Varsity Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kole Curry 12 Westbrook-Walnut Grove/Re 11.76
2 Peda Zeba 12 Adrian/Ellsworth 11.87
3 Logan Neuenburg 12 Adrian/Ellsworth 12.36
4 Fredy Garcia 10 St. James Area 12.58
5 Lucas Essman 11 Adrian/Ellsworth 12.61
6 Christopher Xiong 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 12.67
7 Layne Wall 10 Mt. Lake Area - Comfrey 12.74
8 Job Ogeka 10 Windom Area 12.77
9 Thomas Huso 11 Murray County Central 12.78
10 Ruben Zamora 8 St. James Area 12.79
11 Dustin Falk 10 Mt. Lake Area - Comfrey 12.82
12 Preston Xayachak 11 Mt. Lake Area - Comfrey 12.83
13 Ben Yang 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 12.95
14 Ryuan Gonzalez 10 St. James Area 13.05
15 Carson Klein 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 13.18
16 Cameron Andersen 11 St. James Area 13.21
17 Alex Kueny 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 13.21
18 Carlos Castillo 10 Adrian/Ellsworth 13.24
19 Ethan Johnson 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 13.27
20 Carter Allen 12 Windom Area 13.51
21 Chase Radtke 11 Mt. Lake Area - Comfrey 13.61
22 Jackson Schroeder 10 Murray County Central 13.90
23 Griffin Braun 10 Murray County Central 13.98
24 Luke Iverson 9 Murray County Central 14.17
25 Owen Olsem 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 14.70
-- Brandon Macario 7 Windom Area DNS
-- Kevin Bleess 10 Windom Area DNS
Varsity Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sadi Altman 10 Adrian/Ellsworth 14.27
2 Ava Van Norman 9 Windom Area 14.30
3 Paige McMullen 10 Mt. Lake Area - Comfrey 14.33
4 Bella Anacker 8 Mt. Lake Area - Comfrey 14.76
5 Maliya Nave 8 Adrian/Ellsworth 14.81
6 Katelyn Frodermann 10 Adrian/Ellsworth 14.88
7 Ailyn Balbuena 10 St. James Area 14.88
8 Amelia Sikel 11 Westbrook-Walnut Grove/Re 14.89
9 Ambrosa Yang 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 14.96
10 Margarita Berduo 9 Windom Area 15.31
11 Allie Cook 10 Adrian/Ellsworth 15.64
12 Ava Reemtsma 9 Murray County Central 15.64
13 Liv Locke 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 15.67
14 Elyza Buller 10 Mt. Lake Area - Comfrey 15.72
15 Elsie Buller 10 Mt. Lake Area - Comfrey 15.85
16 Courtney Gengler 10 Murray County Central 15.86
17 Lillianna Kuehl 7 St. James Area 16.10
18 Nora Kern 9 St. James Area 16.12
19 Jocelyn Lopez 10 Windom Area 16.15
20 Laney Kathman 9 Murray County Central 16.92
21 Emily Gass 7 Heron Lake-Okabena/Fulda 17.08
22 Brett Blom 7 St. James Area 17.81
23 Kylie Knakmuhs 11 Murray County Central 18.37
-- Aubri Spielman 11 Windom Area DNS
Varsity Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kole Curry 12 Westbrook-Walnut Grove/Re 24.37
2 Jacob Friesen 11 St. James Area 25.01
3 Peda Zeba 12 Adrian/Ellsworth 25.12
4 Bryan Macario Rios 12 Windom Area 25.22
5 Ethan Schroeder 10 Mt. Lake Area - Comfrey 25.34
6 Tavian Lange 12 Adrian/Ellsworth 25.37
7 Logan Neuenburg 12 Adrian/Ellsworth 25.38
8 Fredy Garcia 10 St. James Area 25.42
9 Dustin Falk 10 Mt. Lake Area - Comfrey 26.06
10 Kollin Anderson 11 St. James Area 26.26
11 Ryuan Gonzalez 10 St. James Area 26.49
12 Preston Xayachak 11 Mt. Lake Area - Comfrey 26.62
13 Ethan Johnson 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 27.24
14 Adrian Yang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 27.64
15 Jackson Schroeder 10 Murray County Central 27.84
16 Carter Allen 12 Windom Area 28.24
17 Eli Hall 10 Mt. Lake Area - Comfrey 28.99
18 Luke Iverson 9 Murray County Central 29.24
19 Carter Knakmuhs 10 Murray County Central 31.56
-- Damon John 9 Adrian/Ellsworth DNS
-- Kevin Bleess 10 Windom Area DNS
-- Noah Steffen 10 Windom Area DNS
Varsity Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ava Van Norman 9 Windom Area 29.62
2 Sadi Altman 10 Adrian/Ellsworth 30.46
3 Maliya Nave 8 Adrian/Ellsworth 31.01
4 Isabel Klumper 11 Westbrook-Walnut Grove/Re 31.71
5 Lydia Rete 11 Mt. Lake Area - Comfrey 31.92
6 Abby Overman 11 Murray County Central 32.51
7 Liv Locke 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 32.62
8 Lillian Ciske 11 St. James Area 32.71
9 Allie Cook 10 Adrian/Ellsworth 32.99
10 Elsie Buller 10 Mt. Lake Area - Comfrey 33.32
11 Gao Vang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 34.00
12 Isabelle Alphs 7 St. James Area 34.49
13 Laney Kathman 9 Murray County Central 34.57
14 Emma Holtz 11 Windom Area 35.12
15 Morgan Bennett 7 Mt. Lake Area - Comfrey 35.21
16 Reese Henning 10 Adrian/Ellsworth 35.25
17 Kenzie Albrecht 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 36.03
18 Margarita Berduo 9 Windom Area 36.08
19 Finley Erickson-Selman 9 St. James Area 36.66
20 Brett Blom 7 St. James Area 37.20
-- Naveah Sosa 10 Windom Area DNS
-- Rebecca Cheadle 10 Heron Lake-Okabena/Fulda DNS
Varsity Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Zach Klassen 10 Mt. Lake Area - Comfrey 52.55
2 Carter Olsen 11 Mt. Lake Area - Comfrey 52.73
3 Bryan Macario Rios 12 Windom Area 52.99
4 Charlie Smith 11 Windom Area 53.89
5 Ethan Schroeder 10 Mt. Lake Area - Comfrey 54.31
6 Luke DeSmith 12 Westbrook-Walnut Grove/Re 54.42
7 Levi Miest 11 St. James Area 56.06
8 Elias Jensen 11 Windom Area 56.11
9 Lucas Essman 11 Adrian/Ellsworth 56.25
10 Dylan Graff 12 Adrian/Ellsworth 56.54
11 Dustin Falk 10 Mt. Lake Area - Comfrey 56.76
12 Alex Kueny 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 57.42
13 Landon Leuthold 11 Adrian/Ellsworth 58.74
14 Drew Swanson 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 58.77
15 Adrian Yang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 59.20
16 Tayden Xaphakdy 10 St. James Area 59.99
17 Carson Engelkes 10 Murray County Central 1:00.32
18 Josh Jansma 11 Adrian/Ellsworth 1:03.35
19 Lane Moser 9 St. James Area 1:05.62
20 Chue Vang 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 1:11.96
-- Brandon Macario 7 Windom Area DNS
Varsity Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brylei Schreier 11 Murray County Central 1:03.29
2 Katelyn Friesen 9 St. James Area 1:05.45
3 Megan Bakke 12 Murray County Central 1:07.58
4 Olivia Bullerman 8 Adrian/Ellsworth 1:08.32
5 Victoria Robillard 11 Windom Area 1:09.87
6 Adisyn Aden 8 St. James Area 1:10.95
7 Hannah Beyer 7 Mt. Lake Area - Comfrey 1:11.31
8 Lydia Rete 11 Mt. Lake Area - Comfrey 1:12.02
9 Jozie Cuperus 8 Adrian/Ellsworth 1:13.15
10 Allie Paulzine 9 Murray County Central 1:13.83
11 Evelyn Rentschler 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 1:14.47
12 Morgan Bennett 7 Mt. Lake Area - Comfrey 1:16.56
13 Brooklyn Flaherty 12 Windom Area 1:16.98
14 Julia Westman 7 St. James Area 1:20.73
15 Macee Duerksen 8 Windom Area 1:21.22
16 Gao Vang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 1:22.06
17 Sara Cavicchi 12 Heron Lake-Okabena/Fulda 1:22.66
18 Emma Risacher 9 Murray County Central 1:22.95
Varsity Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kody Wassman 11 Mt. Lake Area - Comfrey 2:04.25
2 Zach Klassen 10 Mt. Lake Area - Comfrey 2:07.18
3 Thomas Green 11 Windom Area 2:08.47
4 Caleb Appel 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 2:13.03
5 Aaden Nauman 11 Windom Area 2:14.24
6 Logan Bossert 11 Adrian/Ellsworth 2:16.57
7 Carter Olsen 11 Mt. Lake Area - Comfrey 2:16.94
8 Drew Swanson 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 2:17.61
9 Adrian Pineda 11 St. James Area 2:18.47
10 Owen Kuehl 10 St. James Area 2:25.77
11 Zach Kirchner 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 2:26.20
12 Noah Steffen 10 Windom Area 2:32.08
13 Matthew Stapek 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 2:37.95
14 Robert Yang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 2:38.51
15 Walker Biren 9 Murray County Central 2:38.84
16 Bruce Farinella 11 Adrian/Ellsworth 2:41.48
17 Jared Hunter 12 Windom Area 2:45.93
18 Owen Lor 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 2:47.63
19 Benjamin Meiner 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 2:50.94
20 Fabian Herrera 10 St. James Area 2:51.02
21 Brayden Stewart 11 Mt. Lake Area - Comfrey 2:51.78
-- Angel Perez 12 St. James Area DNS
Varsity Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashley Overgaauw 12 Murray County Central 2:27.20
2 Amanda Overgaauw 12 Murray County Central 2:27.21
3 Sophia Nelson 10 Murray County Central 2:35.26
4 Brylei Schreier 11 Murray County Central 2:42.17
5 Victoria Robillard 11 Windom Area 2:49.20
6 Olivia Bullerman 8 Adrian/Ellsworth 2:50.43
7 Hannah Beyer 7 Mt. Lake Area - Comfrey 2:50.49
8 Lucy Thier 8 Adrian/Ellsworth 2:52.42
9 Celia Vogel 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 2:53.72
10 Jesselle Sosa 8 Windom Area 3:00.17
11 Cadey Brown 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 3:07.85
12 Estrella Leyva 7 St. James Area 3:09.73
13 Hunter Penning 11 Adrian/Ellsworth 3:19.57
14 Elizabeth Meiner 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 3:34.20
15 Natalie Slinger 8 Heron Lake-Okabena/Fulda 3:40.01
-- Carmen Kreel 8 St. James Area DNS
-- Yasmine Rodriguez 8 St. James Area DNS
-- Jessica Panjoj Saquic 8 St. James Area DNS
Varsity Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Zach Klassen 10 Mt. Lake Area - Comfrey 4:36.76
2 Kody Wassman 11 Mt. Lake Area - Comfrey 4:39.74
3 Jacob Green 12 Windom Area 4:56.75
4 Dylan Graff 12 Adrian/Ellsworth 4:59.49
5 Logan Bossert 11 Adrian/Ellsworth 5:08.78
6 Owen Kuehl 10 St. James Area 5:10.23
7 Matthew Stapek 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 5:12.27
8 Ryan Gonzalez 8 St. James Area 5:35.65
9 Wyatt Biren 12 Murray County Central 6:00.60
10 Isaac Bordewyk 8 Windom Area 6:09.10
11 Aedan Larsen 11 Adrian/Ellsworth 6:13.33
12 Nate Onken 9 Adrian/Ellsworth 6:20.59
13 Gabe Gleis 9 Murray County Central 6:52.10
14 Brayden Stewart 11 Mt. Lake Area - Comfrey 7:02.93
-- Eli Bordewyk 12 Windom Area DNS
-- Bryce Green 8 Windom Area DNS
Varsity Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashley Overgaauw 12 Murray County Central 5:16.22
2 Lydia Rete 11 Mt. Lake Area - Comfrey 6:06.53
3 Miranda Mischke 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 6:09.38
4 Haidyn Sammons 9 Windom Area 6:18.69
5 Jozie Cuperus 8 Adrian/Ellsworth 6:29.97
6 Katelyn Ojeda 11 St. James Area 6:47.81
7 Chloe Shamp 12 Windom Area 6:47.88
8 Penny Ringham 8 St. James Area 6:48.73
9 Ruth Ethridge 8 Heron Lake-Okabena/Fulda 7:06.14
10 Hunter Penning 11 Adrian/Ellsworth 7:15.23
-- Carmen Kreel 8 St. James Area DNS
Varsity Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Evan Bumgardner 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 10:39.38
2 Silas Stapek 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 11:14.07
3 Darwin Demarrias-Jansma 9 Adrian/Ellsworth 11:32.71
4 Bryce Green 8 Windom Area 11:54.91
5 Braylen Lyons 8 Windom Area 12:41.63
6 Wyatt Biren 12 Murray County Central 13:24.07
7 Walker Biren 9 Murray County Central 14:42.32
-- Gabe Gleis 9 Murray County Central DNS
Varsity Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 America Trejo Esqueda 11 St. James Area 13:32.21
2 Keyona Klingenberg 8 Adrian/Ellsworth 14:53.54
3 Jocelyn Frank 8 Windom Area 15:35.29
4 Tiegan Meyer 12 Mt. Lake Area - Comfrey 16:45.16
5 Sara Cavicchi 12 Heron Lake-Okabena/Fulda 19:11.24
-- Ruth Ethridge 8 Heron Lake-Okabena/Fulda DNS
Varsity Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brealyn Damm 11 Murray County Central 18.45
2 Evelyn Rentschler 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 19.00
3 Lindsey Hause 11 Murray County Central 19.46
4 Anna Byers 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 20.00
5 Alivia Romsdahl 9 St. James Area 20.50
6 Catalina De LaCruz 11 St. James Area 20.67
7 Marine Vergnaud 12 Mt. Lake Area - Comfrey 21.61
8 Cadey Brown 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 21.71
9 Emma Holtz 11 Windom Area 21.75
10 Brooklyn Flaherty 12 Windom Area 22.53
11 Alesha Henning 12 Adrian/Ellsworth 24.40
12 Reese Henning 10 Adrian/Ellsworth 26.19
-- Khloe Hansen 7 Mt. Lake Area - Comfrey DNS
-- Yasmine Rodriguez 8 St. James Area DNS
Varsity Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashton Kalas 12 Murray County Central 17.65
2 Bowen Hesse 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 18.35
3 James Erickson 10 Windom Area 21.32
4 Octavio Acosta 9 St. James Area 21.39
5 Silas Stapek 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 21.97
6 Eli Freiwald 11 Windom Area 22.18
7 Torrin Clarke 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 23.06
Varsity Boys 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashton Kalas 12 Murray County Central 47.29
2 Aiden Lorenzen 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 49.17
3 James Erickson 10 Windom Area 49.67
4 Jon Olsem 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 50.58
5 Erick Avila 9 St. James Area 53.09
6 Octavio Acosta 9 St. James Area 55.37
7 Eli Freiwald 11 Windom Area 56.22
8 Torrin Clarke 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 56.95
Varsity Girls 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lindsey Hause 11 Murray County Central 54.04
2 Anna Byers 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 55.94
3 Zoe Evers 10 Mt. Lake Area - Comfrey 57.52
4 Paige McMullen 10 Mt. Lake Area - Comfrey 58.48
5 Emma Holtz 11 Windom Area 1:02.26
6 Marine Vergnaud 12 Mt. Lake Area - Comfrey 1:03.82
7 Maren Bluedorn 7 St. James Area 1:04.77
8 Areli Capetillo 12 Mt. Lake Area - Comfrey 1:06.56
Varsity Boys 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Adrian/Ellsworth 46.69
2 Adrian/Ellsworth 47.91
3 St. James Area 48.85
4 Heron Lake-Okabena/Fulda 48.95
5 Murray County Central 49.45
6 Windom Area 50.51
7 St. James Area 52.20
Varsity Girls 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Mt. Lake Area - Comfrey 57.00
2 Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central 57.51
3 St. James Area 58.88
4 Murray County Central 59.38
5 Heron Lake-Okabena/Fulda 59.90
6 Windom Area 1:00.55
7 Mt. Lake Area - Comfrey 1:03.75
Varsity Boys 4x200m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St. James Area 1:39.08
2 Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central 1:39.68
3 Windom Area 1:43.36
4 Adrian/Ellsworth 1:45.17
5 Murray County Central 1:47.76
Varsity Girls 4x200m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St. James Area 1:59.93
2 Windom Area 2:01.06
3 Murray County Central 2:02.23
4 Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central 2:04.26
5 Heron Lake-Okabena/Fulda 2:15.60
Varsity Boys 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Windom Area 3:41.69
2 St. James Area 3:53.40
3 Adrian/Ellsworth 3:56.70
4 Heron Lake-Okabena/Fulda 4:02.40
Varsity Girls 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Murray County Central 4:29.04
2 Adrian/Ellsworth 4:45.92
3 St. James Area 4:56.74
4 Windom Area 4:57.32
5 Heron Lake-Okabena/Fulda 5:22.09
Varsity Boys 4x800m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Windom Area 8:42.98
2 Heron Lake-Okabena/Fulda 9:02.84
3 Windom Area 9:57.79
4 Adrian/Ellsworth 10:24.51
Varsity Girls 4x800m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Murray County Central 10:24.28
2 St. James Area 11:07.55
3 Windom Area 11:10.32
4 Heron Lake-Okabena/Fulda 11:52.78
Varsity Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jose Rodas 12 Windom Area 40-0
2 Vaugn Vo-Verhage 12 Windom Area 39-5.5
3 Anthony Ramirez 10 St. James Area 39-5
4 Thomas Huso 11 Murray County Central 39-2
5 Carson Klein 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 37-7
6 Anthony Sletta 12 St. James Area 37-5.5
7 Broox Platt 9 Murray County Central 36-8
8 Cole Purrington 11 Windom Area 34-1
9 Rylan Klein 12 Heron Lake-Okabena/Fulda 33-8.5
10 Brody Kleven 12 Mt. Lake Area - Comfrey 31-10.5
11 Tyson Clausen 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 31-1
12 Jarrett Durheim 11 St. James Area 30-7
13 Josh Honken 8 Adrian/Ellsworth 30-1
14 Cheick Zeba 10 Adrian/Ellsworth 29-10.5
15 Ethan Leimer 10 St. James Area 29-10
16 Carson Hopper 10 Mt. Lake Area - Comfrey 29-1
17 Dylan Doeden 12 Murray County Central 29-0
18 Landin Morin 12 Mt. Lake Area - Comfrey 26-4
19 Chue Vang 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 25-6
20 Ian Kuehl 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 25-0
21 Sawyer Carrison 10 Mt. Lake Area - Comfrey 24-9
22 Owen Olsem 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 24-3.5
23 Benjamin Meiner 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 22-3
24 Kolton Gieseke 8 Adrian/Ellsworth 22-2
-- Griffin Braun 10 Murray County Central DNS
-- Nicholas Bottelberghe 12 Windom Area DNS
-- BJ Yang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re DNS
Varsity Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Elliot Espenson 12 Windom Area 35-11
2 Taylor Wieneke 11 Adrian/Ellsworth 29-5
3 Ally Linder 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 28-0.5
4 Callie Platt 11 Murray County Central 27-7
5 Mayra Aguilar 11 St. James Area 27-4
6 Kearney Wall 12 Mt. Lake Area - Comfrey 27-0
7 Riley Parker 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 26-1.5
8 Lilly Meyer 9 Windom Area 25-1.5
9 Alexis Vang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 24-8
10 Erica Doeden 9 Murray County Central 24-4
10 Soraya Aguilar 8 St. James Area 24-4
12 Nora Kern 9 St. James Area 24-3
13 Valeria Aguilar 8 St. James Area 24-1
14 Kayla Browen 12 Adrian/Ellsworth 23-10.5
15 Kylie Knakmuhs 11 Murray County Central 23-8
16 Mareena Jepsen 11 Mt. Lake Area - Comfrey 23-4.5
17 Avery Winter 8 Heron Lake-Okabena/Fulda 22-2
17 Anneka Eisfeld 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 22-2
19 Graciela Ramirez 12 Mt. Lake Area - Comfrey 22-0
20 Brooklyn Flaherty 12 Windom Area 21-2
21 Destiny Henson 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 20-0
22 Natalee Lenning 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 19-8
23 Kahlen Larsen 12 Murray County Central 18-7.5
24 Natalie Slinger 8 Heron Lake-Okabena/Fulda 18-3
25 Destiny Gibbens 12 Adrian/Ellsworth 18-1
26 Areli Capetillo 12 Mt. Lake Area - Comfrey 17-4
-- Nyah Visker 12 Windom Area DNS
Varsity Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jose Rodas 12 Windom Area 126-6
2 Vaugn Vo-Verhage 12 Windom Area 117-10
3 Dylan Doeden 12 Murray County Central 112-4
4 Carson Klein 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 112-0
5 Cole Purrington 11 Windom Area 98-9
6 Broox Platt 9 Murray County Central 95-4
7 Jarrett Durheim 11 St. James Area 93-8
8 Anthony Ramirez 10 St. James Area 93-6
9 Rylan Klein 12 Heron Lake-Okabena/Fulda 91-3
10 Thomas Huso 11 Murray County Central 88-3
11 Griffin Braun 10 Murray County Central 86-0
12 Tyson Clausen 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 81-7
13 Cheick Zeba 10 Adrian/Ellsworth 80-0
14 Eli Hall 10 Mt. Lake Area - Comfrey 76-5
15 Landin Morin 12 Mt. Lake Area - Comfrey 75-5
16 Carson Hopper 10 Mt. Lake Area - Comfrey 73-0
16 Ethan Leimer 10 St. James Area 73-0
18 Chue Vang 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 70-7
19 Josh Honken 8 Adrian/Ellsworth 69-2
20 Brody Kleven 12 Mt. Lake Area - Comfrey 65-8
21 Adrian Yang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 61-0
22 Kolton Gieseke 8 Adrian/Ellsworth 60-10
23 Owen Olsem 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 60-0
24 Ian Kuehl 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 56-8
25 Owen Lor 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 53-4
-- Nicholas Bottelberghe 12 Windom Area DNS
-- Anthony Sletta 12 St. James Area DNS
Varsity Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mayra Aguilar 11 St. James Area 103-9
2 Elliot Espenson 12 Windom Area 103-2
3 Kearney Wall 12 Mt. Lake Area - Comfrey 91-5
4 Taylor Wieneke 11 Adrian/Ellsworth 88-9
5 Callie Platt 11 Murray County Central 85-2
6 Kylie Knakmuhs 11 Murray County Central 83-9
7 Lilly Meyer 9 Windom Area 77-4
8 Valeria Aguilar 8 St. James Area 77-0
9 Elizabeth Shores 8 St. James Area 74-4
10 Soraya Aguilar 8 St. James Area 71-8
11 Alexis Vang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 70-5
12 Avery Winter 8 Heron Lake-Okabena/Fulda 68-0
13 Kayla Browen 12 Adrian/Ellsworth 67-7
14 Krystna Betz 10 Murray County Central 63-3
15 Anneka Eisfeld 9 Heron Lake-Okabena/Fulda 60-5
16 Destiny Gibbens 12 Adrian/Ellsworth 58-7
17 Aubri Spielman 11 Windom Area 58-2
18 Erica Doeden 9 Murray County Central 57-0
19 Evelyn Rentschler 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 56-8
20 Michala Morin 12 Mt. Lake Area - Comfrey 56-4
21 Kahlen Larsen 12 Murray County Central 54-5
22 Destiny Henson 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 52-6
23 Elizabeth Meiner 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 51-4
24 Natalie Slinger 8 Heron Lake-Okabena/Fulda 51-2
25 Graciela Ramirez 12 Mt. Lake Area - Comfrey 46-10
26 Areli Capetillo 12 Mt. Lake Area - Comfrey 36-3
Varsity Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Denver Ash 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 5-8
2 Logan Gass 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 5-4
2 Chase Anacker 11 Mt. Lake Area - Comfrey 5-4
4 Elliot Serreyn 8 Windom Area 5-2
5 Elias Jensen 11 Windom Area 5-2
6 Thomas Green 11 Windom Area 5-2
7 Sergio Ramirez 9 St. James Area 5-0
8 Cameron Meyer 8 Mt. Lake Area - Comfrey 5-0
9 Layne Wall 10 Mt. Lake Area - Comfrey 4-10
10 Carter Knakmuhs 10 Murray County Central 4-10
-- Carter Allen 12 Windom Area DNS
Varsity Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lindsey Hause 11 Murray County Central 4-10
2 Tiegan Meyer 12 Mt. Lake Area - Comfrey 4-8
3 Brealyn Damm 11 Murray County Central 4-8
4 Katelyn Frodermann 10 Adrian/Ellsworth 4-8
5 Michala Morin 12 Mt. Lake Area - Comfrey 4-8
6 Julia Westman 7 St. James Area 4-6
7 Emma Holtz 11 Windom Area 4-4
7 Rebecca Cheadle 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 4-4
9 Anna Byers 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 4-4
10 Emma Klassen 7 Windom Area 4-0
11 Zoe Evers 10 Mt. Lake Area - Comfrey 3-10
12 Emily Gass 7 Heron Lake-Okabena/Fulda 3-10
13 Maren Bluedorn 7 St. James Area 3-8
Varsity Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Aiden Lorenzen 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 11-0
2 Charlie Smith 11 Windom Area 10-0
3 Ben Yang 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 9-0
4 Bowen Hesse 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 9-0
5 Jacob Bertrand 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 8-6
6 Bryce Green 8 Windom Area 8-0
7 Layne Wall 10 Mt. Lake Area - Comfrey 8-0
8 Adrian Yang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 7-6
9 Mason Kirchner 7 Heron Lake-Okabena/Fulda 7-0
10 Isaac Bordewyk 8 Windom Area 6-6
10 James Erickson 10 Windom Area 6-6
12 Nick Fest 8 Heron Lake-Okabena/Fulda 6-0
Varsity Girls Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Abby Wiggins 11 Westbrook-Walnut Grove/Re 8-0
2 Riley Parker 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 7-0
3 Victoria Robillard 11 Windom Area 7-0
4 Julia Westman 7 St. James Area 6-6
5 Brie Kirchner 7 Heron Lake-Okabena/Fulda 6-0
6 Elsie Buller 10 Mt. Lake Area - Comfrey 5-6
7 Evelyn Rentschler 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 5-6
8 Elyza Buller 10 Mt. Lake Area - Comfrey 5-0
9 Kenzie Albrecht 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 5-0
-- Paige Wilson 10 Mt. Lake Area - Comfrey NH
Varsity Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Anthony Sletta 12 St. James Area 19-7
2 Carter Olsen 11 Mt. Lake Area - Comfrey 17-9.5
3 Chase Anacker 11 Mt. Lake Area - Comfrey 17-8
4 Tavian Lange 12 Adrian/Ellsworth 17-6.5
5 Preston Xayachak 11 Mt. Lake Area - Comfrey 17-0
6 Christopher Xiong 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 16-6
7 Ashton Kalas 12 Murray County Central 16-5.5
8 Elliot Serreyn 8 Windom Area 15-10
9 Robert Yang 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 15-8
10 Kollin Anderson 11 St. James Area 15-6.5
11 Drew Swanson 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 15-5
12 Luke DeSmith 12 Westbrook-Walnut Grove/Re 15-4
13 Lane Moser 9 St. James Area 14-10
14 Erick Avila 9 St. James Area 14-6
15 Logan Gass 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 14-5.5
16 Chase Radtke 11 Mt. Lake Area - Comfrey 13-10
17 Torrin Clarke 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 13-2
-- Henry Visker 8 Windom Area DNS
-- Brandon Macario 7 Windom Area DNS
Varsity Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brealyn Damm 11 Murray County Central 14-11
2 Amelia Sikel 11 Westbrook-Walnut Grove/Re 13-4.5
3 Elyza Buller 10 Mt. Lake Area - Comfrey 12-7
4 Lily Daniels 11 Murray County Central 12-7
5 Sadi Altman 10 Adrian/Ellsworth 12-6.5
6 Naveah Sosa 10 Windom Area 12-4
7 Abby Wiggins 11 Westbrook-Walnut Grove/Re 12-2.5
8 Ambrosa Yang 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 12-0
9 Lucy Thier 8 Adrian/Ellsworth 11-4.5
10 Miranda Mischke 8 Westbrook-Walnut Grove/Re 11-1
10 Elsie Buller 10 Mt. Lake Area - Comfrey 11-1
12 Lydia Overson 9 St. James Area 10-11
13 Macee Duerksen 8 Windom Area 10-7
14 Alesha Henning 12 Adrian/Ellsworth 10-6
15 Liv Locke 10 Westbrook-Walnut Grove/Re 10-1.5
15 Emily Elston 12 Windom Area 10-1.5
17 Morgan Bennett 7 Mt. Lake Area - Comfrey 9-10
18 Emma Risacher 9 Murray County Central 9-9.5
19 Kylie Knakmuhs 11 Murray County Central 9-4
20 Brett Blom 7 St. James Area 9-1.5
21 Finley Erickson-Selman 9 St. James Area 8-10
22 Paige Wilson 10 Mt. Lake Area - Comfrey 8-5.5
-- Lillian Ciske 11 St. James Area DNS
-- Jocelyn Lopez 10 Windom Area DNS
Varsity Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Peda Zeba 12 Adrian/Ellsworth 41-5
2 Gavin Firchau 12 St. James Area 40-4
3 Job Ogeka 10 Windom Area 38-2
4 Jacob Friesen 11 St. James Area 36-9
5 Layne Wall 10 Mt. Lake Area - Comfrey 35-6
6 Levi Miest 11 St. James Area 34-9
7 Drew Swanson 9 Westbrook-Walnut Grove/Re 33-6
8 Cole Purrington 11 Windom Area 33-2
9 Chase Anacker 11 Mt. Lake Area - Comfrey 31-9
10 Carter Knakmuhs 10 Murray County Central 31-2
11 Silas Stapek 11 Heron Lake-Okabena/Fulda 30-2
12 Torrin Clarke 10 Heron Lake-Okabena/Fulda 28-7
-- Erick Avila 9 St. James Area ND
-- Logan Gass 11 Heron Lake-Okabena/Fulda ND
-- Kevin Bleess 10 Windom Area DNS
Varsity Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Elliot Espenson 12 Windom Area 30-9
2 Abby Overman 11 Murray County Central 28-1
3 Zoe Evers 10 Mt. Lake Area - Comfrey 27-9
4 Haidyn Sammons 9 Windom Area 26-7
5 Lydia Overson 9 St. James Area 25-8
6 Ellie Anderson 9 St. James Area 24-2
7 Lillianna Kuehl 7 St. James Area 23-9
8 Brooklyn Flaherty 12 Windom Area 22-6
9 Ruby Ciske 7 St. James Area 20-10