 Proctor 19:59.0 06:25
68 60 1939 Zac Libra 11 3 Hinkley-Finlayson 20:05.3 06:27
69 61 1720 John Ammesmaki 12 4 Cromwell-Floodwood 20:08.2 06:28
70 62 1732 Marcus McGill 12 7 Duluth Central 20:14.9 06:30
71 1992 Tony Jirava McGregor 20:16.5 06:31
72 63 1721 Eric Arnold 11 5 Cromwell-Floodwood 20:24.5 06:33
73 64 1707 Ben Schield 11 5 Cook County-Silver Bay 20:29.8 06:35
74 65 2009 Jake Granfors 10 2 Moose Lake-Willow 20:39.7 06:38
75 66 1652 Jared Anderson 8 7 Cloquet 20:39.8 06:38
76 67 1706 Chris Rider 11 6 Cook County-Silver Bay 20:47.2 06:41
77 1976 Alex Stewert 12 Marshall 21:25.7 06:53
78 1977 Devin Zenner 12 Marshall 21:25.8 06:53
79 1972 Brennen Collins 12 Marshall 21:25.9 06:53
80 68 1935 Jeff Alleman 10 4 Hinkley-Finlayson 21:39.2 06:57
81 69 1620 Nate Fremling 10 4 AlBrook 22:15.2 07:09
82 70 2013 Alex Larson 12 3 Moose Lake-Willow 22:39.0 07:16
83 71 1618 Brady Anderson 12 5 AlBrook 22:52.4 07:21
84 72 1940 Rory Rueger 11 5 Hinkley-Finlayson 22:56.0 07:22
85 73 2006 Andrew Agnew 12 4 Moose Lake-Willow 23:03.4 07:24
86 1975 John Shusterich 12 Marshall 23:04.9 07:25
87 1967 Sam McKinney 11 Marshall 23:11.2 07:27
88 2057 Aaron Mettling Wrenshall 23:34.4 07:34
89 74 2011 Matt Indihar 12 5 Moose Lake-Willow 24:02.2 07:43
90 75 2007 Zach Wilder 11 6 Moose Lake-Willow 24:02.3 07:43
91 76 1722 Ryan Beck 10 6 Cromwell-Floodwood 27:56.7 08:59
92 1973 David Hafferty 11 Marshall 30:11.4 09:42
93 1974 Ethan Howard 10 Marshall 30:11.5 09:42
Total Count: 388 http://itiming.com
October 17, 2006 Page 10
6:48:14 PM
Varsity Girls A & AA 10/17/2006 Varsity Girls AA Individual Results
Name min/mi
P l a c e Displcr Bib G r T Plc Team Elapsed Time
Varsity Girls A & AA 4k
Place Score ID# Name Grade Team Time Pace
1 1 1847 Ericka Sell 12 1 Duluth East 15:17.8 06:08
2 2 1687 Becca Sorenson 11 1 Cloquet 15:34.2 06:15
3 3 1870 Kaycee Knutson 11 1 Esko 15:47.2 06:20
4 4 1775 Ashley Polson 11 1 Duluth Denfeld 15:47.7 06:20
5 5 1872 Abby Nelson 12 2 Esko 15:57.7 06:24
6 6 1681 Amy Campbell 7 2 Cloquet 16:09.3 06:29
7 7 1868 Lacey Joslin 12 3 Esko 16:24.5 06:35
8 1726 Sarah Chasson 9 Cromwell-Floodwood 16:26.7 06:36
9 8 1911 Tanya Templer 1 Hermantown 16:28.0 06:36
10 9 1843 Bria Kask 11 2 Duluth East 16:38.9 06:41
11 10 1841 Sarah Allen 10 3 Duluth East 16:39.1 06:41
12 11 1846 Karli Miller 12 4 Duluth East 16:42.1 06:42
13 12 1845 Kate McDonald 12 5 Duluth East 16:44.8 06:43
14 13 1712 Heidi Sande 11 1 Cook County-Silver Bay 16:44.8 06:43
15 14 1842 Macey Dorow 8 6 Duluth East 16:47.1 06:44
16 15 1869 Mollie Juntunen 12 4 Esko 16:58.2 06:48
17 16 1686 Halee Peterson 8 3 Cloquet 17:00.9 06:50
18 17 1844 Marian Lund 9 7 Duluth East 17:05.1 06:51
19 18 1867 Neysa Granholm 11 5 Esko 17:08.4 06:53
20 19 1912 Niila Witikko 2 Hermantown 17:09.1 06:53
21 20 1756 Danielle Solheim 12 1 Duluth Central 17:15.6 06:55
22 21 1752 Natasha Hinzmann 12 2 Duluth Central 17:16.8 06:56
23 22 1906 Jess Harper 3 Hermantown 17:27.5 07:00
24 23 1754 Maggie Kucera 9 3 Duluth Central 17:30.6 07:01
25 1635 Christine Bryant 12 Carlton / CCA 17:39.8 07:05
26 24 1910 Renee Runia 4 Hermantown 17:41.7 07:06
27 1727 Hailey Cook 9 Cromwell-Floodwood 17:44.6 07:07
28 25 1683 Sadie Lundquist 10 4 Cloquet 17:45.3 07:07
29 26 1909 Destanie Melin 5 Hermantown 17:47.0 07:08
30 27 1947 Rachel Vrudny 10 1 Hinkley-Finlayson 17:52.0 07:10
31 28 1945 Shannon Summerland 7 2 Hinkley-Finlayson 17:56.2 07:12
32 29 1907 Rachel Hoium 6 Hermantown 17:56.2 07:12
33 2051 Christie Bunge Wrenshall 18:05.6 07:16
34 30 1711 Molly Rider 8 2 Cook County-Silver Bay 18:06.4 07:16
35 1624 Maija Fremling 7 AlBrook 18:08.2 07:17
36 31 2042 Cassie Roper 12 1 Proctor 18:10.4 07:17
37 32 2039 Katie Fleckenstein 9 2 Proctor 18:12.3 07:18
38 33 1908 Melissa Madison 7 Hermantown 18:12.8 07:18
39 34 1684 Kayla Masessa 7 5 Cloquet 18:17.8 07:20
40 35 1715 Michelle Weitz 9 3 Cook County-Silver Bay 18:25.2 07:23
41 36 1757 Mary VonRueden 8 4 Duluth Central 18:26.0 07:24
42 37 1669 Danielle Anderson 7 6 Cloquet 18:28.4 07:25
43 38 1866 Maggie Donahue 12 6 Esko 18:28.7 07:25
44 39 2043 Amanda Smith 9 3 Proctor 18:31.2 07:26
45 40 1946 Kayla Vrudny 11 3 Hinkley-Finlayson 18:35.3 07:27
46 41 1777 Brynn Severson 12 2 Duluth Denfeld 18:37.4 07:28
47 42 1710 Jenny Huss 12 4 Cook County-Silver Bay 18:59.1 07:37
48 43 1714 Ellen Sobieck 12 5 Cook County-Silver Bay 19:04.2 07:39
49 44 1682 Brittany Chalberg 11 7 Cloquet 19:05.0 07:39
50 45 1755 Kaitlin Micheau 10 5 Duluth Central 19:10.4 07:42
51 46 1753 Kelly Kohlbry 11 6 Duluth Central 19:11.4 07:42
52 47 1778 Kallie Severson 7 3 Duluth Denfeld 19:17.2 07:44
53 48 2040 Alaina Levings 8 4 Proctor 19:17.7 07:44
54 49 1779 Katie Smart 10 4 Duluth Denfeld 19:25.3 07:48
55 50 1780 Bailey Sutherlund 10 5 Duluth Denfeld 19:26.2 07:48
56 51 1781 Sarah Zapp 12 6 Duluth Denfeld 19:42.2 07:54
57 52 1751 Anna Halverson 9 7 Duluth Central 19:43.1 07:55
58 53 1713 Anna Schield 8 6 Cook County-Silver Bay 19:43.4 07:55
59 54 1871 Megan Mattson 12 7 Esko 19:57.3 08:00
60 1625 Brittany Westgard 9 AlBrook 19:59.2 08:01
61 55 1709 Anna-Britt Bergstrom 11 7 Cook County-Silver Bay 20:01.2 08:02
62 56 1944 Edith Sandchez 9 4 Hinkley-Finlayson 20:02.5 08:02
63 1994 Jamie Malin McGregor 20:20.8 08:10
64 2052 Meagan Krube Wrenshall 20:37.6 08:17
65 57 2041 Brittany Roper 10 5 Proctor 20:44.9 08:19
66 58 1776 Alli Severson 10 7 Duluth Denfeld 20:44.9 08:19
67 1728 Heidi Smith 12 Cromwell-Floodwood 22:00.7 08:50
68 1980 Hannah Grune 11 Marshall 22:25.4 09:00
69 1984 Felicia Schlaepfer 12 Marshall 22:26.1 09:00
70 59 2044 Brittney Smith 11 6 Proctor 22:55.9 09:12
71 60 1943 Katie Pauly 12 5 Hinkley-Finlayson 22:56.5 09:12
72 2053 Hannah Jurek Wrenshall 23:43.6 09:31
73 1996 Stephanie Troup McGregor 25:30.3 10:14
74 1995 Amber Perron McGregor 27:18.9 10:58
75 1970 Mattie Fox 10 Marshall 27:54.2 11:12
76 1979 Ella Fox 8 Marshall 27:54.6 11:12
Total Count: 388 http://itiming.com
October 17, 2006 Page 12
6:48:14 PM